Woensdag 19 November 1890. No. 3839, V E R S G II IJ N T DAG E L IJ K S. 13e Jaarg. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Prijs der Advertentiëii ALGEMEEN OVERZICHT. BINNENLAND. NIEUWE SCHIEDAM COURANT Voor Schiedam per 3 maanden /'1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van Ren inhoud Rezer courant is ver- zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsbl?io. 124.) Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Fit Rio Janeiro wordt van 16 dezer ge- SeindDe beide Kamers zijn heden in ver ruigde congres-zitting bijeengekomen onder ^°orzitterschap van den president van den ^e,iaat. Door den secretaris werd eene bood schap voorgelezen van den president der repu- jJhek, generaal Du Fonseca, waarin deze het pestuur in handen der Kamers overgeeft, van handelingen der voorloopige regeering Verslag doet, en de taak, welke op de ver tegenwoordiging rust, uiteenzet. Het Congres zal eene commissie benoemen f°t het opstellen van een adres van dank betuiging aan generaal Da Fonseca. Ter ge- egenheid van den verjaardag van het uit kepen der republiek hebben er in de voor naamste steden onder groote geestdrift Wapenschouwingen en openbare feestvierin gen plaats gehad. Hit Tegucigalpa (Honduras) wordt bericht, at generaal Sanchez en de andere oproeri ge officieren zonder vonnis op het voornaam ste plein der stad doodgeschoten zijn, nadat be stad door den President ingenomen was. B IJ de inname der stad werden zoowel door regeeringstroepen als door de opstande- lngen zware verliezen geleden. DUITSCHLAND. De Reichsanzeiger bevat het ontslag van ben minister Lucius en de benoeming van Heyden tut minister van landbouw. De Germania voert een warmen strijd ifgen de voorgestelde Pruisische schoolwet. Het katholieke hoofdorgaan wijst er op, hoe tot in 1872 de Kerk plaats en recht in de school had, en uit deze school de strijders van I860 en '1870 zijn voortgekomen. Daar na leverde Bismarck de school aan denmo- berrien Staat uit, en daarmede brak de l'eriode der jeugdige misdadigers aan, toen 1,1 1884, 1887 en '1889 de vruchten dezer fchool in steeds stijgend aantal het kiesrecht bekwamen, vermeerderden dan ook de Hemmen der socialisten met honderddui zenden. Het wetsontwerpVon Gossler is slechts be consequente uitbreiding van de Bismarck t'alksche school Het heet wel, dat er zoo veel mogelijk confessioneel onderricht gege- kn zal worden, overal waar slechts 15 kin- beren van eene confessioneele minderheid Hjn, maar hoe kan de Staat, die de geheele Scbool accapareert, godsdienst-onderwijs ge- Veil Dat kunnen slechts de Kerkgenoot schappen. Zij mogen het evenwel niet doen b.e Staat neemt deze taak op zich en de Kerkgenootschappen mogen slechts mede- ^'-rkincj verleenen. Men heeft in de jaren )an '70 gezien, hoe weinig de bureaucratie Hch om de competente Kerkelijke autoritei- en bekommertzij werden vaak niet eens gehoord. De oud-Katholieken in Beieren hebben besloten zich bij de op 1 Dec. in geheel bitschland te houden volkstelling aan te *>even als Katholieken zij hopen daardoor te ,teHnijden, dat hun zeer klein getal aan hcht komt. ENGELAND. In het proces tegen Parnell heeft dejury geen oogenblik geaarzeld de ongeoorloofde be trekkingen tusschen hem en mevr. Shea als bewezen aan te nemen. Beiden moeten de gerechtskosten betalen. Het aan Parnel toegeschreven voornemen om als Iersch par tijvoerder af te treden, zal nu wel worden verwezenlijkt. Het is om de gewichtige politieke gevol gen, die het kan hebben, dat wij van dit proces zoo kort mogelijk melding maken Noch mevrouw O' Shea noch Parnell waren ter terechtzitting vorschenen. De laatste was zelfs niet door een advocaat vertegen woordigd. De advocaat der beklaagde be schuldigde O' Shea van hetzelfde wat aan zijne vrouw ten laste werd gelegd. De of ficier van justitie achtte de afwezigheid der beide betrokkenen eene bevestiging der be zwarende getuigenissen tegen hen inge bracht en zoo oordeelt het publiek ook.Men gelooft, dat de home-rule partij dientenge volge den heer Parnell als haar leider zal verstooten en een keus tusschen de heeren Dillon, Sexton en flealy als leiders zal doen. De Times deelt half officieel mede, dat de passiva der firma Baring Brothers bedragen 21.000.000 p. st., waarvan 15 millioen wis selaccepten en 4 mill, deposito's. Het actief wordt geschat tegen de tegenwoordige prij zen op omstreeks 25.000.000 p. st. FRANKRIJK. De hoogst belangwekkende redevoering door kardinaal Lavigerie bij de ontvangst van den staf van het Fransche Middellandsche zee eskader gehouden, heeft in geheel Frankrijk een diepen indruk gemaakt. Twee conserva tieve bladen, de Gazette de France en de Moniteur Universel verklaren zich beslist tegen de opvatting van den Kardinaal. Eerst genoemd blad noemt de verklaringen van den primaat een persoonlijke opinie en betoogt (lat het geenzins eene uitgemaakte zaak is, dat de republiek werkelijk is. In de Moniteur Universel schrijft de hoofdredacteur Depeyre het volgende: wat ons aangaat, hoewel wij den diepsten eerbied koestereu voor kardi naal Lavigerie en vervuld zijn met bewonde ring voorde schitterende diensten, welke hij aan de Kerk en Frankrijk heeft bewezen, blijven wij toch weerspannig jegens zijne raadgevingen, welke ons tot de verlooche ning van onze innigste overtuiging zoude brengen. De Croix en de France Novelle uiten zich in tegenovergestelden zin en betuigen hunne instemming met de woorden van den door- luchtigen prelaat. De Univeis en de Monde en andere voorname katholieke organen la ten zich nog niet over den toost uit. Daar entegen zegt de Moniteur de Rome, een blad dat door het Vaticaan wordt geïnspi reerd er het volgende van Deze gezagheb bende taal is meer dan een programzij is een evenement. Frankrijk haakt openlijk naar vrede en eendracht. Maar niemand had den moed liPt vrijmakende woord uit te spreken, het woord dat in zeker opzicht aan mule geeft. Dit woord is dan eindelijk ge sproken. De doorluchtige prelaat weet niet alleen Afrika te redden onder de inspiratie van Leo XIIIhij schenkt terzelfdertijd de vrijheid terug aan zijn land, de vrijheid met de vrede en eendracht. De gematigd republikeinsche organen, als het Journal des Débals en de Temps, jui chen evenzeer de woorden van den Kardi naal toe. De radicale pers daarentegen is ont stemd. De radicale partij is zooals het Journal des Débals zeer juist opmerkt nooit tevreden. Verklaren de conservatieven zich tegen de republiek, dan heet het, dat zij oproerig en inconstitutioneel zijn. Leggen zij eene tegenovergestelde verklaring af, dan beschuldigt men hen van gevaarlijke stre ken, waartegen men buitengewone maatre gelen moet nemen. De secte van Clémen- ceau c. s. schijnt alleen te weten, hoe een republiek moet zijn ingericht. ROME, Bij de ontvangst van den generaal der Franciscanen-orde en der professors van het St. Antonius-college zeide de Paus, dat de nooden van den nieuweren tijd door de Kerk zullen worden overkomen, indien alle leden krachtig aaneengesloten blijven. Een bewijs daarvoor biedt Duitschland, vervolgde Z. H., waar de pogingen om het katholiek gevoel te onderdrukken, schipbreuk leden op de phalanx (het Centrum), die bereid is nog elk oogenblik opnieuw in het veld te treden. de wenschen van geheel een volk een for- Schiedam, 18 November 1890. De Toestand ties Konings. Uit Apeldoorn wordt nog gemeld, dat de Ilooge Lijder gedurende de afgeloopen week meestal zeer opgewonden was, doch dat de patiënt thans iets kalmer is. Doordat een voldoende hoeveelheid voedsel wordt gebruikt, wordt een snelle afneming van krachten belet. De beëediging van H. M. de Koningin- Regentes zal Donderdag in eene plechtige vereenigde zitting der Staten-Generaal plaats hebben. H. M. zal te ll3/4 ure langs den Staatsspoor in de residentie aankomen en te 3 /4 ure weder vertrekken. De stoet zal in hoofdzaak samengesteld zijn als op den dag der opening van de Staten-Generaal placht te geschieden. De dames du palais, mevr. de douairière baronesse Schimmelpen- nink v. d. Oye en mevr. de baronesse Van Hardenbroek van Bergambacht, zullen in den stoet plaats nemen, ook in de Troonzaal. De heer G. Heringa bespreekt in de de vraag, of de Hertog van Nassau wel recht had, nu reeds als aanstaand opvolger van Koning Willem III in Luxemburg op te treden. Koningin Emma neemt het bestuur waar in naam van haar Gemaal en moet dit doen over geheel zijn gebied, dus ook over Luxemburg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1