GEMENGDE BERICHTEN. lem en Hertog Adolf voor de beide takken "Van het Huis van Nassau gesticht. Beide hoofden der dynastie hadden dus liet recht deze order te verleenen maar de Hertog van Nassau heeft van dat recht na 1866 geen gebruik meer gemaakt. Nu echter de kroon van Luxemburg door een anderen Nas- sauer wordt bezet, rijst de vraagwie be houdt het recht tot het verleenen van den Gouden Leeuw van Nassau Titels van Koning Willem III. Nog kunnen aan het legio ordeteekenen van Wijlen Z. M. Willem III, zooals die in ons blad van 25 November werden vermeld, de volgende titels en waardigheden worden toegevoegd. Graaf van Catzen-Ellebogen, Vianden, Dietz, Spiegelberg, Buren, Leeidam en Kui lenburgmarkies van Veere en Vlissingen baron van B reda, fieilstein, de stad Grave en het Land van Knik, IJselstein, Kranen donk, Eindhoven en Liesveld heer van Bredevoort, Turnhout, Geertruidenberg, Wil lemstad, De Klundert, St. Maartensdijk, Ze venbergen, Steenbergen, de Hooge en Lage Zwaluwe, Naaldwijk, Diest, Grimbergen, Herstal, Arlay, Noseroy, St. Vitli, Butgen- bach, Dausburg, Warneton en 'tLoo, onaf hankelijk heer van het eiland Ameland erf- burggraaf van Antwerpen en Besanpon. Men weet, dat Z. M. in het buitenland veelal incognito reisde onder den naam van Graaf Aan Buren en wijlen koningin Sophia sils Gravin Van Buren. N.) Vele bladen ook wij ontvingen ver scheidene omzettingen van het volkslied, de eene wat beter dan eene andere, naar aan leiding der optreding eener Koningin als onze Vorstin. Bij deze ruime keuze, die de Ne- derlandsche dichters hun landgenooten aan bieden, is het niet waarschijnlijk, dat eene Van die bewerkingen zal worden aangenomen Zonder dat bevoegden uitspraak doen. Wie zullen zich met die taak belasten Doet nie mand dit, dan is het hoogstwaarschijnlijk, dat wij de oude woorden zullen behouden. Zooveel zou daarmede niet verbeurd zijn, Want er wordt bij het zingen, ook van een volkslied, meer op de bedoeling dan op de Woorden gelet. Maar als er eene uitspraak gedaan wordt, zou het dan niet wenschelijk zijn, dat men het volkslied wat bekortte. In dat geval zou er kans bestaan dat het geheel van buiten geleerd werd, een voorrecht, dat een lied van acht coupletten niet spoedig ten deel zal vallen. Bovendien is de inhoud van Verscheiden coupletten slechts de herhaling van andere. (Am. Ct.) Naar men ons bericht, zal in het volgen de jaar tweemaal gelegenheid worden ge- gegeven tot liet afleggen van een vergelij kend examen in de gymnastiek. Van die Examens zal het eerste in April in de hoofd plaatsen der provincie en het tweede, in October, in een nader aan te wijzen stad gehouden worden. (C.) Naar men verneemt, zal, te beginnen met 1 Januari 1891, bij bet in werking treden van de nieuwe pensioenwetten percent 'öges worden geheven van het bruto bedrag der uit te betalen pensioenen vanaf 1600 e'i hooger per jaar, ook van de militaire Pensioenen bij de zee- en landmacht, die 'his ook reeds leges zullen verschuldigd zijn voor de pensioenbetalingen over het 4e kwartaal. De verbindingslijn van het Centraal-Sta- tion met den voormaligen Rijnspoorweg te Rotterdam, welke door de Hollandsclie IJze ren Spoorweg-Maatschappij moet worden aangelegd, is geheel uitgebakend. De stoombooten Telegraaf en Vreeswijk zijn gisteren-middag in de haven aan het Haringvliet te Rotterdam geborgen, en hebben dus den dienst gestaakt, zoomede de booten naar Nijmegen. Van beneden zijn de booten uit Zuidland, Den Bommel, Middelharnis en Oud-Beierland niet aange komen. Ook prof. Rosenstein, te Leiden heeft lymphe van prof. Koch ontvangen. Zaterdag a. s. zullen de entingen op de kliniek aldaar beginnen. De Antwerpsche Escaut deelt mede dat de vermiste stukken der Daïra-leening, ter waarde van 550,000 frank, die uit den trein tusschen Ostende en Antwerpen gestolen zijn, zijn teruggevonden. Bij vergissing waren de stukken naar een andere plaats van be stemming vervoerd. Wij deelen dit bericht natuurlijk onder alle voorbehoud mede. (Hbl.) Nadat de gezellen, die het werk ter let tergieterij van den heer N. Tetterode te Amsterdam staakten, elf weken standhielden, heeft eerst één zich weder aangemeld en is deze nu toch daardoor de band tusschen de gezellen verbroken was spoedig door de overigen gevolgd. Slechts enkelen zijn echter aangenomen, omdat er op dit oogen- blik weinig werk aan de fabriek is. Van Monnikendam rijdt men reeds druk naar Marken. Het ijs is tamelijk. Een ze ventiental ijsschuiten ziet men op zee. Te Arnhem is gisteren op 82jarigen leef tijd overleden de oud-gouverneur van Neder- landsch-Indie mr. L. A. J. W. baron Sloet van den Beele. Meer dan twintig jaar geleden verdween te 's Hertogenbosch plotseling een commies bij de belastingen, die het laatst in eene branderij op het eind van het kanaal gezien was. Thans, terwijl die branderij werd afge broken, zijn er menschenbeenderen opge graven, welk geval, in verband met genoem de verdwijning, tot velerlei gissing aanleiding geeft. RN.) Enkele dagen geleden vertrokken uit Bok stel twee metselaars naar Tilburg om werk te zoeken. Toen zij hierin niet slaagden, keerden zij terug, doch raakten buiten Til burg van elkander af. Een van hen, zekere K., is sedert niet meer teruggekeerd. Daar men zijne klompen en pet onder Haren in het water drijvende heeft gevonden, vermoedt men dat hem een ongeluk is overkomen. Hij aat eene vrouw met twee kinderen in zeer behoeftige omstandigheden na. Gisteren-middag had op den Kralingschen Plas een ongeveer 20jarig jongeling het onge luk in een wak te rijden. IJlings snelde men er heen, doch vóórdat men ter plaatse kwam, was de drenkeling reeds in de diepte verdwenen, Ongeveer 10 minuten daarna had men hemopgevischt, en dadelijk werd alles in het werk gesteld om het leven weder op te wekken, doch te vergeefs. Een genees heer verklaarde dat de dood reeds ingetreden was, en het lijk werd naar het drenkeling huisje overgebracht. Denzellden middag zakte door een wak op het ijs van den Kralingschen Plas een jonge ling. Alhoewel het met levensgevaar gepaard ging, waagde het toch de heer P. Nooten- boom te Kralingen hem te redden. Gewa pend met dreggen en touwen gelukte het hem den drenkeling nog bijtijds behouden op het droge te krijgen. De heer Nooten- boom zakte bij het redden mede door het ijs, doch kwam er weder op. Een Oudje. In 1818 trad Jantje Vos- ter, toen elf jaren oud, in dienst bij mevr. de wedw. Ruardi Tresling te Groningen en tevens in dienst van mej. J. C. A. van Roijen, die boven mevr. Tresling woonde. Bedoelde Jantje Voster bleef in dienst van mej. van Roijen tot deze in November jl. overleed. De thans 83jarige heeft 72 achtereenvolgen de jaren in denzelfden dienst doorgebracht. Hoewel de jaren hun invloed op haar lichaamskrachten doen gevoelen, is zij nog in 't volkomen bezit van alle geestvermogens. Nabij het fort Vossegat werd Dinsdag middag door een ige knapen, die zich aldaar op een sloot met schaatsenrijden vermaakten, een papegaai gevangen. Ieder wilde natuur lijk aanspraak maken op het bezit van lor retje, waarvan weder het natuurlijk gevolg was dat er om werd gevochten. Sommigen droegen na afloop van dit gevecht duidelijk de sporen daarvan en een van hen bekwam zelfs een ernstige wond aan het hoofd welke hem met een schaats was toegebracht. De papegaai, die blijkbaar reeds met hon ger en koude had geworsteld en nu als een stuk knuppelkoek van het eene in het an dere stel handen moest verhuizen, bezweek al vrij spoedig en het slot van de scène was, dat iedere knaap met eenige mooie veeren voor den hoed van zijn zuster en eenige krabben en builen voor zich naar huis ging. Te 's Gravenhage op 4 December Mozes met een handkarPrachtige plaat sen te huur, dames en heeren, één kwartje de plaats de stoet zal zoo voorbijkomen wie wil nou ereis mooi op zijn gemak zien Als je gauw voortmaakt kun je der vanpro- fiteeren, hoor 1 daar kun je de trommen al hooren, maak voort! Vooruit geld assieblieft In een oogwenk staan 10 menschen op de kar en rekken hun halzen uit. Agent van politie haastig naderend: Wat is dat, Gauwallo oprijden met je kar. Mozes Zal ik gezond blijven ik rijen met 40 man op m'n kar Dat is te zwaar meneertje. Probeert u zelf maar' reis 't is waarachtig as God geen vracht voor één mensch. Agent: Allo! vooruit geen praatje meer en die menschen van de kar af. De tien menschen gaan pruttelend van de kar af en roepen als om strijddat is wat moois! Ons geld weerom alsjeblieft? Mozes: Wat weerom geld? Almc- gendste Vader, daar is Sara met de kas naar huis gegaan en de kar is niet van mij. Me neer de agent, ik ben bankroet, 't is om te huilen, ik kan al die menschen niet aan zien, die allemaal geld van me moeten hebben. Mozes verdwijnt eensklaps tusschen de menschenmenigte en de agent moet nolens volens de onbeheerde kar naar 't bureau brengen. (W. v. N.) Een bewijs van zeldzame koelbloedigheid gaf onlangs een Zweedsch kavalerie-officier.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3