Zaterdag 29 November 1899. No. 3848. V K R S C H IJ N T D A G li I, IJ K S. !3e Janr<». O Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs der Advertentie» ALGEMEEN OVERZICHT. BINNENLAND. NIEUWE SCHIEDJMSCHE COURANT Prijs van dit Klad: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124.) Xv^!7\< Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Generaal Miles, de bevelhebber der troe pen in het westen der Vereenigde-Staten, zal weldra een legermacht onder zijne beve len hebben, talrijker dan ooit na den oorlog tegen de Indianen in 1876 daar bijeen is geweest. Alle garnizoenen uit Missouri, Nebrasca, Dakota, Montona en Wyoming zijn ontboden en worden in den streek bij Pine Ridge samengetrokken. Generaal Miles heeft echter in last, vóór alles een onder zoek in te stellen naar de redenen, welke de Sioux noopten weder ten strijde te trek ken, en eerst dan de vijandelijkheden te beginnen, wanneer het niet mogelijk blijkt, de Indianen door overreding tot den terug tocht te bewegen. De berichten van het Indianen-territoir zijn zeer tegenstrijdig. De laatste dépêche van Pine-Ridge, het centrum der beweging, zegt dat de woelingen waarschijnlijk voorbij zijn naar een telegram van Missoula, Montana in het dagblad Interocean te Chicago open baar gemaakt, meldde dat een verwoed ge vecht geleverd werd tusschen de Indianen en de bondstroepen bij het fort Keogh- Montana, en er langs de geheele grenslijn schermutselingen plaats hebben. BELGIE. In de nabijheid van het parlementsgebouw te Brussel riepen gisteren vóór de zitting enkele weinigen, onder aanhoudende sneeuw leve de herziening 1 en zongen de Marseil laise. In de zitting werd de toelichting van het voorstel tot grondwetsherziening voor gelezen door den heer Janson, waarna de minister-president Beernaert de rechterzijde aanried, voor het in behandeling nemen van het voorstel te stemmen, daar men weten moet wat er voor art. 41 der grondwet in de plaats zal komende linkerzijde moet bare voornemens duidelijk uitspreken. De heeren Buis en Gran, de nieuw ge kozen afgevaardigden van Brussel, ondersteun den den heer Janson. De heer Nothomb (van de rechterzijde) verklaarde zich voor het in behandeling nemen en persoonlijk °ok voor de herziening. De heer Woeste (van de rechterzijde) bestreed de herziening zelve, maar als de herziening moest plaats hebben, dan was hij voor de invoering van a'gemeen stemrecht. Ten slotte heeft de Kamer met algemeene stemmen besloten, dat het voorstel-Janson in behandeling zal genomen worden. Er waren 110 leden aan wezig. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft Fergusson op eene tot hem gerichte vraag geantwoord, dat de Nederlandsche regeering blijft weigeren de algemeene akte der Brusselsche conferentie te teekenen. Het huis heeft het eerste hoofstuk der bill betreffende de tienden en met 268 tegen H7 stemmen in eerste lezing de bill betref fende den koop van landerijen in Ierland aangenomen. De Parnellkwestie staat nog onveranderd het kamp der aanhangers van Parnell is verdeeld. Sommige zijner volgelingen drin gen op zijne aftreding, andere integendeel op zijn aanblijven aan. Onder de eerstge- noemden dreigen enkelen met hun ontslag als Parnell aanblijft. De beslissing is tot Maandag uitgesteldmiddelerwijl worden Dillon en O'Brien in Noord-Amerika geraad pleegd. Liberale en radicale vereenigingen daar te lande vergaderen allerwege, om voor Gladstone een votum van vertrouwen uit te brengen en op ParnelI's verwijdering aan te dringen. In de volgende week zal Parnell een ma nifest uitvaardigen aan het Iersche volk» waarin zijne persoonlijke rechtvaardiging samengaat met de verklaring, dat Ierland het recht heeft zijne eigen politiek te volgen zonder de inmenging van eenigerlei bondge noot. O'Brien heeft uit Noord-Amerika ge seind dat hij een tijdelijk terugtrekken van Parnell noodzakelijk acht tegenover Glad stone's houding ook andere aanhangers van Parnell zeggen hetzelfde. Desondanks blijft Parnell weigeren het neerleggen van zijn mandaat, zegt hij, zou thans met een poli- tieken zelfmoord gelijkstaan, waarvoor hij geen voldoende redenen kan ontwaren hij weigert te wijken voor een hysterische uit barsting der Engelschen, waarvoor Gladstone bezweken is. Volgens de Times zal de Egyptische be grooting eene vermindering van belastingen met 50.000 ten bate der behoeftige klassen voorstellen, terwijl het overschot 100.000 zal bedragen. LUXEMBURG. In de Kamerzitting van gisteren las de Voorzitter een brief voor van den minister van Staat, kennis gevende van het overlij den van den Koning-Groothertog welk bericht ongetwijfeld het hart van alle Luxemburgers met droefheid zou vervullen, daar zij den besten van alle souvereinen, een waar vader des vaderladds, verliezen. De minister is overtuigd, dat de Kamer zich aansluiten zal bij den rouw die het geheele land vervult. De Kamer heeft bij acclamatie het vol gende adres aan de Koningin-Weduwe aan genomen »De droevige gebeurtenis, welke sedert lang reeds door Uwe Majesteit gevreesd werd en welke hare toewijdende zorg niet heeft kun nen keeren, heeft plaats gegrepen de ge ëerbiedigde Koning-Groothertog is van zijn lijden verlost. De Kamer biedt Uwe Majes teit eerbiedig de gevoelens aan harer innige deelneming. De Luxemburgers beseffen, ge lijk de Nederlanders, met Uwe Majesteit den omvang van de ramp, welke ons in een gemeenschappelijken rouw vereenigt. Ge durende 40 jaren heeft Luxemburg gelukkig en gezegend onder de regeering van koning Willem geleefd. De smart der scheiding, welke ons staatsrecht oplegt, wordt verzacht door de herinnering aan eene gelukkige re geering, welke niet zonder glorie geweest is. De nagedachtenis aan den Koning zal in onze harten levendig blijven. Moge de Ko- i ningin in de algemeene droefheid eene bron van troost vinden voor hare smartHet Luxemburgsche volk zal steeds dankbare herinnering bewaren voor eene Koningin, die het zooveel welwillende liefde getoond heeft en die op den troon een voorbeeld gegeven heeft van alle deugden. God zij met Uwe Majesteit en bescherme de doorluchtige erf gename van zooveel roem, die thans de hoop is van het wakkere volk, met hetwelk Luxem burg zoo lange jaren gelukkig onder denzelf den schepter geleefd heeft." Op de vraag van een afgevaardigde, of ook de Kamer vertegenwoordigd zal zijn bij de begrafenis des Konings antwoordde de minister van Staat, dat de regeering de be velen der Koningin afwacht. De Groother tog zal eerst na de begrafenis den eed ko men afleggen. Zoodra de dag der begrafenis vaststaat, zou de Regeering de Kamer daar van in kennis stellen. De Kamer is voor onbepaalden tijd uiteengegaan. Schiedam, 28 November 1890. EERSTE KAMER. Avondzitting van Donderdag 27 November. Alle ministers zijn tegenwoordig. De Voor zitter en de leden van het bureau zijn in rouwkleeding. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid der Kamer in Noordbra bant, den heer W. Prinsen Fzn, die in han-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1