FEÜSLLFTON. BINNENLAND. De Wraak van een Christen, rale kringen in geheel Zwitserland een diepen indruk gemaakt, en de achting voor dezen buitengewonen man nog vermeerderd. Schiedam, 23 October 1890. Burgemeester1 en Wethouders van Schie dam, gelet op art. 8 der wet van den 2n Juni 1875 Staatsblad no. 95)geven kennis aan de ingezetenen, dat de navolgende ver gunningen zijn verleend: lo. aan H. V r ij e n h o e k en zijne recht verkrijgenden tot oprichting eener zou- t e r ij en rookerij van vleesch aan den Rotterdamschen dijk alhier, wijk B, no. 75, kadaster sectie L, no. 36, en 2o. aan de firma J. M. V a n d e r S c h a 1 k <k Co. en hare rechtverkrijger den tot u i t- bre i d i n g harer bierbrouwer ij aan de Westvest alhier, wijk B, no. 38, kadaster sectie L, no. 455. Aan de leden van den gemeenteraad is kennis gegeven, dat ten raadhuize ter inza ge is nedergelegd teneinde in de eerstvol gende zitting van den gemeenteraad te wor den behandeld, de memorie bevattende de bemerkingen op de gemeente-begrooting voor 1891, bij het onderzoek dier begrooting in de afdeelingen gemaakt, benevens de memorie van beantwoording van burgemeesters en wethouders dier bemerkingen. Een gedrukt exemplaar van beide stukken zal den leden weldra worden gezonden. Wij vernemen met genoegen, dat door het Bestuur der Republiek San Marino de Me- dailje vcm Verdienste eerste klasse is verleend aan onzen stadgenoot, den heer H. A. M. Roe- lants Jr., voor zijn werk getiteld »San Marino, de geschiedenis van een gelukkig, vrij volk." Genoemde medailje is de hoogste onder scheiding, die door het Bestuur der Republiek aan niet-militairen wordt verleend. Gisteren overleed te 's-Gravenhage de heer dr. A. J. M. Los, die vroeger hier ter stede vele jaren geneesheer, lid van den gemeenteraad en ambtenaar van den bur gerlijken stand was. De overledene, die juist den ouderdom van 73 jaren had be reikt, genoot hier ter stede in zijne genees kundige praktijk de algemeene achting en genegenheid, vooral ook om de innemende wijze waarop hij zich in den kring der armen wist te bewegen. Episode uit den tijd der Fransche revolutie. 21) Naar het Fransch van Just Girard. Wel, juffrouw Claudine, zei Madame Jobard, wat was ik ontsteld, toen ik gister avond dien ruiter voor de deur van mijnheer pastoor zag stilhouden, 't Was geen nieuws gierigheid, want gij weet, nieuwsgierig ben ik niet, maar er ziju zooveel lieden, in deze tijden, die onze priesters kwaad willen doen. En daarbij, ik heb zeer goed gezien, dat die man vermomd was, en iemand die ver momd is, kan geen goede bedoelingen heb ben, zoo sprak ik in mij zelf. Ik was zoo ongerust, dat ik den geheelen nacht geen oog heb dicht gedaan en ik heb mij van morgen gehaast om u eens te komen vra gen, wat er gebeurd is. Nu ben ik weer gerust, daar gij zeidet, dat het de rechter uit C"* is. Maar waarom was hij dan toch vermomd O, maar mijn lieve juffrouw Jobard, ge moet zooveel niet vragen ik weet er niets van en ik wil zelfs geen moeite doen om Aan het huis van H. M. de Koningin is als hofdame verbonden mevrouw A. baro nesse Iiengers Juckema van Burmania, ter vervanging van jonkvrouw F. L. H. van de Poll, die voortaan zal worden toegevoegd aan II. K. II. prinses Wilhelmina. De Raad van ministers is gisteren-avond te 8 uren in buitengewone vergadering bij eengekomen. De Staatsraad mr. Van Vladeracken bracht in de gisteren gehouden zitting van den Raad van State, afd. geschillen van het bestuur, verslag uit in zake het beroep van het R. K. kerkbestuur te Raalte tegen een besluit van Gedep. Staten van Overijssel van 19 Juni 11. tot handhaving van een besluit van B. en W. van Raalte van 2 Mei te voren, waarbij aan gemeld kerkbestuur toestemming is gewei gerd, om op een perceel, gelegen binnen den afstand van 200 M. van de bestaande kerk der Ilerv. gemeente aldaar, een kerk met toren ter vervanging van het thans op dat perceel staande kerkgebouw te bouwen. De weigering geschiedde op grond van vrees voor verstoring der godsdienstoefeningen van de Hervormden door klokgelui. Dit beroep werd toegelicht door mr. Van Sonsbeek, van Zwolle, die o. a. aanvoerde dat het bezwaar betreffende het al of niet luiden der klok niet door B. en W. of Ged. Staten, maar alleen door den Commissaris des Konings was te beoordeelen. Voorts be toogde hij de ongegrondheid der geopperde vrees, daar liet klokgelui alleen voor den aanvang der godsdienstoefeningen geschiedt. Bij de Tweede Kamer is in de vorige week een merkwaardig verzoekschrift uit lndië ingekomen. Het is onderteekend door Antje Toeding en anderen, meerendeels te Makasser woonachtig, en bevat het verzoek dat voor de inlanders in Ned.-lndië regis ters van den burgerlijken stand worden ingevoerd en de berechting hunner boe delzaken worden opgedragen aan den land raad. Het Dagblad van Z. H. zou aan bet slot van eene beschouwing over «de Brabantsche Motie" eene andere motie willen stellen van den volgenden inhoud »De bestrijders van den persoonlijken dienst plicht" «Overwegende: dat minstens de geheele afschaffing der dienstvervanging moet worden verhoed het te weten. Al wat ik weet is dit, dat die vreemdeling goede maatjes schijnt met mijnheer pastoor en de lieeren Planart en Couriet, dat zij gisteren tot zeer laat in den avond hebben zitten praten en dat zij sedert dezen morgen nog te zamen zijn. Maar, vooral, zeg van dit alles aan niemand iets want mijnheer pastoor zou mij braaf beknor ren, als hij wist, dat ik u daarover heb ge sproken. Wel, voor wie ziet gij mij nu aan, mam'selle Claudine Weet gij dan niet, hoe veel ik van u houd, en hoe ik mijnheer pastoor hoogacht en dat ik uiterst bedroefd zou zijn wanneer ik u of hem de minste on aangenaamheid zou berokkenen »Daar twijfel ik niet aan, en 'tis ook alleen omdat ik u zoo goed ken, dat ik over die zaak heb gesproken." Nu verwijderden de beide babbelaarsters zich van den schoorsteen en haar woorden drongen niet meer door tot lien, die haar beluisterden. Onze vier bekenden hernamen hun tocht in de gangen. De pastoor was verstoord op zijn huishoudster, en verklaarde, dat hij haar geen vier-en-twintig uur meer in zijn dienst zou houden. «Daarin zoudt gij ongelijk hebben; zeide de hei tog tot hemdeze meid is aan u ge- J «dat door wijziging van de Legerwet al thans nog een deel van die dienstvervan ging (de nummerverwisseling Red. N. S. Ctkan worden behouden «Besluiten: alles te beproeven om tot overeenstemming met de Regeering te ge raken, ook om het optreden van een libe raal Kabinet te voorkomen, hetwelk zich voor de bezwaren tegen den persoonlijken dienstplicht zeker nog onaandoenlijker dan 'ttegenwoordige Kabinet zou toonen." In een telegram uit Amsterdam aan de Times wordt een scherp oordeel uitgespro ken over de Tindal-beweging. Nu Tindal zich aangesloten heeft bij de radicalen in de be ruchte meeting te Amsterdam, heeft hij een slechten dienst bewezen aan de nationale defensie-kwestie en de gematigde mensclien van zich afgestooten. De meerderheid in die Amsterdamsche vergadering schrijft de Times waren republikeinen, maar dezen zijn met de meerderheid in het land, inte gendeel, slechts een kleine en rumoerma- kende minderheid. De werklieden hebben, buiten de socialisten, drie groote vereeni- gingen, namelijk bet «Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond," «Patrimonium" en de «Katholieke Volksbond." Elke van deze cor poration heeft evenveel of zelfs meer leden onder de werklieden dan de socialisten, en er is niemand onder hen, die eraan denkt, aan de Republiek de voorkeur te geven. Men schrijft aan de N. R. Cl. uit Maas sluis Het stationsgebouw voor den spoor weg alhier nadert zijne voltooiing. De goede renloods is reeds onder dak en de rails zijn voor het meerendeel reeds gelegd, De toren der waterleiding verheft zich almede hoog in het luchtruim en'zal binnen kort tot het leggen der buizen kunnen wor den overgegaan. Met deze gebouwen en inrichtingen levert het gedeelte der gemeente aan de rivierzijde een grootsch gezicht, vooral ook door de haar omringende groote open terreinen, die uitnemend geschikt zijn voor den bouw van woningen, handelsinrichtingen of andere zaken Een gedeelte van die terreinen is reeds aan gekocht door de Vereeniging voor de belan gen der zeevisscherij, tot het oprichten vaneen vischafslag. Vele belangrijke werken zijn in den laatste tijd tot stand gebracht, zooals: hetrioleeren en dempen van slooten, het aanleggen eener nieuwe begraafplaats, het maken van bazal- hecht, getrouw en gij zoudt er moeielijk eene vinden, die tiaar kon vervangen. In tijden als deze is een trouwe dienaar een ware schat. Gij kent haar gebrekindien gij er niet in kunt slagen haar daarvan te genezen, neem dan uwe voorzorgen, zoo dat dit ge brek u nimmer kan benadeelen. Echter vindt ik in deze omstandigheid, zooals ik reeds gister-avond zeide, het idee vau Mr. Couriet zeer gelukkig; wij hebben nu de proef op de som, en of madame Jobart nu klapt of niet, ik hoop vurig, dat men hier in 't land den waren naam van den reiziger, die gis teren bij u is aangekomen, nimmer zal ken nen. Laat ons nu onze nasporingen her vatten; wij zullen weldra aan het eind zijn. Eenige schreden verder verbreedde de gang zich en vormde als 't ware een gaanderij, die naar een cirkelvormige open plaats geleidde, die met ruïnen was overdekt, liet was het inwendige van een toren, waarvan het boven gedeelte verwoest was, maar daar de zware muren loodrecht waren blijven staan, en ondoordringbaar waren, kon men slechts op deze ruime plaats komen door de gaanderij, waarover wij spraken. Toen zij deze ruïnen doorliepen, kwamen zij aan een laag deurtje, dat de hertog met eenige moeite opende. Een nieuwe gang, nog duisterder en nauwer dan de vorig»,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2