Ingezonden. Land- en Tuinbouw. GEMENGDE BERICHTEN. ^leenen kade en dito hoofden in de haven, '°l inrichten der Monstersche sluis tot schut sluis, het bouwen eener nieuwe ijzeren brug °ver de Noordvliet, het overbrengen en ver eteren der bad- en zweminrichting naar l0( nieuwe Prikkengat, terwijl binnen korten Pjd nog in uitvoeriug zullen komenhet bouwen van eene tweede nieuwe ijzeren brug over de Noordvliet, het bouwen van eene lb tons lichtkraan en het leggen van een flJfak van den spoorweg langs de Handels kade. Eu dat al deze werken buitengewone geld middelen eischen, behoeft geen betoog. Ge- lukkig echter eene gemeente die door haren bloei, met het bezit van dat al geen hoogere belasting behoeft opgelegd te worden, waarop deze gemeente kan bogen. De kassiersfirma Schaay Ledeboer te botterdam zal, naar het Ebl. gemeld wordt, worden gereorganiseerd in een Bankinstelling met een kapitaal van twee en een half mil- '°en gulden. Als directeuren zullen optreden de heeren Heldring van genoemde firma en de lieer Drost, directeur van de Ontvang- 0,1 Betaalkas te Amsterdam. Commissaris- seri zullen zijnde heeren J. Van Hoboken Az., uo Lede, van de firma Blankenheim en No'et, Heldi •ing, directeur der Nederlandsche handelmaatschappij te Amsterdam, Schaay 0,1 Ledeboer van de oude firma. Bisteren-avond te uur is mgr. Ri- "aldini, pauselijk internuntius aan ons Hof, l"t Rome, waar hij geruimen tijd met ver- '°f heeft vertoefd, te 's-Hage teruggekeerd. Be Haagsche gemeenteraad heeft gisteren do gemeente-begrooting voor 1891 bijna on veranderd aangenomen. Uit de discussies is hoofdzakelijk gebleken lo. dat de kwestie van den aanleg eener Scheveningsche haven nog 'o een zeer verwijderd stadium van voorbe reiding verkeert wegens de fmancieele tech- '"sche en andere bezwaren 2o. dat ten op lachte der vaartverbetering van de stad en de aansluiting aan de Schie hoogst waar schijnlijk nu toch het zgn. kleinere plan zal gevolgd worden, waarin de aansluiting van de stadsgrachten niet als noodzakelijk element ?-al opgenomen worden. Bet gratis-verstrekken van brood en koffie Zu' ook dit jaar weder te Amsterdam plaats hebben. Men heeft het plan er in de eerste helft van December mede te beginnen en, 2°o mogelijk, op grooter schaal dan in vorige V'ertoonde zich. De hertog diende weer tot 'oidsman en weldra bevonden zij zich in een soort overwelfden kelder, waarvan de grond zeer ongelijk was; het scheen, dat die vroe ger was omgewoeld. "Deze kelder, zei de hertog, heeft mijne amilie vroeger voor begraafplaats gediend. e oude slotkerk was hierboven gebouwd 'oaar toen zij verplaatst werd, werden de graftomben ook verplaatst naar de plaats, Waar gij ze gezien hebt. Nu is ons bezoek einde. Ik stond er op u deze onder- aardsche gewelven te leeren kennen, met Welker bestaan niemand bekend is. Hun 'estaan is een overlevering in mijne familie Weweest, die er de bewaring en net geheim \au toevertrouwde aan den pastoor van Auvrigny, wanneer hij zijn ambt aanvaardde. 't geheim had een dubbele rede: ten eer- e> bet graf onzer voorvaderen aan de hei- 'gschennis van het grauw te onttrekken, v,'i'ïolgens om aan leden der familie, die ""rechtvaardig werden vervolgd, een veilige 'uilplaats te verschaffen. Zoo vond, onder j'dinaal Richelieu, een burggraaf van Au- ^.''guy, die betrokken was in de samenzwe- lng van Cinq-Mars, hier een veilig toevluchts- d en ontsnapte onder deze gewelven aan P wraak van den kardinaal. Zoo mijn I' u ht als edelman mij niet iri het leger jaren het geval was. Men heeft daartoe eeni- ge lokalen op verschillende plaatsen noodig, waarover men thans aan het onderhandelen is. Het oude lokaal (Singel bij den Heiligen- weg) zal naar alle waarschijnlijkheid voor dat doel niet meer worden gebruikt, daar men er een andere bestemming aan wil geven. Men wil het namelijk tot wacht- of verblijf- kamer inrichten, zooals men die in zooveel buitenlandsche steden aantreftlokalen die 's winters goed verwarmd zijn en waar een ieder eenigen tijd kan vertoeven, terwijl ook zij, die zonder dak zijn, er 's nachts een ver blijfplaats kunnen vinden. Goede voornemens, voorzeker. (R. N.) Volgens het Handelsblad zou het spoor wegongeluk bij Wormerveer te wijten ziju aan de onoplettendheid van den machinist van den personentrein. Het signaal stond op on veilig, zoodat de trein het station niet mocht binnen rijden de machinist schijnt dit niet te hebben opgemerkt. Onlangs liet zekere heer Hoek, van Be verwijk, door middel van den noodrem een trein stilstaan, omdat hij door dronken ma trozen werd bedreigd, maar hij werd zelf door den hoofdconducteur uit den trein ver wijderd, die meende dat de opgegeven reden niet voldoende was om den trein te doen stilstaan. Thans is de heer Hoek op zijn klacht door den Raad van administratie der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij in het gelijk gesteld en hem is medegedeeld, dat de hoofdconducteur hem ten onrechte uit den trein heeft verwijderd. Onder aanbieding zijner verontschuldigingen heeft de raad hem doen toekomen een bedrag van f 0.85, zijnde de prijs van een retourbiljet 3e klasse Be verwijkAmsterdam, terwijl maatregelen zijn genomen tot her voorkomen eener herhaling van dergelijke behandeling der reizigers door de beambten. De spruitkooltreinen van de Westlandsche stoomtram zijn weder begonnen te rijden van Naaldwijk en 's Gravenzande vertrekt eiken morgen omstreeks 7 ure een trein. Het vervoer is reeds vrij aanzienlijk, daar er dit jaar zeer veel vroege spruitkool is. Deze wordt reeds uitgepoot, terwijl de vroege aardappels nog in den grond staan, waarvoor deze laatste op »koolmaat" wor den gezet. De spruitjes zijn dan de andere, welke eerst na het aardappel wroeten worden geplant, aanzienlijk voor. onzer prinsen riep, als ik ervan overtuigd was, dat de revolutie slechts een voorbij gaand onweder was, misschien zou ik dan besluiten om hier, tusschen de grafsteden mijner vaderen en de wieg van mijn zoon den terugkeer van betere dagen af te wach ten maar wij zijn, vrees ik, eerst aan het begin der revolutionnaire woelingen en er zal nog heel wat te ondernemen en veel gevaren te trotseeren zijn, vóór de or de weer volkomen is hersteld. Ik moet dus, om den naam dien ik draag, en het edel devies mijner vaderen waardig te blijven, deel nemen aan die ondernemingen en die gevaren. Maar gij vrienden, die niet gedwongen zijt om het land te verlaten, zoo gij u bij toeval, want in dezen tijd van ellende moet men op alles rekenen, ver plicht zaagt, u aan de vervolgingen dier lieden, die heden de macht in handen heb ben, ie onttrekken, of van nog gevaarlijker lieden, welke die macht zoeken te verkrijgen, zult gij hier een schuilplaats vinden, die u van groot nut zal kunnen zijn. Daarom wilde ik niet vertrekken alvorens u een geheim te openbaren, dat niettemin een familiege heim zal blijven, daar het toevertrouwd is aan hen die er den laatsten steun van uit maken en de verknochtste vrienden van zijn. Al voortpratende waren zij weder langs Mijnheer de Redacteur, Mag ik U voor het volgende een plaatsje in uw geëerd blad verzoeken Ten gerieve van het publiek en den han del geef ik der betrokken autoriteit in wel willende overweging, de lichting van de bijbus van de Post aan de Beurs op dezelfde tijden te doen geschieden, als b. v. aan het Stad huis. Wanneer men het vertrek der posten nagaat, dan is het tegenwoordige tijdstip van de lichting aan de Beurs 's middags ten 2 uur, al zeer ondoelmatig gekozen. Hierbij komt nog dat de bus aldaar niet is ingericht voor drukwerk. Ook zou het m. i. zeer wenschelijk zijn, dat er binnen het Beursgebouw legenheid bestond om brieven enz. in de bus te wer pen, en dat brieven, monsters enz. daar af gegeven en ook in ontvangst genomen kon den worden. Met de plaatsing dezer weinige regelen, zult U, M. de R., wel verplichten, Een Handelsman. Te Rotterdam is door de politie een man gearresteerd, die verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van circa 600 kilo lood. Bij de stranding van het barkschip Von Lindern was de reddingsboot uit Zandvoort reeds des nachts om 2 uur aan het strand en om 3 uur in zee, daarna om ongeveer 5 uur. De derde tocht werd ondernomen om half acht. Bij dien tocht sloeg de boot om. De bemanning heeft ongeveer 25 minuten noodig gehad om aan strand te komen. De reddingsboot van IJmuiden ging eerst in zee toen het water reeds ruim 2 uur gevallen was en de wind lang zoo hevig niet wrs als om ongeveer half acht. Dat de reddingsboot van IJmuiden getracht zou hebben met vuurpijlen het schip te be reiken is onjuist. Dat is alleen geschied door het bestuur der reddingsboot van Zandvoort die 5 vuurpijlen heeft afgeschoten. Aangaande het zoo plotseling gestorven meisje te Roden worden nog eenige feiten vermeld, welke zeer bezwarend zijn voor vrouw II. Het linnengoed der dochter wiesch zij, tijdens de ongesteldheid, zelve. Ofschoon de dokter herhaaldelijk bij zijn bezoek naar braaksel vroeg en opdroeg het te bewaren, kon hij het nooit te zien krijgen. En toen verleden Maandag-avond de ziekte veel hevi ger werd en de buren er op aandrongen den dokter te halen, wilde yrouw H. het vol denzelfden weg teruggekeerd en weder de pastorie binnengetreden. Het overige van den dag verliep met voorbereidselen voor het vertrek van den volgenden morgen. Vader Planart zorgde er voor het praatje rond te strooien, dat hij naar Serquêux ging, om liet kind van zijn neef te halen, en den volgen den morgen, om vijf uur begaf hij zich met zijn vrouw in zijn rijtuigje op weg. Terzelfder tijd vertrok de hertog uit de pastorie en richtte zich naar Mér court, waar hij Planart zou ontmoeten, die langs een anderen weg, dwars door het woud, daar heen trok. Hij kwam slechts twee menschen tegen, een toen hij de pastorie verliet, den ander in het woud maar noch de een noch de ander scheen acht op hem te slaan. De hertog lette nauwelijks op deze omstandig heid, die echter, zooals wij later zullen zien, onaangename gevolgen had voor iemand, die er volkomen vreemd aan was. De reis ging overigens naar wensch. Te Bourbonne aangekomen gaf de hertog zij* zoontje, na hem teeder omhelsd te hebben, aan Planart en zijne vrouw over, die het kind zonder ongeval naar Auvrigny mede namen. In dien tijd bereikte de vader, droevig gestemd, de grenzen, die hij zonder ongeval overschreed, vergezeld van zijn trou wen dienaar. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3