!3e Jaar":. Dinsdag 16 December 1890. No. .3861. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. l'rijs der Advertentie» ALGEMEEN OVERZICHT. O Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 S/sblno. 124..) iHiiBiiiiiiiimnnlotïTil Van 16 regels0.00 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. '15 December '90. Het schijnt dat de Republiek in Frank rijk eindelijk den gevestigden regeeringsvorm zal worden. De monarchale oppositie begint meer en meer krachten te verliezen. Ver schillende opposanten beginnen in te zien, dat het in de gegeven omstandigheden maar het beste is, zich een regeeringsstelsel te laten welgevallen, dat het Land zich sedert twintig jaren heeft opgelegd. Dit blijkt thans weder uit de wijze waarop het schrijven van 's Pausen Staatssecretaris, kardinaal Ram- polla, aan een der Fransche bisschoppen in de katholieke en conservatieve pers wordt besproken. Dit schrijven wordt over't alge meen zoo opgevat, dat de H. Vader de hou ding door kardinaal Lavigerie aangenomen, billijkt. De Univers en de Monde dringen naar aanleiding van dit schrijven aan op het vormen eener katholieke partij. »Onze weg is aangewezen," zegt de Monde, »wij hebben nu te gehoorzamen en de katholieke eenheid tot stand te brengen, wat niet alleen door onzen plicht, maar ook door de noodza kelijkheid en de gevaren van den tegenwoor- digen tijd wordt geëischt. Hiertoe kunnen wij allen medewerken, zonder moeite en zelfs met opgewektheid, want zulk een eenheid pre- judiciëert de toekomst niet en vordert geene verloochening van onze politieke particuliere overtuiging en onze verwachtingen. Maar in de politiek is er, juist als in alle andere zaken, een hiërarchie van plichten, welke de H. Stoel ons in herinnering brengt en welke de katholieke eenheid ons zal doen naleven." Eenige conservatieve bladeü willen echter nog niet dien weg uit en meenen daarentegen in kardinaal Rampolla's brief reden te vinden, om den strijd tegen de republiek nog op krasser wijze voort te zetten. Door zijne getrouwen omringd zet Parnèll zijn reis door Ierland nog steeds voort. Van Dublin heeft hij zich naar Cork begeven. On derweg hield hij van uit zijn salonwagen (de ex-dictator reist op vorstelijke wijze) aan alle stations, waar de trein stilhield, toespraken tot het volk. Niet overal vond bij echter dezelfde geestdriftige ontvangst bij was zells het voorwerp van vijandige demonstraties, en wel te Mallow, Charleville e>i Limerick. Vooral in eerstgenoemde plaats bad Parnell hei hard te verantwoorden. Zoo dra de trein stilhield, naderde de Burge meester aan het hoofd van een 1000-tal inge zetenen den salonwagen en las een adres v°or, waarin Parnell 0. a. een »verrader" genoemd werd. Daarop viel het woedende volk op den wagen aan, roepende haalt hem er uit, scheurt hem in stukken." Parnell's gevolg had alle moeite om den ex-dictator tegen de opdringende menigte te verdedigen er werd met stokken en parapluies geslagen, en wellicht ware Parnell in handen van het woedende volk gevallen, als niet de machi nist, door op het critieke oogenblik den trein in beweging te brengen, verder onheil voor komen had. Deze onaangename ontmoeting werd echter ruimschoots vergoed door de geestdriftige ontvangst, die Parnell te Cork ten deel viel. Men bracht hem luidruchtige ovaties, waaraan echter door stortbuien spoedig een einde werd gemaakt. In een rede, die hij daar in de Kamer van Koop handel hield, verklaarde Parnell leider der Iersche partij te zullen blijven. De uitdrijving der redacteuren Bodkin c. s. uit het bureau van de United Ireland zal wellicht nog tot een proces aanleiding ge ven, daar O' Brien uit Amerika geseind heeft, dat Parnell geenzins het directeurschap en zelfs niet de helft der aandeelen heeft, zoodat zijne gewelddadige inbezitneming van bureau en drukkerij geheel onwettig is. Van den anderen kant wordt echter gemeld, dat Patrick Egan, die thans Amerikaansch ge zant in Chili is, voor zijn vertrek uit Ier land al zijne aandeelen in handen van Par nell gesteld heeft, met volmacht om mede uit zijn naam op te treden. Dit strookt echter weinig met hetgeen nader bericht wordt, nl. dat Patrick Egan als penning meester van de »Land League" een telegram naar Frankrijk gezonden heeft, met eene waarschuwing geene gelden af te geven, die daar vroeger op naam van Parnell gedepo neerd werden. Bovendien heeft hij aan de filialen van de »Land League in de graafschap pen van Ierland verboden, gelden aan het hoofdkantoor te Dublin op te zenden, omdat dit geheel in handen der Parnellisten is. Het ware van de zaak zal men wel vernemen, als O' Brien, die Zaterdag 11. te New-York is scheep gegaan, in Frankrijk zal zijn aange komen, waarheen hij Parnell reeds ter ver antwoording heeft geroepen. O'Brien en Dillon hebben reeds, geheel in den geest der meerderheid van de partij, een manifest tot het Iersehe volk gericht, waarin zij Parnell's verzet tegen de besluiten van de meerder heid der nationale partij brandmerken als verderfelijk voor de home-rule en alle belang van het dierbaar Vaderland. De liberalen zoowel als de conservatieven zullen zich van Ierland afkeeren. Daarom zullen de onderteekenaars liever hun mandaat neerleggen dan met Parnell te blijven. Zij smeeken het Iersche volk zich niet in den afgrond te laten mede slepen en tegelijk met den steun der Engelsche democratie de Ier sche zelfstandigheid voor vele jaren prijs te geven. De schandalen welke indertijd in het kamp van Stanley te Jainjoeba hebben plaats ge had, waren Vrijdag 11. het voorwerp eener ernstige bespreking in de Aboriqenes Society te Londen, welke dien dag de daarvoor aan gekondigde vergadering hield. De voorzit ter, het parlementslid Fowler, verdedigde de regeering, welke weigert eene enquête in te stellen naar de Emin-expeditie, omdat twee der hoofdpersonen dood zijn en de derde een vreemdeling isdaarenboven zou het moeilijk zijn betrouwbare commissaris sen naar Afrika te zenden. Indien echter Stanley het ernstig meent met zijne ver klaring dat hij opheldering en rechtvaardiging wenscht, dan moet de Jamjoeba-kwestie in de rechtzaal worden opgelost. De Britsche regeering moet intusschen geene expeditiën meer steunen als die van Stanley, welke de beschaving in Afrika meer schade dan baten. De vergadering vereenigde zich met eene motie door het parlementslid Pease gesteld, waarin de Emin-expeditie gebrandmerkt wordt, als hebbende den handel en het Chris tendom geschaad, zonder de aardrijkskundige kennis veel te vermeerderen. De geheele expeditie noemde Pease vrijbuiterij, don- quichottisch en overbodig". Frederik Har rison ried der vergadering, juridisch te laten onderzoeken, of de leden der Emin-expe ditie niet strafrechterlijk vervolgbaar zijn wegens het plegen van geweld. Spreker betoogde dat dit wel het geval is, zich be roepende op eene parlementsakte, uitgevaar digd onder George IV. Twee andere sprekers trachtten Stanley te verdedigen, maar zij werden met gesis en geroep van »neen neen" begroet. De vergadering nam verder eene tweede motie aan, waarin de Regeering uitgenoodigd wordt, aandrang uit te oefenen, opdat de algemeene akte van het Brussel- sche rnti-slavernij-congres spoedig worde aangenomen en uitgevoerd. AMERIKA. In een rapport door den regeeringsagent der Vereenigde Staten in Alaska uitgebracht, wordt hulde gebracht aan de katholieke missionarissen en liefdezusters, die de agent, Iwan Petroff, tot zelfs in de binnenlanden van die barre Poolstreken heeft aangetrof fen. Aan de Yukon-rivier vond hij bloeiende missiën der paters Jezuïeten en scholen van de Zusters van St. Anna. Vierhonderd mijlen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1