Rechtszaken. GEMENGDE BERICHTEN. bekten. Ook zal dan waarschijnlijk in de aWeelingen worden behandeld het wetsont werp van den heer Van Houten, totuitbrei- <lin van het recht tot onteigening ten alge menen nutte. Onder de ontwerpen, die het eerst in open de behandeling zullen komen, behoort dat spitsing der dubbele kiesdistricten. Vad.) De eer ('gisteren per Engelsche mail ont- - a,1gen Indische bladen melden, dat de zeer- eervv. Kotta ïeis heeft pastoor Verbraak thans weer te Radja op zijn jaarlijksche dienst- naar Padang bij Baros ernstig gevaar geloopen te verdrinken. Bij ontstuimi- aan wal gaande om een herderlijken te vervullen, zwalkte lnj twee neen doodsgevaar op zee rond alvorens het 1,11 gelukte weder aan boord te komen. Gisteren is te Pernis de vischsloep H. D. ge zee Plicht •net he schipper Harmen Groenendijk binnenge komen met 8 man aan boord der bemanning Vin eene gezonken Duitsche kolenbrik. De geredde schipbreukelingen hebben, naar hun °Pgave, drie volle dagen in levensgevaar Verkeerd. ^fen schrijft uit Hellevoetsluis Sedert de Nieuwe Waterweg voor de scheepvaart de aangewezen vaarweg naar Rotterdam is geworden, is het Voornsche ka- haal gaandeweg in onbruik geraakt en heeft Dellevoetsluis zijn beteekenis als voorhaven van Nederlands tweede koopstad verloren, hechts wanneer buitengewone omstandig heden, storm en ijsgang bijvoorbeeld, dit gebieden, dan komt er wel eens een schip, v°or Rotterdam bestemd, in onze koopvaar- zijhaven, maar anders hoogst zelden. De ^*ngelsche schoener sWomer", kapt. Philp, geladen met porceleinaarde, en komende Van Towey, was ook gedwongen geweest, gisterenmiddag alhier binnen te loopen. In het Bokkegat was dit vaartuig op den rots- harden bodem lek gestooten en had daarop naar onze vluchthaven koers gezet, die het 1,1 et moeite, en kampende met de onstuimi ge zee, bereikte. Daar de equipage door het Aanhoudend pompen te vermoeid was ge werden, om dien zwaren arbeid nog langer v°ort te zetten, werden hier pompers aange komen. Dezen morgen is de schoener naar Rotterdam opgesleept. (R- N.) Het volgend ongeval heeft eergisteren- avond omstreeks 7 uur op den Haagweg na- Mi Delft plaats gehad. Zekere J., als knecht ie dienst bij den koopman V., was met zijn Gedurende deze lezing waren er in stilte vele tranen gestort, vele zuchten waren ver stikt maar toen Toustain ophield, kon men z'ch niet meer weerhouden, de tranen spron gen allen uit de oogen en verscheiden stern- kjen riepen uit: »Neen, neen, hij mag zich biet gevangen geven, dat zou vrijwillig de guillotine beklommen zijnLaat men ons gevangen nemen, als men dat wil, laat men °os ir\ de gevangenis werpen, liever dan hij Toustain beproefde te vergeefs de kalmte R- herstellen hij gaf een teeken aan zijn Adjunct Brulart, en, met zijn stentorstem donderde deze: Stille! en liet zijne verma king van een vuistslag op de tafel vergezeld guan, zoodat deze kraakte. Er heerschte weldra weer stilte en de oommissaris sprak op een hoogen en min- Achtenden toon: »Ik dacht niet, burgers, dat gij 0p dat punt zoo dweepziek waart. Hoe gij laat u doorde zoetsappige woor- den en de goede gevoelens van dezen schijn heiligen priester medesleepen Ik voor mij, ut mij niet door zijne schoone gevoelens van openhartigheid en edelmoedigheid beetne men ;noch minder door de fraaie komplimenten die hij aan de rechtschapenheid van mijn ka- paard en wagen te zeer in de nabijheid van de rails der Haagsche tram gekomen, ten gevolge waarvan de wagen door de locomo- tiof werd gegrepen. ,T. werd van den wagen geslingerd en geraakte tusschen de locomo tief en een boom bekneld, het hoofd werd nagenoeg verpletterd, zoodat de ongelukkige bijna onmiddellijk een lijk was. J. Iaat eene weduwe na, die eerst drie dagen geleden het leven aan een kind schonk. Deze om standigheid was oorzaak, dat men het lijk niet naar de woning van den ongelukkige, maar direct naar Jaffa overbracht. De ma chinist had herhaaldelijk en tijdig met de schel gewaarschuwd hem treft dus geen schuld. (JV. R. Ct.) Het Vaderland meldde »Benoemd tot directeur der H. B. S. te Gouda dr. W. J. Steenhuis, leeraar aan het gymnasium te Zutphen." Nu treft het toch inderdaad hoogst nood lottig te zamen, datlo te Gouda geen vacature is maar te Sclnedam 2o dat er ook te Schiedam geen dr. W. J. Steenhuis is benoemd, en dat er 3o geen dr. W. J. Steenhuis aan ons gymnasium (Zutphen) verbonden is. Alle factoren, die als product het onge lukkige verschijnsel van drukfouten te voor schijn kunnen roepen, schijnen, zegt de Zutf. Cthier zeldzaam eendrachtig te heb ben samengewerkt. De instructie tegen den zich noemende Krekel, doch eigenlijk heetende Gerritsen, is Zaterdag geopend. Enkele verslaggevers werden als getuigen gehoord. De instructie tegen Aafke Kuypers schijnt haar beëindiging nabij te zijn. Hetgeen vast gesteld is, moet van dien aard wezen dat verwijzing naar de openbare terechtzitting hoogstwaarschijnlijk het gevolg er van zijn zal. De rechter van instructie, Mr. Royaard heeft Mej. Kuypers de laatste dagen tegen over hare dienstbode in een zeer scherp verhoor genomen, waarbij de verdachte zich op belangrijke punten heeft tegenge sproken. Omtrent eene in de zaak alles dominee- rende vraag nl. of zinkwit vergiftis, meende de Justitie in het rapport der deskundigen niet voldoende zekerheid verkregen te hebben, in verband met een eenigszins ontkennende verklaring hieromtrent afgelegd door een onzer meest bekende hoogleeraren. De deskundigen hebben zich toen gewend tot de Europee- sche specialiteit in de vergiften-leer, prof. rakter maakt. Zonder twijfel, als ik hem beloof de de gevangenen in vrijheid te stellen, op voorwaarde dat hij zich gevangen gaf, zou ik mijn belofte houden, daar een waar republikein nimmer zijne belofte schendt, zelfs niet tegen over zijne vijanden. Maar de republiek zou zulk een ruilhandel niet goedkeuren; óf de gevangenen zijn schuldig, of ze zijn het niet het staat aan de rechtbank en niet aan mij om daarover te oordeelen. Ik kan de ge vangenen slechts dan in vrijheid stellen, wan neer ik stoffelijke en oorspronkelijke bewijzen van hun onschuld heb. Bij voorbeeld, wat burger Reinier betreftik heb dezen morgen uit het districtC oorspronkelijke stukken ontvangen, die bevestigen, dat hij zich wer kelijk gedurende de laatste acht dagen van Februari en de eerste veertien dagen van Maart te Colmar ophield. Zijne afwezigheid is dus verklaard, en ik gelast, dat hij in vrijheid worde gesteld. Wat de burgers Planart en Couriet betreft, het blijft genoeg zaam bewezen, dat zij met een uitgewekene betr ekking hebben gehad, 't zij dan den ci-devant hertog van Auvrigny, 't zij een ander, en de arrestatie van den pastoor, zelfs zijn vrijwillige, zou niet vermogen hen van Dragendorlf, hoogleeraar aan de Universiteit te Dorpat, en deze heeft hun een schrifte lijke verklaring toegezonden, waarin hij zon der eenig voorbehoud zinkwit een vergift noemt. Op dit punt van de instructie zal nu de zer dagen een nieuw verhoor plaats hebben, waarin de verklaring van prof Dragendorff door de deskundigen zal worden overgelegd. (IV. v. d. D.) Als een zeldzaamheid wordt aan het Utr. Dbl. bericht, dat een kat van den heer H. Koot, aan den Minstroom te Utrecht, den leeftijd van 21 jaar heeft bereikt. Zij is korten tijd geleden blind geworden. Onder de paarden der St.-Spoorwegmaat schappij te 's-Hage moet de inlluenza zijn uitgebroken. De vier aangetaste dieren zijn afzonderlijk geplaatst. In de distilleerderij van de firma W. Th. Piels te Nijmegen sprong Maandag een dis tilleerketel. Het dak van het gebouw werd gedeeltelijk weggeslagen, en een begin van brand ontstond. Het vuur was echter weldra door de brandweer bedwongen. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Het ongeval is vermoedelijk te wijten aan het vlam vatten van den spiritus in den ketel. Te Nieuw-Buinen geraakte Zondag-avond de arbeider A. J. Panjer, die naar een buur man wilde gaan, door de duisternis misleid in het kanaal, waar hij verdronk. Bijna gelijktijdig geraakte aldaar de dienst bode van den kastelein Hakkelmans m het water. Ook zij werd levenloos opgehaald. In het dorpje Tremoloo bij Leuven is Zon dag jl. een afgrijselijke en brutale misdaad gepleegd. Drie broers, Vanavond geheeten, oude en gevaarlijke bekenden dei' justitie, kregen in een herberg twist met een zekeren Vancas- ter, dien zij ten slotte op den grond wierpen. Zij sleepten hem toen aan de beenen voort tot op een naburigen weg en doorstaken hem gedurende een half uur lang met messteken, zelfs toen de ongelukkige reeds lang dood was. Een der bandieten sneed daarop het hoofd van hun slachtoffer er totaal af, en stak het op de punt van een mestvork. Zoo met het bloedend hoofd in de eene en een geopend mes in de andere hand kwam hij de herberg weer binnen, gelastte alle aan wezigen rustig te blijven zitten en gaf op kalmen toon eene explicatie van de daad, die beschuldiging te vrijwaren. Bijgevolg blijven ze gevangen totdat de rechtbank uitspraak over hen zal doen. Wat den pastoor betreft, hij begrijpt, dat wij hem weldra te slim af zullen zijn, dat hij ons niet meer kan ontsnappen, en hij wil nu, ten behoeve van zijn medeplichtigen, partij trekken van een vrijwillige overgave, waartoe hij toch weldra genoodzaakt zou worden. Maar ik zal mij door hem niet laten verschalken. Ziedaar mijn antwoord op zijn brief'. Ik kan hem dit antwoord niet toezenden, daar hij verzuimd heeft mij zijn adres op te geven maar ik weet dat hij even gemakkelijk met dit antwoord in kennis zal worden gesteld, als het behandelde op onze vorige vergade ringen hem is bericht, ofschoon ik er hem geen proces-verbaal van heb toegezonden. Ten slotte wil ik er, bij wijze van post scriptum bijvoegen, dat ik Auvrigny niet zal verlaten, vóór ik mij van zijn persoon heb meester gemaakt enik-zelf zal hem met zijne medeplichtigen en de andere vijanden der republiek, indien ik deze ontdek, naar de revolutionnaire rechtbank te Parijs geleiden. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3