FEUILLETON. Nijmegen, Vechel en Helmond en 2 in België, nl. te Hasselt en te Lize-Seraing. Het aan tal huizen zou veel grooter zijn, zoo niet, ter oorzake van het steeds toenemend aantal leerlingen, in de bestaande voortdurend het ledental moest aangevuld worden, en dit alzoo belette nieuwe stichtingen tot stand te bren gen. Behalve door andere oorzaken moest de Congregatie in die 50 jaren 63 leden door den dood verliezen. En daaronder zoo velen in den bloei des levens 1 Wilde de Heer niet wachten om die jeugdige mannen te beloonen, die door hun onvermoeiden toe leg op wetenschap en kennis der Congrega tie van zoo groot nut wenschten te worden Zulke leden blijven tot voorbeeld der bloei ende kweekschool te Maastricht, welke over de honderd jeugdige leerlingen telt, die door vlijt en toeleg hun talenten later aan de Congregatie zullen wijden. Voorzeker, de hoogeerw. Stichter mag bij dit 50-jarig feest met groote voldoening te rugzien op het jeugdige plantje, waaruiteen zoo groote boom gewassen is. Was het niet zinnebeeldig dat de eerste woning, »de gou den leeuw" genaamd, zijne sterkte en kracht, deed gevoelen en ondanks de vele tegen kantingen zijne kracht heeft gehandhaafd De medestichter, de onvergetelijke Al- gem. Overste, Br. Bernardus, heeft reeds sedert een tiental jaren het loon voor zijn onvermoeid streven voor den vooruitgang der Congregatie ontvangen. Hem vooral komt de eer toe, de studie met kracht en ijver bevorderd te hebben, welke onder zijn opvolger, de Eerw. Broeder Bernardinus, in vollen bloei is. Ook wij verheugen ons in het bezit eener afdeeling dierzelfde Congregatie. En zoo gaarne herinneren wij ons hier de onver-, moeide zorgen van het R. K. Parochiaal Armbestuur voor het stichten eener Jongens school en den ijver van den zeereerw. heer pastoor P. J. Van Leeuwen, z. g., die door zijn bezielend woord en krachtige taal den Algem. Overste, Br. Bernardus, wist te be wegen, ook eene afdeeling te Schiedam te vestigen, welke den ln Mei 1868 alhier een huis naast de O. L. Vrouw Visitatiekerk ging betrekken. Straks zal het 25 jaar zijn, dat de Eerw. Broeders in deze stad hun weldadigen invloed doen gevoelen. En mogen of willen misschien niet allen begrijpen het vele goede dat door hen wordt verricht, men bezoeke hunne scholenmen overtuige zich van den leer gang en volge de lessen. Men onderzoeke het innerlijk gehalte maar oordeele niet naar het oppervlakkige of den uiterlijken schijn In de scholen heerschen orde en tucht, worden de lessen met genoegen gevolgd. Bij de 700 leerlingen wonen de lessen bij, en verlangend ziet men den aanbouw of ver grooting der lokalen tegemoet, daar de ruimte De Wraak van een Christen, Episode uit den tijd der Fransche revolutie. 38) Naar het Fransch van Just Ghiard. Zoo gij meent, mijnheer, dat gij mij eenige erkentelijkheid schuldig zijt, dan heb ik een enkele gunst van u te verzoeken. Spreek, mijnheer pastoorzij is u reeds toegestaan, als zij met mijne plichten strookt. Ik geloof niet, dat uwe plichten zich tegen een daad van menschlievendheid zullen wenden. Ik vraag u bet leven van den man, dien gij vervolgt, als belooning van het leven van den officier, dien ik redde. Op deze vraag sidderden de Oostenrijksche zoowel wat woning als scholen aangaat zeer beperkt is. Moge de milddadige opofferende liefde onzer katholieke stadgenooten en hunne bijzondere genegenheid voor het godsdienstig onderwijs zich in dezen niet onbetuigd laten. Blijven zij de ijverige pogingen der Eerw. Broeders en der St. Willibrordus-Stichting ook op stoffelijk gebied krachtdadig onder steunen. Het geldt hier de opvoeding van het kind, de toekomst der maatschappij. Ten slotte brengen wij hier onzen harte- lijken gelukwensch aan de Eerw. Broeders der St. Jozefsscholen en de geheele feest vierende Congregatie. Zij leve, groeie en bloeie 1 BINNENLAND. Schiedam, 20 November 1890. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 19 November. Bij de Kamer was ingekomen het bericht omtrent het overlijden van baron Van Zuylen van Nijevelt. De Voorzitter wijdde een hartelijk woord aan de nagedachtenis van dat hooggeachte medelid, wiens ijver bekwaamheid en vvel- sprekendheiddoorallen op hoogen prijs worden gesteld en die door zijn beminnelijke omgang aller vriendschap wist te verwerven. Zijn leven was nuttig voor het land en de maat schappij. Zijn naam zal in gezegend aan denken blijven bij al de leden en bij velen in den lande. O. a. was verder ingekomen het wetsont werp tot goedmaking der kosten van het Regentschap. Het werd naar de afdeelingen verzonden. Inmiddels werd de openbare zit ting geschorst tot 3 uren, waarna het ont werp door de Kamer zonder stemming werd aangenomen. Naar aan het Vad. van het Loo gemeld wordt, blijft 's Konings toestand volstrekt onveranderd. Nu en dan toont Z. M. iets meer belangstellling in zijn omgeving, maar gewoonlijk is Hij onbewust van hetgeen om Hem geschied. De krachten zijn steeds zoo voldoende, dat deze toestand geruimen tijd aanhouden kan. Staatsblad no. 172 behelst de wet van den 19den November 1890 tot bepaling van de som, bestemd tot goedmaking der kosten van het regentschap. De aanhef der wetten en besluiten die van heden af door de Koningin-Regentes getee- kend zullen worden, zal luidenWij Emma, Koningin der Nederlanden, Regentes van het Koninkrijk. Naar wij vernemen, heeft Hare Majesteit de Koningin-Regentes bepaald, dat de adju danten van Zijne Majesteit den Koring, schout-bij-nacht jhr. Röell, kolonel jhr. Van Spengler en kapitein jhr. De Ranitz, gedu rende den tijd van het tegenwoordige Re gentschap en zonder gevolgtrekking voor la- officieren van verontwaardiging; de generaal zelf werd ontevredenhij antwoordde even wel kalm »Wat u mij daar vraagt, mijn heer l'abbé, is in den geest van den gods dienst, welks leeraar gij zijt; maar de plich ten van een soldaat gaan niet altijd samen met de plichten eens christens. Zoo Toustain, of Brutus (en hij gaf een bijzonderen nadruk op dit woord), zoo deze man en zijn bende soldaten waren geweest, zouden we ze als zoodanig hebben behandeld; namelijk, we hadden ze hunne wapens ontnomen en krijgs gevangenen gemaakt, dan was hun leven ge spaard maar het zijn echte bandieten, die geen oorlog voeren, maar moorden, en wij moeten hen als moordenaars behandelen. »Bovendien zijn de bevelen van onze meer deren uitdrukkelijk. Hun proclamaties zijn overal verspreid en deze mannen, wier ver dediging gij opneemt, wisten dit nauwkeurig. Maar, mijnheer, hernam de pastoor op ter, zullen dienst doen als adjudanten van de Koningin-Regentes. De overige adjudanten des Konings blijven hunnen dienst bij Zij'ie Majesteit verrichten. Ook zullen twee or- donnans-offieieren van Zijne Majesteit, daar toe bij beurten aan te wijzen, den dienst bfi Hare Majesteit waarnemen. Jhr. inr. P. H. Gevers Deynoot, referen daris bij het Kabinet des Konings, is fïaar het Loo vertrokken om daar bij de Koningin' Regentes den dienst waar te nemen. De leden van den Raad van State zullen zich heden onmiddellijk na het eindigen dei' Vereenigde Vergadering der Kamers geza menlijk in rijtuigen, die gereed zullen staan op het plein vóór het ministerie van buiten- landsche zaken, naar het Koninklijk Paleis begeven, ten einde door H. M. de Koningin- Regentes in audiëntie te worden ontvangen' Bij de plechtige eedsaflegging der Ko ningin-Regentes wordt heden eene eere- wacht van het regiment grenadiers en jagers met de stafmuziek en het vaandel opgesteld bij het Paleis in het Noordeinde. Eene tweede eerewacht komt aan het gebouw van de Tweede Kamer, terwijl de overige troe pen van het garnizoen en liaie zullen wor den opgesteld langs den weg dien de stoet volgt. De muziek zal zich in den stoet niet doen hooren. Alleen zullen op het oogenblik, dat Hare Majesteit het paleis verlaat, om zich naar het gebouw der Tweede Kamer te be geven, en op dat, waarop zij in het paleis terugkeert, de tonen van het Wilhelmus weerklinken. Naar men zegt, is de belangstelling om de eedsaflegging der Koningin als Regentes bij te wonen zóó groot, dat reeds meer dan 900 aanvragen tot den griffier gericht zijn om bij die gelegenheid een toegangskaart tot de zaal der Tweede Kamer te ontvan gen. Er zijn echter niet meer dan 300 plaatsen- Daar elk lid van de Eerste en Tweede Ka mer recht heeft op eene damesplaats, blijven er voor de diplomatie en andere bevoorrechten dan maar 150 personen over. De heer A. L. VV. Seyffardt, lid der Tweede Kamer, heeft aan zijn kiezers te Utrecht medegedeeld, dat hij zich in het volgende jaar niet meer verkiesbaar wenscht te stellen en wel op gelijke gronden als de heer Roo seboom. De stoomboot Oude Maas T, van Oud-Beier land komende, heeft de reis naar Rotterdam wegens gebrek aan de machine niet kunnen voortzetten, zoodat de passagiers per stoomboot Voorne en Patten derwaarts zijn gevoerd- vasten toon, deze lieden zijn boeren, zonder eenige opvoeding, en die niet in staat zijn te kunnen begrijpen, dat zij verplicht zijn aan vreemdelingen te gehoorzamen als aan hun eigen souverein. Bovendien heeft een decreet van keizer Napoleon van den 8en Januari, hen te wapen geroepen en hen allen als soldaten verklaard; zij houden zich dus voor soldaten met hetzelfde recht als zij, die in de geregelde legers dienen; en gij, mijn heer, gij wijst met reden op de gehoorzaam heid aan de meerderen, en gij wilt het dien mannen als een misdaad aanrekenen, dat zij aan hun keizer gehoorzaam zijn." Misschien was de generaal wel een beetje in verlegenheid om hierop een geschikt ant woord te geven, toen een nieuw voorval een andere wending aan het gesprek gaf. Een der officieren van den generalen staf, die in een hoek van het vertrek een geweer zag staan, nam dit oogenblikkelijk ter hand en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2