BINNENLAND. Blijkens officieele aankondiging van het gemeentebestuur van Genève heeft de civiele rechtbank te Brunswijk uitspraak gedaan in zake den eisch der familie De Civry, die beweerde recht te hebben op de erfenis van 18.000.000 frank, welke hertog Karei van Brunswijk aan de stad Genève vermaakt had. De rechtbank heeft den eisch der fa milie Civry tegen de stad Genève, den her tog van Cumberland en den koning van Saksen (de beide erfgenamen van den hertog) af gewezen. Schiedam, 6 December 1890. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan velschillende hoofden van het Luxemburgsche Bewind, die bij de plechtige teraardebestel ling des Konings op Donderdag II. zijn te genwoordig geweest, het grootkruis van de orde van den Nederlandschen Leeuw ge schonken. Bij ministerieele aanschrijving is door Hare Majesteiten aan de Nederl. zeemacht en het personeel van 's rijks werven dank betuigd voor de betoonde deelneming bij het ovei lijden van Z. M. den Koning. De Staatscourant maakt twee besluiten openbaar in naam van Hare Majesteit Ko ningin Wilhelmina door de Koningin-Weduwe, Regentes van het Koninkrijk, onder dagtee- kening van den 3n December genomen, op voordracht van den raad van ministers en dan ook gecontrasigneerd door den tijdelijken voorzitter van dien raad, Mackay. Het eerste besluit, verwijzende naar de wetten van 2 Aug. 1884 Stblno 188) en 14 Sept. 1888 (Stbl. no. 150), alsmede naar de artt. 43 en 34 der Grondwet, bepaalt «dat de Vereenigde Vergadering van de Staten-Generaal, waarin de bij de artt. 43 en 34 der Grondwet omschreven eeden door Ons als Regentes van het Koninkrijk en als Voogdes van Onze beminde Dochter, Hare Majesteit Wilhelmina, Koningin der Neder landen, zullen worden afgelegd, zal gehouden worden op Maandag 8 December 1890. Het tweede besluit, verwijzende naar de wet van 14 Sept. 1888 (S<M. no. 150) en naar art. 34 der Grondwet, bepaalt dat de Vereenigde Vergadering van de Staten-Generaal, waarin de bij art. 4 der eerstgenoemde wet omschreven eed door de leden van den Raad van Voogdij, bij art. 2 dier wet ingesteld, zal worden afgelegd, zal gehouden worden op Maandag 8 December 1890, des namiddags te half vier uren ter wijl de leden der Staten-Generaal worden uitgenoodigd, zich op voormelden dag en uur daartoe te vereenigen in de zaal, bestemd voor de zittingen van de Tweede Kamer. Het gala-diner, dat gisteren ten Hove plaats had ter eere van de vreemde vorsten, werd noch door H. M. de Koningin, noch door H. M. de Koningin-Regentes bijgewoond. H. K. H. de Groothertogin van Saksen- Weimar, Prinses Sofia der Nederlanden, nam de honneurs waar namens HH. MM. Het plan is, de buitengewone vergadering der Prov. Staten van Zuid-Holland ter ver kiezing van een lid der Eerste Kamer, ter vervanging van wijlen jhr. Huydecoper van Maarsseveen, bijeen te roepen op 30 De cember a. s. Op het door H. M. de Koningin-Weduwe- Regentes te kennen gegeven verlangen, werd de plechtigheid van Donderdag in de kerk i te Delft bijgewoond door de oude mannen, vrouwen en weezen uit verschillende gestich ten uit die gemeente. t Aan 's Rijks munt is een bronzen medailje geslagen ter grootte van 58 millimeter mid dellijn ter herinnering aan de regeering van Koning Willem III. Aan de voorzijde dezer medaille ziet men de beeltenis des Konings met het randschrift Willem III, Koning der Nederlanden, G. H. v. L." Deze zijde der medailje is zeer fraai uitgevoerd door den heer J. P. M. Mengei'. De achterzijde vertoont een grafmonument, waarvoor op een kussen de koningskroon ligt en een treurend kind als beeld van het volk ligt neergeknield. Op de voorzijde van het monument prijkt het rijkswapen en daar onder gedeeltelijk leesbaar de woorden «Wil lem III, Koning der Nederlanden, Groother tog van Luxemburg." Op het monument staat de buste des Ko nings, en terzijde daarvan links een engel, de genius des tijds, die een lauwerkrans boven het hoofd houdt uitgestrekt en in de linkerhand eene naar beneden gekeerde, uit gedoofde fakkel draagt. Rechts staat eene vrouwenfiguur met gekroond hoofd en een rijksstaf in de rechterhand, eene voorstelling van het Koningschap. Onderop het monument staat te lezen Geb. te Brussel 19 Febr. 1817. Overleden op Het Loo 23 Nov. 1890, terwijl het geheel omgeven is door het volgende randschrift. XLI jaren regeeide de laatste Oranjevorst en was Nederland gelukkig. De zijde der medailje is zeer verdienstelijk uitgevoerd door den heer W. Schammer. De penning is aangeboden aan H. M. de Ko ningin en aan II. M. de Koningin-Weduwe. Hij zal Maandag aan 's Rijks munt wórden verkrijgbaar gesteld, in zilver voor f 12, in brons voor f 2.40. Aan 'sRijks Munt zullen binnenkort mun ten worden geslagen met de beeltenis van de jeugdige Koningin Wilhelmina. Er is voor dat doel reeds een photographie van H. M. en profil gemaakt. De beeldhouwer Junger te Amsterdam boetseert het model. (U. D.) Uit naam der Engelsche regeering ver klaarde gisteren de minister Fergusson in het Lagerhuis, niet te weten, dat Nederland eene verlenging van het uitstel voor het teekenen van de akte der Brusselsche con ferentie heeft aangevraagd. Dergelijke aan vrage zou slechts tot de conferentie-zelve gericht kunnen worden. Door de Engelsche regeering worden, in overeenstemming met de andere mogendheden, stappen gedaan om Nederland tot teekenen te bewegen. Op het oogenblik is het echter nog onmogelijk, den aard dier stappen mede te deelen. Bij het openen der vergadering van de Holiandsche Club te Antwerpen op 3 De cember wijdde de voorzitter eenige gevoel volle woorden aan de nagedachtenis van den ontslapen Oranjevorst. Hij besloot zijn rede met de woorden »Wij weten niet wat Nederland zonder Oranje wezen zoude Wel weten wij wat Nederland met Oranje was, is en blijven zal, als het Gode behaagt onze jeugdige Koningin en hare edele vorstelijke moeder voor het Vaderland te behouden 1" Voorts werd besloten een adres van rouw beklag aan H. M. de Koningin-Regentes te zenden. Het bericht van de Indépendance BelgO dat in eene dezer dagen te Brussel gehou den bijeenkomst van de directeuren der Ne- derlandsche spoorwegen en der Engelsche Great Eastern en Londen— Chatham -Dover- lijnen gesproken zou zijn over de inrichting van een postbootdienst tusschen den Hoek van Holland en Harwich, is naar aan de Middelb. Crt. uit zeer vertrouwbare bron wordt meegedeeld, geheel onwaar. Volgens de Figaro zal de hertogin van Albany, zuster van H. M. de Koningin-Weduwe, gedurende de minderjarigheid der Koningin) hier te lande elk jaar twee maanden komen logeeren. Niet minder dan 201 treinen liepen Don derdag van uit het station te Delft. De laatste trein vertrok 's nachts om 1 uur volgeladen van daar. Men schrijft ons uit Den Haag: Een dichte menschenmassa bewoog zich gisteren tot in het late avonduur in de stra ten der residentie. Aan het station van de Holiandsche spoor waakte verdubbeld perso neel politie en rijksveldwacht tegen ongeluk ken, die, voor zoover bekend, niet voorvielen- Op het perron van genoemd station was het een aanhoudend gehos en gedrang om plaats te krijgen in de elkander voortdurend opvolgende treinen. Hoofd-officieren in groot tenue waren dankbaar in een wagon 3e klas- terecht te komenboeren en buitenlui en moeders met zuigende kinderen vlijden zich hijgend en blozend neder in de kussens ee* ner coupé lekl. Ongeveer 150 extratreinen hebben geloopen. Aan het station van den Staatsspoorweg was het gedrang minder, doch de drukte buitengewoon. RIV.) De Haagsche kronieker van de N. Gr. C- schrijft o. a. het volgende «Het is mij en mij niet alleen op gevallen, dat de proclamatie der Koningin verleden Maandag-middag (van de vorige week) te 3 uren is verschenen. Elders en ook in Den Haag geschiedde de uitvaardi ging van dat document bij zulke gelegenhe den weinige uren na den dood van den regeerenden Vorst. De oorzaak der vertra ging is echter te opmerkelijk, om niet te worden vermeld de Regeering had het stuk opgemaakt en wilde het doen afdrukkem doch H. M. Koningin Emma weigerde daar voor hare toestemming te geven en ver langde persoonlijk de drukproef onder de oogen te hebben. De Koningin-Regentes maakte er zelfs eenige kleine wijzigingen in en gat daarna eerst verlof om 't stuk af te drukken. Dit feit bewijst, dat H. M. hare taak van stonde af aan consciëntieus op neemt en uit eigen oogen wenscht te zien- Ik voor mij vind dit zeer bemoedigend voor de toekomst, al moge het eene teleurstel' ling zijn voor sommige personnages, die ziek inbeelden feitelijk voor de Koningin te zullen kunnen regeeren. Naar men zegt, is de justitie te Heeren- veen den persoon reeds op het spoor, die in den nacht van Maandag op Dinsdag de be wuste biljetten heeft aangeplakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2