13e Jaanr. Dinsdag 4 November f890. No. 3826. V E R S C H IJ N T D A G IIIj IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT. Trijs vim (lit Mud: Voor Schiedam per 3 maanden /'1.50 1* ranco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht vau den inhoud de/er courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsbl,no. 124.} EÏSMeIEI Prijs der Advertentie»: Jüfft Van 1—6 regels0.60 Elk gewone regel meer0.10 Sjtej,'" Y Voor herhaalde plaatsing worden billijke Ék overeenkomsten aangegaan. 3 November '90. Het blijkt, dat de beweging tegen de Ame- r'kaan$che Mac Kinley-tariefvvct zoowel in Amerika als in Europa steeds grooter ver houdingen gaat aannemen. Te New-York kwamen de vorige week 50 der voornaamste Uivoerhandelaars bijeen om tegen de Mac Hinley-wet te protesteeren. Een van de lnvloedrijkste importeurs, de beer James W. Constable, een republikein, die de ver gadering leidde, was van oordeel, dat de wet ongrondwettig was, gelijk trouwens bewame 'echtsgeleerden eenparig hadden verklaard, vergadering benoemde eene commissie, maatregelen tot een gemeenschappelijk °Ptreden tegen de wet zal voorstellen. 'Jit weerwraak tegen de Mac Kinley-wet heft Mexico voortaan 5 pet. invoerrecht van Vee- Een veefokker te Marshall in Missouri heeft dientengevolge te kennen gegeven, dat hij nu niet langer vee in Mexico zal invoeren. in Europa blijkt men meer en meer op legenweer bedacht te zijn. Het schijnt, dat *'e onderhandelingen, welke tusschen Duitsch- 'urid en Oostenrijk zijn gevoerd omtrent het Ve'krijgen van een tolunie, tot een ander, Veel grootscher doel zullen leiden. Althans ho of'ficieuse Pesther Lloyd laat zich als v°lgt uit: »Er komt öf niets tot stand, ook n,et eene bijzondere overeenkomst tusschen Huitschland en Oostenrijk, óf de kwestie wordt aangegrepen tot het overwegen van eene a'gerneene regeling der Europeesche kwesties Van handelspolitiek, waaraan alle staten, met afzondering van Rusland, zouden deelnemen. Heje algemeene regeling zou natuurlijk in Ve,'band staan met de handelspolitiek der Amerikanen. De tarieven-oorlog stelt Europa hui ten staat op eenigszins krachtige wijze h'ont te maken tegen de Amerikanen. Daar ^oet dus een einde aan gemaakt worden; eerst dan zal het vereenigd Europa krachtig tegen Amerika kunnen optreden. in eene groote redevoering te Dundee heeft ^°h Gladstone de Arr erikaansche tarief'wet Esproken, en er op aangedrongen, dat Enge- a"d zich tot geen prijs zou laten verleiden l°t represaille-maatregelen. Daaraan te den- heu zou reeds een zelfmoord voor onze be- u,1gen zijn zeide Gladstone Het zou bovendien een politieke fout van onze zijde NVyzen, om op de schade, welke de Mac Kin- 'ey-wetons berokkent, te insisteeren, te meer daar dit jn hoofdzaak toch onjuist zou zijn. Haten we liever toonen, dat ondanks al den br'.js, dien wij stellen op onze handelsbetrek- ^'Ugen met de Vereenigde Staten, wij nog meer gewicht hechten aan de vriendschap van Amerika. De verdeeldheid in de rangen der sociaal democraten in Duitscliland, die reeds op den jongsten partijdag te Halle zoo duidelijk aan 't licht was gekomen, blijkt nog steeds met den dag toe te nemen. De souderen/' en vjongeren" bekampen elkaar op het hevigst, en tusschen de verschillende partijleiders wordt een uiterst vinnige polemiek gevoerd. In den gemeenschappelijken haat tegen de katho liek Kerk zijn de socialisten het echter allen eens; de katholieke pers heeft echter den op het congres te Halle toegeworpen hand schoen opgeraapt. Zij noodigt de socialisti sche leiders uit, nu toch eindelijk eens met hun program voor den hoog geprezen Toe komst-Staat voor den dag te komen. Kapelaan Dasbach heeft onlangs op eene vergadering voor twee aanwezige socialistische leiders de kolommen zijner Trierische Landeszeitung beschikbaar gesteld, teneinde hun program uiteen te zetten, belovende het dan onmid dellijk te zullen wederleggen en nog gelegen heid te geven tot repliek. Maar ofschoon er sedert vier weken verloopeu waren, had nog niemand van het royaal aanbod gebruik ge maakt. Terecht beschuldigden dan ook de Germania en andere katholieke bladen de socialistische leiders van latheid, en verweten hun, dat zij liever zonder program den dic tator speelden, teneinde de partij niet uiteen te zien spatten en de vineeloopers" te ver liezen, die zich uit misnoegdheid hebben aan gesloten zonder zich rekenschap te geven van de gevolgen. Eindelijk is Liebknecht uit den hoek gekomen met zoogenaamde aonthid^i- gen," maar wat hij bazelt over de onteigening van alle privaat-bezit en algemeene gelijkstel ling, is zoo bespottelijk, dat nog steeds de vraag gerechtigd blijft: »wie zal, als alle menschen evenveel geld hebben, schoenen-poetsen en straat-vegen;" een vraag waarmede de socia listen wel lachen, maar die zij niet op af doende wijze weten te beantwoorden. De algemeene verkiezingen in Italië ba ren den heer Crispi veel zorg. Voor het eerst ziet hij zich tegenover de onzekere kansen eener Kamerverkiezing geplaatst; immers de Kamer, waarmede hij thans re geert, is nog dezelfde, die in 1886 in functie was, toen hij in het ministerie Depretis trad, en die bij spoedig na zijn optreden als mi nister-president tot zijne slavin wist te ma ken. Thans doet de gedachte alleen dat hij zijne slaafsehe meerderheid zou kunnen verliezen, den premier kippenvel krijgen. Alles wordt dan ook in 't werk gesteld om dit onheil te verhoeden. Van alle kanten komen de prefecten te Rome de orders voor hunne provinciën afhalen. Maar vooral de Vrijmetselarij is ijverig in de weer; zij zal al het mogelijke doen om het ministerie, dat zich door de uitvaardiging van Zanardelli's strafwetboek, de wet op de vrome stichtin gen, de kloostervervolging enz., zoo verdienste lijk heeft gemaakt, en dat voor de vervol ging van Kerk en Paus nog zooveel belooft, in het bestuur te handhaven. Of het de natie moreel en materieel ten gronde richt, daar vraagt de Loge niet naar. Zij heeft volgens een bericht van de Cittadino di Brescia een »teekenplank" rondgezonden, waarin al haren leden bevolen wordt, alleen die kandidaten te stellen en te kiezen, die door haar in overleg met de regeering worden aanbevo len. De Katholieken weten dus wat zij te wachten hebbeneene regeering die een nog sterker maconniek karakter zal dragen dan de tegenwoordige, en die met Crispi aan het hoofd, zich de getrouwe slavin der Loge zal betoonen in alles wat zij tot vervolging van Kerk en Paus zal bevelen. DUITSCHLAND. De Duitsche Oost-Afrikaansche Maatschap pij is geslaagd in hare onderhandelingen met een consortium van bankiers over eene lee ning, naar aanleiding van hare overeenkomst met de Duitsche rijksregeering. De leening is gesloten voor een bedrag van ongeveer tien millioen mark, waarvan een gedeelte bestemd is ter uitbetaling der gecontrac teerde vergoeding aan deu sultan van Zan zibar, wegens zijn afstand va» zekere rech ten. terwijl het overige voor andere uitgaven zal dienen. In eene blijkbaar hoog-officieuse mede- deeling in de Norddrutsche Allg. Ztg. wordt verklaard, dat Duitschland zich niet in het geschil tusschen Engeland en Portugal be middelend heeft gemengd, omdat dit geschil door vreemde inmenging slechts verzwaard had kunnen worden. Eene bevredigende op lossing van den strijd zou de Duitsche regeering intusschen met voldoening be groeten. LUXEMBURG. Ook in Luxemburg worden thans aM# maatregelen genomen tot instelling van het Regentschap. De Raad van State is daartoe reeds tweemaal vergaderd geweest. Een verschil van meening openbaarde zich over de vraag of hertog Adolf, na het vorige jaar beëedigd te zijn, thans opnieuw den eed zou moeten afleggen. Het Luxemburgsch» ministerie meende van ja, hertog Adolf zeide van neen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1