daarvan in herinnering brengende, klaagde over het stelsel van geheimhouding dat bij het Ministerie van IJuitenl. zaken bestaat. Door het gemis van publiciteit in zulke zaken lijdt de handel schade. De heer Van der Feltz betreurde de vertraging, van de zijde van Duitschland, in de uitvoering der aansluiting van kanalen te Nordhorn. Er schijnt een streven te bestaan om deze werken te vertragen. Is onze ge zant te Berlijn wel actief genoeg in deze Ook het zalmtractaat wordt door Duitsch land niet behoorlijk nageleefd er worden, tegen de bedoeling van het verdrag, zalm eieren aan de rivier onttrokken. De heer Kolkman, dit bevestigende, vroeg hoe 't staat met de onderhandelingen met Pruisen over de sluiting van den ouden Rijnmond. Is het plan tot verhooging van de overlaat tot 40 c. M. opgegeven De heer Van Houten constateerde, dat hij in de afdeelingen zich volstrekt neutraal heeft gehouden in de beoordeeling van de houding der Regeering in zake het Congo- tractaat. De heeren Farncombe Sanders en B o r e e 1 wenschten ook, dat de Kamer voorzichtig en tactvol genoeg zij om, in den stand waarin de Congo-zaak zich thans be vindt, daarover niet publiek hare meening te zeggen. De lieeren Schimmelpenninck v. d. O y e en De Ram vonden in deze op merkingen aanleiding om de Commissie van Rapp. te verdedigen tegen het verwijt, dat zij niet juist zou hebben weergegeven wat in de afdeelingen is behandeld over de Con- go-kwestie. De Minister van Buitenland se h e Zaken verklaarde, in antwoord aan de sprekers, dat het herstel van de missie bij den Paus iets anders als afschaffing in den Ministerraad nog niet is over wogen dat in zake veeuitvoeren de Regeering zooveel mogelijk actief is er bestaat hoop, dat te Deptford weer slachtvee zal worden toegelaten Frankrijk is verzocht althans ééne haven voor ons vee open te stellendat tegen den invoer van ziek vee door den Min. van Bin- nenl. zaken wordtgewaaktdat het incident te Bassorah van weinig beteekerenden aard was en publiciteit in deze niet noodig scheen dat ten opzichte der kanaalwerken Al melo—Nordhorn Duitschland vrij is in de be palingen van hetgeen de voorrang verdient dat over de sluiting van den Ouden Rijn met den minister van Waterstaat wordt over legd; geleidelijke verlegging van den dijk is uitvoerbaardat de Duitsche Regeering niet ontoegankelijk is voor de grieven tegen de uitvoering van het zalmtractaatdat in de Congo-zaak nog altijd het antwoord van België op de wederzijdsche voorstellen wordt gewacht. Bij de onderdeelen werd een amend, van den heer H i n t z e 11 om op den post voor het consulaat-generaal te Peking f3000 te schrappenteneinde de voorgenomen aan stelling van een leerling-tolk niet te doen doorgaan en een bekwaam titularis den con sul toe te voegen, aangenomen met 44 tegen 28 stemmen, ondanks bestrijding door den Minister. Nadat de heer Goekoop, met 's Minis ters instemming, de billijkheid had aange wezen van vergoeding der schade aan Ne derlanders bij redding van landgenooten door schipbreukelingen, werden de verschillende onderdeelen der begrooting goedgekeurd en het Hoofdstuk zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De vergadering werd daarna gesloten. In de zitting der Tweede Kamer op gis teren heeft de heer Domela Nieuwenhuis een uitvoerig politiek debat gehouden. De afgevaardigde van Schoterland betoog de, dat de liberalen en clericalen niets ge daan hebben voor het volk, conservatief is het leidend beginsel. E11 de Katholieken, die bij uitnemendheid conservatief zijn zoo beweerde de heer Nieuwenhuis laten de anti-revolutionairen den spits afbijten. Deze regeering verweet hij gemis aan constitutioneelen zin door haar stilzwijgen over den toestand van wijlen Z. M. den Koning. Kiesrechthervorming blijft achterwege Financieele hervorming eveneens. De Staat blijft inkomsten trekken uit jenever en de Staatsloterij. Losmaking der banden tusschen Kerk en Staat blijft eveneens achterwege. Het defensie-vraagstuk lost zich op in weerloosheid en zwaren druk. Aan het so ciale vraagstuk is niets gedaan. De leden van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal zijn ter vergadering bijeenge roepen tegen Maandag den 22sten December 1890, des avonds om half negen uur. Wegens het vele en zware drijfijs in de Maas hebben ook de Vlaardingsche en Maas- sluische booten den dienst tijdelijk gestaakt, zoodat nu nog alleen de stoomboot Nieuwe Waterweg haren dienst geregeld volhoudt. Een particulier telegram uit Berlijn in de N. B. Ct. van heden meldt het volgende Naar uit Rome aan de National Zeitung gemeld wordt, heerscht er op het Vaticaan groote bezorgdheid, dewijl de buitengewone koude der laatste dagen zoo nadeelig is voor het gestel van den Paus, dat men volgens verklaring van den lijfarts Ceccerelli op het ergste voorbereid moet zijn." Het opzienwekkend bericht in deze regelen vervat, behoort voorzeker onder alle voorbe houd te worden medegedeeld. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan den burgemeester van 's Hage een som ge zonden van f 4000 ten behoeve der algemeene armen. De gewone audiëntien van dèn minister van financiën op Donderdag 18, en die van den minister van marine op Vrijdag 19 de zer, zullen niet plaats hebben. De Commissaris des Konings in de pro vincie Zuid-Holland brengt ter kennis dat de jacht op klein wild in deze provincie wordt gesloten op Woensdag den 31sten Decem ber a.s. met zonsondergang, met uitzonde ring van het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen, dat blijft toegelaten tot en met den 19en Maart 1891. Eerstdaags zal het officieele bericht van de troonswisseling aan de buitenlandsclie Ho ven worden medegedeeld door buitengewo ne gezanten. Graat Schimmelpenninck gaat voor dat doel naar Londen. Een buitengewoon gezantschap, bestaande uit den vice-admiraal Binkesen den kapitein De Ranitz is gisteren uit Den Haag te Brus sel aangekomen om aan het Belgische hof mededeeling te doen van het overlijden van Koning Willem III en van het aanvaarden van het regentschap door Koningin Emma. De Siècle zegt volkomen het bericht te kunnen bevestigen, dat de Nederlandsche regeering haar bekrachtiging heeft gehecht aan de algemeene akte der Brusselsche con ferentie. Gelijk de Times uit Petersburg verneemt, zou Czaar Alexander, als scheidsrechter be noemd in het geschil tusschen Frankrijk en Nederland over de grensregeling tusschen Fransch en Nederlandsch Guyana, het vraag stuk naar het ministerie van buitenlandsclie zaken hebben verwezen, om het advies van den hoogleeraar Martens m te winnen. Met leedwezen verneemt de Maasbode dat de lieer Bahlmann door een lichte ongesteld heid is aangetast, die hem belet de zittingen der Tweede Kamer bij te wonen. De Haagsche kroniekschrijver van de Gron. Ct. deelt omtrent den gezoridheidstoc stand der jeugdige Koningin mede, dat wel de dood des Konings op Koningin Wilhel" mina meer indruk gemaakt heeft dan tot hiertoe bleek, omdat het intellectueel sterk ontwikkelde kind gebukt ging o ruler de smart, die zij echter trachtte voor anderen te verbergen, waardoor haar zenuwgestel wel eenigermate werd geschokt, maar licha melijk H. M. niet heeft geleden. Al is Z1J physiek niet zoo sterk als geestelijk, bij de verstandige zorgen, die de Koningin-Regen tes voor haar heeft, behoeft men zi0'1 over onze kleine vorstin niet beangst te maken. Aan het boekje van Johan Gram over wijlen Z. M. den Koning is nog het volgende ontleend Op muzikaal gebied was Z. M. inderdaad een degelijk kenner en beoefende hij zelf» met goed gevolg de compositie, 's Konings leermeester en vertrouweling, de heer Van der Does, knap pianist en leeiaar aan de koninklijke muziekschool te 's-Gravenhage> accompagneerde dagelijks op de piano Z. M- s zangoefeningen en soli. Zelfs verzekerde mei'., dat meer dan ééne opera, onder den naam van den heer Van der Does opgevoerd; door den Koning is gecomponeerd. Clément en Larousse geven in hun Dicti- onnaire der opera aan Lambert Simnel", opéra comique in dne bedrijven, tekst van Scribe en Mèlesville» muziek van Van der Does, muziekmeestei van wijlen Koning Willem III, in Januari 1851 te 's-Hage opgevoerd. Men beweert, dat verscheiden stukken door den Koning zelf zijn gecomponeerd." Ook van s>VEsclave de Camoëns" en vaO ■»Le vieux Chateau" wordt hetzelfde beweerd- Zeker is het, dat de gevierde zangeres Dyoa Beumer op hofconcerten met den grootstei' bijval zong: »Air de Lambert Simnel, must' que de S. M. Ie Roi des Pays Bas." Zooals men weet, is den 611 dezer op bot stanbeeld van Koning Willem II, in Den Haag zooals altijd, een krans neergelegd, than-5 van rouw voorzien. Misschien naar aanlei" ding hiervan werd onlangs in eene vergade' ring van de onder-officiers-vereeniging de' zeemacht Van Speijk" de wenschehjkheh' besproken ook voor onzen overleden Vorst Willem III een standbeeld op te richten, te Amsterdam en in admiraals-uniform, waar' in Z. M. zich zoo gaarne vertoonde en welke dracht Z. M. op het praalbed versierde. Men be' greep echter, dat het initiatief moest uitgaa" van de lioogen iu den lande, waarom mei1 schriftelijk den burgemeester van Amsterdam, mr. G. Van Tienhoven, hiermede in kennis stel' demet beleefd verzoek in den geest als b<>' vengenoemd zijne medewerking te wille" verleenen. De verkrijgbaarstelling der herinnerirgs' medaille, vervaardigd aan 's Rijks Munt te Utrecht, is voorloopig op last van hoogel hand gestaakt. Het N. v. d. D. verneemt daaromtrent dat het randschrift op den penning, luidende »XLI jaren regeerde de laatste Oranje-Vorst en was Nederland gelukkig," ontworpen doo' Jhr. Mr. Victor de Stuers, referendaris bij de afdeeling Kunsten en Wetenschappen aan het Departement van Binnenlandsche Zaken, b'J de Hooge Regeering minder juist geoordeeld Af

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2