BIJVOEGSEL Binnenlandsche Berichten, FEUILLETON. behoorende bij de UiU van 25 DEG. 1890. Vergadering der Kamer van Koophan del en Fabrieken te Schiedam, van Dinsdag 23 December 1S90 gen" HET KERSTMIS BLOK. Aanwezig zijn de heeren J. J. G. Nolet, voorzitter, H. It. M. A. van Gent, J. H. Hout man, J. Meijer J. Pzn en P. M. J. A. La ger weij. Na opening der vergadering door den voor zitter worden de notulen der vergadering van 27 November jl. voorgelezen en met eene kleine aanvulling met algemeene stemmen goedge keurd. Omtrent de ingekomen stukken woidt respectievelijk besloten, zooals door den voor zitter wordt voorgesteld. Aan de orde isde behandeling van een door den secretaris ontworpen concept adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal in aansluiting aan dat door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Maastricht aan die Kamer reeds gezonden, waarin de grie ven worden blootgelegd tegen liet onlangs door den Minister van financiën ingediend wets-ontwerp tot verbetering der plaatselijke belastingen alsmede tegen de thans in wer king zijnde patentwet. Met algemeene stemmen wordt dit con cept-adres goedgekeurd en den secretaris opgedragen, na aanbrenging der daarin dooi de Kamer gewenschte aanvulling, voor eene behoorlijke verzending te zorgen. Op voorstel van den voorzitter besluit de vergadering zich te wenden tot de hoofdad ministratie der Holl. IJz. Spoorweg Maat schappij, met verzoek om verbetering in de trage wijze van vervoer langs de lijnen dier maatschappij. Besloten werd de verder nog te behande len punten aan te houden tot een volgende vergadering. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. (Vervolg.) De groothertog van Mecklenburg-Schwe- rin, die wegens den ongunstigen toestand van zijn gezondheid reeds sedert eenigen tijd te Cannes vertoeft, ontving daar gisteren admiraal Binkes, die den Groothertog na mens de Nederlandsche Regeering de offici- eele mededeeling van de troonsbestijging van koningin Wilhelmina kwam doen. Uit Brussel meldt men aan het Vad. dat alle Mogendheden op Nederlands voorstellen betreffende het Congo-vraagstuk een wei gerend antwoord hebben gegeven, De griffier der Tweede Kamer, belast met het stellen van het voorloopig verslag over de militaire wetten, is met zijn arbeid gereed, en heeft zijn concept-verslag gezon den aan de commissie van voorbereiding, die tegen 5 Januari is bijeengeroepen ter de finitieve vaststelling van het voorloopig verslag. Naar wij vernemen, heeft de Hooge Raad der Nederlanden beslist, dat de ambtenaren voortaan trouw moeten blijven zweren aan den Koning, en niet a a n de K o n i n g i n. Naar aanleiding der belangrijke rede des heeren F. J. M. A. Reekers, in de Tweede Kamer der Staten-Generaal over het herstel van het gezantschap bij den Paus gehouden heeft de Zouaven-Broedet-schap te Amster dam, president de heer jFr. Vos, hem het eerelidmaatschap dier vereeniging aangebo den, dat door Mr. Reekers met zeer veel genoegen werd aanvaard. De Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij heeft gratificatiën toegekend aan de beambten van haar station te 's-Graven- hage en aan het minder personeel beloonin gen geschonken, gelijk staande aan vier dagen loon, wegens de buitengewone dien sten, betoond op den dag der begrafenis des Konings. De collecte, gehouden na de liefdadigheids predikatie van den weleerw. heer F. M. Sar ton, kapelaan te Maastricht, in de H. Anto- nius-kerk te Rotterdam, ten behoeve van het St.-Lucia-gesticht, heeft opgebracht t'1042.51, benevens aan nagekomen giften t'90, een rol stokvisch, een halve ton haring en een mandje bokking. Men leest in de Haagsche Kout" der Prov. Gr. Ct Als een staaltje van de goede opvoeding, die de jeugdige Koningin van hare moeder ontvangt, vertelt men, dat zekeren dag op het Loo het Prinsesje, aan de deur harer moeder kloppende, Koningin Emma lachend vroeg: »Wie is daar?" »De Prinses van Oranje", luidde 't ant woord der tienjarige. »AIs Willemientje er is", riep de Konin gin, »mag ze binnenkomen, maar de Prinses van Oranje kan ik op 't oogenblik niet ontvan- Onze Koningin-Regentes zal in de degelijke en eenvoudige opvoeding, die zij aan de jeugdige Wilhelmina wil geven, dikwerf ge dwarsboomd worden door hare omgeving, aristocratische hovelingen, die met hunne vleierijen jegens het kind van staat niet spaarzaam zullen zijn. Doch het is veel waard, dat de moeder zelve al het mogelijke zal doen, om onze jeugdige koningin als een gewoon sterveling op te voeden. Zooals kin deren van '10 jaar zijn, op wie de dood, zelfs van hunne naaste bloedverwanten, nog geen diepen indruk kan maken, is de jeugdige koningin nu en dan reeds heel vroolijk en opgeruimd. Gistermorgen nog zag een mijner bekenden, die toevallig in 't paleis was, haar op één been hinkende door een der gangen komen, terwijl zij echt kinderlijke pret had. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de wisselwachter G. Dinkelman door zijn tegenwoordigheid van geest van een wissen dood gered. Aan het station Hilversum met een goederentrein aan het rangeeren zijnde, en met den rug naar den trein staande, werd hij door dien trein omvergeworpen, tusschen de rails. Hoor plat te blijven liggen ging de geheele trein met zestien waggons over hem heen zonder hem te deren. Onze consul-generaal te Buenos-Ayres zegt, dat sedert het voorjaar in den toestand van Argentinië geen verbetering is gekomen. De crisis doet zich integendeel steeds dieper ge voelen en drukt op alle bedrijven, en vooral op den werkenden stand. Ook van de nieuw opgerichte landbouwkoloniën, waar vaak het noodige bedrijfskapitaal ontbreekt, luiden de berichten in het algemeen ongunstig. Onder deze omstandigheden moet verhuizing naar deze Republiek opnieuw aan alle belangheb benden ernstig worden ontraden, ook aan hen, aan wie men de reiskosten mocht willen voorschieten. MAASSLUIS. Maandag 5 Januari 1891 (van 9—4 uur) zal alhier eene verkiezing ge houden worden van eene commissie, bestaande uit 11 leden, voor de beoordeeling van het ontwerp van wet tot verandering der gren zen tusschen deze gemeente en Maasland. Kerstvertelling. Op je gezondheid, vader BarnabéOp de uwe, mijnheer Antoine, en op die van madame uw echtgenoote! En de glazen klonken vroolijk tegen elkaar in eene boerenwoning op den weg van Maison Lafitte naar St Germain gelegen. Vader Barnabé was een oude boschwachter, een gewezen militair, die zijn ambt liethad en beter dan iemand het groote woud van St. Germain in al zijne schuilhoeken kende. Wat mijnheer Antoine en zijne vrouw Jac queline aangaat, zij waren de pachter en pachteres der boerderij, en beiden stevige arbeiders, die zich wel niet hadden kunnen rijk werken, doch dank zuinigheid en vlijt het toch redelijk wel konden stellen. Men had lang over den oogst, den regen en het mooie weder gekeuveld, wat bij de landlieden zoo de gewone praatjes zijn. Op het oogenblik van te vertrekken had vader Barnabé een bescheiden knipoogje met de boerin gewisseld, en doende alsof hij op eens aan iets begon te denken, wendde hij zich tot Antoine en zeide Ah, ja 1 het is dus waar datje Jan, den boerenknecht, gedaan hebt gegeven? Was je niet over hem tevreden? Weineen, het tegendeel maar Jan heeft het in zijn hoofd gekregen verliefd te wor den op onze nicht Marianne. Dat is niet te verwonderen. Zij zijn beiden jong en krap. Ja maar dat is ook alles. Marianne heeft niets en Jan evenmin en daarmede kan geen huishouden begonnen worden. Het is dus beter, dat zij niet onder een dak wonen. Jan heeft dat ook begrepen en wij scheiden als goede vrienden hij vertrekt morgen. Het zij zoo, gij zijt de meester gij kunt handelen zooals u goedvindt. Zoudt ge in mijn plaats niet evenzoo doen Dat weet ik nietdoch zooals gezegd, het zijn uw zaken. Ik geloof echter, dat de twee arme kinderen veel lijden zullen. - Oh, zeker zeide Jacqueline. Wat wilt ge, antwoordde haar man, het zal wel slijten en hierop vertrok vader Barnabé. Marianne en Jan voelden zich inderdaad het hart vol. Zij hadden elkander zoo op recht lief. Hunne kennismaking had op zulk eene zonderlinge wijze plaats gehad. Op een goeden morgen wierp Jan van den zolder eener in de buurt gelegen boerderij bossen stroo op een kar. Marianne, met versch geplukte bloemen in de eene, en een mandje met eieren in de andere hand, kwam daar juist voorbij, toen op 't zelfde oogenblik een bos stroo op haar viel en haar deed strui kelen. De bouquet en de mand rolden ver weg, een lange streep eierstruif achterla tende. Kon je daar boven niet wat toekijken Je moest er maar niet langs komen. Onhandige 1 Als ik je bezeerd had, zoudt ge wel harder schreeuwen En zoo ging de samen spraak op steeds heviger toon voort, want op 't land is men niet erg parlementair uit gevallen. Na elkander eenige minuten te hebben uitgescholden, zonder dat de een den ander zag, riep Marianne eindelijk woedend uit.- Je bent een groote lummel Op deze beleediging, die de grofste scheen, welke men hem kon aandoen, was Jan's ge duld ten einde hij greep het touw van den zolder en liet zich zoo naar beneden glijden. Daar stond hij eensklaps vlak voor zijn slacht offer, zij zagen elkander eens goed in de oogen en hunne drift was geweken. Marianne, de oogen vol tranen, schikte haren halsdoek en haar kapsel, dat losge raakt was, weder goed en stond nu in hare volle jeugd en schoonheid tegenover Jan, die door den drift en het werken vuurrood ge worden, de gezondheid en kracht voorstelde. Ik vraag je verschooning, juffer. Het is nu eenmaal gebeurd, wat zal ik er aan doen antwoordde zacht Marianne, die nog een laatsten blik op hare verstrooi de bloemen en gebroken eieren wierp. Toen ging zij haars weegs, terwijl Jan haar met zijne verbaasde oogen nastaarde. Den dag daarop bracht hij haar een bou quet, tweemaal zoo groot als de andere en een mand vol versche eieren, en een maand later, toen toevallig de knecht bij vader Antoine in dienst moest, bood Jan zich aan om hen te vervangen en veranderde van betrekking om dichter bij Marianne te zijn. Zoo was de liefde tusschen die twee har ten ontstaan en zie, nu veroordeelde men hen te scheiden en ver van elkaar te leven. Was dat niet wreed zoo vroeg Marianne zich zelve in stilte af, toen zij de borden waschte van den maaltijd, welke zij met haar oom en tante ge deeld had, doch waarbij de eetlust geheel had ontbroken. Ook tante Jacqueline dacht evenzoo. Zij hield veel van haar nichtje en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5