BINNENLAND. ties; men ging naar de woning van Imbri- ani om hem toe te juichen. Ook te Milaan Portici en Cari was liet onrustig. In laatstge noemde steden hadden hevige vechtpartijen plaats, waarbij één persoon gedood en ver scheidene andere gewond werden. LUXEMBURG. In eene proclamatie onderteekend door al de ministers wordt kennis gegeven van het overlijden van den Koning-Groothertog, die het land achterlaat in diepen rouw, maar ook in een toestand van vrijheid, onafhan kelijkheid en voorspoed. De geschiedenis zijner veertigjarige regeering zoo luidt het verder getuigt van ruime binnen- landsche autonomie, van vrijheid, vooruitgang en onafhankelijkheid. De dankbaarheid en de zegen des volks zullen hem in het graf bij blijven. Met Willem III is de oudste mannelijke lijn van het roemrijke Huis van Nassau uit gestorven, waarvan de kroon thans met volle recht op Hertog Adolf van Nassau overgaat. Met vast vertrouwen ziet het land de be scherming zijner belangen en geheiligde rechten in handen van hertog Adolf over gaan. Het verleden van den sympathieken en fleren hertog doet allen gedenken aan de ridderlijke toewijding, waarmede de re gent zijne moeilijke plichten heeft vervuld, en heeft hem aller harten doen winnen. Luxemburg ziet kalm en vertrouwend de toe komst tegemoet. Met de Kroon zal de Her tog de getrouwheid, den eerbied en de on wrikbare genegenheid erven, welke de Luxemburgers altijd den souverein hebben bewezen. God bescherme den souverein, de hertogelijke familie en het dierbaar Vader land, die voor altoos onafscheidelijk aan elkaar verbonden zijn. De regeeringspresident is gisteren naar Frankfort vertrokken om den Groothertog te bezoeken. De bijeenkomst der Kamer van afgevaardigden, die heden zou plaats hebben, is voor onbepaalden tijd uitgesteld. In de zitting van het hooggerechtshof heeft de procureur-generaal eene lofrede gehouden op den overleden Koning-Groothertog, en diens verdiensten in het licht gesteld, waarna hij een welkom wijdde aan den opvolger, wien het land reeds heeft leeren kennen en thans met vertrouwen als souverein begroet. De President vereenigde zich met die betuigin gen waarna ten teeken van rouw de zitting werd geschorst. Blijkens de gemaakt wordende toebereid selen zal de Groothertog Woensdag te Luxemburg aankomen ter eedsaflegging en aan het spoorstation de hooggeplaatste amb tenaren ontvangen. Hij zal zijn intrek op het kasteel Walferdange nemen. De gemeen teraad der hoofdstad heeft in zijne zitting van gisteren de proclamatie van het sche pencollege goedgekeurd en vervolgens, als teeken van rouw, de zitting opgeheven. De Raad van State is gisteren in buitengewone vergadering bijeengekomen. Schiedam, 25 November 1890. Ook hier ter stede wordt wegens het overlijden van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning op verschillende wijze rouw betoond. Van den stadstoren, de openbare gebou wen en uit de woningen van verschil lende ingezetenen waait de Vaderlandsche driekleur halfstok. De consulsen consulaire agenten doen daarbij de vlag van de natie door hen vertegenwoordigd halfstok wapperen. Ver schillende winkeliers hebben in hunne win kelkasten nette rouw-decoratiën aangebracht. De openbare vermakelijkheden zijn geschorst. Het carillon van den stadstoren doet zich niet meer hooren, en het sombere klokgelui, des morgens van 8—9, 's middags van '12 -4 en 's namiddags van 4—5 ure, herinnert telkens aan de treurige omstandigheden, waarin het Vaderland wegens het overlijden van den Landsvorst verkeert. De vergadering, Zaterdag-avond door de molenaars alhier in het verkooplokaal ge houden, was slecht bezocht, doordat de meeste windmolenaars aan 't werk waren. De vergaderden bepaalden er zich dan ook toe, een voorloopig bestuur van het op te richten fonds te kiezen. Het Overlijden des Konings. Het overlijden van Zijne Majesteit Willem III, koning der Nederlanden, is aan de Staten- Generaal medegedeeld bij de volgende konink lijke boodschap Mijne Heeren, »Met een diep bewogen hart vervullen wij den droevigen plicht u kennis te geven van het overlijden van onzen innig geliefden gemaal. »Het behaagde Gode Zijne Majesteit Wil lem III, koning der Nederlanden, in den vroe gen ochtend van heden tot Zich te nemen, na een smartelijk ziekbed, dat, met gelatenheid gedragen, in de laatste oogenblikken in kalm te werd doorleefd. »Wij zijn overtuigd dat door u, mijne hee ren, en door geheel het Nederlandsche volk met innigen weemoed wordt gedeeld in den rouw van het koninklijk huis. »En hiermede, mijne heeren, bevelen wij u in Gods heilige bescherming. y>Het Loo, den 23sten November 1890. Emma. De Staatscourant bevat het reglement, houdende vaststelling van den hofrouw, uit geschreven bij gelegenheid van het overlijden van Zijne Majesteit den Koning. Daaruit blijkt, dat de rouw gedurende 39 weken zal worden gedragen, nl. 26 weken groote rouw, 10 weken halve rouw en 3 weken lichte rouw. De rouw is gisteren ingegaan. Ook voor de landmacht is ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin-Regentes den rouw vastgesteld. De duur van den rouw zal zijn drie maanden, waarvan zeven weken zware en zes weken lichte rouw. Aan de verschillende besturen en autoritei ten is namens de verschillende Departemen ten, kennis gegeven van het overlijden van Z, M. Door den Minister van Oorlog is dat geschied in de Recueil militair. Ook aan de zeemacht is, vanwege het ministerie van marine, officieel mededeelino- O gedaan van het overlijden van Z. M. Vooi- schriften omtrent den rouw zullen nader worden uitgevaardigd.' Aan de verschilllende kazernes is de driekleur half-stok geheschen. Daar volgens de Grondwet de aanvaarding van het Regentschap voor de minderjarige Koningin (aan H. M. de Koningin Emma bij de wet van Aug. 1884 opgedragen) plaats heeft door het afleggen van den eed in de vereenigde vergadering der Staten-Generaal, zal daartoe waarschijnlijk reeds zeer spoedig worden overgegaan, om geen stremming te brengen in de behandeling van regeerings- zaken, waartoe de medewerking van het Koninklijk gezag noodig is. Van de meeste regeerende vorsten zijn reeds telegrammen van deelnemkg door H. M. ontvangen. De Groothertog van Sak- sen-Weimar wordt op het Loo verwacht. Z. M. de Koning der Belgen zal hoogst waarschijnlijk zelf tegenwoordig zijn bij de plechtige begrafenis van onzen Koning. De Belgische Vorst zou dan vergezeld zijn dooi den opper-hofmaarschalk, een generaal, een adjudant, en een ordonnans-officier. Volgens een Reuter-telegram uit Berlijn, zal Keizer Wilhelm zich bij de begrafenis doen vertegenwoordigen door prins Albrecht van Pruisen, regent van Brunswijk, den zoon van wijlen Prinses Marianne der Nederlanden. Zondag-middag is door de te 's-Graven- hage aanwezige Ministers een buitengewone Raad gehouden ter overweging van ver schillende regeeringsmaatregelen, door het overlijden van Z. M. noodzakelijk geworden. De leden van den Raad van State waren tegen gisteren (Maandag)namiddag in buiten gewone vergadering bijeengeroepen. Maandag-middag hebben de ministers van koloniën en justitie ten gemeentehuize te Apeldoorn aangifte gedaan van het overlijden des Konings. De aangifte is ingeschreven onder nummer 337 van het register met het volgende for mulier »Zijne Excellentie A. E. Mackay, minister van koloniën, en Z. E. Ruys van Beerenbroek, minister van justitie, zijn ge machtigd tot het doen van aangifte namens de Koningin-weduwe, Regentes van het Ko ninkrijk, dat op Zondag 23 November 1890 te 53/4 is overleden Zijne Majesteit Koning Willem III, eerder weduwnaar van Koningin Sophia, Prinses van Wurtemberg, thans ge huwd met Prinses van Waldeck en Pyrmont, Zoon enz., in den ouderdom van 73 jaren op het Paleis het Loo in deze gemeente Apel" doorn." De beide ministers die ook Zondag 11. reeds te Apeldoorn waren gekomen zijn daarop weder naar de residentie vertrokken. Omtrent de laatste oogenblikken van den koninklijken lijder wordt aan de N. R. Ct. gemeld Reeds voor vier dagen was Z. M. de Koning onrustig, tengevolge van het ophouden van de urine-afscheiding. Intusschen verdween dit onrustbarend verschijnsel, totdat het zich Zaterdag weer zorgwekkend herhaalde. De avond boezemde vooral bezorgdheid in. De pols daalde van GO tot op 20. Men vreesde het ergste. De ademhaling versnelde. Zijne Majesteit was bewusteloosalleen had Z. M. nog gevoel, maar het slikken was hem onmogelijk. Daar Maandag wederom consult zou wor den gehouden, werd het tijdstip daarvan ver vroegd en Prof. Rosenstein en Dr. Vinkhuy- zen geseind om over te komen. Dr. Vlaan deren bleef voortdurend ten Palaize in de kamer van den Lijder. Hare Majesteit de Koningin was geen oogenblik van het ziek bed, en beschouwde den toestand als hoogst bedenkelijk. In overleg met Hare Majesteit werd daarop Dr. Roessingh uit Deventer ontboden. Ook graaf Dumonceau, particulier secretaris des Konings, bleef in de zieken kamer. Tegen 4 uur ging Hare Majesteit, zeer vermoeid, eenige rust genieten. Dr. Roes singh hield daarna van 4 tot 5 uur bij den Hoogen Lijder de wacht met een kamerdie naar. Ruim half zes uur, terwijl Dr. Roessingh bezig was de temperatuur van het lichaam op te nemen, gaf Z. M. plotseling den laatsten snik. Z. M. was ontslapen in tegenwoor digheid van de geneesheeren en de kamer dienaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2