Dinsdag 9 December 1890. No. 3855. 13e Jaar<»-. VERSCHIJN T DAGER IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. O NIEUWE SCHI Trijs van dit Blad Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van (ten inhoud dc/er courant is ver- lekerd volgens de Wet van 2S Juni 1881 (Stsbl. no. 124.} Trijs der Advertentie» "M Van 16 regels0.00 iff,. Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 8 December '90. In de Belgische Kamer is bij de wet, "Welke het jaarlijksche contingent bepaalt, Weder getwist over de Iegerinrichting. Het katholieke ministerie verklaarde zich voor de afschaffing der plaatsvervanging maar verzekerde tegelijk, dat die maatregel slechts de vrucht kon zijn van de overeen stemming der partijen. Van liberale zijde is men tegen die ministerieele leer in verzet gekomen, toch vertegenwoordigt zij het eenig juiste beginsel, dat bij de behandeling der legerwet moet toegepast worden. Legerwet- ten moeten bij uitstek nationale wetten zijn, Partijgeknutsel moet daaraan geheel "Vreemd blijven; immers alle partijen hebben gelijkelijk belang bij de onafhankelijkheid en Verdedigbaarheid des Landsde partijen moeten dus op dit punt met elkander tot overeenstemming trachten te komen, liet onvermijdelijk gevolg daarvan zal zijn, dat geene der partijen geheel haar zin krijgt, maar vooral geen maatregel zal genomen Worden, waartegen eene dier partijen zich beslist en volhardend blijft verklaren. Eene overeenstemming van de weidenkenden van alle partijen zou dus ook in zake de leger- vraag tot een vergelijk kunnen voeren, zoo als door de wet-Mackay een op onderwijs gebied verkregen werd. Acht de Belgische regeering zulk eene overstemming noodig Voor een land als België, waar de Leger- vraag nog uit ander oogpunt dan ten onzent ttioet beschouwd worden, ook in Nederland is zij meer nog dan in België een gebie dend vereischte. Moge die zoo noodige over- eeustemming verkregen worden en de leger- Vraag in eenen voor allen bevredigenden zin Worden opgelost! In Duitschliuul is thans de zaak van het Onderwijs een gewichtig punt van bespre king geworden. Niemand minder dan de Eeizer-zelf heeft daartoe aanleiding gegeven door eene redevoering die hij over de her vorming van het hooger onderwijs gehouden beeft. Derwijze, waarop keizer Wilhelm dit Vraagstuk besprak, getuigt al weder van den e' nst, waarmede hij zijne taak opvathetzij Vilhelm II militaire of maatschappelijke Waagstukken bespreekt, de wijze, waarop bij het onderwerp behandelt, pleit sterk voor degelijke studie die hij daarvan heeft ge haakt,, en de gevestigde overtuiging die hij daaromtrent verkregen heeft. Dit blijkt opuieuw uit hetgeen de Keizer omtrent het gymnasiaal onderwijs in 't midden bracht, ïoder, die eenigszins aandachtig de tegen woordige richting van het onderwijs nagaat, hier te Lande verschilt die al weinig met Duitschland - zal met den Keizer het te genwoordige stelsel van africhten veroor- deelen dat stelsel, 't welk er slechts op uit is, de hersens der jongelieden met alle mo gelijke wetenschappen, veelal voor het prac- tisch leven van weinig nut, te overladen, en dat zoo weinig let op opvoeding en karak tervorming. Met den Keizer mogen wij bet zeggen het zijn geen jonge Grieken of Ro meinen, maar de eigen Landskinderen, die opgevoed en tot degelijke leden der maat schappij gevormd moeten worden. Moge dat keizerlijk woord in ruimen kring weerklank vinden, en ook ten onzent eens gebroken worden met een stelsel, dat slechts onrijpe vruchten voor staat en maatschappij heeft opgeleverd. Maar vergete men daarbij niet, dat degelijke opvoeding en karakter vorming slechts verkregen kunnen worden door een onderwijs, dat het godsdienstig beginsel ten grondslag heeft. Het godsdienstig beginsel is als de zuui'deesem, die het ge- heele onderwijs doortrekken moetwaai- deze ontbreekt verkrijgt men slechts een onver teerbaar product, dat het lichaam geen nut doetwordt hij daarentegen op oordeelkun dige wijze met de geestelijke spijsstot ver mengd, dan bereidt ze ons eene heerlijke spijze, die den menscli opkweekt en hem tegen de komende moeilijkheden en zorgen des levens versterkt. Door het onderwijs het godsdienstig beginsel ten grondslag te geven, zal men het doen beantwoorden aan zijne grootsche roeping de karaktervorming, de opvoeding van het kind. Ierlands ongekroonde koning, Parnell, de bekwame leider der lersche patriotten, loopt groot gevaar zijn leiderschap te verspelen. De treurige gebeurtenis die hem de gu.ist van zijne natie deed verliezen, is genoeg be kend. Het lersche volk is te zeer bekend om zijne reinheid van zeden en zijne voor beeldige huwelijkstrouw dan dat het een feit als ^dat 't welk Parnell ten laste wordt ge legd, stilzwijgend zou kunnen over 'thootd zien. Een man, die zich aan zoo iets schul dig maakt, kan niet de vertegenwoordiger van dat volk zijn. Dit begreep ook het Iersch Episcopaat en in een collectief schrijven ver klaarde het Parnell onwaardig de leiding der partij te blijven behouden. Parnell blijkt echter tot terugtreden slechts weinig gezind, en wordt in zijn hardnekkig vasthouden aan het gezag niet weinig versterkt door de wei felende houding der lersche parlementaire fractie, die zich voor het dilemna geplaatst zietde volksgunst te verspelen of een zoo bekwaam leider als Parnell te verliezen. Ten slotte zijn Parnell en de bedoelde fractie echter met elkaar tot overeenstem ming gekomen. Parnell zal zich terugtrek ken, mitsde leiders der Engelsche libe ralen of Gladstonianen beloven, dat zij, zoodra zij de macht in handen hebben, een ontwerp van zelfregeering voor Ierland zullen indie nen, waarbij de lersche politie aan de lersche regeering en de 7er.se/ie landkwestie aan liet lersche parlement zullen worden overgelaten. Eene commissie, die benoemd werd om daar over met genoemde leiders te onderhandelen, heeft reeds een onderhoud met Gladstone, Morley en Harcourt gehad, waarvan het re sultaat nog onbekend is. Intusschen, hoe de besprekingen ook uitvallen, Parnell zal er niet slecht bij varen. Worden de voor waarden der Ieren door de Gladstonianen aangenomen, dan zal Parnell door zijn af treden der home-rule een dienst bewijzen, dien de leren niet licht zullen vergeten wei geren zij daarentegen, dan zal het gemor over de onhandelbaarheid der liberalen weder vele Ieren, die zich nu van hem afscheiden, om Parnell, als het onmisbaar hoofd dei- partij, doen scharen. Parnell heeft het aldus zeer gevat weten te leiden, dat hij in ieder geval aan het langste eind zal trekken. DUITSCHLAND. Het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft na eene beraadslaging van vijf uren het school wetsontwerp in handen gesteld van eene commissie van 26 leden. Windthorst heeft het onaannemelijk verklaard, alsinstrijd met de grondwet en als toegelegd op het onderdrukken der katholieke Kerk. De mi nister van eeredienst weerlegde beide bewe ringen en sprak zijn vertrouwen uit, dat het wetsontwerp, zoo niet in deze, dan in eene vol gende zitting tot wet verheven moge worden. Reeds onlangs werden bij het departement van buitenlandsche zaken te Berlijn berich ten van Emin-pacha uit Tabora ontvangen, waarin Emin, wien toch zeker niemand hu- manen zin ontzeggen zal, kort en droog te verstaan geeft, dat men voorloopigin Duitsch Oost-Afrika alle humanitaire streven ter zijde moet laten en al den arbeid hierop richten moet om geheel meester van het land te worden. Dit is vooreerst van meer belang dan de onderdrukking van den slavenhandel. In de Zaterdag bij den Duitschen Rijksdag- ingekomen diplom itieke stukken over Oost- Afrika wordt deze juist thans zeer opmer kelijke uitlating van Emin-pacha wel niet aangevoerd, maar toch gemeld, dat Emin bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1