fie algemeene vergadering der Hóllandsche Maatschappij van landbouw, afdeeling Rotter- ('am, Schiedam en omstreken, had eergis- tei'en te Rotterdam plaats. Na goedkeuring der notulen sprak de voor zitter zijn leedwezen uit over het overlijden Van den voorzitter der Hóllandsche Maat- schappij van landbouw, mr. D. Visser van fiazerswoude, en bracht in herinnering, wat UJ steeds voor de Maatschappij geweest is etl wat deze in hem verliest. fioor den afgevaardigde naar de algemeene Vergadering der Maatschappij werd verslag ^dgebraclit omtrent het daarin behandelde. fie heer P. Loopuyt werd herkozen als bestuurslid, terwijl in de plaats van de hee- 1 '-U W. Smith, die niet meer in aanmerking VVenschte te komen, en E. van der Gijp fiarerulregt, die met herkiesbaar was, ver bozen werden de heeren M. van der Laan, te ()verschie en J. Schiltman, te Rotterdam (Oud-Delfshaven). Er werd besloten een adres te richten tot 'let hoofdbestuur met het verzoek bij de re- Seering aan te dringen op eene zoodanige aanvulling van de wet op besmettelijke vee- Zlekte, dat bij gevallen van mond-en klauw- Zeer de aangetaste koppels ten spoedigste °P kosten van het rijk zullen worden afge haakt, evenals zulks met zoo gunstig ge- v°lg ten opzichte van de longziekte is ge schied. Nadat nog besloten was pogingen aan te benden tot opbeuring van de paardenmarkt alhier, en de voorzitter namens de afdeeling 611 woord van dank gesproken had tot den heer W. Smith, die, na ruim elf jaren eene Plaats in het Bestuur bekleed te hebben, eei'st als secretaris, later als penningmeestér, Voor een herkiezing niet meer in aanmerking had wenschen te komen, werd de vergadering gesloten. Tot socius van den als provinciaal der So- c>eteit van Jezus benoemde hoogeerw. pa- h-r Henricus van den Boogaard, is verkozen be zeereerw. pater J. A. Alberdingk Thijm, Priester in het huis Mariéndaal te Velp. fie financieele resultaten van het dezen 20rner te Arnhem gehouden zangersfeest zijn niet gunstig er is een tekort van ongeveer f1300. De nestor der musici, de heer C. A. Brandts 'Uys, die kort geleden zijn 50-jarige loopbaan a's organist herdacht, is op 78-jarigen leef tijd te Deventer overleden. B MAASTRICHT. Bij Gedeputeerde Staten is in onderzoek een plan tot uitbreiding der Naburige gemeente Valkenburg. Volgens dit Plan zou die gemeente ongeveer viermalen borden vergroot. Bij het steeds heerschende geschil over het eigendomsrecht tusschen Valkenburg en Berg en Terblijt zou eene betere grensregeling, althans naar die zijde, niet ongewenscht zijn. VAALS. De militairen welke wegens het constateeren van het mond- en klauwzeer bij het rundvee van de landbouwers Oor- netz en Leclerq te Vaalsbroek, alhier waren ingekwartierd, zijn 11. Vrijdag naar hun gar nizoen vertrokken, daar gemelde ziekte op gehouden heeft te bestaan. GEMENGDE BERICHTEN. Een te Vlaardingen thuisbehoorende schuit, schipper P. Nootebaard, is bij Alfen aan den Rijn gezonken. Een ongehuwde knecht, Hobe floogland genaamd, is daarbij verdronken. De wed. Anna De Colonia, te Breda, mocht Maandag haar 103de jaar bereiken. Tot voor enkele dagen zeer welvarend, is zij echter thans vrij ernstig ongesteld ge worden. Te Utrecht lijdt een jongmensch sedert verleden week Woensdag aan slaapziekte. Wel wordt hij nu en dan eenige oogenblikken wakker en klaagt dan over drukking in het hoofd en pijn in al zijn ledematen, maar den «laap kan hij geen weerstand bieden. Hoewel zeer verzwakt, meent men toch beterschap te bespeuren. 'tls jammer, zegt de «Haagsche Ct.," dat we voor bijna mets van al wat met politiek (regeerkunst) in verband staat, duidelijke, verstaanbare, Hóllandsche woorden hebben. Met de «liberalen" hebben we hier ter stede tenminste in zooverre afgerekend, dat die nu «vrijzinnigen" heeten. Erg mooi is die naam ook nog nietmaar hij is tenminste Hollandsch. Maar verder Verder hebben we anti- revolutionnairen alsof heel het overige Nederland wel revolutie (omwenteling) wilde, conservatievenneen, die hebben we ge had' centrum, republikeinen, sociaal-de mocraten, socialisten, radicalen. Dat alles regeert met moties en amendementen en enquêtes, vergadert in meetings en secties, dient memoris in en rapporten en praat over centralisatie, administratie, organisatie, taxatie, progressie en degressie en agressie. Lieve hemelis 't te verwonderen, dat de eenvoudige burgers de kluts kwijtraken en zich door den eersten den besten politieleen kwakzalver bij den neus laten nemen Door de Pruisische regeering is de uitle vering gevraagd van J. Heinen, 22 jaar, en P. Piël 20 jaar, kantoorschrijvers, beiden ge boren en wonende te Keulen, thans gedeti neerd te Maastricht, beschuldigd van verduis tering van ongeveer 3000 mark, ten nadeele van hunne patroons te Keulen. Kaf het aan zijn generaal. Na het wa- Pen aandachtig beschouwd te hebben,vroeg {'eze glimlachend aan den pastoor of dit sPeelgoed bij toeval ook aan hem behoorde. »Ik heb van mijn leven nog nimmer een ander wapen bezeten, dan mijn brevier," ant woordde de pastoor. Dat geloof ikmaar mijnheer, zeide hij, Mch tot den adjunct en de drie andere in- "ewoners van Auvrigny wendende, weet 11 misschien aan wien dit wapen behoort Na het bezien te hebben, verklaarden al- 'en dat het van Remi Toustain was. Wij hadden dit bewijs niet noodig, om weten, dat die man daar straks hier was, op hier waarschijnlijk nog zijn zal, hernam generaal. Wij zullen verplicht zijn een "fiszoeking te doen, of mijnheer pastoor zou °ns die, zoowel voor hem als voor ons on- aangenaame taak moeten willen besparen. Generaal, hernam de pastoor waardig, gij zijt meester van mijn huis en mijn per soon doe met het een of het ander, wat gij wilt, maar beproef niet om van mij za ken te eischen, die met mijn geweten strij den. 't Is volstrekt mijn bedoeling niet ge weest, u te beleedigen en ik begrijp uw achterhoudendheid. Maar ik weet nu, wat inij te doen staat. Voor onze komst in de pastorie is de man niet kunnen ontsnappen, want geheel de omgeving was bezet, en al de uitgangen bewaakt. Hij is dus verborgen in een van die onderaardsche gangen, die, naar men zegt, onder het oude kasteel zijn en met de pastorie in verbinding staan wat denkt gij ervan, mijnheer de adjunct Ik ben geheel van uwe meening, vooral daar hij ze beter dan iemand kent hij heeft ze vroeger dikwijls genoeg be zocht, in '1794, toen hij mijnheer pastoor wilde opsporen, die zich in den tijd van Dieven op r ij wielen. Indertijd werd melding gemaakt van twee personen, die op rijwielen rondzwierven, en zich schuldig maakten aan diefstal. Een hun ner, de 19-jarige F. G., uit Tegelen, is al daar aangehouden en gevankelijk naar Roer mond gebracht. Een schip met werklieden, die naar het eiland Brazza, in de Adriatische Zee, gebracht werden, waar zij aan der. olijvenoogst moes ten deelnemen, in nahij Almisia, tengevolge van een hevigen windstoot, verongelukt. Van de opvarenden hebben 37 personen het le ven verloren en werden 13 personen gered. Er waren 134 stuks vee aan boord, waarvan 100 verdronken. LAATSTE BERICHTEN. De Katholieke Vereeniging »De Grond wet" heeft in hare heden-avond gehouden vergadering tot kandidaten voor het lidmaat schap van de Kamer van Koophandel en Fa brieken gesteld, de aftredende leden, de heeren H. R. A. M. Van Gent, mr. W. H. Jansen, en J. T. Witkampt, en in de plaats van den heer mr. A. K. J. Van der Drift, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, den heer D. F. W. Prins. II. M. de Koningin-Regentes, te 11.45 he den-ochtend te 's-llage aangekomen en aan het Staatsspoorstation door de overheden begroet, verliet precies ten 1 ure, onder het gedonder van het geschut, het paleis aan het Noord einde en begaf zich met den bekenden stoet naar de Vergadering der Staten-Generaal. Langs den geheelen weg van het Paleis tot het Binnenhof werd de Regentesse eerbiedig, zwijgend gegroet, en H. M. boog minzaam terug. De drukte in de straten was ont zaglijk tot zelfs op de daken hadden de toe schouwers plaats genomen. Voor het deur der trap die naar de tribune der Troonzaal op het Binnenhof geleidt, had den reeds ten acht ure heden-ochtend be zoekers plaats genomen. Tegen half een vulde zich de Troonzaal met de leden der beide Kamers en een overgroot publiek op alle tribunes. Even 1 uur duidde de beweging in de zaal en het zich schikken op hunne plaat sen der Kamerleden aan, dat de Koningin naderde. Te midden van eene diepe stilte verscheen de Kamerheer-ceremoniemeester en riep hij vrij luide uitDe Koningin 1 De Kamerheeren volgdendaarna de grootofli- cieren toen de Üpperceremoniemeester en voorts in een afzonderlijke groep de Groot meesteres en de dames du palais, en einde lijk H. M. de Koningin, gekleed in een grijs fluweelen kleed met langen sleep en don keren kanten hoed zij werd gevolgd dooi de leden van het Militair Huis des Konings Met statigen tred schreed de Regentesse naar den voor haar bestemden zetelzij plaatste zich na eene diepe buiging op een fauteuil naast den troonzetel, in de eene hand een waaier, in de andere het eedsfor mulier houdende. Recht tegenover den pre- sidialen stoel gezeten, werd IJ. M. eerbie dig toegesproken door den Voorzitter der Vereenigde Vergadering, den heer Van Naa- men van Eemnes, met eene rede, waarin hij hulde bracht aan hare edele hoedanighe- het schrikbewind daarin had verborgen, en dien hij wilde laten guillotireenen. Het is gelukkig voor hem, dat onze brave pas toor daarover geen haat voedt, en al het gebeurde vergeeft en vergeet. Gij hadt beter gedaan, mijnheer de adjunct, zeide de pastoor op verwijtenden toon, de herinnering daaraan niet op te wekken. Bo vendien boezemt het dezen heeren geen be lang in, zij hebben slechts met het tegen woordige te maken. Juist, hernam de generaal en laten wij nu voortmaken. Kapitein Diebitch, zeide hij tot een der officieren van zijn staf, neem acht of tien man met u, voorziet u van fakkels, en onderzoek met zorg de gan gen van het kasteel. Mijnheel- de adjunct en deze heeren zullen wel als gidsen willen dienen." Wordt vervolgd.) l 07

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3