ST. NICOLAAS. GEMENGDE BERICHTEN. rouw. De zware rouw zal bestaan in een breeden rouwband om den hoed de lichte rouw in een smallen rouwband om den hoed. Ook de Utrechtsche studenten vereeniging Libertas heeft besloten wegens het overlijden van Z. M. den Koning den rouw aan te nemen voor den tijd van zes weken. De penning, die aan 's Rijks Munt te Utrecht wordt geslagen, ter nagedachtenis aan het overlijden des Konings, vertoont aan de eene zijde de beeltenis van Z. M., aan de andere zijde eene sarcophaag met treurenden engel. De stemopneming van gisteren heeft te Amsterdam de vraag beslist»of Poessie-at de Rot, of dat Rot Poessie-at." Noch de kandidaat van Patrimonium noch de socia listische candidaat van Burgerplicht is in den Raad gekomen. De katholieke kand. mr. Van Waterschoot van den Gracht, die ook door vele liberalen werd gesteund, is bij eerste stemming gekozen. Er waren 6292 stemmen uitgebracht, waarvan 93 van onwaarde. Vol strekte meerderheid 3100 stemmen. De heer Van Waterschoot van der Gracht bekwam 3678, Rot 1764 en Poesiat 906 stemmen. Een onzer geachte lezers deelt ons mede, dat de Zeereerw. pater Redemptorist J, N. Bakker, wiens overlijden wij dezer dagen meldden, gedoopt werd op den 25 Maart 1833 in de kerk van den H. Augustinus te Buitenveldert, door pastoor Van Lottum, als Joannes Nicolaas Bakker, zoon van Nicolaas Bakker en Anna Maria Taphoorn, woonach tig in den Sloterpolder bij Amsterdam. Te Buitenveldert woont nog een zuster van den waardigen priester, die als Broeder naar Suriname vertrok, en toen hij reeds door de melaatschheid was aangetast, voor zijne offervaardigheid priester werd gewijd en zich nu met zoo mogelijk nog grootere liefde aan de meiaatschen wijdde. (Msb.) DELFT. Wegens de plechtige begrafe nis van wijlen Z. M. koning Willem III zal de gewone weekmarkt, welke invalt op Donderdag 4 December, op Woensdag 3 De cember gehouden worden. Nadat dit reeds bepaald was, is echter bekend ge worden, dat de begrafenis niet op Donderdag maar op Vrijdag aanst. zal plaats hebben. DEN HAAG. Bij gelegenheid van de plechtige begrafenis van Z. M. den Koning worden hier ter stede 13 vorsten verwacht, hetzij als verwanten van den ontslapen Mo narch, hetzij vertegenwoordigers van ge kroonde Hoofden. Door de bijzonder treurige omstandigheden, waarin het Vaderland op dit oogenblik ver keert, schijnt ook St. Nicolaas' bezoek aan onze stad eenigszins vertraagd te worden althans deze week ontving schrijver dezes van den heiligen man een kort briefje van den volgenden inhoud: Waarde Heer, Dit maal zal ik waarschijnlijk iets later dan ge woonlijk uwe stad bezoeken wees zoo goed al vast eens bij verschillende winkeliers ten uwent een kijkje te gaan nemen, en schrijf mij dan eens wat zij al zoo in hunne maga zijnen voorhanden hebben ik zal daarop bij het doen mijner inkoopen nauwkeurig letten. Gevolg gevende aan dit hoogst vereerend schrijven begon ik gisteren mijne gewone Wandeling door de stad. Het is in de stad wel te zien, dat de komende feestdagen weer °p handen zijn de winkelkasten zijn beter dan op andere tijden van het jaar van ver schillende, en vooral nieuwe artikelen, voor zien, en in de winkels ziet men meer dan gewoon bezoekmaar toch onze groote maga zijnen hebben niet dat feestelijk aanzien, dat zij anders om dezen tijd reeds vertoonen. Nu onder de bekende treurige omstandig heden is dit alleszins te verklaren; eenige winkeliers hebben zelfs in plaats van de ge bruikelijke feest-étalage eene rouw-decoratie aangebracht, welke als eene eerbiedige hulde aan den ontslapen Vorst, maar ook als eene proeve van talent om smaakvol te étaleeren moet geprezen worden. Terwijl ik aldus, overal rondziende, onze bekende winkelstraat afliep, kwam ik als van zelf voor het magazijn van de firma D. M. Zoetmulder Co. aan het eind der Hoog straat. Een blik in de beide winkelkasten van dit van ouds bekend magazijn overtuigde mij reeds, dat daar vooral Ï5t. Nicolaas ver wacht werd. Nog stond ik de verschillende fraaie artikelen te bewonderen, toen de vrien delijke chef de magasin mij uitnoodigde naar binnen te komen, en bij dit koude weer niet op de stoep maar in den winkel zijne uitgebreide collectie te bezien. Hewat is het hier veranderd, was mijn eerste woord de winkel was geheel anders ingericht en vooral aan de winkelkasten, die nieuw be kleed zijn, was blijkbaar bijzondere zorg ge wijd. Daar vindt men dan ook de fraaiste artikelen geëtaleerd. Ziet maar eens die wandborden van terra-cotta, tafereelen uit het Oosten voorstellende het is alsof die Oostersche typen leven die er op zijn voor gesteld. Hier kunnen de dames uitzoeken: wat eene ruime sorteering byouterie-doozen, nécessairs en handschoendoozen in leder en in peluche Daarvan moet St. Nicolaas maar eens een goede voorraad opdoen, om de Schiedamsche schoonen eene gewenschte verrassing te bereiden. Maar laat die goede man ook vooral eens aan onze huisvrouwen of die het weldra hopen te worden, denkendoet hij dit, dan koopt hij zeker een heele partij van die fijne majolica-vazen, van die prachtige al bums met tafeltje incluis, en dan zal hij niet nalaten zich een aantal van die fraaie lam pen met majolica- of andere potten aan te schaffen, waarmede hij menige huismoeder blijde zal verrassen. Maar wat is dat voor een fijn theeservies, is dat zilver?Neen, dat is electropleet. Nu men zou waarlijk zweren dat het zilver was. En wat een allerliefst nickeltafeltje met porseleinen inlegblad zie ik daar, en dan die uitgebreide collectie kunstbloemen en die prachtige glasschilde rijtjes in lijstjes van pelucheHad ik niet om het zevende gebod gedacht, ik had er wel een onder mijn jas meegemoffeld, maar neen dat nooit! Nu voor de heeren branders is er ook watthermometers en barometers zijn hier in ruime sorteering voorhanden. Hier moet St. Nicolaas nood zakelijk wezen ik zal hem bijzonder op dit magazijn attent maken. Met deze woorden nam ik afscheid van den voorkomenden magazijnchef. Maar dacht ik daarop bij mij-zelven alle menschen moe ten leven en St. Nicolaas heeft zooveel noodig, dat hij best ook andere magazijnen van deze artikelen nog met zijne klandisie kan begunstigen. Ik ga dus nog eens een kijkje nemen bij de firma H. Adams. De firma moge nog jong zijn de naam is ze ker zoo oud als de wereld in zooverre is Adams geen onbekende. Daarenboven blijkt hij een echte kosmopoliet te zijn. Ziet maar eens in zijn magazijn Chineesche zoowel als Japansche artikelen zijn daar in ruime keuze voorhanden; cristal baccarat en chris- tofle-zilver is daar maar voor het uitzoeken zulk fijn porselein hebt ge zeker nog nooit gezien. Eventails pour les bals prochains zijn hier de qualité supérieure te verkrijgen en eene uitgebreide collectie religieuze artike len en voorwerpen in peluche bewerkt, lokt u 'tot koopen uit. Ik weet dan ook zeker, dat St. Nicolaas hier niet van daan gaat, voor hij het magazijn half leeg gekocht heeft. De heer Adams houde er zich op voorbereid en zorge voor eene vlugge bediening en net te verpakking. Als St. Nicolaas bij Adams naar wensch geslaagd is, mag hij nog wel eens bij den heer J. II. C. Hulsman ingaan. Ook daar kan hij een rijke voorraad fijne en luxe-ar tikelen opdoen, maar heelt hij vooral ge legenheid zich van huishoudelijke artikelen te° voorzien. Klokken en barometers, glas werk, kolenbakken tot de meest elegantste soorten toe, allerlei voorwerpen van geëmail leerd ijzer, die de jongens of breekachtige meiden nooit kunnen breken. Lampen in alle soorten, de verbeterde Lampe Beige niet te vergeten, dit alles is hier in de ruimste keuze voorhanden. Als St. Nicolaas' beurs goed voorzien is, kan hij zich hier ook eenige fraaie fantaisie-meubelen en een aan tal prachtige vuurschermen aanschaffen. En dan moet hij ook eens in dat bovenvertrekje rondzien, zeker koopt hij dan een dozijn van die fraaie albums of eenige van die fraaie dameswerkmandjes. Ook in lederwerk en portemonnaies is de firma ruim gesorteerd en zal zij den Sint naar wensch kunnen be dienen. Maar terwijl ik alzoo in mij-zelven sprak viel het mij in, dat laatstbedoelde artikelen ook nog wel bij een andere firma te verkiijgen zijn. Mej. C. Montfoort is in lederwerk en portemonnaies ruim gesorteerd en bijzonder fijne heerenartiken zijn in haren winkel in ruime keuze voorhanden. Ook de dames kan zij naar wensch bedienen. Ziet slechts die uitgebreide collectie parfumeriën, zoowel in het vertrek achter als in dat naast den winkel. Ook van andere artikelen voor da mes en diverse surprises is zij ruim voor zien. »Elk wat wils" is hare leuze en daarom zal St. Nicolaas ook haren winkel zeker niet voorbijgaan, maar een groote voorraad ar tikelen aankoopen, waarmede hij zoowel dames als heeren een aardige verrassing zal bereiden. Hierbij moet ik voorloopig mijne omwan deling staken morgen zal ik nog eens gaan zien, wat er bij de andere winkeliers voor St. Nicolaas te koop is. Door een onbekende is aan het gemeente bestuur van Amsterdam een som van f 10.000 gezonden tot voldoening van onbetaalde be lasting. In den nacht van Zondag op Maandag jl. heeft men getracht in de pastorie te Nuland (N.-B.) in te breken. Tusschen 12 uur en half 1 werd de pastoor gewekt door een bonzen of stooten tegen het raam zijner slaapkamer. Deze slaapkamer is op de 2e verdieping. Opziende, bemerkte hij een man voor het raam, die trachtte het omhoog te schuiven. De pastoor sprong uit bed, liep op het raam toe en sloeg er tegen. De in breker, zich ontdekt ziende, klom daarop ijlings naar beneden. Intusschen had de pas toor zijne revolver gekregen en schoof het raam op. Nu zag hij eene ladder tegen den muur staan, maar wat zijwaarts afziende, meende hij den inbreker in een hoek te zien staan. Hij schiet er op, en daar springt iemand te voorschijn en vlucht langs de trap van het bordes. Nog tweemaal schiet de pastoor, doch schijnt den inbreker niet ge troffen te hebben althans deze ontvluchtte, 's Morgens zag men dat de gebruikte ladder eene der kerkladders is, die achter de pas torie bewaard worden. Daar deze ladder te lang was, was zij door den inbreker (of in brekers in twee stukken gekapt. Van het ondereind had men gebruik gemaakt, terwijl het boveneinde aan den zijkant der pastorie tegen een raam gezet was. Maar men ont dekte 's morgens nog meer, namelijk dat de inbreker reeds binnen geweest was en wel op een kamertje naast de slaapkamer. Hij kon evenwel, omdat de deur hiervan geslo ten was en de sleutel van de buitenzijde in het slot stak, daar niet uit en heeft toen waarschijnlijk getracht in de naastliggende kamer toegang te krijgen. Het raam van het kamertje stond 's morgens opgeschoven. Het was met eene pin gesloten geweest, doch deze was door den inbreker geforceerd. Tevens vond men 's morgens onder tegen den muur staan een dolkmes aan een eind

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3