ISeJaarg. Zaterdag 20 December 1890. No. 3865. VERSCHIJNT DAGEhlJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. DENEMARKEN. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs van (lit lSlad Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 2S Juni 1881 Stsblno. 124Ï) ii'iü-o.ii: :;ri: .tg AFRIKA. Blijkens berichten, door de Times uit Mozambique ontvangen, hebben de Engel- Schen in het laatst der vorige maand Mas- schesse aangevallen, de Portugeesche vlag Weggehaald, en zich meester gemaakt van de goederen der Mozambique-maatschappij. Volgens de Pall Mall Gazette zou de Por tugeesche regeering voornemens zijn, aan eene vermoedelijk Duitsche maatschappij, Riet een kapitaal van 1 millioen, eene be langrijke concessie te verleenen op landen in Oost-Afrika, waaronder Manica, Sofdla, Quilimane en de monden der Zambesi. Aan de Times wordt uit Constantinopel gemeld, dat de Engelsche, Duitsche en Bel gische zaakgelastigden geconfereerd hebben Riet den minister van buitenlandsche zaken over de Congo-kwestiedeze moet gezegd hebben dat Turkije meegaat met de meer derheid der mogendheden op het Brusselsche congres. Het bericht der verloving van den twin tigjarigen erfprins Christiaan, oudste zoon *an den Kroonprins, met de jongste zuster des Duitschen keizers, de achttienjarige prin ses Margaretha van Pruisen, wordt door den Correspondent van de Standard bevestigd. DUITSCHLAND. Het gezin van den Duitschen keizer is Sedert eergisteren-avond met een zoon ver- Rieerderd, de zesde zoon waarin het kei zerlijk echtpaar zich mag verheugen. De oudste, kroonprins Wilhelm, zal in Mei aanst. Regen jaar oud zijn, Eikel-Friedrich, Adel- hert, August-Wilhelm en Oscar zijn respec tievelijk 7^, 6£, 4 en 1± jaar oud de naam dien de nieuwgeboren prins zal dragen, is Rog niet bekend. De Germania, het hoofdorgaan der Duit sche Katholieken, is zeer ontevreden. In de ftijks* lagcommissie, welke met het onderzoek van het nieuwe wetsontwerp op het onder lijs belast is, heeft de minister Von Gossler een amendement van den heer Windthorst bestreden en is dit dientengevolge verwor pen. Alleen het Centrum sprong er voor in he bres. Toch was in dit amendement een ?eer billijk verlangen geformuleerd. Het be- Padde nl. dat de kinderen niet konden gedwongen worden aan het godsdienstonder wijs, dat op de school door den onderwijzer Wordt gegeven, deel te nemen, wanneer de bevoegde kerkelijke autoriteiten verklaarden, niet in overeenstem hut bedoeld onderricht ming was met de leer der Kerk. De mi nister vreesde van deze bepaling «moei- lijkheden" en «conflicten" «Daar staan we dus", zegt de Germania, «de Pruisische Staat dwingt de kinderen de Staatsschool te be zoeken de in de Grondwet gewaarborgde vrije scholen erkent de Regeering nietde Pruisische Staat dwingt de kinderen het godsdienst-onderricht der Staatsschool bij te wonen, dat godsdienst-onderricht, 't welk wordt verstrekt door wereldsche onderwij zers, die door den Staat zijn gevormd en aangesteld en het voorstel wordt verworpen, om althans dan van dezen dwang af te zien, wanneer de kerkelijke overheid van meening is, dat het godsdienst-onderricht niet met de leer der Kerk in overeenstemming is." Zeer terecht plaats de Germania dan ook als opschrift boven het artikel, dat zij aan deze kwestie wijdt: «een nieuwe Cultur- kampf." En aan het slot daarvan zegt zij «Maar neen, dat zal n i e t geschieden, wij heb ben niet twintig jaar voor niets gestreden. Onze bisschoppen hebben in Keulen gespro ken duidelijk en beslist hebben zij het werk van den heer Gossler veroordeeld. Nu moet ook het katholieke volk spreken ie dere vergadering, iedere politieke vereeni- ging moet zoo spoedig mogelijk den nieuwen Culturkampf eveneens veroordeelen. Men zal ons niet overwinnen." Dat bij de aankomst van Bismarck te Ber lijn niemand van het hof was verschenen, is in 't licht der jongste gebeurtenissen alles zins te verklaren. Nog pas had Bismarck in zijn Iiamb. JSachrichten^ laten drukken, dat de Keizer indertijd op het gymnasium te Kassei niet behoorlijk was voorbereid en bovendien geen vlug student was, zoodat zijn klachten over bovenmatig veel huiswerk van geheel persoonlijken aard zijn, terwijl hij bovendien op 18 jarigen leeftijd (27 Januari '77) het gymnasium verliet, Voordat hij den cursus der geschiedenis had afgemaakt. ENGELAND. De Koningin, de Prins van Wales en an dere leden der koninklijke familie hebben gis teren in besloten kring het schoone zesvoet boo- ge beeld van keizer Friedrich van Duitschland, op effectvolle wijze uitgevoerd door Boehm, in de St. George-kapel te Windsor ingewijd. De keizerlijke schoonzoon van Victoria staat in uniform gekleed, de hand rustende op het gevest van het zwaard. Generaal von Wittich vertegenwoordigde keizer Wilhelm bij de plechtigheid. Het kapelkoor zong Duitsche muziekstukken. De betreurenswaardige burgeroorlog in l'rijs der Advertentiëu Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer«0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Ierland duurt voort en doet de vooroordeelen van die Engelschen, welke Ierland voor geen zelfregeering geschikt achten, jammerlijk wortel schieten. De lage aanslag tegen Par- nell, wien kalk in de oogen werd geworpen, was slechts een der vele persoonlijke aan randingen, waardoor de strijd der laatste dagen zich gekenmerkt heeft. Dinsdag werd er op de veemarkt te Rathdowney reeds ver woed gevochten. De anti-parnellistische par lementsleden Michel Davitt en dr. Tanner, die zich te Kilkenny bevonden, hadden nau welijks vernomen, dat Parnell, schijnbaar naar Limerick getrokken,'plotseling was omgekeerd, om bij verrassing te Rathdowney in het betwiste kiesdistrict te verschijnen, ot ook zij snelden er heen. Per spoor konden zij tot Ballyraggett komen, maar van daar moest de reis per as geschieden. Juist tegelijk met Parnell en diens stat arriveerden zij te Bal lyraggett en nu kwam 't er maar op aan, wie het eenige beschikbare rijtuig aldaar zou be machtigen. Het ware misschien reeds tus- schen de heeren-zelven tot eene kloppartij gekomen, indien niet juist van pas nog een tweede vervoermiddel gevonden was, zoodat beide groepen in gang raakten en om het hardst naar Rathdowney galloppeerden. De anti-parnellisten wonnen de partij en aanstonds trokken Davitt en Tanner met al de kracht hunner longen aan 't werk. Reeds klapten de boeren in de handen, toen ook plotseling Parnell zijn stem verhief en eenige hoorders aantrok, circa het derde deel der menigte, maar de overige boeren gedoogden dat niet, en drongen, hunne knuppels zwaaiend, op Par nell in, die zich ijlings uit de voeten maakte, onder het gejouw der triomfeerende anti- parnellisten «de vos pakt zijn biezen zinspe lende op den valschen naam «Mr. Fox", waaronder Parnell bij zijn ongeoorloofden omgang met mevrouw O'Shea zich placht te verbergen. Daags daarna namen de Parnellisten wraak te Balinakill, waar de meerderheid op de hand van Parnell was en nu Michel Davitt en Tanner op de vlucht dreef, bij welke gelegenheid Davitt door een slag op het h iofd verwond werd, zonder zich daardoor te laten afschrikken om den volgenden dag alweder elders den strijd te hervatten. Dien dag ontving Davitt een nieuwe doch min der ernstige wond. Twee gevangen Iersche parlementsleden, Patriek O'Brien en Dolton hebben hunne aanhankelijkheid aan Parnell betuigd. FRANKRIJK. Met 351 tegen 176 stemmen is de Kamer met betrekking tot de interpellatie van Des-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1