GKMÏilNGDK BERICHTEN. Vervolg Binnenland. Vries, advocaat aldaar. Deze scheidslieden z!'"en in het hoogste ressort het verschil be slissen. Hei Centraal-Comité voor het Ondersteu- tUngsfonds ten bate van behoeftige oud- strijders van 183031, gerechtigd tot het 'Hagen var. het Metalen Kruis of de Cita- (Hlmedaille, Heeft zich tot onze landgenooten gewend met een circulaire, waarin het aan dringt, flat men zijne pogingen krachtig zal steunen. Tevens hebben de burgemeesters een uitnoodiging ontvangen om in hun ge meenten plaatselijke comités te vormen, die ('e goede zaak zullen moeten bevorderen. Mogen deze pogingen nu eindelijk hetge- Vo'g hebben, dat de oude soldaten den strijd tegen gebrek en armoede kunnen opgeven. Als curiositeit wordt medegedeeld, dat de Hotterdamsche gemeente-gasfabriek elec- trisch wordt verlicht. Ter zake van den brand, welke de vorige %veek bij den tapper Jan van der Pols, te Vernis, heeft gewoed, zijn gisteren eenige Personen door de rechtbank te Dordrecht ge hoord. He heeren W. van der Zwan, M. de Niet, Th Verbaan, D. Koek, R. de Niet, allen reëd'érs te Scheveningen, H. Dirkzwager van Maas luis, en J. Varkevisser te Katwijk, hebben te Scheveningen eene vergadering gehouden, te beraden over het feit dat verreweg rneesten hunner netten hadden verloren ten gevolge van den moedwil van Engelsche Hsschers, die door de vleten hunner schepen ^ai'en heengezeild. Na breedvoerige beraad slaging werd besloten, dat men de water schouten wie het aangaat, zal verzoeken Proces-verbaal op te maken en afschrift 'laarvan te zenden aan de ministers van Tuitenlardsche zaken en van marine, ten €'nde door tusschenkomst van die regeerings- Personen de herhaling van dergelijke feiten te voorkomen. He bij Noordwijk gestrande Vlaardingsche '°gger Vertrouwen, schipper Starre, is geheel elkander geslagen. Van de vleet en de reep zal waarschijnlijk ^'el niets terecht komen, daar die grooten- deels onder het zand en stukken wrak ligt. Het was zeer gelukkig, dat de reddingboot er dadelijk bij was, daar anders de 15 opva renden hoogstwaarschijnlijk verdronken zou den zijn. °psporing der verdachten en voornamelijk de ^eerspannige priesters, die Frankrijk niet hebben ver laten, of er gebleven zijn sedert de wet, die ze tot verbanning heeft veroor deeld. - Wij hebben zulke commissarissen reeds gehad, herram vader Planart kalmpjeszij J*aren niet uit dit district afkomstig en wij *°nden ze gemakkelijk om den tuin leiden {naar gelooft gij, dat deze, omdat hij uit Harijs komt, beter zal kunnen zien dan de anderen, die uit het land zelf waren, en niets bemerkten Als gij den naam van dezen commissa r's weet, zult ge wel niet meer zoo gerust z'jn. Wie is het dan ken ik hem reeds Het is burger Brutus Toustain, onze °nde adjunct, die te Parijs het factotum Van den afgevaardigde Grospin was, die ons ^getwijfeld dit fraai geschenk aan de hand doet. Gij hadt wel gelijk met te zeggen, dat 'k nu minder gerust zou zijn. En wanneer k°mt hij In den loop van dezen dag. Hij is eer- gisteren te C... aangekomen. Hij heeft de geheele stad in rep en roer gebracht, heeft huiszoekingen gedaan, twee leden van de nuinicipaliteit afgezet en gister avond heeft h'j in de club stellig verzekerd, heden naar Naar men verneemt zijn reeds circa 7560 kleedingstukken door de leden der voor om streeks twee jaren door baronesse Van Brie- nen van de Groote Lindt in het leven geroe pen »Nederlandsche Naaiwerk-Vereeniging" vervaardigd en aan de liefdadigheidsinstel lingen, voor de armen hier te lande, toege zonden. De beruchte Krekel is Zondag jl. ontdekt. Hij woont op Rechtboomsloot te Amsterdam. Op het politie-bureau le Sectie heeft hij vol gehouden Krekel te heeten en bekende de geïncrimineerde woorden te hebben gebe zigd. Hij werd ook door twee politie-agenten, die in de zaal aanwezig waren, herkend. Hij is echter op vrije voeten. (C.) Het N. v. d. D. weet nu weer mede te deelen, dat de zaak van Aatke Kuypers niet is verwezen naar de openbare terechtszit- ting. Haar is alleen de beëindiging der in structie beteekendzij blijft alle schuld ont kennen. De visschersbevolking te Egmond aan Zee verkeert nog steeds in de stille hoop dat het plan der aldaar bestaande voorloopige Com missie tot uitbreiding der visschersvloot daar ter plaatse tot uitvoering zal komen. Het schijnt evenwel dat het daarvoor be- noodigde kapitaal vooralsnog niet volleekend is. Tijdens de namiddag-godsdienstoefening sloeg Zondag de bliksem in den toren te 's Heer-Arendskerke, wat niet weinig ont steltenis teweeg bracht. De godsdienstoefe ning werd gestoord, maar kon voortgezet worden, toen gebleken was, dat geen brand veroorzaakt was, maar alleen wat steenen uit den muur geslagen waren. Er was een sterke zwavellucht waar te nemen. De onweersbuien waren, evenals in andere deelen van Zeeland en 's avonds en 's nachts op Walcheren, vergezeld van hevige hagel buien. Zondag werd Zandvoort door vele personen bezocht, die allen een kijkje kwamen nemen naar het gestrande barkschip F. II. von Lin- dern. Een der bezoekers heeft den heer Drie huizen f 10 ter hand gesteld voor de beman ning van de Zandvoortsche reddingsboot. Boven Moergestel ontlastte zich Zondag middag om twaalf uur eene onweersbui, vergezeld van zwaren hagelslag. De hagel- Auvrigny te zullen gaan. Ik was nauwelijks een halfuur aangekomen, toen ik deze nieuw tjes vernam. Ik heb al de belangen, welke mij in die stad riepen, ter zijde gesteld, en ik ben vertrokken zoodra mijn paard een weinig van den vermoeienden rit was uitgerust. Gij hebt zeer wèl gedaan. Wij hebben dus, in dit geval geen tijd te verliezen. Ik zal het afgesproken signaal aan mijn heer pastoor geven in dien tijd kunt gij hem een brief schrijven, waarin gij hem alle bijzonderheden meldt, en ik zal hem dien door onzen gewonen boodschapper laten be zorgen. Vader Planart klom nu, zonder tijd te verliezen, op zijn graanzolder, opende een dakvenster, dat uitzicht gaf op de ruïnen van het oude kasteel en zette de beide lui ken met een dwarslat overeind. Een oogen- blik daarna rolde een steen, die van den ouden muur losgeraakt scheen, op het erf van de boerderij. Vader Planart spoedde zich naar beneden, raapte den steen op, haalde uit den steen, die uitgehold was, een papiertje, waarop geschreven stond»Wat is er voor nieuws Bijna te gelijker tijd gaf Mr. Couriet hem den brief, dien hij ge schreven hadPlanart rolde hem op, stopte hem in het gat van den steen in plaats van het eerste briefje, deed den steen met een steenen waren als knikkers zoo groot. De nog te ve'd zijnde spurrie en knollen hebben veel geleden. Vergadering van den Gemeenteraad op Woensdag 29 October, des namiddags ten kwartier voor twee uren. Tegenwoordig waren alle leden. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen was o. a. een schrijven van den heer J. B. Nolet, waarbij hij verklaart zijne herbenoeming tot Wethouder aan te nemen. De Voorzitter bracht naar aanleiding van dit schrijven den heer Nolet zijne beste wen- schen, voor de verdere vervulling van het ambt, dat hem bij vernieuwing is opgedra gen. De heer Nolet bracht in antwoord dank aan den Voorzitter en den Raad, ver klaarde onder de tegenwoordige omstandig heden geene vrijheid te hebben gevonden om het vaandel te verlaten, waaronder hij naar zijn best vermogen zoovele jaren had gestreden, en beloofde zijne beste krachten aan Schiedam's welzijn te zullen wijden. Naar aanleiding van het ingekomen voor stel van B. en W. tot reorganisatie van eenige scholen, verklaarde de heer Elzevier Dom zich met het voorstel van het Dag. Best. omtrent de schoolgelden niet te hebben kunnen vereenigen, omdat het te zwaren druk op de belastingschuldigen legt, en zegde hij van zijnen kant een ander voorstel toe, waar mede de Raadsleden op verzoek van den heer Den Breems zoo spoedig mogelijk zullen worden in kennis gesteld. Het ingekomen rapport van de comm. voor de herziening der pi. dir. belasting over het ontwerp-straatgeld van den weth. Elzevier Dom was zeer ongunstig voor dat ontwerp. Naar het oordeel der comm. worden de be zwaren, die tegen het ontwerp spuigeld be stonden, daardoor niet opgeheven en blijft het een ongelijkmatigen druk op de belasting schuldigen leggen en wel in die mate, dat vele woningen nooit of nimmer door deze belasting zullen getroffen worden, waartoe met het Spuigeld nog eenigen kans bestond. De comm. kan derhalve onmogelijk tot aan neming van dat ontwerp adviseeren. visie. Ingekomen was ook nog een adres van de Stearine-kaarsenfabriek »Apollo", waarbij zij verzoekt haren aanslag in de pi. dir. .be lasting te royeeren, op grond dat zij, vol gens de uitlegging van minister Lohman, als naamlooze vennootschap niet door dien belasting-aanslag kan worden getroffen. visie. De Raad besloot met algemeene stemmen het le suppletoir-kohier der pi. dir. bel. vast te stellen, zooals het door B. en W. was voorgesteld en de gemeente-rekening over 1889 goed te keuren. Tot de behandeling der gemeentebegroo- ting overgaande, gaf bij de algemeene be schouwingen eene rede van den heer Elze vier Dom, die eene meer gedetailleerde op- kurk dicht en wierp dien over den ouden muur. Een oogenblik later verkondigden twee steentjes, met gelijke tusschenpoozen neergevallen, aan de beide vrienden, dat de boodschap in goede orde was ontvangen. En nu, zei vader Planart, laten wij alle vrienden de komst van burger Toustain, den commissaris, verwittigen; laten wij hun tot voorzichtigheid aansporen, en met Gods hulp zullen wij hopen, dat alles goed afioopt. Toustain kwam eerst des avonds aan, ver gezeld van een afdeeling gendarmes, die hij in de oude pastorie liet huisvesten, die zoo als wij zeiden onbewoond was en als natio naal eigendom verklaard. Zijne vrouw, die hij bijna twee jaren niet had gezien, kwam met hare twee kindertjes hem tegemoet loopen, waarvan de een bij zijn vertrek nog een zuigeling was. Toustain hield veel van zijne vrouw en zijne kinderen, zooals wij zeiden, maar, doordrongen van de gedachte dat er niets was, wat hem van zijne bur gerlijke plichten en de moeilijke ambten, welker vervulling men hem had toever trouwd, mocht afhouden, ontving hij hunne liefkozingen met koelheid en de arme vrouw keerde droevig naar huis terug. Hij ging niet naar huis dan na een lang onderhoud met den burgemeester te hebben gehad en de nationa le garde tegen den volgenden morgen te heb ben opgeroepen. Wordt vervolgdA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3