•ie fPanrir. Woensdag 17 December 1890. No. 3862. V E R S C H IJ N T D A G E L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. rrijs van dit Blad: Prijs der Advertentiën ALGEMEEN OVERZICHT. BINNENLAND. Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van clen inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124..) diüldhV;:-!: Van "16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AFRIKA. Blijkens berichten uit Cairo rukken de Ita lianen op naar Kassala. De inwoners be reiden zich voor op een wanhopig verzet. Volgens berichten uit Lissabon vertrokken er naar Mozambique twee infariterie-regi- 'nenten, eene bergbrigade, een artilleriekorps en ruiterij. De Britsche regeering moet aan de Portugeesche uitstel van de verlangde ophelderingen hebben verzocht in afwachting van nadere tijdingen uit Manicaland. Naar de Times verneemt, heelt de ge- Wezen sultan van Vitoe, Koemoanakari, het Engelsche zendingsstation genomen en ver woest, waarbij vele inlanders gedood werden, rnaar geen Europeanen. AMERIKA. Uit Rio Janeiro wordt van 14 dezer ge seind In het Huis van afgevaardigden is de beraadslaging over de ontworpen grond wet aangevangen. V m den president der republiek is eene boodschap ingekomen, waarin hij de vergadering dankt voor het in hem tot dusver gestelde vertrouwen. Evenals voor eenige jaren in Ecuador ge schiedde, is op initiatief van den president der republiek Columbia het geheele land toe gewijd aan het Goddelijk Hart. Dit gebeurde r«et de meeste plechtigheid door het Epis copaat, in tegenwoordigheid van alle leden der Regeering en met schitterende militaire praal. DUITSCHLAND. De Keizer heeft Zondag-middag den erf- groothertog van Luxemburg ontvangen, die de officieele mededeeling van groothertog Adolf's troonsbestijging kwam overbrengen. Op de receptie volgde een diner ten hove, Waarbij de prinsen van den bloede, de rijks kanselier Von Caprivi, graaf Moltke, de minis ters en de bevelvoerende generaals genoodigd Waren. Gisteren werd de eifgroothertog in au diëntie ontvangen en begroette hij den koning van Saksen, die met prins George is aange komen, om gisteren-middag met den Keizer aan een hofjacht deel te nemen, waarvoor ZÜ te vijf uren naar Königs-Winterhausen vertrekken de jacht zal plaats hebben in de hosschen van Hummer en Dubrow. Gisteren is verschenen een door den be kenden wereldreiziger Paul Güssfeldt op bij- Sonderen wensch van den Keizer vervaardigd werkwaarin de noorsche reizen van den Keizer beschreven worden. In de voorrede Zegt Güssfeldt, dat de Keizer hem opdroeg niet enkel de reizen en feesten te beschrij- ven maar den Duitschen Keizer in het alge meen bekend te maken met het Noordsche land. Güssfeldt, die reeds vroeger in de Noordsche gebergten groote reizen ondernam, schetst dit boek onder zorgvuldige vermijding van alle politieke toespelingen. Het boek is in de Rijksdrukkerij gedrukt en door den zeeschilder Saltzmann, die evenals Güssfeldt den Keizer vergezelde, rijk geïllustreerd. ENGELAND. De Regeering voorziet ernstige moeilijk heden in Zuid-Afrika. De Engelsche com pagnie heeft niet kunnen voldoen aan het ultimatum der Portugeesche militaire expe ditie onder kolonel Sarmento. Parnell zet zijn reis in Ierland onver poosd voort. Op zijn tocht van Cork naar Kilkenny, waar binnenkort eene belangrijke verkiezing moet plaats hebben, is hij alleen te Carlow uitgejouwd; overal elders viel hem eene gunstige ontvangst ten deel. Te Kilkenny werden Healy en andere anti-parnellieten door de menigte bedreigd, zoodat ook in die plaats de sympathie voor Parnell schijnt te zijn. Evenwel hebben de anti-parnellieten nog niet de hoop op de overwinning bij die ver kiezing laten varen. Bij eene verkiezing, welke eergisteren te Ballinasloe plaats had, werd de aan Parnell vijandige kandidaat gekozen. De bisschop van Ossary, in wiens diocees Kilkenny is gelegen, heeft een schrij ven uitgevaardigd, waarin de gewezen leider wordt veroordeeld. Van de zijde der Par- nellieten is nu definitief de heer Vincent, Scully kandidaat gesteld. De kandidaat der Maccarthyisten is sir John Pope Hennesy, die reeds door Parnell-zelven was aangewezen, maar na de splitsing der Iersche partij uit drukkelijk verklaarde geenszins als Parnelliet gekozen te willen zijn. Op eene vergadering van werklieden uit de katoenfabrieken te Bolton werd met eene meerderheid van 31)00 stemmen besloten tot eene werkstaking indien geen loonsverhoo- ging ad 5 wordt toegestaan; 25000 man uit de weverijen zouden aan die »strike" deel nemen. HET OOSTEN. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat het Grieksche patriarchaat en de Porte, na lang durige ouderhandelingen, het eens geworden zijn over eene eindscliikking met betrekking tot de privilegiën van het patriarchaat. Te Londen werd bericht ontvangen, dat de Sultan last gegeven heeft 10.000 pond beschikbaar te houden voor de meubelen van het paleis van den gewezen khedive Ismail, daar deze had verklaard de middelen hiervoor te missen. Het paleis te Stamboel, dat hem geschonken werd, is 50.000 pond waard. ROME. Uit Rome wordt aan de Courier de Bru- xelles gemeld, dat de secretaris der Mun- ehener nuntiatuur dezer dagen aldaar is aangekomen met gewichtige stukken betref fende de afschaffing der Jezuïeten- en Redemp- toristenwet in Beieren. Aan het Vaticaan hoopt men, dat de wet zal worden ingetrok ken wegens de goede gezindheid des minis ters Von Crailsheim. Het gerucht, dat kardinaal Rampolla zal aftreden als staatssecretaris, wordt weder door den Romeinschen correspondent van de Köln. Volksztg. opgeworpen. Deze meldt, dat Z. Em. zal vervangen worden door Mgr. Vannutelli, benoemd kardinaal en nuntius te Lissabon. Mgr. Jacobini, secretaris der Pro paganda, zou nuntius te Lissabon worden, en kardin lal Rampolla prefect dier Congre gatie ter vervanging van kardinaal Simeon, die wenscht af te treden. RUSLAND. De Nowoje Wrernje komt ten krachtigste op tegen de besluiten der meeting, in Guild hall gehouden ten gunste van de joden in Rusland. Wat zouden de Engelschen wel zeggen, indien te St. Petersburg een meeting bijeengeroepen werd om zich te verklaren voor Home Rule Het is geen godsdienstige onverdraagzaamheid, wat Rusland tot maat regelen tegen de joden noopt, maar alleen hebben zij ten doel, de boeren tegen uitzui ging door de joden te beschermen. Rusland zal tegenover geheel Europa zijne onafhan kelijkheid weten te handhaven. Schiedam, 16 December 1890. TWEEDE KAMER. Avondzitting van Maandag 15 December. De Begrooting vanBuite nlan d- sclie Zaken werd behandeld. De heer Reekers ondersteunde het door den heer Harte bij de algemeene begroo- tings-beschouwingen (ter loops) besproken denkbeeld tot herstel van eene Nederlandsche missie bij den Paus, waarbij het Staatsbe lang betrokken is. Wij behooren hier het voorbeeld te volgen van andere Mogendheden, o. a. Engeland. De lieer L i e f t i n c k vroeg of thans niet weder de invoer van Hollandsch vee naar Engeland kan worden toegelaten en wenschte in 't algemeen scherper toezicht van de di plomatie in zulke aangelegenheden, b. v. bij den invoer van zieke paarden te Rotterdam en van afval van longziek vee uit België. De heer Van K e rk w ij k, het gebeurde aan het Nederlandsch consulaat en den afloop

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1