13e Dinsdag 25 November 1890. a o. 3844. VERSCHIJNT D A G E L IJ K S. n Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs «Ier Adverfeiitiën De Dood des Konings. ALGEMEEN OVERZICHT. O NIEUWE SCH OURANT. Prijs van dit itlad: Voor Schiedam per 3 maanden /'1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van ilen inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsèl. no. 124.) Van 1—6 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Als er ooit eene tijding droefheid en rouw over Nederland heelt gebracht, dan is het wel die, welke zich Zondag II. met de snel heid van den bliksem door heel het Vader land verbreidde. De Koning is doodzoo klonk het van mond tot mond, en allen, wien de namen van Vaderland en Vorstenhuis nog als heilige klanken in de ooren ruischen, vervulde deze treurmare met diepen rouw. En nog betrekkelijk onverwacht kwain deze hoogst treurige tijding immers in de laatste dagen had men nog vernomen, dat er geen oogenblikkelijk gevaar voor 's Konings leven dreigdedat de huidige toestand nog lang kon duren en zelfs de mogelijkheid der genezing van het lichaam niet was uitgeslo ten. En thans zijn al deze nevelbeelden verdwenen voor de droevige werkelijkheid, die de dag van gisteren ons bracht. De on verbiddelijke dood, die met alle menschelijke berekeningen spot, kwam ook hier op het oogenblik, dat hij het minst werd verbeid. De Koning is dood I zoo seinde de tele graaf naar alle windstreken. De Landsvorst is niet meer, zoo verkondigt straks het som bere klokgelui den bewoners van stad en land. En als wij na vele jaren die onheil spellende tonen weder hooren, dan vervullen zij ons hart met onuitsprekelijken weedom, onze ziel met diepen rouw. Dertien ja ren geleden hoorden wij het laatst die doodsklok luideneene geliefde vorstin, in waarheid 's Lands moeder, de onvergete lijke koningin Sofia, was ons ontvallen. Wat is er sedert dien tijd niet omgegaan Nog Werd koningin Sofia diep betreurd, toen het koninklijk mausoleum te Delft zich opnieuw voor een vorstelijken doode moest ontslui ten. 's Konings broeder, den man op wien geheel Nederland als de edelmoedige be schermer van zijn handel en nijverheid grootsch ging, werd ons in de kracht des levens ontrukt, 's Konings beide zonen volg den weldra dien edelen doode in het vorste lijk graf, dat inmiddels ook den nestor der Oranjes, den oudste van het koninklijk ge dacht, eene rustplaats moest bieden. Koning Willem III, de laatste mannelijke telg uit een geslacht van zoovele roemrijke mannen, vertegenwoordigde in de laatste jaren alleen het Huis van Oranje thans is ook die laat ste telg uit dat roemvol stamhuis aan het Oranjelievende Nederland ontvallen, en dit droevig feit vertolkt zich in het smartvol Woord Oranje is dood Wij hadden hem zoo lief dien laatslen dei- Oranjes. Zijn naam wordt onder ons met dankbare vereering genoemd. Hij herinnert ons aan de regeering van een Vorst, onder wien het Land gedurende 40 jaren de ze geningen des vredes genoot; een Vorst, wien de vrijheid en onafhankelijkheid des Lands nauw aan 't hart lagen, die de stoffelijke welvaart van het Nederlandsche volk steeds naar best vermogen heeft bevorderd en ge toond heeft ir. alles wat het wel en wee van dat volk betreft steeds het hoogste belang te stelleneen koning eindelijk, die geheel één was met z-ijne onderdanen, die zich met zijn volk verheugde, maar ook met zijn volk leed, zooals zijn zelfopofferend gedrag tij dens den waternood van 1861 orer duidelijk heeft bewezen. En hier herinneren wij, Katholieken, ons nog met dankbaarheid, hoe de ontslapen Ko ning vooral ook de vrijheid en de rechten zijner katholieke onderdanen beschermd en gehandhaafd heeft. Nimmer zal het door Neerlands Katholieken vergeten worden, dat het koning Willem III was, die in overleg met Paus Pius z, g. den weg baande voor het herstel der bisschoppelijke hiërarchie in Nederland. En de meesten onzer herinne ren zich nog met voldoening de welwillende houding van den Koning in de zaak der Pauselijke zouaven. Willem III gaf steeds volgaarne de noodige vergunning om naar Rome te gaan aan hen die ze hem vroegen. En toen later de Volksvertegenwoordiging het krediet schrapte, dat voor Neerlands gezant bij den Paus was uitgetrokken, schreef de ridderlijke Vorst een treffenden brief aan den H. Vader, wien hij zijn leedwezen be tuigde over dit feit, 't welk hem noodzaakte, zijn gezant bij den H. Stoel terug te roepen. Zulk een vorst te verliezen valt ons dub bel zwaaren die slag treft ons zoowel in datgene wat aan het Vaderlandsch hart het dierbaarst is als in hetgeen wij als kinderen der katholieke Kerk gevoelen. Uit alle Ne derlandsche katholieke harten stijgt dan ook in deze droevige stonde een smartkreet tot voor Gods troon, maar eene smeekbede te vens eene innige bede, dat het den Algoede behage Zich in deze smartelijke beproeving over het dierbaar Vaderland en het geliefd Vorstenhuis te ontfermen. Dat Hijhetkost- baar pand, dat Koning Willem III ons na liet, in bloeiende gezondheid en kinderlijke reinheid gelieve te bewaren en dat Hij het Vaderland voor alle rampen, die 's Konings dood het zou kunnen baren, behoede Zoo zullen wij, onder biddend opzien tot God, deze pijnlijke beproeving moedig door staan. Wij vertrouwen dat Hij, Die Neder land in bange oogenblikken steeds zoo zicht baar nabij was, het ook in deze droevige omstandigheden Zijne alvermogende hulp niet zal weigeren. En terwijl wij onder den koningsschepter van Willem's teer geliefde Dochter als volk zullen voortleven, zal bij ons in gezegend aandenken blijven de regee ring van hem, die de beste was onzer koningen, en door de geschiedenis de edel ste van Neerlands vorsten zal genoemd worden. AMERIKA. Het Braziliaansche Congres heeft eene commissie benoemd, belast met het onder zoek van een ontwerp-grondwet voor de Braziliaansche republiek. Het Congres ver daagde zijne zittingen totdat de commissie haar rapport zal hebben overgelegd. BELGIE. Sedert koning Leopold uit Berlijn is terug gekeerd, zou hij zich, naar de Gazette uit goede bron meent te weten, bezighouden met het beramen van maatregelen tot verleven diging van het verkeer in de haven van Ant werpen, dat door de Duitsche havens sterk bedreigd wordt. De Koning heeft te dier zake met zaakkundigen beraadslagingen aan gevangen binnenkort zal hij eene commis» sie ontvangen, die met het bestudeeren van het viaagstuk zal belast worden. Het valt ook te constateeren, zegt het blad, dat in de officiëele onderhandelingen tusschen de Duitsche en de Belgische regeering betref fende de kwestie der vrachttarieven en der vergemakkelijking van den uitvoer een stil stand is gekomen. DUITSCHLAND. De Keizer heeft dezer dagen tot de re- cruten na hunne beëediging een toespraak gehouden, waarin hij wees op den vreed- zamen internationalen toestand en dan op den binnenlandschen vijand, die slechts op den bodem van het Christendom te overwinnen is. Niemand zeide Z. M. kan een goed sol daat zijn wanneer hij niet tegelijker tijd een goed christen is. De Reichsanzeiger bevestigt het bericht, dat aan prof. Koch het grootkruis der orde van den Rooden Adelaar is verleend. Ver der bevat het blad den tekst van de tus schen de Duitsche rijksregeering en den Engelschen gezant te Berlijn gewisselde no ta's over de reeds bekende transactie tus schen Duitschland en den Sultan van Zan-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1