Woensdag 5 November 1890. No. 3827. V E R 8 C H IJ N T DAG 15 L IJ K S. !3e Jaarg. Bureau: Boterstraat, E 39. I*rijs vuil «lit Itlari: ALGEMEEN OVERZICHT. Voor Schiedam per 3 maanden f i.bO Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud clerer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124.) l'rijs der Adverteiitiën Van 16 regels Elk gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden overeenkomsten aangegaan. f 0.60 »0.10 billijke DUITSCHLAND. De Keizer reed Zaterdag-avond van het station te Potsdam naar den koninklijken Schouwburg. Nauwelijks was echter het rijtuig °P weg, toen de twee paarden, die er voor gespannen waren, vielen. Onmiddellijk sprong de Keizer er uit en hielp zelf mee bij het °phelpen der paarden, zoodat de tocht na eenige minuten oponthoud weder kon voort gezet worden. De koning van België heeft Vrijdag-middag de terugreis aanvaard, na van den Keizer te Postdam een zeer hartelijk afscheid genomen te hebben. Graaf Moltke heeft het verlangen te ken nen gegeven, de som van 50.000 mark, die hem namens de stad Berlijn op zijn 90n Verjaardag is aangeboden, te doen vereenigen rr»et het bedrag van eene stichting naar zijne keuze, hetwelk in zijne geboorteplaats Par- chim onder medewerking van alle landstreken Vit Duitschland is bijeengebracht. Het ge- 2amelijk bedrag van 200.000 mark zal hij dan bestemmen voor een weldadig doel. Daar de gevers van hetgeen te Parchim verzameld lsi den wensch hebben uitgesproken de stich ting naar hem te noemen, is hij bereid aan het vereenigd fonds zijn naam te geven. ENGELAND. De Iersche afgevaardigden Dillon en O'Brien 2ijn te New-York met groote geestdrift door hun geestverwanten ontvangen. Zooals men Vieet, herbergen de Ver. Staten eenige mil- hoenen Ieren, die door het economische en poli tieke juk der Engelschen uit hun Vaderland 2ljn gebannen. Zaterdag hebben in Engeland de verkie- z'ngen voor de gemeenteraden plaats gehad, e,i daarbij is opnieuw gebleken, dat de volks gunst zich van de conservatieven heeft afge vend. Over 't algemeen toch is de uitslag vun den strijd gunstig voor de liberale partij, he Sheffield, Bristol, Cardiff en Liverpool Vormen de liberalen eenige zetels en te Manchester, Leeds en Salford wonnen het he conservatieven. Te New-Castle leed de kandidaat der werklieden de nederlaag. Nu is het waar, dat men aan deze soort van verkiezingen geen zuiver politiek karakter niag toekennen, en dat locale belangen hier dikwerf den doorslag geven, Maar geheel afgescheiden van alle staatkunde zijn toch °ok de gemeenteraadsverkiezingen in Enge land niet, en in zooverre hebben de home- fu'lers grond zich met den uitslag geluk te Venschen. De regeering der conservatieven spoedt blijkbaar ten einde. De Times heeft uit Zanzibar bericht ont vangen, dat Tippo-Tib uit Oejeji met vele Arabieren en 700 dragers naar Zanzibar is op weg gegaan. Voorts wordt gemeld, dat op Mauritius de cholera is uitgebroken. GRIEKENLAND. Het nieuwe Grieksche Kabinet zal waar schijnlijk als volgt zijn samengesteld Dely- annis binnenlandsche zaken en oorlogDeli- george buitenlandsche zaken Kommonduros marine Garafanos financiën Geroeostupu- los of Zaïmis justitie, en Valsamaki onder wijs. De Grieksche correspondent van het Jour nal des Débats, die den kabinetsformeerder interviewde, vernam van Delyannis, dat zijn voorganger de Grieksche belangen op Creta en Macedonië te veel verwaarloosd had en door zijne te groote gematigdheid oorzaak was geweest van de Turksche bezetting op Creta. Het pan-hellenisme echter met be trekking tot Bulgarije acht ook Delyannis een hersenschim, hoewel de Bulgaarsche eischen buitensporig zijn. Europa behoeft zich niet meer, als weleer, over Griekenland te verontrusten, want voor alles moeten de financiën verbeterd en de strijdkrachten ge reorganiseerd worden. Aanst. Maandag 10 Nov. zal de Kamer door den Koning-zelven geopend worden. De Kroonprins is met zijne Duitsche gemalin Donderdag II. naar Brindisi afgereisd en van daar naar Berlijn vertrokken, waar zij vol gens telegrafisch bericht gisteren-ochtend te half twaalf zijn aangekomen. Onder de toe juichingen der menigte reed het vorstelijk paar aanstonds door naar het paleis van de keizerin-weduwe Frederik. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld dat de Osserva- tore Romano met hot oog op de naderende politieke verkiezingen gevraagd heeft, of het Pauselijk woord non expedit (het betaamt niet) een formeel verbod bevatte, om aan de verkiezingen deel te nemen. Kardinaal Mo naco antwoordde »De H. Vader heeft be volen te verklaren, dat het non expedit een verbod in zich bevat. De leus der Itali- aansche Katholieken ne elettori ne eletti (noch kiezers noch gekozenen) blijft dus van kracht. De grootste helft der kiezers zal dus we der van de stembus verwijderd blijven. De Paus wil den onwettigen toestand van Italië en het onwettig vergaderen van een Itali- aansch parlement te Rome, niet erkennen, en derhalve is het zijn verlangen, dat de Ka tholieken daartoe in geen- enkel opzicht me dewerken. Natuurlijk wordt aan dat verlan gen voldaan, en zoo is het dan geen zeld zaamheid, dat in districten met 15 a 20.000 kiezers er slechts 3 a 4000 aan de verkie zingen deel nemen. LUXEMBURG. De hertog van Nassau zoo wordt uit Luxemburg geseind is gisteren uit Ho- henburg naar Frankfort vertrokken. Zijn komst is officieel aangekondigd tegen aan staanden Woensdag, des namiddags te 3 40. Hij zal vergezeld zijn van den erfprins. Hij wil geene luidruchtige ontvangst hebben en zal Vrijdag of Zaterdag de stad verlaten. In eene bekendmeking van het Schepen college der stad Luxemburg wordt aange kondigd dat de Regent den 5n dezer daar aan zal komen, en worden de ingezetenen uitgenoodigd hem evenals verleden jaar met erkentelijkheid en eerbied te ontvangen, wegens zijne bezorgdheid voor 's lands be langen, die hem voor de tweede maal heeft doen besluiten zijne grondwettelijke roeping te komen aanvaarden. Aangezien de hertog met het oog op den toestand van den ko ning-groothertog voor eene officieele ontvangst bedankt heeft, worden de ingezetenen ver zocht de vlaggen uit te steken. HET OOSTEN. Uit Constantinopel wordt van 1 Nov. ge meld De Russische gezant, de heer Nelidoff deelde den Sultan mede, dat het program voor de reis van den kroonprins gewijzigd is tengevolge van omstandigheden, onafhan kelijk van zijn wil. De Czarewitz zal nu den 4den November vertrekken en over Weenen en Triëst reizen. De heer Nelidoff heeft den Sultan opnieuw namens den Czaar en den Czarewitch dank gezegd voor zijn uitnoodiging en tevens namens den Cza rewitch de verzekering afgelegd, dat zijn bezoek te Constantinopel slechts is uitge steld. De Russische troonopvolger wordt Don derdag te Weenen verwacht en, in zijn offi cieele waardigheid reizende, aan het station ontvangen door den Keizer, de aartshertogen, de grootwaardigheidbekleeders, en door offi cieren van zijn eigen en van zijns vaders re giment. Hij houdt gedurende zijn oponthoud dat één dag duren zal, verblijf op den Hof- burg. Een keizerlijke trein met eene eere- wacht zal hem tot de grens tegemoet gaan. Deze statige ontvangst wordt van politieke beteekenis geacht, dewijl de prins verleden jaar reeds incognito te Weenen vertoefd heeft. ROME. Uit Rome wordt bericht, dat het Italiaan- sche gouvernement, zonder zelfs te weten, of

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1