Ingezonden. BINNENLAND. volksvotum is getroffen, dat in Amerika-vooral zooveel beteekenis heeft. Daarbij geeft de uitslag der jongste verkiezing den democraten moed voor de toekomsthet blijkt, dat de pemocratische vloed in het land wassende is, en zeer waarschijnlijk is het dan ook, dat in 1892 bij de Presidentskeuze de bordjes ge heel verhangen zullen zijn, en dat Cleveland of een zijner geestverwanten weer zijn in trede in het Witte Huis zal doen. ENGELAND. In het sultanaat van Zanzibar aan Afrika's oostkust is gisteren het Engelsche protecto raat afgekondigd. De Engelsche consul en admiraal Fremantle brachten een bezoek aan den Sultan. De Engelsche standaard werd onder het lossen van saluutschoten geheschen. Volgens de Daily Chronicle neemt het Mahdisme in Egypte snel af. Slechts tweeduizend man zouden gehoor hebben ge geven aan de oproeping van den Mahdi om Omdurman te verdedigen tegen sheikh El Senoussi, zoodat de Mahdi zich genoopt zoude hebben gezien, de verdediging van die stad op te geven. Blijkens ber icht uit Shangaï (China) is te Taipingfu het staatskruitmagazijn in de lucht gesprongen. Drie honderd personen werden daarbij gedood. ITALIË. De Duitsche rijkskanselier Von Caprivi is gisteren-ochtend ten ure te Milaan aan gekomen. In den voormiddag heeft daarop de mi nister Crispi een bezoek bij den rijkskan selier Caprivi afgelegd en met hem eene korte conferentie gehouden. Na het dejeu ner hebben zij een nieuwe bijeenkomst ge had, die een uur heeft geduurd. Vervolgens hebben zij samen gedineerd. Het wordt be vestigd, dat Caprivi een brief van keizer Wilhelm heeft overgebracht. Heden gaan de beide staatslieden naar Monza, om deel te nemen aan het diner ten hove. Zondag vertrekt Caprivi rechtstreeks naar Berlijn. De heer Crispi heeft Donderdag-avond te Monza bij koning Humbert gedineerd. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Uit Pesth wordt van gisteren geseind, dat de Keizer met zijn gevolg te Gödollo is aan gekomen. De Czarewitch vertrok Donderdag-avond te 10 uur naar Triest, door den Keizer be geleid tot het station, waar de vorstelijke personen een hartelijk afscheid namen. RUSLAND. Uit St. Petersburg is bericht ontvangen, dat de minister van financiën besloten heeft, aan de Russische reeders, wier stoomsche pen het Suez-kanaal passeeren, de daarvoor verschuldigde kanaalgelden terug te betalen. De Heilssoldaten hadden dezer dagen ook te Helsingfors voet aan wal gezet en waren er hunne propagande begonnen maar de Russische overheid heeft alle besloten zoo wel als openbare vergaderingen der sekte en het verspreiden harer uitgaven verboden. Volgens te St. Petersburg uit Parijs ont vangen telegrammen moet de zoon van Sara Bernhardt gisteren in een tweegevecht met den redacteur van den Courier Francais een lichte wond hebben bekomen. Schiedam, 8 November 1890. De Toestand des Konings. De Staatscourant meldt De ziektetoestand van Z. M. den Koning is, sedert het laatste bericht, nagenoeg dezelfde gebleven, doch valt eer achteruitgang dan verbetering te bespeuren. Men meldt uit Apeldoorn aan het D, v. N. »De toestand van Z. M. den Koning is weer iets ongunstiger. Woensdag heeft Z. M. een aanval van beroerte gehad. Gisteren ochtend was de zieke nog erg opgewonden. De Hooge Lijder geeft enkele malen blijk de hem omringende personen te herkennen. De Koningin blijft Haren kranken Ge maal met trouw en zorgvuldigheid verzorgen H. M. verzorgt den Koning beter dan de beste verpleegster zou kunnen doen." Aan den ontvanger der directe belastingen, den heer J. Van Zandbergen Buwalda, alhier, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst, behoudens aan spraak op pensioen. Wij vernemen, dat de heer A. Schieveen als lid van den gemeenteraad ontslag heeft genomen. Toen Dinsdag-avond de oefeningen van het »Leger des Heils" alhier waren aange vangen, werden èn de soldaten èn de nieuws gierige bezoekers wonderlijk verschrikt door dien er op eens een steen door een ruit kwam en wel van de Noordzijde der Lange LIaven niemand is echter door dien steen getroffen en de dader is nog niet opgespoord. Heden-ochtend is Z. Ms. stoomschoener Dolfijn, komm. luit. t/z le klasse Krabbe, uit onze haven naar de Noordzee vertrokken. Te Leiden is bevorderd tot arts de heer N. F. Elzevier Dom, en slaagde voor het eerste gedeelte de heer A. de Niet. De moeilijkheid door de Arnh. Ct. en door ons gemaakt betreffende het besluit des ministers, die art. 24 van de schoolwet niet toepasselijk verklaart op de bijzondere scholen wordt door de Tijd volkomen opge lost. Art. 24 behoort tot de artikelen van den tweeden titel der wet, die alleen de open bare school beheerscht, en op de bijzondere school wordt dat artikel nergens in de wet toegepast. Men mag derhalve op de bijzon dere school ook meer dan 600 kinderen op nemen, zonder dat men verplicht is, daar toe den Koning verlof te vragen. Msh De verhooren der commissie voor de ar- beids-enquète omtrent spoorwegen en ver keersmiddelen zijn gisteren geëindigd. De Haagsche kouter van de Prov. Gron, Crt. meldt, dat jhr. Van Reenen's hand al half stijf is van het schrijven van zijn naam onder de honderden stukken, welke hij als vice-president van den Raad van State te onderteekenen heeft en wegens 's Konings ziekte ter afdoening waren blijven liggen; en dat de bruid van acht weken, die op 's Konings toestemming heeft zitten wachten om met een Indisch officier te huwen, het eind van haren eindeloozen bruidstaat nabij is. Wat zal zij bruidsuikers gegeten hebben, en de familie en kennissen partijen hebben kunnen geven Het gerucht als zou de voormalige Buiten- Societeit »Reineveld" bestemd zijn tot uit breiding van het krankzinnigengesticht te Delft is gebleken niets anders te zijn geweest dan een gerucht. De 3 perceelen waren gecom bineerd gekocht door den heer J. C. Bruigom voor zijn lastgeefster de firma Vreede, Van Rinsum, Co., aldaar. Genoemde firma is van plan hare geheele tabriek van de Asch- vest naar )>Reineveld" over te brengen, zoo wel ijzer- en kopergieterij als de machine fabriek met ketelmakerij. De tegenwoordige is reeds geruimen tijd te klein geworden voor den omvang van het bedrijf, vooral wat aangaat de gieterij en ketelmakerij. De an dere werkplaatsen, tegenwoordig gedeeltelijk op en beneden aan den dijk gelegen, ver oorzaken veel moeite en kosten door aan houdend versjouwen van zware stukken. Op »Reineveld" is een gemeenschappelijke werk plaats vereenigd, met nieuwe ruime gieterij vollediger ingericht voor zwaarder' werk, zal de fabriek ook door beter overzicht en ge makkelijker toezicht, veel voortuitgaan en zal het der firma eerder mogelijk zijn, de verschillende werkplaatsen later uit te brei den, naar gelang het werk en het bedrijf dit vereischen. (D. Ct.) De afdeel ing 's-IIage van den Roomsch- Katholieken Volksbond heeft het plan eene geldleening aan te gaan voor de stichting van een eigen lokaal voor hare bijeenkomsten en vergaderingen. Naar wij vernemen, zijn de in den laat- «ten tijd omtrent de zaak van mej. Aafke Kuypers in de nieuwsbladen opgenomen be richten voorbarig. Het is nog niet bekend, of de rechtbank, in raadkamer vergaderd, haar verwijzing naar de openbare terecht zitting zal gelasten, dan wel een andere be schikking zal nemen. Er kan dan ook thans nog niet gemeld worden wie als haar ver dediger zal optreden. (St.) Naar men aan het Hbl. meedeelt, moet door den heer Van der Drift, stationschef te Wormerveer, uitgedacht zijn een toestel, waardoor de machinisten van spoortreinen, door middel van de bij de spoorwegen voor handen knalseinen, gewaarschuwd worden, indien zij door een onveilig signaal rijden. Op eenvoudige wijze wordt door de ver ticale beweging van den draad, waarmede de seinarm bewogen wordt, een horizontale beweging overgebracht op een zich in een geleiding bewegende ijzeren lat met dwar- stuk /de vorm van een teekenhaak/. Opliet dwarsstuk zijn knalseinen geplaatst. Geeft nu de seinpaal »onveilig" aan, dan ligt het dwarsstuk op de spoorstaaf, waardoor de daarop geplaatste knalseinen zullen ont ploffen, indien een trein er over rijdt. Wordt het sein echter op veilig gesteld, dan wordt het dwarsstuk teruggetrokken naast de spoor staaf. Ook moet door den heer Van der Drift het bezwaar zijn opgeheven, dat dit toestel niet zou knnnen dienen voor banen met en kel spoor, waarbij sommige seinpalen op on veilig blijven staan. Door een wijziging werkt het toestel alleen dan, wanneer het noodig is. Het moet geschikt zijn voor alle treinen, terwijl het daarbij zeer eenvoudig en weinig kostbaar is. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Geheel in overeenstemming met den in zender van het ingezonden stuk in uwnum-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2