!3e Jaar£. Woensdag 12 November 1890. No. 3833. V E R S C PI IJ N T I) A G E L IJ K S. o Bureau: Boter straat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. O NIEUWE SCH Prijs van (lit Itliu! Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nomrners0.05 Het auteursrecht van den inhoud de/er courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsbl.no. 124..*) S§» NOkSS «li EkinihnnnniinnHniui.aiiag.iitiiiiimiiiiniiHflïïa I'rys der tdverteutiën AMERIKA. He democraten in de Vereenigde Staten °Uden staande dat hun overwinning na offi- c'eele vaststelling der verkiezingsresultaten, "°g veel grooter zal blijken dan de republi keinen thans toegeven, en dat zelfs in den enaat de republikeinsche meerderheid tot een viertal en wellicht zelf tot een tweetal 2ïl' zinken, zoodat er maar weinig noodig is, 0|" eene herziening der Mac Kinley-wet te Verkrijgen. DUITSCHLAND. Het ontslag van Stöcker als hofprediker '°udt nog steeds de Duitsche pers bezig, "Gehoon de waardeering van het feit zeer "Heenloopt naar de mate van de partijrich- tuig der verschillende bladen, maar ook naar gelang de zaak van een politiek dan wel van "er> kerkelijk standpunt beschouwd wordt. e Post meent evenals de Germania dat ""een de kerkelijke zijde van het geval gaarde heeft en niet de politieke, aangezien et sedert Miquèls opneming in het minis terie voor een ieder duidelijk was, dat de H-eizer de strenge of hoog conservatieven lad losgelaten in de politiek thans echter is dit ook in de kerkelijke richting geschiedt. Saterdag-avond had te Altona eene bloedige Vechtpartij plaats tusscheq de arbeiders van "aar, welke het werk gestaakt en die van elders welke het overgenomen hadden, in de glasfabrieken van de stadswijk Ottensen-hof. Aan den kant der werkstakers werden re volverschoten gelost, waardoor een vreemde a' Heider in het hoofd gewond werd. Drie Raddraaiers werden gevangen gehouden; ee" gerechtelijk onderzoek is in vollen gang. ENGELAND. He Regeering heeft de uitzending der Sjensregelingscommissie naar West-Afrika ""■gesteld, naar aanleiding, zooals beweerd ^°rdt, van nieuwe onderhandelingen met 'ankrijk over New-Foundland, waarin Sierra jeoria voornamelijk betrokken zou zijn. Volgens mededeelingen uit officieuse bron eeft lord Salisbury den Portugeeschen zaak gelastigde doen weten, dat hij het voorstel ut liet treilen van eenen modus vivendi "anneemt. Krachtens dien modus vivendi is e Engelsch-Portugeesche conventie van 20 "gustus jl. met wederzijdsch goedvinden "'getrokken en wordt het status quo ante Glsteld, terwijl er te Lissabon onderhande- "gen zullen geopend worden over eene "'euwe conventie. V°lgens de Financial News is de Argen- Diische provincie Santa Fe niet in staat li Van 16 regels f 0.60 Elk gewone regel meer»0.J0 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. hare verplichtingen na te komen. Hulp van de regeering der Argentijnsche republiek is onmogelijk. FRANKRIJK. In de Kamer van afgevaardigden kwamen de vorige week bij de behandaling der be grooting (nadat het periodiek terugkeerende amendement, om den post voor het gezant schap bij het Vaticaan te schrappen, met de gewone meerderheid van circa d 00 stemmen was verworpen) aan de orde het hoofdstuk betreffende de subsidie der Fransche scho len, welke in het Oosten en in Afrika door religieuzen worden gehouden. De heer Delafosse (rechterzijde) bracht daarbij in herinnering wat door mannen als Paul Bert en Gambetta ter eere der con- greganisten was gezegd. Tot groote ver wondering der geheele Kamer sloot de radi caal-opportunistische afgevaardigde, graaf de Douville-Maillefeu, zich. bij deze hulde aan. Hij verklaarde een groote reis in het Oosten te hebben gemaakt en de Broeders- en Zus terscholen te hebben bezocht. Zijne verkla ringen waren zeer merkwaardig en bewijzen opnieuw, weike groote diensten de religieu zen in die verre en nog steeds halt be schaafde gewesten aan hun land bewijzen. De Regeering verklaarde dan ook, dat zij zal blijven voortgaan het protectoraat in Syrië en het verre Oosten uit te oefenen en de scholen der kloosterlingen te steunen. Zij sprak zich zelts uit ten gunste van eene verhooging der kredieten, welke voor deze scholen worden toegestaan. En intusschen wordt het onderwijs der religieuzen in het moederland door de re- geeringspartij zooveel mogelijk tegengewerkt. Men gaat maar zonder ophouden voort, nieu we scholen te bouwen en staat en gemeen te op hooge onkosten te jagen, louter en alleen met het doel, om aan het onderwijs een atheïstische strekking te geven. Voor het buitenland moet echter het onderwijs der religieuzen behouden blijven, omdat de Regeering maar al te goed weet, dat zij in die verre gewesten aan de Fransche zaak groote diensten bewijzen. GRIEKENLAND. De Kamer van afgevaardigden is Maandag geopend. In de troonrede wordt gezegd dat de betrekkingen met alle mogendheden vriend schappelijk zijn. De indiening wordt aange kondigd van een wetsontwerp tot her vorming van het kiesrecht. De regeering zal voortdurend haar best doen om evenwicht tusschen de staats-inkomsten en uitgaven te krijgen; zij zal de medewerking der kamer inroepen, teneinde de en verbeteringen in het leger noodige hervormin- te bren gen. ITALIË. De Duitsche rijkskanselier is reeds op den terugweg naar Duitschland. Zaterdag had hij te Milaan met Crispi twee nieuwe lang durige conferenties. Daarop namen bei den des avonds deel aan een familiediner bij den Koning te Monza, hij welke gelegen heid Humbert den kanselier Caprivi het grootkruis der Annunciade-orde overreikte. Des avonds om half elf keerden de beide staatslieden naar Milaan terug en den vol genden ochtend geleidde Caprivi zijn gast naar het station, en terwijl Caprivi via St. Gotthard naar Duitschland terugkeert, reist Crispi via Rome naar Palermo, om daar een verkiezingsspeech te gaan houden. De Fanfulla behelst een telegram uit Milaan, waarin gezegd wordt dat de heer Crispi en de Duitsche rijkskanselier overeen gekomen zouden zijn om een Europeesch commercieel verhond tegen Amerika tot stand te brengen. ROME. Naar aanleiding van de geruchten die sedert eenigen tijd liepen omtrent een voor genomen bezoek der Keizerin van Oostenrijk op het Vaticaan, een bezoek dat de Italiaan- sclie minister-president om reden van poli tieleen aard zou hebben verijdeld, schrijft het Romeinsche blad de Diriüo het volgende Uit onze informaties blijkt, dat keizerin Elisabeth als wezenlijk doel harer reis zich had voorgesteld een bezoek te brengen aan den Paus, maar dat zij hiervan heeft afge zien op aandrang van graaf Kalnoky. De heer Crispi had namelijk den graaf doen opmer ken, welk een noodlottig effect zulk een be zoek aan den vooravond der verkiezingen voor het Italiaansche kabinet zou hebben opge leverd. Wij weten ook, dat de heer Crispi zich niet in staat achtte, de Keizerin, wier anti-Italiaansche gevoelens bekend zijn, tegen een mogelijk vijandige demonstratie in Rome te waarborgen; en hierdoor heeft hij niet alleen den gastvrijen aard van ons volk mis kend, maar tevens getoond, dat hij zeer goed de sympathie weet te waardeeren, welke zijn groote bondgenoot Oostenrijk hij ons geniet Om deze redenen heeft de Keizerin geen be zoek aan den Paus te Rome gebracht. En men ziet hier weder, hoe fraai ons bondgenootschap met Oostenrijk is. De Trïbuna meldt, dat de Keizerin uit Florence een zeer hartelijk schrijven heeft gericht aan den Paus, waarin zij zich veront schuldigt, hem niet in persoon haar kinder

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1