Vrijdag 12 December 1890. \o. 3858. V E R S C H IJ JSI T i) A E EU K S. 13e Janrg. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVEKZICHT. NIEUWE SCH I'rijs van dit Itlud: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht vau den inhoud de/er courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124..) l'rijs der Adverteiitiën Van 16 regels f 0.(50 meer»0.1Ü Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Elk gewone regel AMERIKA. In de Vereenigde Staten van Noord-Ame- f'ka hebben nogmaals een paar voorname ''•'maas haar betalingen moeten staken, nl. ^Colbrow, Chauney Co." te New-York en "Witthen Burdett Young" te Boston. Van 'ilntstgenoemde firma bedraagt het passiet 6en millioen dollars. De minister van financiën, Windom, doet wat iiij kan, om de langdurige geldschaars- *e ter New-Yorker beurs eindelijk te over winnen. In een eergisteren gehouden Kabi- lletsraad is besloten, nog 6 millioen dollars gouden en zilveren munten in omloop brengen door het opkoopen van staats leden ter amortisatie maar om dit zoo vpordeelig mogelijk te doen moet plotselinge ijzing van den koers der bedoelde fondsen Ver<neden worden. Daarom heeft de minis- reeds 3 millioen voorat laten opkoopen, zal ook de rest zoo stil mogelijk worden '^gewisseld. Voorts wordt opnieuw één mil- '°en pond sterling aan goud uit Londen Verwacht, en nog 9 millioen uit Parijs. Te Philadelphia is met groote plechtigheid 6en bronzen standbeeld van Jeanne d'Arc °r»thuld, dat gegoten is naar het model van hetwelk zich te Parijs op de place des 'Jfamides bevindt. Het beeld is schilder achtig geplaatst in het park van Fairmount, was op den dag der onthulling met de ''nnsche en Amerikaansche kleuren versierd. ENGELAND. De strijd tusscheu de beide fractiën der 6|,sehe parlementspartij wordt thans naai mand zelf overgebracht. Parnell is eergis- 'e''en naar Ierland vertrokken, waar hij in Vei'scheidene steden redevoeringen zal hou- om zijne zaak voor de kiezers te be zeilen. De oude vurige Michel Davitt zal 'etn evenwel op den voet volgen en iedere 'ede van Parnell beantwoorden. Verscheidene el»ut!uiën uit Dublin zijn gisteren Parnell Kingstown tegemoet gegaan, waar hem a,'res:.en van welkomst en aanhankelijkheid Warden aangeboden. Vele duizenden perso- wachtten den gewezen leider aan het s'Htion te Dublin op, waar hij met warme 0,1 levendige toejuichingen werd ontvangen. Kort nadat Parnell te Dublin aankwam, Waar hij met geestdrift ontvangen werd, be- hij zich naar het bureau van het week ly1'' United Ireland, het orgaan van O'Brien. blad had zich onlangs verstout Parnell's Ü'doriteit als directeur van en voornaamste eelhebber in het blad te loochenen en had Zeil: s tegen hem geschreven. Parnell liet thans het materieel van het blad in beslag nemen en den tijdelijken hoofdredacteur uitzetten. Reeds was een gedeelte der oplaag versche nen maar het restant werd met het zetsel vernietigd. Het blad zal nu opnieuw ver schijnen als een rechtzinnig Parnellistisch orgaan. Onder voorzitterschap van den lord-mayor had er gisteren in Guildhall te Londen eene vergadering plaats tegen de vervolging der Joden in Rusland, waartoe een massa invloed rijke lieden, kerkvorsten en andere personen van naam den lord-mayor hadden aange zocht. De zaal was overvol. Velen waren verschenen met hunne dames, onder welke barones Burdett Coutts, maar er was geen Engelsch regeeringspersoon aanwezig, om Ruslands teergevoeligheid niet te kwetsen. De hertog van Westminster stelde de eerste motie voor, ondersteund door den bisschop van Ripon. Daarin werd te kennen gegeven, dat men de vernieuwde vervolging der Joden in Rusland, op grond van verdrukkende uit zonderingswetten, ten diepste betreurt, en dat op het einde der negentiende eeuw de geloofsvrijheid algemeen en principieel ouder de natuurrechten moet erkend worden. Een tweede motie kondigde het zenden van een adres aan den Czaar aan, waarin hij uitge- noodigd wordt, de uitzonderingswetten tegen de Joden op te heffen en hun gelijke rechten als des Czaars overige onderdanen toe te kennen. Dit adres zal de lord-mayor uit naam der Londensche burgerij den Czaar toezenden. Een derde motie stelde voor den lord-mayor den dank der vergadering te be tuigen. De drie voorstellen zijn met een parige stemmen aangenomen. De meeste redevoeringen waren gematigd. De Czaar werd geprezen en er werd twijfel geoperd of hij inet den toestand zijner Jood- sche onderdanen wel bekend is. Lord Meath beweerde, dal de Czaar de Engelsche depu tatie, die hem het adres zal brengen, ten gehoore behoort te ontvangen, gelijk zijn voorganger sir Mozes Montefiore heeft ont vangen. Onder de aanwezigen waren vele bekende Israëlieten, doch geen hunner voerde het woord. Tal van personen, die verlangd hadden in de zaal te komen, konden geen plaats krijgen. Dinsdag had te Londen het feestmaal plaats ter eere van Joubert. Vele afgevaar digden en vrienden van de Transvaal woon den het bij. In antwoord op eenen heildronk legde Joubert nadruk op het belang van éénheid onder het Transvaalsehe volk en uitte hij hoop op ecne bevredigende oplos sing van het geschil over Swazi-land, alsme de vertrouwen in de welwillendheid en de humaniteit der Britsche natie. ITALIË. De meerderheid, welke de minister-presi dent Crispi bij de jongste verkiezingen heeft behaald, schijnt volstrekt niet zoo hecht te zijn, als men aanvankelijk meende. Het be richt, dat een wetsontwerp tot uitbreiding van den verplichten militairen krijgsdienst zal worden ingediend, heeft in de couloirs der Kamer een onaangenamen indruk teweeg gebracht en het ontwerp zal zeer vvaai- schijnlijk op hevigen tegenstand stuiten. De radicale irredentist Cipriani bracht dezer dagen in een onderhoud met een reporter in herinnering dat Depretis eenige jaren ge leden eene meerderheid behaalde even groot als die, waarover Crispi thans beschikt en dat hij toch reeds een maand na zijne over winning viel. Daarenboven bestaat de meer derheid, die thans Crispi ten dienste staat, uit zeer uiteenloopende bestanddeelencon servatieven en radicalen zijn zeer behendig onder hetzelfde hoedje gevangen; er is dus weinig noodig om haar te doen uiteen spatten. De politiek van Crispi brengt mede, dat steeds meer gold moet worden uitgege ven en de bodem der schatkist is reeds sedert lang te zien. Die schatkist is en blijft dan ook het teere punt voor Italiëde mi nister van financiën, Gioletti, is alweder af getreden, om plaats te maken voor den oud minister Grimaldi. De eerste zitting der nieuwe Kamers is gisteren door koning Humbert geopend. In de troonrede zeide hij»lk begroet met vreugde en vertrouwen de nieuwe Kamer. Italië verkrijgt in het buitenland in steeds toenemende mate achting en invloed. Getrouw aan zijne bondgenootschappen, en oprechtelijk verlangend de betrekkingen met alle mogend heden steeds beter te doen worden, ziet Italië met voldoening alle gevaar voor inter nationale verwikkelingen verdrijven. In Afri ka rest ons niets anders de grenzen at te bakenen van onze bezittingen en van het gebied waarever onze invloed zich uit strekt, in gemeen overleg met de bevriende mogendheden. De voornaamste taak, welke aan de Kamers zal worden voorgelegd, is de behandeling van wetten ter verzekering van het welzijn der w rklieden. Voor alles be veel ik aan, de financiën des lands op solieden grondslag te regelen. Het Parlement zal in bezuinigingen en in belastinghervorming de middelen vinden om de staatsbegrooting in evenwicht te brengen. De Koning waarborgt ten allen tijde de rechten van den gods dienst onzer vaderen, maar hij zal niet ge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1