Bij dit Nraisr beboert een Biiiomsel. 13e Jaarg. Zondag 7 en Maandag 8 December 1890. No. 3854. V E R S C H IJ NT DAGE E IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVEIIZICHT. NIEUWE SCHIEO Trijs van dit {{!ud Voor Scliiedam per 3 maandan 1.50 Franco per post door gelieel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het, auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver leken! volgens de Wet van 28 Juni 1881 (S/sl>t. no. id&fiBTlHifi" Prijs der Advertentie» Van 10 regels0.00 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm heeft zicli eergisteren weer eens van eene nieuwe zijde doen kennen en 'Wel als pedagoog in de conferentie over de hervorming van het onderwijs. De school hioet den strijd aanbinden tegen het socia lisme, meende Wilhelm IIzij moet de jeugd opwekken tot de handhaving der regeerings- 'Ostellingende natie moet op een goeden grondslag gevestigd zijn. Het zijn geen Grie ken of Romeinen, maar jonge Duitschers, die Opgevoed moeten worden. De Keizer wees °p de gevaren van een proletariaat van ge letterden enz. Aan het slot zijner rede klaagde de Keizer °ok vooral daar over, dat door de overlading van den geest de lichamelijke geschiktheid Van de jongere kinderen der beschaafde klas sen achter uit is gegaan, zoodat zij voor de Werkzaamheden in het leger minder deugen. Verontrustend noemde de Keizer het toene men der bijziendheid. «Bedenkt", zeide hij, Welke nakomelingschap voor de verdediging hes Lands noodig is. Ik zoek naar soldaten. VVij zullen een krachtig geslacht noodig heb ben, dat ook als geestelijke aanvoerder en beambte het Vaderland kan dienen." De keizer vertelde o. a., dat hij als leerling op bet gymnasium te Kassei in eene klasse 21 mede-scholieren had, van wie er 18 een bril droegen. Het treft eigenaardig, dat juist op den- ïelfdeu dag waarop de Keizer deze redevoe ring hield, G1 professoren van de universiteit t(; Bonn, aan welke de Keizer gestudeerd beeft, zich vóór het beperkte behoud van bet humanistische gymnasium hebben ver klaard iu een adres, dat den minister van °nderwijs enz. toegezonden werd. ENGELAND. In liet Lagerhuis heeft gisteren de minis ter Fergusson medegedeeld, dat eene uit de Kaap ontvangen depêche bevestigt, dat er eene botsing heeft plaats gevonden tusschen Portugeezen en de Zuid-Afrikaansche O compagnie. Het Lagerhuis heeft eene motie aangeno men, strekkende om over te gaan tot de beraadslaging over de artikelen van het wets ontwerp betreffende den aankoop van grond m Ierland. De beraadslaging werd echter uitgesteld tot den 22en Januari. De eergisteren door de Iereche afgevaar digden benoemde deputatie werd gisteren door Gladstone hartelijk ontvangen. Het sa menzijn duurde een uur. De uitslag er van wordt geheim gehouden. Telegrammen uit Rangoon bevestigen het bericht, dat er eene uitbarsting van .onlusten in Birma nadert. De nieuwe kroonpretendent, Kaulaing genaamd, is met groot gevolg te Matiwaing aangekomen om een veldtocht tegen de Engelschen te openen. Het beet dat de Chineezen met hen samengaan. Vijf honderd hunner waren te Talawgong aan gekomen. De consul van Peru te Liverpool heeft een telegram ontvangen van den Peruaanschen mi nister van buitenlandsche zaken, meldende dat er een klein oproer heeft plaats gehad te Lima, hetwelk dooi' de troepen onderdrukt werd, waarna de rust hersteld bleef. FRANKRIJK. Bij de beraadslaging over de begrooting van ontvangsten heeft dc Kamer art. 4, strekkende tot verhooging van de belasting op het roerend bezit met 1 pet., aangenomen. Zeer ontevreden is men in de kringen der opportunisten over de wijze, waarop in de Kamer het debat geëindigd is over de vraag door Pelletan opgeworpen betreffende de staatsspaarbanken. Dat het ministerie eene meerderheid verkreeg, vond men goed, doch de wijze waarop die verkregen werd, wordt zeer gelaakt. De minister Itouvicr, die eerst ernstig de motie van Hubbard bestreed, liet later eenige parlementaire vrienden vóór stemmen met de radicalen en conservatieven, waardoor deze motie werd aangenomen. Dit voorstel om de renten te bepalen op 3.75 en niet op 3.50, zooals velen dit wenschten, brengt natuurlijk meer gelden in de spaar banken, die gebruikt kunnen worden orn de staatsrente te verminderen. Het doel van Pelletan, die ook over bet gebruik dier gelden wilde beslissen, werd niet bereikt; dit redde Bouvier, die evenwel een deel van zijn gezag in de Kamer in boette en vermoedelijk bij liet eerste parle mentair incident nu zal vallen. LUXEMBURG. De stad Luxemburg was Donderdag II. ter gelegenheid van de plechtige begrafenis van wijlen Z. M. den Koning-Groothertog geheel in rouw gehuld. Van de meeste winkels en particuliere woningen waren do blinden gesloten. Overal in de stad verspreidde de in rouwfloers ge hulde brandende lantaarns een somber licht, terwijl het gelui der klokken de stemming in de stad nog droeviger maakte dan die toch reeds was. Om de twee minuten wer den kanonschoten gelost. De Kamer is tegen Dinsdag a. s. bijeen geroepen voor de eedsaflegging van den Groothertog, die Maandag te Luxemburg zal aankomen. ROME. Het schrijven van Z. H. den Paus, waarin een jaarlijksche algemeene inzameling voor de anti-slavernij-beweging op Driekoningen dag wordt voorgeschreven, is verschenen. Het is gericht aan den kardinaal-pretect der Propaganda. De H. Vader brengt in herin nering al hetgeen door de Kerk altijd is ge daan voor de afschaffing der slavernij en de gruwelen van den slavenhandel, door kardi naal Lavigerie geschetst. Aan den protestantschen en officieusen Temps wordt uit Rome medegedeeld, dat verschillende Fransche bisschoppen, naar aan leiding van kardinaal Lavigerie's toost, zich tot den H. Stoel hebben gewend orn voor lichting betreffende hun te dien opzichte aan te nemen houding. De H. Vader zou daarop hebben laten antwoorden door kardinaal Rainpolla met verwijzing naar een encycliek van Gregorius XVI bij den oorlog in Spanje, ten bewijze dat de H. Stoel feitelijk gecon stitueerde regeeringen kan erkennen, zonder daarbij de beginselen goed te keuren, die bij de vorming dier gouvernementen hebben voorgezeten. Zoo is het dan ook onzedelijk en zelfs onrechtvaardig, de Katholieken te beschouwen als per se vijandig tegen de Republiek, hetzij in Frankrijk of elders, als ware «katholiek" zinverwant met »anti-re- publikeinsch." Van kardinaal Lavigerie, zegt de Temps, wordt in dit schrijven niet gesproken, doch de brief is bestemd als antwoord op de be zwaren der Fransche bisschoppen niet alleen, maar tevens op die betreffende de erkenning der Braziliaansche republiek door den H. Stoel. Hij is gericht aan dengene der Fransche bisschoppen, wiens schrijven het eerst bij den H. Stoel is ingekomen. Het bericht van den Temps verdient intusschen slechts onder voorbehoud te worden medegedeeld. ZWITSERLAND. Uit Bellinzona wordt van 5 dezer geseind De Groote Raad heeft een Constituante benoemd voor het kanton Tessino, dat ver deeld is in 17 kringen de afgevaardigden zullen verkozen worden door toepassing van het proportioneel stemrecht. De verkiezingen zijn bepaald op den lln Januari. De Groote Raad heeft vervolgens eene regeering voor het kanton benoemd, welke is samengesteld uit 3 conservatieven en 2 liberalen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1