f EU I L L El 0 N. De Wraak van een Christen, xvl kunnen zien, dat, ofschoon er geen dadelijk levensgevaar was, de toestand hoogst ernstig was. Onder die omstandigheden was over legging aan den voorzitter van het voorstel tot benoeming van eene regentes, met de daaraan toegevoegde memorie van toelich ting, noodzakelijk geworden. De Regeering meende op de instemming der geheele Sta- ten-Generaal te mogen rekenen, waar werd voorgedragen het regentschap op te dragen aan H. M. de Koningin. Werd H. M. reeds tot regentes benoemd voor het geval dat de Prinses, tot de regeering geroepen, mocht minderjarig zijn; thans kon dit nog te eerder geschieden, nu de band tusschen Haar en het Nederlandsche volk zooveel hechter was geworden door de zelfopofferende liefde, waarmede Zij waakt bij de sponde van den kranken Vorst, en de teedere zorg, die Zij voor de jeugdige Prinses, Nederlands toe komstige koningin, draagt. Met den wensch, dat God ons volk en ons geliefd Vorstenhuis, in Zijne heilige bescherming moge nemen, overhandigde de Minister aan den griffier der Eerste Kamer het ingediende wetsontwerp. Het ontwerp van wet tot benoeming van eene regentes bepaalt het volgende Tot Regentes van het Koninkrijk, gedurende den tijd dat Zijne Majesteit de Koning zich buiten staat bevindt de regeermg waar te nemen, wordt benoemd Hare Majesteit Adel- heid, Emma, WilhelminaTheresia, Koningin der Nederlanden, geboren Prinses van Wal deck en Pyrmont. In de memorie van toelichting leest men het volgende «De Regeering vertrouwt, dat in de tegen woordige omstandigheden omtrent de benoe ming tot het Regentschap geen verschil van gevoelen zal bestaan. Reeds bij de wet van 2 Augustus 1884 Slbl110.188) is tot Regen tes van het Koninkrijk voor het geval van minderjarigheid van de Troonopvolgster op het tijdstip Harer komst tot den Troon, be noemd Hoogstderzelver moeder, Hare Majes teit de Koningin. De Regeering is overtuigd dat, evenals toen, ook thans geheel in overeen stemming wordt gehandeld met de wenschen van het Nederlandsche volk, en dat onge twijfeld het staatsbelang het best wordt be hartigd, wanneer de vervulling van de ge wichtige plichten, verbonden aan de waarne ming van het Koninklijk gezag, gedurende den tijd dat de Koning zich daartoe buiten staat bevindt, wordt opgedragen aan Hare Majesteit de Koningin. «Krachtens art. 2 treedt deze wet in wer king op den dag harer afkondiging. Het Koninklijk gezag wordt echter nog waarge nomen door den Raad van State, totdat de benoemde Regentes het Regentschap heeft aanvaard, hetgeen eerst dan plaats heeft, wanneer Hare Majesteit, ingevolge art. 43 van de Grondwet, in eene Veraenigde Ver gadering van de Staten-Generaal den ver- eischten eed heeft afgelegd." De wets voordracht wordt verzonden naar de afdeelingen, die opnieuw worden samen gesteld en tot voorzitter kiezen de heeren Kappeyne, Keuchenius, Verheijen,T. P. Viruly, Van Eysinga, E. Oremers en Coenen, en tot onder-voorzitters de heeren De Bruyn, Smits, Van Tienhoven, Van Delden, Tak van Poort vliet, Gleichman en Schimmelpenninck van Nijer.huis. Heden te 11 uren vergaderen de sectiën tot behandeling van het wetsontwerp en te 3^ ure komt de Vereenigde Vergadering in openbare zitting weder bijeen. Volgens art. 46 der Grondwet moet bij eene wet de som bepaald worden, die op het jaarlijksch uitkomen van de Kroon zal worden genomen voor de kosten van het re gentschap. De Regeering heeft diensvolgens een wetsontwerp gereed gemaakt, waarbij voorgesteld wordt daartoe op het jaarlijksch inkomen der Kroon eene som van f175.000 te nemen. Maandag 10 November werd onder voor zitterschap van den heer H. Jansen dealge- meene jaarvergadering gehouden van de ver- eeniging «IJsclub Schiedam" alhier, in een der lokalen van de sociëteit «Harmonie.''' Uit de rekening en verantwoording van het bestuur bleek het, dat de rekening over het gezelschapsjaar 1889/1800 sloot met een nadeelig saldo van circa f 400. Uit de begrootiug bleek, dat het bestuur verschillende bezuinigingsmaatregelen geno men had, zoodat deze voor het volgende jaar een batig saldo aanwees van f 40 niettegen staande de vermindering van het aantal leden. Teneinde het tekort zoo mogelijk zonder- bezwaar voor de leden te doen slinken, meende het bestuur te moeten voorstellen, voornieuwe leden een entreegeld te heffen van f 2.50, dit jaar evenwel zal nog tot 1 December de gelegenheid blijven bestaan lid te worden zonder betaling van entreegeld. Eene ver hooging van contributie was door het be stuur rijpelijk overwogen, doch niet bepaald noodig geoordeeld, niettegenstaande de con tributie zeer klein was in verhouding tot die van andere vereenigingen, waar veelal f4 contributie en tl voor iedere dameskaart wordt geheven. Episode uit den tijd der Fransche revolutie. 34) Naar het Fransch van Just Giiurd. En werkelijk, eens dat de oude hertog met zijne vrienden zich in de spreekkamer of de salon van den pastoor had vereenigd, kwam het gesprek op de nieuwe aanmatigingen van vader en zoon Grospinde notaris drukte zich daarover uit met eene verontwaardiging en een hevigheid, die hem anders vreemd waren. «Bedaar, mijne waarde Couriet, zeide de oude heer hem glimlachende, moet men zich in deze eeuw van omwenteling en onrecht matige inbezitneming, niet op alles voorbe reiden Gij zoudt willen, dat ik tegen die overweldiging van een eerbied waard igen en geëerbiedigden naam op zou komen. God beware mij daarvoor! Ik ben sedert lang onthecht aan de verlangens en droomen der ydelheid. Zoo ik mij nog bemoei, met het geen er op deze wereld voorvalt, dan zou het alleen zijn om te lachen om het kome diespel van heden, na het bloedige treurspel van voor vijftien jaren; alleen om dezelfde acteurs, die toen den adel verbanden, ver nietigden en vermoordden, zich heden met zijne titels te zien tooien en hunne roode mutsen te zien verwisselen met de kronen van een graaf of hertog. Wat geeft het mij, vraag ik u, of burger Grospin zich graaf of baron van Auvrigny laat noemen? Kan dat in het minst schaden aan den roem der oude familie, welke dien naam gedragen heeft? Ik geloof van neen, en behoef mij dus niet te verontrusten, Daarenboven, wat dadelijk bewijst, dat hij daaraan niet denkt, is, dat hij ons divies: Dei et regi fidelis perpetuo, niet heeft durven aannemenhet zou ook wel een weinig in tegenspraak zijn met het wapenschild van een oud lid der conventie." De hertog bedroog zich want na de Restau ratie nam de senator Grospin, toen tot pair van Frankrijk benoemd, dapper de geslachts wapens en het devies der oude hertogen van Auvrigny aan. Maar laten wij de familie Grospin verlaten de zoon heeft in dwaze uitgaven en losbandigheid de fortuin, die zjjn De ronde insignes en de lintjes, welke vroe ger aan de leden werden uitgereikt, zullen plaats maken voor nette eenvoudige kaartjes, hetwelk een flinke besparing van kosten is. De aftredende bestuursleden, de heeren Herman Jansen, D. Visser en S. A. van De venter, werden herkozen. Ook de leden der ballotage-commissie werden herkozen, terwijl in de twee vaca tures voor die commissie werd voorzien (foor de benoeming van de heeren J. W. J. van Harwegen den Breems en Adr. Zoetmulder. Aangezien hiermede de punten van behan deling waren afgeloopen, weid de vergade ring gesloten. Nog een oud-strijder van het jaar 1830 is dezer dagen alhier overleden. In den ouderdom van ruim 80 jaren overleed den 5n dezer onze stadgenoot de oud-strijder Wilhelmus Knoop. Ook hij werd bij de over gave der citadel van Antwerpen krijgsgevan gen gemaakt en naar Frankrijk overgebracht. Gisteren-nacht is door de politie op straat aangehouden de persoon van J. K., in liet bezit van een emmer jenever, die hij bij on derzoek bleek door inklimming gestolen te hebben uit een fust in de branderij van den heer II. Houtman, aan de Willeniskade, waar hij vroeger heeft gewerkt. Volgens den Brusselschen correspondent van de Vossische Zeitung heeft de Neder- sche gezant te Brussel baron Gerieke, ter kennis gebracht van de Belgische regeering, dat de Nederlandsche regeering vóór 2 Ja nuari 1891 een beslissing zal nemen over haar houding ten opzichte van de invoer rechten in den Congo-Staat. Uit Curasao bericht men ons, dat er de influenza algemeen heerscht. Eveneens doet ze zich zeer sterk te Maracaibo (kust van Venezuela) gevoelen. Zij heeft nochtans geen kwaadaardig karakter. Dezelfde mail meldt ons, dat op 19 Oct. 11. het St. Jozef weeshuis van den eerw. P. Frie reeds half opgetrokken was. (C.) Men schrijft ons uit Maassluis Een verblijdenden, bemoedigenden, hoop- vollen aanblik levert thans de spoorbaan op, die Maassluis met Schiedam verbindt en onze gemeente aan het Europeesche spoorweg net zal aansluiten. Immers, wat zoo lang verbeid werd, is eindelijk gekomen de baan die reeds meer dan een jaar gereed was, is van rails voorzien, en langs dien ijzeren vader verzameld had, verslonden. Laten wij liever tot een persoon terugkeeren, waar over wij in langen tijd niet gesproken heb ben en die nog een belangrijke plaats in ons verhaal inneemt. De ex-burger Brutus. Toen Toustain Auvrigny had verlaten, had hij zich dadelijk naar Parijs begeven, waar hij, zooals wij zeiden, gedagvaard was. De omwenteling in die stad was meer volkomen, dan Toustain zich had kunnen voorstellen. De Jacobijnenclub was gesloten en al zijn oude vrienden waren op de vlucht of in hech tenis. Hij wilde zijn ouden patroon, burger Grospin opzoeken; zijn deur bleef voor hem onverbiddelijk gesloten. Toen hij zich aan de nieuwe autoriteiten aanbood, om reken schap te geven over zijn zending, toonde men hem tot antwoord een bevel van inhech tenisneming en hij werd naar de gevangenis geleid. Daar vond hij een gedeelte van zijn vroe gere vrienden weder, die evenals hij, slacht offers van de tegenomwenteling van ther-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2