!3e Jam*"-. No. 3828. Ui Donderdag 6 November 1890. V E R S C II IJ N T DAG EL IJ K S. miêfh o Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. 131 N N E N LA N 1). NIEUWE SCHIEDA Pi ijs vim ilit Blad Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Hei auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juui 1881 (Stsbl. no. 124.) ENGELAND. Eene vergadering van belanghebbenden 'Jij den Congo-handel, gisteren te Londen ge houden, heeft met groote meerderheid eene niotie aangenomen van den heer Schalkwijk, strekkende tot algemeene adhesie aan de hesluiten der Brusselsche conferentie, maar pi'otesteerende tegen het heffen van invoer rechten in den Congostaat, en goedkeurende het voorstel der Nederlandsche Regeering tot het heffen van recht op alcohol en het verieenen van eene jaarlijksche bijdrage aan den Congostaat door alle betrokken mogend heden. Aan de Times wordt uit Suakini gemeld, tengevolge der afsluiting van liet ver dat, keer voor Suakim, de smokkelarij in den slavenhandel tusschen Djeddah en de Egyp tische kuststreek snel toeneemt. De tegen woordige gezondheidstoestand in Arabië heet goed te zijn, maai' de jongste cholera-epide- ftiie heeft er schrikbarende verwoestingen aangerichtalleen in de provincie Hedjah Zljn 30,000 menschen er aan overleden. Aan hetzelfde blad wordt uit Ottowa bericht, dat de minister van financiën naar West-Indie ls gegaan, om er eene uitbreiding van den Cunadaschen handel voor te bereiden. Blijkens bericht uit Madrid aan de Standard heeft de Spaansche minister van marine bij den Kabinetsraad een ontwerp tot hervor ming der marine ingediend. Zijn plan heeft fen doel, twee groote gepantserde schepen, henevens gordelbooten, kanonneerbooten en torpedobooten van beide klassen aan te schaf fen voorts te Cadix, Ferrol en Carthagena hoofdstations voor de zeemacht te vestigen, en aldaar nieuwe verdedigingswerken aan te 'eggen. Volgens de Daily News heelt Portugal aan Engeland een modus vivendi aangeboden, ln dien zindat Portugal de Zambesi zou openstellen en den overlandschen transito handel zooveel mogelijk zou bevorderen, ter wijl Engeland zich zou verbinden, Portugal te waarborgen tegen alle verdere inbreuk Van de zijde der Britsche Zuid-Afrikaansche Compagnie. ITALIË. Volgens aankondiging van het gemeente bestuur komt de minister Crispi Dinsdag den dezer te Milaan. De Duitsche rijkskanse lier Ven Caprivi zou Vrijdag aankomen. Caprivi brengt naar Monza, waar het hof Van koning Humbert thans vertoeft, een eigenhandig schrijven van keizer Wilhelm aan koning Humberto over. Prijs der Adverteiitiëu Van 1—6 regels Elk gewone regel nieei' aAj.' g Voor herhaalde plaatsing worden I 0.60 »0.10 billijke LUXEMBURG. De zitting der Luxemburgsche Kamer werd gisteren geopend. Nadat de namen der le den afgeroepen waren, las de minister van staat een boodschap van den hertog van Nassau voor, waarin gezegd wordt, dat de opening plaats heeft door den vertegenwoor diger van den Koning-Groothertog, tenge volge van diens gezondheidstoestand, welke volgens de verklaringen der geneesheeren den Groothertog buiten staat stelt, zich met 's Lands zaken bezig te houden. Dientenge volge is door de Stalen-Generaal den 28n October 11. een regentschap ingesteld. Deze gebeurtenissen - zoo vervolgt de Hertog leggen u en mij moeilijke plich ten op. Ik hecht er zooveel te meer aan, die welke mij ten deel vallen, te vervullen, dewijl daarvan afhangt den aanvang onzer gemeenechappelijke werkzaamheden, willen de ik mij onderwerpen aan de wetten van het groothertogdom en van het huis van Nassau, overeenkomstig het advies van den Raad van State en de Regeering, onder ver band van den door de Grondwet voorge schreven eed. De Kamer gelieve de door de Regeering overgelegde stukken te onder zoeken en daaraan het vereischte gevolg te geven. De boodschap is gedagteekend: Hohen- burg 1 November, onderteekend Adolf en gecontrasigneerd Eyschen. Op bevel van den Hertog stelde de Minister deze stukken ter beschikking van de Kamer, terwijl hij zich bereid verklaarde, indien dit verlangd mocht worden, nog meer inlichtingen te geven. Nadat de Kamer deze stukken in de afdee- lingen had onderzocht, nam ze met alge meene stemmen het voorstel van den voor zitter aan, strekkende om te verklaren dat, aangezien de Koning-Groothertog buiten staat is te regeeren, het regentschap rechtens toekomt aan den hertog van Nassau. In de zitting van Donderdag zal den Regent den eed worden afgenomen. Bij een tweede votum werd leedwezen uitgedrukt over de noodzakelijkheid van eenen dergelijken maat regel tegenover eenen vorst, onder wien het land 40 jaren lang de zegeningen van voor spoed en vrijheid heeft genoten. Hierna werd de zitting opgeheven. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Groote beteekenis wordt te Weenen ge hecht aan het aanstaand verblijf van den Czarewitch te Weenen. Op uitdrukkelijk verlangen van den Keizer heeft de Czaarer in toegestemd, dat de troonopvolger officieel ontvangen zou worden. In staatkundige kringen wordt een en ander beschouwd als een kenteeken der gunstiger gevoelens van de Moskovitische regeering jegens de Oos- tenrijksch-Hongaarsche monarchie. De Hongaarsche minister van oorlog heeft voor het leger de repetitie-karabijn aange nomen, vervaardigd naar het Mannlicher- systeem. Graaf Apponyi, het hoofd der gematigde oppositie, heeft verklaard, het ingediende budget als grondslag voor de be raadslagingen aan te nemen. Onder het ministerie-Tisza heeft deze parlementaire groep jaar op jaar zich principieel verklaard tegen elke voorgestelde begrooting. ROME. De Osservatore Romano spreekt met verontwaardiging van een club, welke door een aantal radicalen te Rome is opgericht en den naam des Zaligmakers tot titel voert. Het getal leden, allen mannen, die ook tot de overige anti-clericale clubs behoorden, is reeds tot 42 gestegen. Het doel van de club is het oprichten van een standbeeld voor den Zaligmaker als menschun monumento a Christo uomo. Deze nieuwe ontheiliging van den Romeinschen grond is niet alleen op zich-zelve godtergend en schandelijk, maar ook een hernieuwde beleediging voor den Opperpriester van Gods Kerk, den plaats- bekieeder van den Godmensch op aarde. Met recht, zegt het blad, is het wijzen op de vrijheid des Pausen een gruwelijke spotternij. Schiedam, 5 November 1890. Hoewel niet in ernstige mate, nemen de krachten des Konings toch langzamerhand af, al moge van dag op dag schijnbaar geen verandering te constateeren zijn. Z. M. is nog dikwijls eenigszins opgewon den en brengt dan onduidelijk uitgebroken klanken voort, voor een enkele maal afge broken door gezegden, die het gevolg van een momenteelen terugkeer van bewustzijn kunnen zijn. Na die vlagen van opgewondenheid, welke soms lang aanhouden, vervalt Z. M. in een toestand van volslagen apathie. (Nws.) In de groote zaal der sociëteit «Harmonie" werd gisteren-avond door den heer Justus van Maurik de reeds voor eenigen tijd aan gekondigde lezing gehouden. De leden der sociëteit waren daartoe in grooten getale met hunne dames opgekomen, en toonden aldus dat zij de goede zorgen van het Be stuur, om hun iets te doen genieten dat bui ten de gewone sfeer van het sociëteitsleven valt, op den rechten prijs wisten te stellen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1