Ingezonden. De Staatscourant bevat het program voor ('e eedsaflegging van H. M. de Koningin- regentes in de vereenigde vergadering der Platen-Generaal, op Donderdag 20 Novem ber 1890. Het komt in hoofdzaak overeen rriet het program, dat voor dejplechtige ope- ,llr|g der Staten-Generaal pleegt vastgesteld te worden. De houten vestibule aan den hoofdingang der vergaderzaal van de Tweede Kamer wordt Weggebroken, zoodat H. M. de Koningin, uit ''et rijtuig stappend, over de breede loopers recht door de trappen bestijgen kan. De Shutting in de zaal, ter rechterzijde, wordt Weggenomen, eveneens te twee middenrijen bet' banken over de treden, die naar het mid- ben der zaal voeren, wordt een hellende vloer gelegd, die met tapijten wordt bedekt. De Ministers-tafel wordt weggenomen en de troon vet'breed, zoodat Hr. Ms. gevolg om de Koningin kan plaats nemen. liet tapijt om ('en troon wordt vernieuwd, en de voor den If woning bestemde zetel door een van kleiner nfnietirigen vervangen, en voor de dames, '''e H. M. vergezellen, aan weerszijden een Kiuteui] geplaatst. Dij het departement van waterstaat enz. I-S het plan in overweging, het maximum bedrag der som, welke per postwissel uit Nederland naar West-Indië en omgekeerd k Kan worden verzonden, te verhoogen tot f250. De Prov. Staten van Zuid-Holland hebben 8'steren aangenomen een voorstel om voor- a'uog niet te bewilligen in een verzoek om Mhsidie voor een stoomtramonderneming van Dordrecht tot onder Krooswijkgoedge keurd de wijzigingen in de reglementen voor be polders Cool en Blommersdijk; mach- Dging verleend tot het aanvragen van eene °uteigeningswet voor de verbetering van dpn Waterweg tusschen den IJssel en den ring- Vaart van den Haarlemmermeerpolder; en Met 39 tegen 33 stemmen afgewezen het Verzoek van den aannemer De Man, om Vergoeding van schade op een werk geleden tengevolge van den natten zomer. In het voorjaar zal in eene buitengewone Vergadering worden behandeld het voorstel subsidie te verleenen voor de uitbreiding Van de krankzinnigen-gestichten te Delft en Dordrecht. In de a. s. zomervergadering zal een voorstel worden behandeld, om in het Regie- Ment op de wegen en voetpaden de bepalin gen te wijzigen betrekkelijk het vervoer met bondenkarren. ten onder lotelingen, door de rechtbank te Heerenveen veroordeeld zijn. Onze gezant te Berlijn heeft, volgens de Haarl. Ct., een langdurig onderhoud gehad met den Rijkskanselier en den minister van buitenlandsche zaken, waarschijnlijk over de Congo-kwestie. Tegenover de geruchten, dat Duitschland ter wille van België Vlissin- gen als aanleghaven zou willen opgeven, wordt van andere zijde herinnerd, dat Vlis- singen gekozen is in het belang van den Duitschen handel en derhalve maar niet zoo kan worden opgegeven. Naar de Zutph. Ct. verneemt, komt voor de vervulling van den zetel in de Eerste Kamer, die is opengevallen door het overlij den van mr. J. P. P. baron Van Zuylenvan Nijevelt, ernstig in aanmerking mr. W.baron Van Goltstein. Nauwelijks heeft men tijd om te beko men van de voortdurend plaats hebbende nachtelijke kerkdiefstallen. Zooeven vernemen we dat de bende want zeker heeft men hier met meer dan één persoon te doen gisteren-nacht we der in een kerk is ingebroken, en wel te Ossendrecht. Zoo ver de berichten loopen, zouden de bandieten hier niets hebben kun nen medenemen, maar verjaagd, hetzij door de politie, hetzij door de boerenwacht, heb ben zij al hun gereedschap, breekgetuig enz., in den steek moeten laten. Moge dit aanleiding geven om de nachte lijke heiligscherinende inbrekers op het spoor te komen, opdat zij voor tal van jaren ach ter slot en grendel kunnen gebracht worden T (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie, Zou het niet hóóg tijd worden, dat onze Kamer van Koophandel eens pogingen deed bij de Regeering om den Gisthandel op Duitschland mogelijk te maken, door verla ging van de invoerrechten op onze Gist al daar te verzoeken Wel zal dat zoo gemakkelijk niet gaan, maar, als men het niet met kracht beproeft, komt er zeker niets van, en Schiedam teert en kwijnt al meer en meer weg. Wij doen ons best in de Kamer v. K. en F. ijverige en bekwame mannen te brengen, welnu laat ons dan ook eenige resultaten van dien ijver en die bekwaamheid zien. Uw getrouwe lezer, H. De Hooge Raad heeft verworpen het cas satieberoep van drie sociaal-democraten, die, degens verspreiding van opruiende geschrit- f°t escorte andere soldaten van datzelfde borps waren als schildwacht voor alle deu- ren en onder alle vensters geplaatst, terwijl huzaren te paard als eene ruiterwacht de Verschillende hoofduitgangen bewaakten. Toen de pastoor dit talrijke gezelschap 7'ag naderen, haastte hij zich de deur te openen en de aangekomenen met een eenvou- ''ge en waardige beleefdheid naar de spreek kamer te geleiden. Na vrij koeltjes voor <Je beleefdheid van den pastoor te hebben be dankt, zeide de generaal, zonder verdere in- Midiiig ®Gij zult ongetwijfeld het doel, dat ons tot 11 leidt, raden, mijnheer pastoor. Ik kom twee Pei'sonen opeischen, die het toeval hier heeft geleid de een, een officier van mijn regi- Ment, <Jie door struikroovers is gewond, ander, het hoofd van diezelfde roevers, 'e tot hier zijn slachtoffer heeft achter- y°lgd. Kunt gij mij van den een of ander 'ets nailers mededeelen Mijnheeren, volgt mij, antwoordde de GEMENGDE BERICHTEN. Ook uit Arnhem zijn vier geneesheeren naar Berlijn vertrokken om er de methode pastoor. Ik zal u geleiden tot een der per sonen, die gij zoekt." En hij leidde zijne gasten in de kamer, waar de Oostenrijksche officier vertoefde. Op het gezicht van zijn generaal en zijne makkers richtte hij zich in zijn bed op, en slaakte een kreet van vreugdetoen ver haalde hij hen in de warmste bewoordingen hoe de pastoor hem had ontvangen, en de moeiten, die hij zich, op gevaar van zijn leven, had gegeven, om hem aan de naspo ringen van den rooverhoofdman te onttrek ken want in zijne kamer had hij een ge deelte van het tooneel dat korten tijd geleden hier was afgespeeld, kunnen hooren. Na het verhaal van den officier te hebben aangehoord, ondervroeg de generaal hem omtrent zijne wonden, toen liet hij hem al leen met den chirurgijn-majoor, dien hij had medegebracht, en trad weer in de spreek kamer, met al degenen, die hem vergezel den. Zich toen weder tot den pastoor richtende, zeide hij dezen op ean geheel van prof. Koch (ter bestrijding der tering) te bestudeeren. Op het eiland Tessel worden dit jaar groote hoeveelheden jong rundvee aangevoerd, voor namelijk met het doel mest te verkrijgen voor de uitgestrekte landerijen. Sedert Augustus zijn ruim duizend jonge runderen op het eiland aangevoerd. Maandag-avond omstreeks 6^ uur werd op den Bergweg nabij Hiliegersberg een man door vier personen aangevallen, die hem zijn horloge en zijn geld afnamen en hem daarna in het water wierpen. Met moeite gelukte het den man op het droge te komen. Een soldaat van het garnizoen te Mid delburg, die zich eenigen tijd geleden in den vinger had gesneden en, om het bloeden tegen te gaan, een pekdraad om de wonde had gebonden, is gisteren tengevolge van bloedvergiftiging in het hospitaal aldaar overleden. Zaterdagavond had aan het station, te Rozendaal, een droevig geval plaats. Een reiziger, in den trein naar Rotterdam wil lende stappen, werd plotseling door een be roerte getroffen en was onmiddellijk een lijk. Zijn echtgenoote, die met hem reisde, ontstelde zoo hevig, dat de inmiddels ge roepen geneesheeren niet in staat waren, haar spoedig tot bedaren te brengen. Jl. Zaterdag werd te Tilburg door tien werklieden gezamenlijk een tiende lot in de staatsloterij gekocht en hadden zij het ge luk, dat Maandag reeds bij de eerste trek king de prijs van 20.000 gulden op hun num mer vielzoodoende kreeg elke inlegger f170 voor zijne 15 cents uitbetaald. Via Keulen en Vlissingen vertrokken de zer dagen 30 paters en broeders Trappisten uit Duitschland naar Natal, in Zuid-Afrika. Zij waren personen van allerlei stand. Onder hen was o. a. ook een Hongaarsche baron. LAATSTE BERICHTEN. De Eerste Kamer heeft heden het wets ontwerp tot bepaling van de som (f 175.000), bestemd tot goedmaking der kosten van het Regentschap, zonder stemming aangenomen. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 19 Nov. 1890. Rogge per 2100 kilo: Werder f178 Ct. f 1 Makelaars fll. Moutwijn, j Commis,k fll._. Verhandeld tot f 10>/4. Stemmingmerkelijk beter. Jenever f 16.50 Ct. per Heet. Amst. proef f 17.75. Spoeling. Vereeniging f 1.80. anderen toon, als dien hij te voren had aan geslagen «Vergeef mij, mijnheer, de onwelvoeg lijke wijze, waarop ik u bij mijn binnentre den heb aangesprokenmaar gij kunt be grijpen hoe hevig mijn hart van smart en ergernis was doordrongen, toen ik zoovelen mijner dappere soldaten, mijner kinderen, door een handvol roovers zag vermoorden terwijl ik meende, dat hun hoofdman hier een schuilplaats had gevonden, en dat bij wellicht hier gekomen was, om den dap peren officier, dien hij eerst had gewond, straffeloos te vermoorden. Nog eens, ver geef mij, mijnheer voor deze beleedigen- de verdenking, die ik mij geheel mijn leven zal verwijten. Gij zijt het, ik weet het, die onzen makker voor de woede van dien uitzinnige hebt behoed, ontvang mijnen welgemeenden dank voor deze edelmoedige daad, en wees ervan overtuigd, dat ik al het mogenlijke wil doen, om u mijn le vendige en oprechte erkentelijkheid te be wijzen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3