r 1®^Yan 1-6 regeis No. 3841. VERSCHIJN T DAGE L IJ KS. ivHij El «lanrg. Vrijdag 21 November 181)0. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 aü s# Prijs der Advertentie» r 0.00 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. AMERIKA. Uit Rio-de-Janeiro wordt van 19 Nov. ge mind Het Congres heeft een wetsvoorstel ingenomen, waarbij de macht van het Voor lopig Bewind geschorst wordt tot na de eindstemming over de staatsregeling van het gemeenebest der Vereenigde Staten van Uit vrees voor een opstand der Sioux- Jndianen in het gebied tusschen de Missouri en het gebergte hebben, de troepen be- vel ontvangen tot strenge bewaking der Indianen aan de grenzen van Dakota. BELGIE. In de Kamer van afgevaardigden is eer gisteren door Janson c. s. een wetsontwerp 'bgediend tot wijziging der grondswetsarti kelen 47, 53 en 56, teneinde het kiesrecht Zodanig uit te breiden, dat de capaciteits- Biezers niet alleen voor de Provinciale Sta ten, maar ook voor Kamer en Senaat het stemrecht zullen verkrijgen. Daar gisteren-ochtend te 10 uur de pak ketboot Flandre, die eergisteren-avond te tl uur Dover verlaten had, nog niet te Ostende was aangekomen, heerschte er gi'oote bezorgheid en werd er een sleepboot en eene reserveboot uitgezonden, om de Flandre op te sporen. Later bleek het evenwel, dat tengevolge van het onklaar "Worden der machine de Flandre tusschen Nieuwpoort en Middelkerke voor anker moest gaan. De passagiers en de mail werden door een stoomboot van Ostende overgeno men. DUITSCHLAND. Gisteren-namiddag had in het paleis te Ber- 'ijn de burgerlijke huwelijksvoJtrekking plaats van prinses Victoria, zuster des Keizers, met prins Adolf von Schaumburg-Lippe. Daarna "Werd het kerkelijk huwelijk in de slotkapel voltrokken door den pedikant Dryander. Het keizerlijke echtpaar en alle leden der familie "Woonden de plechtigheid bij. Bij het daarna gegeven gala-diner stelde de keizer een dronk m op de jonggehuwden. Hij gedacht hierbij Wijlen keizer Friedrich en gaf aan het jonge echtpaar de verzekering zijner zorgvuldige be scherming. De heden verschijnende aflevering van de Deutsche Medezinische Wochenschrift zal een artikel bevatten van den geheimraad Bergmann, Oberstabartzt Fraentzel, dr. Koch- 'er en dr. W. Levy, die, na op ruime schaal Proeven te hebben genomen met dr. Koch's middel ter genezing van de tuberculose, de Bekende mededeelingen van Koch zullen vestigen. Het bericht dat eerstdaags de samenstelling van het Koch's geneesmiddel openbaar zal gemaakt worden, is te eenenmale ongegrond; ENGELAND. Het proces der echtscheiding van kapitein O'Shea schijnt geene verandering in de leiding der Iersche partij te brengen. Al is Parnell persoonlijk zwaar gekompromitteerd acht men zijne buitengewone talenten voor de partij onmisbaar. Een oogenblik werd ernstig aan zijne vervanging door Justin Mac-Carthy gedacht, maar nu de Standard en andere conservatieve organen tegelijk met Times, Pall Mall Gazette enz. met harts tochtelijke woede Parnell's verwijdering eischen, zien de Ieren hier juist een bewijs van Parnell's onmisbaarheid in. Er zal echter een groote partij-vergadering gehouden wor den om tot een definitief besluit te komen. Luidens een telegram uit Lissabon heeft de koning van Portugal decreten geteekend bij welke de Zambezi en de Chiré voor het internationale verkeer worden opengesteld, en het verkeer te land vergemakkelijkt wordt. Aan de decreten liggen ten grondslag gelijk luidende bepalingen van de Anglo-Fransche overeenkomst betreffende de Niger-scheep- vaart. Een douane-kantoor wordt te Beira geopend, waar de spoorweg aanvangt voor welken de Mozambique Compagnie de con cessie heeft verkregen. De Chronicle meldt uit Cairo, volgens be richten uit Khartoum, dat Emier Gallabat, die van den Mahdi afgevallen is, laatstge noemde bij Omdourman gevoelig geslagen heeft. Duizend Mahdisten liepen over naar den vijand, vóórdat de veldslag geëindigd was. HET OOSTEN. Koningin Nathalie van Servië, die nooit hare quasi-echtscheiding heeft erkend en steeds van Milan blijft spreken als haar echt genoot, is voornemens bij de Skuptcliina een nieuw protest tegen de uitspraak der Synode in te dienen en tevens den eisch te stellen, dat haar zoon Alexander (den tegen- woordigen veertienjarigen Koning) niet lan ger van haar verwijderd gehouden worde. Men voorziet dus een vernieuwing van den strijd. Milan-zelf is gisteren te Londen aan gekomen om in Suffolk te gaan jagen. Gisteren heeft te Belgrado de opening der Skuptchina plaats gehad. De troonrede spreekt met ingenomenheid van den gunsti- gen staat der financiën. Er wordt gewezen op de goede betrekkingen der regeering met alle mogendheden. Servië streeft naar de ontwikkeling der betrekkingen met de Sta ten van den Balkan op de billijke grondsla gen der solidariteit en in overeenstemming met de gemeenschappelijke belangen der volken. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Johann Ortli (aartshertog Johann Salvator) is teruggevonden. De keizerlijke familie ont ving bericht, dat zijn bark in de Stille Zuid zee is ontmoet, met veel averij, maar nog in staat zee te bouwen. In de hofkapel te Weenen is een Te Deum gezongen, waarbij de Keizer en alle leden van zijn huis tegen woordig waren. 1840 21 November 1890. Het was den 21n November 1840, dat in een huis aan de Boogaardestraat te Maastricht de grondslag werd gelegd van de Congrega tie der Eerw. Broeders van Maria's Onbe vlekte Ontvangenis, die in een halve teuw zoovele vruchten voor het geestelijk en tijde lijk welzijn van duizenden in den Lande heeft opgeleverd. De Stichter van deze hoogstverdienstelijke Congregatie was monseigneur Ludovicus Hu- bertus Rutten, Kamerheer van Z. H. den Paus, den 3 Dec. 1809 te Maastricht uit eene def tige, zeer gegoede familie geboren. Mgr. Rut ten, die immer vrij-priester bleef, was steeds vol zorg voor de armen en veriatenen, en het doel dat hij met deze stichting beoogde was dan ook door het oprichten van bewaar- en zoo mogelijk leerscholen de kinderen der armen te onderwijzen. Hij vond een krach tig medehelper in Jacobus Adrianus Hoecken (Br. Bernardus), den 13 Mei 1810 uit gegoede burger-ouders te Tilburg geboren. De nieuwe stichting had in 't begin met vele moeilijkheden te kampen; doch vol ver trouwen op God werd het eenmaal begon nen werk voortgezet. Nadat men met een bewaarschool begonnen was, openbaarde zich spoedig het verlangen naar leerscholen. Een drietal Broeders onderwierp zich aan het ge vorderde examenen het onderricht, dat zich aanvankelijk tot de kinderen der minver mogenden bepaalde, nam een aanvang. De Congregatie ging langzaam maar zeker voor uit. "Weldra werden hare Broeders ook elders gevraagd. En enkele plaatsen mochten zich weldra in 't bezit van eene afdeeling der Stichting verheugen. De Congregatie telt thans na een 50-jarig bestaan 300 geprofeste Broeders en heeft behalve het Moederhuis te Maastricht in ons Land 12 huizen, nl. nog een huis te Maas tricht, en verder te Roermond, Weert, Her- laer, Amsterdam (2), Den Haag, Schiedam, NIEUWE S COURANT. Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1