13e Jaarg. Donderdag 20 November 1890. No. 3840. VERSCHIJN T DAG E Ij IJ li S. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. Het is nog zeer onzeker of Parnell, tenge volge van het vonnis dat hem getroffen heeft, als leider der Iersche partij zal aftreden. P' Zaterdag heeft hij nog tot de leden de gebruikelijke oproeping gericht, waai bij zij Worden aangemaand om de zittingen van het Parlement trouw bij te wonen, wijl gewich- Dge aangelegenheden in behandeling komen. Verschillende invloedrijke leden der partij hebben ook verklaard, dat het uitgesproken vonnis voor Parnell geen reden behoeft t(: zijn om het leiderschap neer te leggen. Pe Star van Londen en Freeman's Journal Van Dublin, beide organen der partij van Parnell, betoogen dat deze de leiding der Nationalisten-partij behouden moet. De radi- cale Pall Mall Gazette gelooft, dat het von- Nis der rechtbank Parnell noodzaakt zijn °ntslag aan te bieden, waarna het Iersche v°lk beslissen kan. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT. Prijs van dit Blad "Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (JStsbL no. 124.} ÜÜii!.:!» ■;:';-i|i::;|||!l|fnilRl!|'!in Prijs der Advertentie»: Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. Heden-middag wordt in het paleis van keize- r'n Frederik te Berlijn het huwelijk voltrokken van prinses Victoria van Pruisen met prins Adolf van Schaumburg-Lippe, en onmiddellijk daarna zal in de koninklijke hofkapel het huwelijk worden ingezegend. Gisteren-avond Werd te Berlijn een hofdiner en eene gala- vorstelling gegeven tot inzetting van de feestelijkheden, welke ter gelegenheid van het huwelijk van 's Keizers zuster zullen ge geven worden. De tot minister van landbouw benoemden '"egeeringspresident te Frankfort a O, Von Heyden-Cadow, telt 51 jaren. Hij is een stiefbroeder van den staatssecretaris van financiën, Von Maltzahn, bezit uitgestrekte landerijen in Pornmeren, en was voor hij zeven jaar geleden naar Frankfort verplaatst Werd, geruimen tijd politie-president te Stet- t'n. Van 1877 tot 1889 vertegenwoordigde hij het eerste Stettiner kiesdistrict in de Pruisische Kamer van afgevaardigden, ter- Wijl hij sinds 11 Juni 1884 lid van den Staats raad was. ENGELAND. Het «modus vivéndi" tusschen Engeland en 01'tugal bestaat uit de volgende vijf punten le Het Portugeesche gouvernement ver- l°dt zich onmiddellijk de vrijheid van scheep vaart op de Zambesi, Chiré en Ngue 2e. et gouvernement verbindt zich ook de tran sito over de Zambesi, Chiré en de Ngué toe fe staan en te vergemakke'ijken en wegen over and aan te leggen tot het verkeer in die gewesten, waar de rivieren niet bevaarbaar 2ljn3e. het gouvernement verbindt zich bovendien het verkeer tusschen de Portu geesche havens van de kust en het gebied, dat in Engeland's sfeer ligt, te vergemakkelij ken, voornamelijk wat betreft de post- en telegraaf-verbinding en den dienst der trans porten 4o. de twee gouvernementen ver binden zich de grenzen, vastgesteld bij de conventie van 20 Augustus 1890, te erken nen, in dien zin, dat tijdens den geheelen duur van de tegenwoordige overeenkomst geen der beide contracteerende mogendheden een verdrag kan sluiten, of een protectoraat aanvaarden, noch eenige daad van souve- reiniteit plegen in de gewesten door bedoelde overeenkomst aan beide partijen toegekend. Van den anderen kant wordt geen van beide partijen beschouwd hierdoor op eenige kwes tie vooruit te loopen, betreffende de terri toriale grenzen in den loop der latere onder handelingen. Dit akkoord zal gedurende zes maanden van kracht blijven. De Times zet de publicatie betreffende Stanley's achterhoede voort, maar veel nieuws komt er niet meer. Stanley acht een ge rechtelijk onderzoek hoogst gewenscht, maar weet niet hoe dat in te stellen Stanley kan voor de rechtbank niet alleen alles wat hij reeds gezegd heeft bewijzen, maar nog veel, dat hij nog niet heeft willen publiceeren. Er wordt te Londen zelfs gesproken van een plan Stanley's drie begeleiders: Troup, Ward en Bonny, voor den rechter te brengen wegens het gebeurde in het kamp van Yatnbuya onder aanklacht van moord, om zoodoende een vol ledige opheldering van die voorvallen te ver krijgen. ITALIË. De minister-president Crispi heeft gisteren te Turijn breedvoerig over de Afrikaansche aangelegenheden gesproken. Hij zeide, dat Italië geen nieuwe uitbreiding van gebied beoogt, en verklaarde het vertrouwen te koesteren, dat Engeland eene minnelijke schik king zal bevorderen. Voorts toonde hij aan, dat de aanvallen tegen de internationale politiek van het Ka binet gericht, niet bij machte zijn geweest het land in beroering te brengen. Souve- reinen en ministers, zeide hij, hebben ons met minzame hoffelijkheid de oprechtheid hunner gevoelens als bondgenooten betuigd. Crispi kondigde hervormingen aan tot het herstel van het evenwicht in de begrooting zonder het opleggen van nieuwe belastingen. Ook verklaarde hij, dat het onmogelijk zal zijn een handelstractaat met Frankrijk te sluiten, indien deze mogendheid bij haai- nieuw ontworpen tarief volhardt. Graaf Campello, die zich aanvankelijk tegen de uitspraak van Z. H. den Paus omtrent de onthouding bij de aanstaande verkiezingen verzet had, verklaart thans in de Gazette di Bergamo, dat dit ondoordacht van hem ge weest is en dat hij zich onvoorwaardelijk onderwerpt aan de uitspraken van den Paus. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De bisschop van Lintz, mgr. Doppelbauer, heeft de jongste encycliek des Pausen aan de Italiaansche bisschoppen in zijn diocees verspreid met bijgevoegde verklaring. Dit gewichtig document, uitstralende van Sint Pieter, wordt ter kennis van de geestelijk heid gebracht, opdat zij wete, hoe de Itali aansche regeering verbonden met de vrij metselarij onverpoosd en vastberaden werk zaam is, om, zoo zij kon, de katholieke Kerk in Italië te vernietigen. Moge het God be hagen in het vervolg zulke afschuwelijke aanslagen van de vijanden Zijner Kerk te verhinderenDat het U behage de vij anden der H. Kerk te vernederen, wij bidden U verhoor ons." Naar nader uit Weenen wordt gemeld, was Johann Orth (aartshertog Johann Sal- vator) met de Berlijnsche, die hem aan boord vergezelde, mej. Willy Stubel, in de maand Mei 11. m het geheim te Londen gehuwd zooals uit eene op den Hofburg aanwezige akte blijkt, maar is dit huwelijk volgens de Oostenrijksche wet ongeldig. Men heeft de hoop nog niet opgegeven, Johann Orth weder te vinden het gerucht dat zijn schip met man en muis zou zijn vergaan, vindt nog geen onvoorwaardelijk geloof. Dr. Schaepman's rede te Gouda. Voor de leden der R. K. Leesvereeniging te Gouda trad Zondag-avond als spreker op dr. H. J. A. M. Schaepman, lid der Tweede Kamer. De geachte spreker behandelde daar het zelfde onderwerp als te Hulstzijne rede was nl. aan het zooveel besproken zgn. Mon sterverbond gewijd. Ter beantwoording van de vraagwat van dit verbond te denkenhoe het te beoordee- len, moest spr. eenige bladzijden opslaan in de geschiedenis van geheel Nederland en in 't bijzonder van Neerland's Katholieken. Hij stelde in 't licht, hoe de katholieke staats partij, feitelijk eerst na 1840 gevormd, van de conservatieve partij, de groote protes- tantsche partij dier dagen, niets te hopen had en zich daarom aansloot bij de liberalen, die toen nog, aan de oorspronkelijke betee- kenis van hun partijbenaming getrouw, vrij heid voor allen betrachten. Maar na 1848 en vooral na 1853 is de liberale partij over gegaan in de partij der moderne levensbe schouwing. Zij is er toe gekomen om lang zamerhand voor bare levensbeschouwing en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1