K)e Jaara;. Zaterdag 15 November 1890. No. 3836. VERSCH IJ N T D A G K I, IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN 0VEEZICHT. O S'rijs van dit Bind Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den in houd dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124..') ró!iiiir;;ifii^^d:ii!i!ii»iii{T»^iS AMERIKA,. In eene dépêche uit San Salvador wordt gezegd dat generaal Bagran aan Ezeta heeft geseind, dat hij verplicht was de hoofdstad te ontruimen en het gouvernement geves- I'gd had te Jamai'a. Bagran voegde ei' bij, dat hij na een bloedig gevecht de liniën van Sanchez te Tegucigalpa doorgebroken heeft. Fzeta houdt zich onzijdig. lie Argentijnsche gezant te Weenen heeft Hj zijne regeering aangedrongen op de int ending van twee expedities, een te landen eeri te water, naar kaap Hoorn, om Johan Oj'th (aartshertog Johann Sa'va tor) op te zoeken, daar het zeer waarschijnlijk is, dat Orth zich 111 een of andere noodhaven langs de kust gered heeft. DUITSCHLAND. Be minister von Caprivi heeft gisteren bij het Pruisische Huis van afgevaardigden ont werpen ingediend, betreffende eene hervor ming van het belastingstelsel, van de volks school en de gemeentewet ten platte lande. Idij verklaarde, dat de sociale kwestie bij al die ontwerpen betrokken is. Voorts zeide l"j, dat de Regeering, om den staat sterk te maken tegen over de hem vijandelijke ele menten, zich barer macht tot bescherming Van de bestaande orde van zaken bewost is. 2ij gelooft, dat de bestaande wetten hiertoe ontoereikend zijn. De Regeering wil door de wetten liefde tot den Staat en de ge meente kweeken. Evenals bij de gevoerde oorlogen, behooren ook thans alle partijen oetipariglijk zich aaneen te sluiten in een Oorlóg, die in zijne gevolgen niet minder mdenkelijk is. Waarom zouden wij ook nu niet zeggen: Hier, vaderland! Voor u willen Wij de kleine binnenlandsche oneenigheden Ve''geten. l olgens het in het heden verschenen extra- noimuer van den Deidsclien Medizinischen ^ochenschrift opgenomen opstel van prof. l°bert Kocb, getiteld «Verdere mededeelin- gen over eeil geneesmiddel tegen tuberkulo- Oa') is de gewichtigste eigenschap van het middel zijne specifieke werking op tuberku- °se processen van eiken aard. Het middel 18 buiten de geneeskrachtige werking ook gewichtig voor diagnotische doeleinden. Vol- ^edige genezing wordt bereikt bij lupus, tu- mikulose der klieren, beenderen-tuberkulose, gowcichtsiuberkulose. Ook beginnende long- e"ng ia door liet middel te genezen. Over e samenstelling en wijze van bereiden van let middel doet het opstel noggeene mede- deelimr De gezamenlijke Berlijnsche bladen deelen een telegram van Wolffs Correspondentie bureau, waarin melding gemaakt wordt van een schrijven van den missionaris-bisschop Prosper Augoward aan de Ned. Afrik. Han delsvennootschap te Rotterdam over de invoer rechten in den Congo-Staat, dat de verdedi ging van Nederland's houding in de Congo- kwestie inhoudt, eenvoudig mede, zonder er iets bij te voegen Alleen de Norddeutsclie I Allgemeine Zeitung maakt de opmerking, dat dit schrijven eene poging is om aan de Hol- landsche koopmansbelangen een humanitair manteltje om te hangen. ENGELAND, j Stanley heeft alle stukken betreffende het voorgevallene in Yamboeya aan de Times gezonden, die heden beginnen zal ze op te nemen. Het vergaan van het oorlogsschip Serpent met 270 man aan boord, twintig mijlen ten Noorden van Kaap Finisterre, op de kust van de Spaansche provincie Galicië, heeft eene groote ontsteltenis teweeggebracht, vooral te Portsmouth en te Plymouth, waai de meeste opvarenden thuis behoorden. De Serpent was een geheel nieuwe kruiser, met tweeling-schroef, van 4500 paardenkrachten, die in het laatst van Juni jl. reeds naar West-Afrika had moeten vertrekken, maar ten gevolge van allerlei ongevallen, ook aan de machine, eerst laatstleden Zaterdag de reis aanvaard heeft. Het schip werd door velen onzeewaardig geacht. De Standard spreekt het opzienbarende bericht van de St. James Gazette tegen, dat Engeland met Frankrijk onderhandelt over het afstaan van Gambia, tegen concessiën van Frankrijks zijde ten aanzien van New- Foundland. FRANKRIJK. De behandeling der begrooting van eere- dienst heeft in de Kamer van afgevaardigden weder tot een levendig debat aanleiding ge geven. De heer Etcheverry bepleitte bet goed recht der geestelijken op hunne tracte- menten, die niet anders zijn dan de zeer karige vergoeding voor de goederen, welke de Kerk eertijds bezat en door den Staat werden in beslag genomen. De heer Thévenet, die zich als minister van justitie herhaalde lijk door inhouding hunner tractementen aan het eigendomsrecht der geestelijken vergreep, antwoordde. Met eenige sophismen trachtte hij den heer Etcheverry te weerleggen, om daarna tegen het clericalisme van leer te trekken. Hij beschuldigde de geestelijken, met de vijanden der replubliek te hebben sa- Prijs der tdverteutiën Van 1—6 regelsf 0.60 Elk gewone regel nieer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. men gewerkt en zich in den strijd der partijen te hebben gemengd. Zijne opgeschroefde rede was er blijkbaar op aangelegd indruk I te maken op de anti-clericale meerderheid en daardoor bet prestige te herwinnen, dat hij sinds lang verloren had. En hierin slaagde de man ten volle. Radicalen en opportunisten juichten als om strijd zijne uitvallen tegen de geestelijkheid en zijne verdediging der tegen haar genomen onwettige maatregelen toe. De minister van justitie, de heerFallières, vreesde blijkbaar door het succes vau zijn voorgan ger in de schaduw te worden gesteld en voer daarom eveneens op zeer heftigen toon tegen de geestelijkheid uit. Ook de rapporteur, die aanvankelijk met zekere gematigdheid en zelfs onpartijdigheid gesproken had, was na Thé- venet's rede veel scherper. De zucht naar succes, naar effect, was hier natuurlijk de eenige drijfveer. In eene uitvoerige rede protesteerde mgr. Freppel met kracht tegen de taal van Thé venet en Fallières. De geestelijkheid," zeide de welsprekende bisschop van Angers, «heeft bij de laatste verkiezingen nergens partij ge kozen tusschen de Republiek en de Monar chie. (Protest aan de Linkerzijde en in het Centrum). Neen nergens, uw protest vermag niets tegen de feiten. Ik tart den heer Thé venet en den lieer Fulhères ons een herder lijk schrijven, een mandement of eeolg bis schoppelijk schrijven te toonen, waarin men zich verklaart vóór de Monarchie en tegen de Republieker bestaat geen document van dien aard (Gerucht Links). Men heeft aldus gehandeld Wanneer twee kandidaten tegen over elkander stonden, de een vijand van Kerk en Godsdienst, de ander verdediger van beiden, dan verkoos de geestelijkheid den laatste boven de eerste. Wie kan er haar een verwijt van makenhet was haar recht en haar plicht (Zeer goed, Rechts.) De waarheid is, dat gij u van de Republiek eene opvatting maakt, geheel afwijkende van de onze gij zij niet de noodzakelijke ver persoonlijking van de Republiek! Men kan zich van dat regime een ander beeld vormen (Zeer goed, Rechts). De Republiek, welke gij hebt ingevoerd, is eene bekrompene, on verdraagzame, vervolgzieke en atheïstische Republiek (Gerucht Links), terwijl de Repu bliek, die gij hadt kunnen invoeren en zelfs had kunnen doen zegepralen, een breede, verdraagzame en voor allen rechtvaardige Republiek zou zijn geweest, eerbiedigende de rechten van godsdienst en geestelijkheid (Zeer goed, Rechts). Het komt mij niet twij felachtig. voor, dat de geestelijkheid aan een Republiek die anders dacht en handelde

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1