13e J 3856. Woensdag 10 December 1890. aaru;. o VERSCHIJN T D A G E L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. O NIEUWE SCHI Prijs van dit Ithul: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124.) Prijs der Adverteiitiën Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AFRIKA. Uit een briefwisseling van den ambassa deur Herbette met den minister Marschall blijkt, dat Frankrijk en Duitschland formeel er ken nen, het laatste het Fransche protectoraat °ver Madagascar en het eerste het Duitsche protectoraat over Zanzibar met alle gevolgen daarvan wederzijds wordt aan de onderda ten de behandeling op den voet der meest begunstigde natie beloofd. Volgens berichten uit Zanzibar is de in vloed der Arabieren iu Oeganda geheel ver nietigd. De Fransche zendelingen domineeren Mwanga, die de Engelsche protestanten fel bestrijdt. De laatstgemelden steunen eenen tachtigen inlandschen stam tegen Mwanga. AMERIKA. Uit Rio de Janeiro wordt van 7 dezer geseindDe parlementaire commissie, be tast met het onderzoek der ontworpen Bra- 2diaansche grondwet heeft haar verslag uit gebracht, waarin zij voorstelt, het ontwerp §oed te keuren, behoudens eenige wijzigingen Voornamelijk in het stelsel van verkiezing voor den president der republiek en voor 'ta magistratuur. DUITSCHLAND. De Post is op grond van vertrouwbare tl'chtingen in staat te verzekeren, dat de "tgediende aanvullingen op de legerbegrooting geen verhooging meer zullen ondergaan e'i hst bij de tot dusver aangevraagde gel den blijven zal. In de Pruisische Kamer van afgevaardigden Zljn reeds debatten gevoerd over het veel besproken school wetsontwerp, dat door den Minister Von Gossler als niet zoo bezwaarlijk Voor de voorstanders der christelijke begin selen werd voorgesteld. Het ontwerp werd Principieel en zakelijk bestreden door dr. Bruel, Protestant, en dr. Reichensperger van het Centrum. De nationaal-liberalen waren als °ud-cultuurkampers en de vrijzinnigen als atti-clericalen natuurlijk vóór het regeerings- °"tvvei p. De heer Von Stabewski wees na mens de Polen er op, hoe het ontwerp in be rechten der Kerk tast en den weg effent v°or de sociaal-democratie. De conservatieve afgevaardigde Von Buch had groote bezwa- re", die echter niet de beginselen maar de 'nrichtirig der wet raakten. Daarop nam dr. Windthorst het woord, om ronduit te verklaren, dat het ontwerp onaan nemelijk is en bij goedkeuring een onafzien- ai'en strijd zou uitlokken. Men had hier niet niets anders te doen dan met de door lsmarck aangekondigde overdracht van den strijd tegen Rome op de school. In heldere taal zette de grijze leider der Katholieken al zijne bezwaren tegen de onderdeelen der wet uiteen en verlangde de indiening eener andere schoolregeling. Indien deze wet werd aan genomen, besloot hij, zou de Cultuurkampf heropend worden met Gods hulp hopen wij zulks te voorkomen. De minister Von Gossler beantwoordde de verschillende sprekers. Hij klampte zich echter aan de uitlegging van de onderdeelen vast, zoodat zijne redevoering weinig indruk maakte, en het wetsontwerp na nog eenige discussie van minder belang werd verwezen naar eene commissie van onderzoek. ENGELAND. Het Lagerhuis beraadslaagde gisteren in tweede lezing over het wetsontwerp tot oprich ting van een departement voor de Iersche land- bouw-aangelegenheden. Door Healy bestre den, werd het ontwerp aangenomen met 191 tegen 129 stemmen, waarbij Parnell en al de nationalistische leden met de minderheid stemden. De scheuring in de Iersche parlementaire partij is thans een voldongen feit geworden. De heer Parnell heeft door zijne hardnek kige houding deze scheuring, welke hij kon voorzien, in 't leven geroepen. Van de ge legenheid hem geboden, om, door zich-zelven terug te trekken, eene afzetting te voorkomen, heeft hij geen gebruik willen maken. Ik zal strijden tot het laatste toe, zeide Parnell, toen men hem wilde nopen zijn ontslag te nemen, en hij heeft woord gehouden, maar dan ook een smaadvolle nederlaag geleden. Toen hij zag, dat zijne positie niet meer houdbaar was, liet hij door zijne vrienden met Gladstone onderhandelen over het doen van concessiën aan zijne partij ten prijs van zijn aftreden. Maar het antwoord van den ouden staatsman was, dat hij niet wilde onderhan delen, dat er geen sprake was van concessies maar van Parnell's plicht om af te treden. Dit antwoord werd behandeld in de ver gadering der Iersche parlementsledenmen eischte van Parnell dat hij nu zou te kennen geven, of hij bereid was, af te treden of niet. Maar Parnell draaide om de zaak lieer.hij rekte de debatten en zocht uitstel te verkrijgen, totdat het grootste gedeelte der vergadering, 45 leden, verontwaardigd opstond, de zaal verliet en eene afzonderlijke vergadering belegde. Daar werd besloten, dat de heer Parnell moest aftreden en op gevolgd worden door den heer Mac Carthy. Men was nu door schade en schande wijs geworden het lot van Ierland zou niet meer aan de willekeur van een gekozen dictator, »een ongekroonde koning" worden overge laten. De lieer Mac Carthy zal in zijn be stuur worden terzijde gestaan en gecontro leerd door een comité van acht afgevaar digden. De Iersche Mac Carthy-partij brengt een eigen fonds bijeen, dewijl Parnell het Pa- rijsche fonds van 20.000 ponden sterling voor zijne eigen groep behoudt. De Mac- carthyisten zijn verder voornemens een eigen blad uit te geven. Zij teekenden gisteren eene verklaring, dat hunne partij steeds onafhankelijk moet blijven van andere staatspartijen. Gladstone verklaarde, dat Par nell's afzetting Ierlands redding is. De Iersche volksmeening over Parnell is verdeeld. In de meeste kerken werd een bisschoppelijken brief tegen Parnell afgelezen. Daarentegen blijven verschillende afüeelingen der Nati onale Liga Parnell steunen. Zoo ook de gis teren in het Volkspark te Dublin gehouden vergadering, waar Healy in effigie werd ver brand. Parnell zou heden naar Dublin ver trekken, waar hij eene rede zou houden. Vervolgens zal hij met hetzelfde doel Lime rick, Cork en Waterford bezoeken. De matrozen en stokeis van vier groote stoomvaartmaatschappijen hebben het werk gestaakt, omdat er mannen waren aange nomen, die niet tot de Labourers-Union behoorde. De nieuwe vereeniging van ree- ders zorgde voor plaatsvervangende man schappen, welke door eene sterke Londen- sche politie beschermd worden. LUXEMBURG. Uit Luxemburg wordt van <1 dezer ge seind De Groothertog en zijn gezin kwa men heden hier aan en werden met groote warmte welkom geheeten. Bij het overhandigen van het groot kruis der orde van den Nederlandschen Leeuw aan den minister Eyschen, zeide de Koningin- Regentes der Nederlanden, dat zij over tuigd was te handelen overeenkomstig de bedoeling van wijlen den Koning. PORTUGAL. Aan de Times wordt uit Lissabon bericht, dat de gouverneur van Mozambique geseind heeft, dat hij begonnen is met het nemen van maatregelen voor de verdediging van Beira, ten einde kracht te zetten aan zijnen eisch dat de Engelschen terstond Manicaland ontruimen en de gevangen Portugeezen los laten zullen. De gouverneur van Manicaland wapent zich om de Engelschen weg te jagen Portugeesche oorlogsschepen zouden post vat ten aan den mond der Pangue-rivier.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1