FEUILLETON. BINNENLAND. De Wraak van een Christen, reeds te klein blijkt te zijn) werd ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. Het voorstel der Stearine-Kaarsenfabriek »Apollo", om continuatie van bet in huur hebben van een perceel open grond aan het Oosterhavenhoofd voor een zelfde termijn en huur, werd mede ter behandeling in eene volgende vergadering ter visie gelegd. Jl. Zondag omstreeks 12 uur is een begin van brand ontstaan bij den heer C. J. Blom- mendal, aan de Boterstraat alhier, door het omvallen van een petroleum-toestel. Het mocht den heer Blommendal met behulp van eenige heeren, die van uit den sigarenwin kel van den heer Jac. Engering aan de over zijde, den brand hadden bemerkt en ter hulp waren gesneld, spoedig gelukken met eenige matten en door het begieten met melk het vuur te dooven. De Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij vervoerde in October 501,184 reizigers met een opbrengst van f 37,319,43 tegen 475,267 reizigers met een opbrengst van f36,054,16 in dezelfde maand van '1889. Met ingang van 1 November is aan mr. H. Ph. De Kanter, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als schoolopziener in het arron dissement Vlaardingen. Te Kethel had de vorige week een begra fenis plaats. Zooals gewoonlijk wierp ieder drager een sclnp aarde op de kist in de groeve. De arbeider B. Hoogenbrugge had daarbij het ongeluk uit te glijden en in de groeve op de kist te vallen en wel metéén oog op de punt eener schroef. Hij bezeerde zich zoodanig, dat hij de hulp inriep van dr. Vinkevleugel, die constateerde, dat hij waar schijnlijk dit oog zal moeten verliezen. Onder toevloed van een groote menigte heeft Zaterdag-ochtend de begrafenis plaats gehad op het kerkhof der Protestanten te Delftshaven van liet slachtoffer van den vree- selijken moord aan den Westzeedijk. De geprojecteerde stoomtramweg Delft Maasluis —Naaldwijk loopt van Maassluis langs den Steenendijk, hij verlaat dien bij den Volleweg, loopt vervolgens langs den Ouden Kampsweg tot aan den Hoefweg en volgt dien tot aan Bouwlust, waar hij zich ver deelt in twee takken, een naar Naaldwijk en een naar De Lier. De eerstgenoemde tak volgt van Bouwlust den Leeweg en den Zuid weg tot aan den Zuidwegschebrug. De tak naar De Lier volgt van Bouwlust de Kikkerweg, loopt door het dorp De Lier, komt op den Oostbuurtschen-, vervolgens op den Woudschenweg en loopt verder over Den Hoorn naar Delft, waar hij aan deBui- tenwatersloot de stad binnenkomt. Dr. C. W. Vinkhuyzen, te 's-Hage, her dacht Zaterdag den dag, waarop hij, zestig jaren geleden, op 17-jarigen leeftijd als offi cier van gezondheid zijn geneeskundigen loopbaan begon. De concurrentie tusschen de Staats- en Hollandsehe IJzeren Spoorwegmaatschappij doet zich nu reeds scherp gevoelen. Zoo heeft laatstgenoemde Maatschappij vele han delaren te Venlo, die voorheen hunne goe deren per Staatsspoor naar het Noorden van ons land deden vervoeren, weten te bewe gen, dat vervoer over hare lijnen Aoortaan te doen plaats hebben. AmstCt De magazijnen van de stoomgraanfabriek van den heer H. Bruyella aan de Spoorlaan, te Tilburg, zijn evenals een groot gedeelte der woning, door brand vernield. De schade is zeer groot, wijl de magazijnen met een aanzienlijke hoeveelheid graan en meel wa ren gevuld. Alles was verzekerd. De stoom fabriek zelve is behouden gebleven. Door den kantonrechter te Maastricht zijn 15 winkeliers tot boeten van één tot tien gulden veroordeeld, omdat zij in hun winkel onverpakt voorhanden hadden een surrogaat van boter, zonder dat daarop in duidelijke letters het woord vsurrogaat" voorkwam. De Begrooting in den Raad. In de avondzitting van den Gemeenteraad op 11. Vrijdag kwam de Waterverversching aan de orde. De heeren konden het over dat cardinale punt niet spoedig eens worden blijkbaar durfden zij niet in het openbaar te zeggen wat hun te dezer zake op 't hart lag, en werd een onder-onsje noodig geacht om de zaak im reine te brengentot twee maal toe moesten dan ook de deuren van de raadzaal gesloten en weder geopend wor den, eer men op het punt van de waterver versching en de andere buitengewone open bare werken tot overeenstemming was ge komen. Nadat het geduld van het vrij talrijke pu bliek op een harden proef was gesteld, gingen eindelijk de deuren weder open en mochten Schiedams burgeren vernemen, dat de Raad in zijne hooge wijsheid het volgende ging vaststellen en besluiten lo voor de werken der waterverversching en de openbare wer ken die dringend uitvoering behoeven, als het dempen van de Broersveld-, de Lange Kerk straat- en de Kreupelstraatgracht, de Laan- en de Baansloten, en die achter het Wees huis der Hervormden, het herstel van den Kaaimuur aan het Oosterhavenhoofd en dien aan de Nieuwe Haven, de basculebrug aan de Beurs en de brug over het Klein Water tje, zal de ronde som van 6 ton gouds ge leend worden 2o deze zes tonnetjes zullen op de volgende wijze besteed worden f455000 voor de werken der waterverver sching, f 68000 voor het dempen van het Broersveld, f41000 voor den kaaimuur aan het Hoofd 16000 voor dien aan de Nieuwe Haven, en f25000 voor beide genoemde bruggen. Maar rente- en aflossing de eerste ten bedrage van f24000 Wie zal dat beta len Och die goeje burgers het is tegen- Hoe het ook zij, het schijnt dat men het over deze kwestie eens geworden is, want volgens een bericht van de Rheinische Cou rier zou de hertog van Nassau heden (Maan dag) in Luxemburg aankomen om morgen als regent persoonlijk de zitting van de Ka mer van afgevaardigden te openen. De her tog zou op zijn besluit om niet naar Luxem burg te gaan, teruggekomen zijn, nadat de geneesheeren de ziekte van den Koning- Groothertog ongeneeslijk hadden verklaard. SPANJE. Aan de Times wordt uit Madrid gemeld dat uit Cuba verontrustende berichten ont vangen zijn betreffende de werking der Ame- rikaansche tariefwet, door welke de handel en nijverheid op Cuba verlamd worden. Dertig tabaksfabrieken zouden gesloten moe ten worden. De minister Canovas heeft ech ter in den ministerraad den hoop uitgesproken, dat de regeering der Vereenigde Staten tot eene wijziging der wet geneigd bevonden zal worden. Schiedam, 3 November 1890. Voor het te stichten kerkje te Hems worth, in Engeland, is in dank aan ons Bureau ontvangen Totaal der vorige giften f 269.35. Ingevulde Prikkaarten Van H. K. 1 - 1.50 1 (half ingevuld) - 0.50 Van N. N. Tot intentie voor de geloovige overledenen - 1. Van N. N. Tot lafenis der lij dende zielen in het Vagevuur - 1. Van V. Ter bekoming van Gods zegen over mijn huisgezin - 1. Van F. Tot lafenis der lij dende zielen mijner overledene fa milie - 1. Naar wij vernemen, heeft de Spoeling- beurs hier ter stede 1 November 1.1. opge houden te bestaan. In de gemeenteraadszitting op II. Vrijdag middag kwamen als ingezonden nog ter tafel eene mededeeling van Ged. Staten dezer provincie, dat tengevolge der uitkomst van de laatst gehouden volkstelling de gemeen teraad met 2 leden moest worden uitge breid de verkiezing dier nieuwe leden kon geschieden bij de in het volgende jaar te houden periodieke verkiezing, terwijl dan tevens een nieuwe rooster van aftreding moest worden samengesteld. Aangenomen voor kennisgeving. Een voorstel van Burgemeester en Wet houders, geheel in overleg met de commis sie van toezicht op het lager onderwijs, tot uitbreiding der 3e openbare armenschool aan de Verlengde Dwarsstraat. (Het aantal kin deren dat van deze school gebruik maakt, neemt zoo toe, dat deze ruime lokaliteit nu Episode uit den tijd der Fransche revolutie. 26) Naar het Fransch van Just Girard. Wij hebben nog gesproken over een twee den man, die het vertrek van den hertog uit de pastorie had bemerkt. Dit was een land bouwer, Guillemot genaamd, een zeer een voudig en aan den pastoor zeer verknocht man. Hij had gemeend, dat het de pastoor aelf was, die zoo vroeg in den morgen uit ging en vertelde dit zeer natuurlijk aan zijne vrouw. Deze merkte op, dat mijnheer pas toor geen paard meer had, en dat hij het daarenboven toch niet geweest kon zijn, daar hij, naar zijne gewoonte, om 7 uur de Mis had gelezen. Nieuwsgieriger dan haar echtgenoot, wilde zij het fijne van de zaak weten; zij richtte zich tot Mme Jobard, d« vriendin van Mil. Claudine, en vrouw Jobard vertelde haar onder diepste geheimhouding, alles wat zij ervan wist. Vrouw Guillemot haastte zich evenwel, een paar van hare vriendinnen met het geheim bekend te ma ken, en nog dienzelfden avond was de ge- heele gemeente op de hoogte. Het was, zooals men ziet, een herhaling van de fabel van Lafontaine, les Femmes et le Secret(de vrouwen en het geheim), en ongelukkigerwijze wordt deze fabel altijd bewaarheid. Door geduld en volharding kwam de com missaris de oorsprong van dit gerucht ter oore, dat is te zeggenMme Jobard en MU« Claudine. Beiden werden geroepen om voor hem te verschijnen, in zijn gehoorzaal, de keuken der pastorie. De schrik van de arme Claudine en hare verontwaardiging jegens hare vriendin M« Jobard laat ik aan de verbeelding mijner le zers over. Zij bekende alles; maar, in tegenwoor digheid van den gevangene gebracht, her kende zij dezen niet voor den persoon, Hie twee nachten en een dag op het bedoelde tijdstip bij haren meester had doorgebracht. Door verdere vragen daartoe gedwongen, verklaarde zij, dat zij den heer Reinier niet goed kende," en dat zij slechts verteld had, dat hij het was, omdat men dit haar ook luid verteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2