B11 mi Sainnr Muon eeo mimal. Donderdag 25 December 1891). No. 38(59. !3e J an ra-. V IS R S 0 H IJ M T D A G IS h l«J K S. KERSTMIS. Bureau: Boterstraat, E 39. zti, die zicli tegen 1 .ran. a. s*. op dit blad abonnee- ren, zullen de nog in deze maand te verschijnen mint- mers g ratis on tv angen. NIEUWJAAF SWEMSCHEN van 1-6 regels worden in het nummer dezer courant, dat in den morgen van den Nieuwjaarsdag verschijnt, geplaatst a 50 cent. ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHIEDAMSCHE Prijs van «lit Itlitil Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den' inhoud de/er courant is ver zekerd volgens dc Wet van 2-< Juni 1881 S/sblno. 124 Prijs derAdvertentie» Van 16 regels Elk gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden overeenkomsten aangegaan. f 0.60 »0.10 AVegens het IlUUGFËEST VAN KEKNTMIS zal de Nieuwe tSchie* Uitintche Courant V r ij d a g en Zaterdag.ochtend niet ver- Schijnen. De Kerstnacht, schooner dan de dagen, is gekomen. Geheel de Christenwereld buigt zich neer over de Kribbe, om den Verwachte, den Wonderbare, den Vredevorst te begroe ten, te aanbidden, en met de Engelenkoren het loflied toe te zingen: Eere zij God in den ttooge, en vrede den rr.enschen van goeden wil. Eu er is reden voor, dat de geloovige Chris ten in dankbaarheid bet loflied jubelt bij de Kribbe. Wat was gebeurd in al die eeuwen die dien stillen nacht voorafgingen? Is niet het woord van deri II. Paulus een verklaring «toen de volheid der tijden was gekomen, zond God Zijn Zoon Die nacht was dan liet oogenblik dat de volheid aanduidde, door het einde te stellen aan de dwaling. Wat de wereld dacht over God Zoo nog een persoonlijke God werd aangebeden, Hij werd toch door de saamgevlochten dwaalbegrippen eenvoudig tot een onmogelijkheid herleid. Wat de wereld dacht over 's menschen oor sprong, wezen en bestemming De ver heven lessen uit het Eden waren weldra vergeten, en de mensch, eenmaal gevallen en van zijn grootheid ontdaan, heeft zich Verlaagd, en in zijn verregaande kortzichtig heid heeft hij zich niet meer en niet hooger geacht, dan 't redeiooze dier. En de dwaling brengt de misdaad voort. Wij behoeven slechts een vluchtigen blik °p de geschiedenis te vestigen vóór de komst <les Zaligmakers, om te zien hoe in Gods plaats (I algmlen waren gesteld. Niet alleen de schuldelooze hemellichamen die ons hun licht en warmte geven, maar de ondeugd zelf, onder menschelijk beeld verheven tot de eer der vergoding, de ondeugd werd be wierookt en aangebeden zooveel goden zelfs genoten die eer als er in den afgedwaalden mensch afschuwelijke hartstochten zijn zoo veel goden als die mensch hulpmiddelen behoefde tot bereiking van een schandelijk doel. Treden wij het huisgezin binnen, wat al verkrachting van wat liet heiligst en het dierbaarst isDe man is een dwingeland gewordende vrouw wordt vergeten en volgens de luimen des meesters verkocht, zonder dat rekening gehouden wordt met haar waardigheid als moeder het kind wordt als het dier berekend naar de kracht die het heeft, en het nut dat het aan kan bren gen zoo het niet voldoet, het wordt ge dood door hem zelf aan wien 't het leven dankt. De tijd was vol ook van de misdaad. En terwijl de dwaling en de misdaad zoo zegevierend heerschten over de wereld, was toch de belofte van het Paradijs niet geheel uitgewischt uit de gedachtenis der volken. Naarmate het bederf toenam, werd het verlangen naar den «Zoon der Maagd" meer levendig. Onder Gods volk, wel afgezon derd van de besmetting der wereld, maar toch zich meer en meer inlatend met haar gebruiken en dwalingen en misdaden, verre zen de Profeten en vurig smeekten zij dat de hemelen toch den Rechtvaardige zouden nederzenden. De Aartsvaders baden, en zij vertrouwden er op, dat toch weidia de Ver wachte, Die gezonden moest worden, komen zou. En hoewel verrast door den dood alvo rens hun oogen het Heil der wereld aanschouw den, toch wisten zij dat hun verdroogde beenderen, dat hun vergaderd stof, eenmaal door de weldadige hand van den Gezant Gods, van den Verlosser, Die hun graven ging bezoeken, zouden worden aangeraakt en herleven. Ook buiten Israels grenzen bleef het verlangen naar een Verlosser toe nemen. En ofschoon de waarheid waarop dat verlangen steunde, even als elke andere waarheid, slechts beneveld en gehuld in be- driegelijk omkleedsel voor den geest stond, toch was dit een hechte overtuiging, die leefde alle eeuwen door, bij alle volken, bij alle geslachten de wereld leelt in dwaling en misdaad, tot zoolang er Eén verschijnen zal, die alles komt bebeerschen, en door zijn Rijk een ongekende vrijheid, vrede en glorie brengt. Heerlijke nacht, schooner dan de dagen, zingen wij derhalve op het Kerstfeest want in dien nacht is de volheid der tijden gekomen. De dwaling en de misdaad zijn ten toppunt gestegen maai- het verlangen naar redding en uitkomst wordt voldaan. »Zie de Maagd zal ontvangen en een Zoon baren" in Bethlehems armen stal is die belofte ver vuld. Wel zou de wereld in haar bederf en hoogmoed, in zulke armoede haar Redder niet erkennen, zij die slechts wat uitwen dig schijnt hoogschat en vereert maar de de hemel brengt de blijde boodschap der redding en uitkomst, en zingt het Kindeke, den Verwachte, de hulde toe: «Glorie zij God in den Hooge, en vrede den menschen van goeden wil." Wij knielen dus neder bij de Kribbe, en wij danken den Godmensch voor Zijn komst. Hij vervulde de tijden door een einde te stellen aan de dwaling en de misdaad, dooi de waarheid te leeren en den weg naaiden hemel te wijzen, en het verlangen naar zijn komst te bevredigen. En in beschouwing van die groote zaken in Bethlehems armen stal voltrokken, herinneren wij ons het woord dat jaarlijks de 11. Kerk herhaalt: «zie, nu is het een aangename tijd, nu is het de dag des heils," «bereid den weg des Heeren." Afwijkingen en verkeerdheden heerschen dan niet meer onder ons, nu onze oogen het heil hebben aanschouwd, en den Verwachte, den Wonderbare, den Vredevorst hebben gezien. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt van 22 dezer ge- j seindVolgens een loopend gerucht beeft de politie de sporen ontdekt van eene sa- menz weering tot omverwerping der regeering. Er zijn verscheidene personen gevangen ge nomen. Luidens een bericht uit Panama is het contract met Wyse bekrachtigd en aldus de concessie voor het Panamakanaal op goede voorwaarden voor tien jaar verlengd gewor den. De Mormonen hebben in Noord-Mexico 3 millioen acres land gekocht en ruim 10.000 hunner verhuizen derwaarts, om daar volgens de voorschriften van hunne sekte te kunnen leven. DUITSCHLAND. Den 17n Januari aanst. zal door liet ge- heele rijk de 80e verjaardag van den be roemden leider van liet katholieke centrum, dr. Windthorst, met luister gevierd worden. Eene inschrijving onder alle Duitsche Ka tholieken is opengesteld voor een fonds, dat Windthorst bestemde voor de voltooiing der Maria-kerk te Hannover. Verscheidene liberale bladen maken zich bezorgd dat Bismarck zich weder actief in de politiek zou gaan mengen, omdat hij eer gisteren door zijn Hamburger orgaan de ontbinding van den Duitschen Rijksdag en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1