Er was toch een lichtpunt in den donkeren Jmancieelen toestand. J)e commissie voor de koepokinenting verklaarde het voortaan wel met f'200 minder te kunnen doen. Die 1200 konden dus van het cijfer der uit gaven worden afgetrokken. Het mocht WatHet Was ot de Directeur der Drink waterleiding er de lucht van gekregen had. pie f200 kon hij wel gebruiken. Verbeeld J® hij heeft maar f 800, en dan mag hij nog niet eens gratis den brandenden dorst aan bet heerlijk water lesschen hij zou er dus graag een paar honderd gulden bij hebben a's 't kon. GEMENGDE BERICHTEN. Handelsberichten. Maïs LAATSTE BELICHTEN. Woordig toch voor hen de gulden tijd de moutwijn staat hoog en de spoeling is duur moeten nog maar een beetje bloeden, «et is waar het spuigeld van den burgervader bleek een doodgeboren kindje te zijn, en het straatgeld van denwethouder Domzal wellicht nooit het levenslicht aanschouwen; maar er is toch altijd nog een achterdeurtje de opcenten °P het personeel ze moeten dan maar zoo- veel verhoogd worden, totdat de f'24000 gedekt zijn. Aldus werd het door onze ra- delooze raadsleden ten slotte vastgesteld en besloten. t Den heer Tak steeg reeds het bloed naar 1 hoofd, toen hij B. en W. het voorstel hoorde doen, den Directeur de gevraagde verhooging te geven. Hij zou liet wellicht hier gepaste harde woord niet gebruiken ter aanduiding van eene handelwijze, die hij onder de te genwoordige omstandigheden een daad van bijzonderen moed noemde. Gaat eens na de beer Roelants heelt f800 als directeur van waterleiding, maar hij geniet er 12500 als directeur van de gasfabriek, plus vrije honing, vrij brand en vrij licht. Men moet deze beide betrekkingen in verband met elk ander beschouwen immers de tijd, dien de beer Roelants aan de waterleiding doorbrengt, ban hij niet aan de gasfabriek besteden bij kon er dus niet voor stemmen dezen hoogst bezoldigden ambtenaar der gemeente b°g meer salaris te geven. De heer Den Breems was van hetzelfde gevoelen, niet omdat hij zoozeer hechtte aan die f'200, maar uit beginselimmers den raadsleden was voorgespiegeld, dat het voordeeliger was, de betrekking van direc teur der drinkwaterleiding aan den direc teur der gasfabriek op te dragen, dan een aParten directeur voor dien tak van gemeen- tezorg aan te stellen maar op zoo'n manier Wordt dat voordeel geheel fictief. Ook hij zou dus tegenstemmen. De heer Swart had geen bezwaar tegen de door B. en W. voorgestelde verhooging, maar vroeg of ze niet op een anderen post bon worden uitgewonnen, b. v. door het on derzoek van het water door den directeur - zelf te doen geschieden, hetgeen door den heer Den Breems in 't belang van een on- Partijdig onderzoek minder gewenscht werd geacht. De Voorzitter, de verschillende sprekers beantwoordende, poogde in't licht te stellen, dat de heer Roelants der gemeente belang rijke voordeelen aanbracht, door verschillende Werken zelf te doen, waarvoor anders een deskundige moet komen, en dat hij daarme de soms dag en nacht bezig was. De heer Knappert kwam zijn zwager een handje helpen, door te zeggen, dat hij dit door eigen overtuiging kon bevestigen, en voerde nog als argument voor de verhooging aan, dat lhans de directeur in salaris gelijk stond met den machinist. Mer Couriet, die bij het verhoor tegen woordig was, bevestigde, wat Claudine had gezegd. »Ik ben het, burger commissaris, zeide hij, die haar zulks verteld heb, zonder °?k maar eenigszins te kunnen gelooven, dat dit zulke onaangename gevolgen voor burger «einier zoude hebben. Nu betreur ik van ganseher harte, wat er gebeurd is, maar, gij den ex-rechter van C... alleen gevan gen hebt genomen, omdat hij op den bewus- ten dag in de pastorie van Auvrigny is ge weest, dan is het rechtvaardig, dat gij hem weder in vrijheid stelt, en ik ben geheel bereid hem het leed te vergoeden, dat ik hem heb berokkend. Laten wij voor een oogenbhk aanne men, hernam Toustain, dat de bedoelde per soon niet deze gevangene was het is in alle geval zeker, en noch gij, noch burger In stemming gebracht, werd het voorstel van B. en W., tie gevraagde verhooging toe te staan, aangenomen met 8 tegen 7 stem men, terwijl de heer Roelants buiten stem ming moest blijven. De heer Tak verliet daarop de vergadering. Nadat dit bedrijf was afgespeeld, kwamen de spellen en de kramen aan de ordede heeren Hoogendam en den Breems gingen samen (in den geest) naar de kermis de eerste bleef echter van verre staan, en terwijl hij zijn oog liet weiden over dat woelig bedrijf, zag hij daar niets dan onzedelijke en walgelijke tooneelenhij meende dus dat het tijd werd de kermis af te schaffen de laatste trad echter onder de hossende paren en bracht hulde aan de orde lievende wijze, waarop Schiedams burgerij kermis hield. De groote meerderheid van den Raad scheen zijn gevoelen te deelen, zoodat de heer Hoogendam alleen afschaffer bleek te zijn. Nadat de Raad eindelijk besloten had, dat de posten voor de waterverversching en de andere buitengewone werken, de rente der daarvoor aan te gane geldleenmg, zoomede de dan te heffen nieuwe belasting bij sup- pletoire begrooting zullen geregeld worden, werd de begrooting, zooals hij door B. en W. is vastgesteld, metalgemeene stemmen aan genomen. Daarna werd nog besloten tot uitbreiding van het onderwijzend personeel aan een paar scholen en werd omtrent eenige adressen tot afschrijving van pi. dir. belasting beschikt, waarop de vergadering uiteenging. Half twaalf sloeg de klok, toen de heeren met een verruimd gemoed scheidden. Het geld, door het leger des heils in de week van 28 September -tot en met 4 Octo ber 11. bijeengebracht (circa f2400), zal worden besteed voor het werk in België, opdat het leger daar te lande vaster voet kunne krijgen. Van het eiland Sylt wordt eene verschrik kelijke zeeramp gemeld. Daar strandde eer gisteren vroeg het barkschip Prik Berendse, kapitein Markus Heven, van Dundee op weg naar Hamburg. Gedurende twee dagen wer den vruchtelooze pogingen gedaan om de bemanning te redden, die zich aan de mas ten had vastgebonden. Eindelijk werd één matroos met behulp' van eene lijn gered. Alle overigen verdronken. Hetzelfde lot on dergingen 11 loodsen, die Vrijdag-avond van het naburige eiland Amrum met eene red dingsboot gekomen waren om hulp te ver kenen. De boot sloeg in het duister en bij den zwaren storm om. voegd. Deze zal na zijne beëediging als regent voorloopig metterwoon in Duitschland gevestigd blijven. De commissie uit de Tweede Kamer, be last met de voorbereiding van de legerwet, zal de eerstvolgende dagen van deze week vergaderen tot het opmaken van de uitkom sten van het afdeelingsonderzoek. NEW-YORK, 3 November. De Iersche parlementsleden Dillon en O'Brien zijn met groote geestdrift hier ontvangen. BEURS TE SOHIEDAM, 3 Nov. 1890. t Makelaars f12. Moutwijn, j Commissk f 12. Verhandeld: fll'/«. Stemmingbeter. Jenever f 17.50 Ct. per Heet. Amst. proef f 18.75. Spoeling. Vereeniging fl.50. Berlijn. (Slotkoers.) Keulen. Parijs. j 31 Oct Rogge, Nov'179. Nov./Dec. j Spiritus Nov. 41.20 Apr./Mei 39. Rogge dadelijk. 18.75 i Nov. 16.95 Meell2Merk.].md. 57.60 12 Dec. 57.50 Rogge, loop. md. 15.80 Dec. 16.10 Sp ritusloop. m. 33.75 Dec. 34. 81 Oct 3 Nov. 173.50 38D0 38.60 18.75 17.20 57.80 57.60 16.10 16.60 33.50 33.75 1 Nov. O.GOi O.6OV4. New-York. Amsterdam. 31 Oct. Rogge op levering hooger Oct. f 156 gesloten; Maart f147, 148, 149, 148. Aangezegd lieden 25, totaal deze maand 2700 last. 3 Nov. Rogge op lev. hoogerMaart f150, 151, 152, 151. Keulen Rijnhoogte ('s nam. 1 uur) 31 Oct. 3.96 M. 3 Nov. 3.16 M. De Prins Von Wied, die sinds Zaterdag avond zich in de residentie bevindt, heeft heden te Wassenaar deelgenomen aan een groote, door de vereeniging St. Hubert geor ganiseerde jachtpartij. Graaf de Villers, secretaris voor de zaken van Luxemburg, heeft zich derwaarts bege ven, nu het regentschap is ingesteld. Hij zal den hertog van Nassau worden toege- Planart zal kunnen ontkennen, dat er, zoo als ik gezegd heb, een vreemdeling aan de pastorie is geweest, daar eenigen tijd ver bleef, en weder op een geheimzinnige wijze is vertrokken, en eindelijk, dat gij beiden met hem hebt gesproken. Is dat waar of niet Antwoord, burger Planart. Dat is waar, zei Planart kalm. Mei". Couriet gaf hetzelfde antwoord. »Nu, daar volgens u, die persoon niet bur ger Reinier was, wie was hij dan Planart en Couriet bewaarden beiden het stilzwijgen. Door den commissaris gedwon gen, verklaarden zij, dat zij roeenden het recht niet te bezitten, om den naam van dezen persoon te noemen. Welnu, dan houd ik het er voor, riep Toustain uit, daar gij weigert hem te noemen, dat het een handlanger der uitgewekenen GRAANMARKT TE ROTTERDAM, 3 Nov. Rogge per 2100 kilo: 128/20 Nicolajeff f162; 123/24 dito f158; 122/23 Tagan rog f158, a 160 9.10/15 puds dito (stoomend) f156, v. a. b. partij 121/22 Marianopel f155 a 157 Gerst per 2000 kilo Dnieper f 134 a 138 Donau f132; Nicolajeff f -130. VEEMARKT TE LONDEN, 3 Nov. Er werden aangevoerd 2000Runderen, 10000 Schapen, 60 Kalveren, 99 Varkens. Men noteert: Runderen 2/4 a 4/11, Schapen 4/8 a 6/1, Kalveren 3/4 a 5/4 en Varkens 2/4 a 3/8 per steen. Wokolijkseh Handelsoverzsicht. Rotterdam, 1 November 1890. Koffie. Deze week w&s de markt kalm gestemd en de omzet in loco gering. De noteering voor goed ord. Java kwam op 58| c. be termijnprijzen van Santos liepen verder terug op lagere offerten van Brazilië, welke hier grif nemers vonden. Uit de eerste hand werden afgedaan1938 bn. Java, 133 bn. Liberia. Suiker. Beetwortel-, De markt ver keerde deze week in flauwe stemming en werden eenige afdoeningen bekend per was, misschien wel van den gewezen hertog van Auvrigny; ik houd het er voor, dat gij, in overleg met hem en den voormaligen pastoor van Auvrigny, een samenzwering tegen de revolutie hebt gesmeed bij gevolg verklaar ik u in staat van hechtenis, als verdachten. Gendarmes grijpt die mannen." Een rilling van schrik greep alle aanwe zigen aanwant een groot gedeelte van de bevolking was geroepen, of uit eigen be weging gekomen, om het verhoor bij te wonen. De vrouw van Planart gaf een gil van smart. Claudine wrong zich de handen en de tranen stroomden haar over de wan gen. Mme Jobard, verborg al weeklagende hare verlegenheid achter een grooten zak doek, waarmede zij haar gelaat bedekte. [Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3