Hare Majesteit de Koningin werd terstond Van het geval in kennis gesteld, ijlde naar '®e ziekenkamer en na den Vorstelijke Doode aanschouwd te hebben, verliet Hare Majes- *e't diep bedroefd het vertrek. De toestand der Koningin is overigens droe- vig kalm. Het gelaat van den overleden Koning is Ml na niet veranderd en geeft niet den indruk van een doodsstrijd, die gestreden is. Zelf is aangezicht niet vermagerd. De Ministers van Koloniën en van Justitie, ('e heeren Mackay en Ruys Van Beeren broek, hebben na hun aankomst ten Paleize het stoffelijk overschot gezien en hebben ten Haleize, aan den burgemeester van Apel doorn van het overlijden aangifte gedaan voor den burgerlijken stand. Het Vorstelijk lijk ligt te bed, bedekt met Palmtakken. Prof. Rosenstein met de geneesheen-nde heeren Vlaanderen, Vinkhuyzen en Roessinhg, hebben het lijk geschouwd, dat Dinsdag wordt gekist. Het lijk zal niet gebalsemd worden, maar °P een andere wijze tegen ontbinding ge- VrÜ waard. Zondagmiddag vergunde Hare Majesteit den officianten ten paleize aan het stoffelijk overschot van hun gestorven Vorstelijken feester een afscheidsgroet te brengen. Terstond na het bekend worden van de D'eurtijding werden alle paleizen in de resi dentie gesloten. Ook de gebouwen der Depar tementen van Algemeen Bestuur zijn geheel gesloten, gelijk dit bij rouw gebruikelijk is, terwijl de vlag aldaar halfstok waait. Van de gezantschapshotels, zoowel als van hotels, waarin vertegenwoordigers van bui- tenlandsche mogendheden hun intrek hebben genomen, waait de Nederlandsche vlag en de r»atiev!ag van den Staat, door den gezant Vertegenwoordigd, halfstok, terwijl aan som mige een rouwwimpel is bevestigd. Ook enkele Particuliere woningen, zoomede enkele dag- hladbureelen, gaven op dezelfde wijze uiting aan het gevoel van rouw. Ten Paleize in het Noordeinde, lag een condoleanceboek, tot inschrijving van hen, die hun deelneming wilden betuigen. Een aantal autoriteiten hadden reeds aanstonds aan dien treurigen plicht voldaan. Later Milde zich het boek met namen van de hoog geplaatste personen en van de vertegenwoor digers van buitenlandsche mogendheden, doch °°k vele burgers van allen rang teekenden in het rouwboek. Men bericht van het Loo De Nederlandsche gezanten aan vreemde hoven zullen eerst na de ter aarde bestel ing van Zr. Ms. stoffelijk overschot aan de huitenlandsche Aegeeringen officieel kennis geven van het overlijden des Konings en van het optreden der Troonopvolgster, ver tegenwoordigd door de Koningin-Regentes. Gister en-voormiddag is door de doctoren Vinkhuyzen, Ten Kate, Vlaanderen enRoes- s,ngh op het lijk eene inspuiting verricht ^et een preparaat, ten einde putrefactie te voorkomen. Te Apeldoorn liep het ge acht dat op het einde dezer week het Moffel ijk overschot naar Den Haag zal wor den overgebracht. Nader wordt van het Loo bericht: Dagelijks zal een peleton van 100 man de 6erewacht vóór het Paleis betrekken. Heden ten 12 ure heeft een eskadron van het le reg. huzaren, onder commando van j'en ritmeester Strick Van Linschoten, de uits. De Bruyn, Van de Poll, Buma en Van Overvaardt de eerewacht betrokken voor het Paleis, het front gericht naar de eikenlaan tegenover het Paleis. De standaard van het le reg. is in rouwfloers gehuld. Zooals reeds vroeger is gemeld, zal het stoffelijk overschot van Z. M. den Koning heden-avond gekist worden en gekleed in Admiraalsuniform der Marine. Door de firma Janssens is namens de Rijkscommissie voor het maken van afgiet sels aan het Museum te Amsterdam een gipsafgietsel van 's Konings gelaat genomen. Gisteren heeft de schilder De Josselin de Jong op last van H. M. de Koningin- Weduwe eene crayon-teekening gemaakt van het hoofd van den overleden Koning. Het gelaat heeft zijne rustige uitdrukking behouden. Uit vertrouwbare bron wordt vernomen, dat het vorstelijk overschot hoogstwaar schijnlijk Maandag 1 December des ochtends half twaalf per extra-trein naar Den Haag zal worden overgebracht. Denzelfden dag zullen de Koningin en de Koningin-Weduwe te 10aA uren in de residentie aankomen met haar gevolg om aldaar dan geruimen tijd te blijven. Nader meldt men aan de N. R. Ct., dat de begrafenis van Z. M. den Koning ver moedelijk op Dinsdag 9 December zal plaats hebben. De gepens. luit.-gen. jhr. G. M. Verspijck, adjudant-generaal van wijlen Z. M. den Ko ning, en jhr. J, H. Van Capellen, vice-admi- raal, adj .-generaal der marine en chef van het militair huis van wijlen Z. M., zullen, naar men bericht, naar Berlijn en St. Peters burg vertrekken, om aan de keizers van Duitschland en Rusland het bericht van het overlijden des Konings over te brengen. Behalve de departementen van algemeen bestuur hebben ook de verschillende staats- en rechterlijke colleges den rouw aangeno men. Ook ten paleize Het Loo wordt op het condoleance-register druk geteekend door velen uit den omtrek. Heden betrekt eene compagnie infanterie uit Arnhem de eerewacht. Men acht 't waarschijnlijk, dat het stoffe lijk overschot van den Koning over Amster dam naar de residentie zal worden overge bracht. In de hoofdstad zal 't met de ver schuldigde eerbewijzen ontvangen worden. De tunnelinrichting van het station 's-Gra- venhage zal tijdelijk worden veranderd. Wegens het overlijden van Z. M. den Koning, heeft het Utrechtsch Studentencorps den rouw aangenomende duur daarvan zal nader door den senaat van het korps be paald worden. Land- en Tuinbouw. Voor het voederen van beschimmeld hooi aan het vee kunnen de veehouders niet ge noeg gewaarschuwd worden. Bij den vee houder C. v. T. te Vrijhoeven-Kappel, stierf dezer dagen, weinige uren, nadat zij slechts éénmaal haar voeder had geweigerd, een beste kalfkoe. De veearts, die het doode dier onderzocht, constateerde vergiftiging. Het toegediende hooi bleek niet droog ge wonnen en zeer beschimmeld te zijn. Rechtszaken. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de beslissing der rechtbank in zake mej. Aafke Kuijpers bevestigd. Zij zal dus buiten vervolging blijven, tenzij de procureur-generaal een beslis sing van den Hoogen Raad mocht uitlokken. GEMENGDE BERICHTEN. Mr. Spin is van het gesticht te Medem- blik overgebracht naar het nabij Sand poort gelegen gesticht »Meer-en-Berg". De winter is reeds in Rusland ingetreden. Vele rivieren in het binnenland zijn toege- vroren. Te St. Petersburg sneeuwt en vriest het hard. De rivier is vol drijfijs. Men ver wachtte gisteren de sluiting der scheepvaart. De jonge koning van Spanje, Alfonso XIII, nog niet zeer bedreven in de behandeling van mes en vork, at dezer dagen een koude kip en nam wat hij noodig had met de han den. Zijn gouvernante berispte hem met de woorden«Koningen eten niet met hun vin gers." «Deze Koning wel," antwoordde de knaap op zich-zelven wijzende, en ging verder, zon der mes of vork. Men meent dat Jack the Ripper in Spanje is verschenen. Langs den spoorweg nabij Madrid is het stukgesneden lijk eener vrouw gevonden. De verminking van het lijk is zoodanig dat zij overeenkomt met de ver minkingen, die de Londensche moordenaar zijne vrouwelijke slachtoffers deed ondergaan. Verscheidene personen, op wie men vermoe den had, zijn in verzekerde bewaring geno men, maar de moordenaar is tot nu toe on bekend gebleven. Volgens een telegrafisch bericht uit Rome zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag in de St. Andreas-kerk aldaar al de kost baarheden van het beroemde Maria-altaar gestolen. Secuur maar lastig. Voor den rech ter van een der Londensche rechtbanken ver scheen dezer dagen een oudachtige juffrouw, met al haar schatten aan 'tlijf. De politie had haar op straat gevonden zoo zonderling toegetakeld, dat zij den lust niet kon be dwingen om deze landlady op het bureau te interviewen. Daar bleek het dat zij onder haar rokken verborgen had een spirituslamp, verscheidene flesschen water, een tinnen sauspan, eenige kaarsen, eenige doozen met pillen, een aantal overtollige kleedingstukken, een aantal boeken en eindelijk 15aan geld. De lady legde de verklaring af, dat zij nooit uitging zonder al haar eigendommen mee te nemen. Met een vermaning werd zij naar huis gezonden. Welkom thuis. Verleden Zaterdag avond kwam eene Mme, B. te Parijs thuis, toen op de trap iemand haar tegen het lijf liep, die zich voorts met groote haast uit de voeten maakte. In hare kamer gekomen bevond zij dat haar voor 27.000 frs. aan effecten en 300 frs. aan goud ontstolen wa ren. Zondag is de dief gevangen genomen, zekere L., 27 jaar oud, bediende in een wijn huis. LAATSTE BERICHTEN. De Tweede Kamer ontving heden met diepe smart de treurmare in de Koninklijke Bood schap vervat. Op voorstel van den Voorzit ter werd besloten de Kon. Boodschap met een adres van rouwbeklag te beantwoorden. De afdeelingen benoemden de commissie voor het adres, dat heden-avond gedrukt, en morgen-ochtend 11 uur in de afdeelii.gen zal worden onderzocht, terwijl het morgen-mid-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3