Bii Hit Immer Mort een Biivoeisel. 13eJaarg. Zondag 28 en Maandag 29 December 1890. No. 3870. V E R S C H IJ N T D A G E L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. I'rijs van dit Blad Voor Scliiedam per 3 maanden /'1.50 Franco per post door gelieel Nederland a 2.00 Afzonderlijke Nommersa 0.05 Het auteursrecht vau tien'inhoud dezer courant ia ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124.} l'rijs derjAdvertent iën Van I6 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.I0 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Zij, die zich. tegen 1 Jan. a. &i. op dit hlacl abonnee- ren, zullen de nog in deze maand te verschijnen num mers gratis ontvangen. NIEUWJAAFiSWEftlSCHEN van 1-6 regels worden in het nummer dezer courant, dat In den morgen van den Nieuwjaarsdag verschijnt, geplaatst a 50 cent. AFRIKA. Uit Zanzibar wordt aan de Times gemeld, dat de Duitschers voornemens zijn eene zui ver Duitsche administratie in de kustlanden met Nieuwjaarsdag op eenigzms plechtige wijze in te voeren. Men verzekert, dat het bestaande douanentarief onveranderd blijft en de invoer en uitvoer tot acht havens be perkt zullen blijven. Tippo Tib spoedt zich naar Zanzibar, ingevolge eene oproeping van den Britschen consul-generaal die hem in den loop van Januari verwacht. AMERIKA. Met de mail uit Peru is bericht ontvangen van een revolutionairen aanslag, den 2n De cember 11. te Lima gepleegd door aanhangers van generaal Cairola. Hun toeleg mislukte. In het gevecht zijn veertig personen gedood. Het gerucht dat er een komplot is ontdekt, dat de omverwerping der regeering in Ar gentinië beoogde, heeft zich bevestigddoch zooveel gewicht als men eerst dacht, moet men niet aan de zaak toekennen, 't Is overal zeer rustig. Volgens bericht uit Panama is de verlen ging van het Panama-kanaal-contract met Wijse thans tot wet gemaakt door het con gres van Columbia. Den 5n Januari reeds wordt Bonaparte Wijse te Panama gewacht, om den staat van zaken op te maken, en alles voor de hervatting der werkzaamheden in gereed te brengen. De termijn voor de reorganisatie der maatschappij en de her- Vatting van het werk is op 26 maanden be paald. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm heeft dezer dagen opnieuw doen blijken dat hij den godsdienst en het familieleven allernoodzakelijkst acht voor 'smenschen geluk. Tot professor Olhausen, die de Keizerin verzorgt en den Keizer kwam gelukwenschen met de geboorte van zijn zesden zoon zeide hij aHet jaar 1890 is mij zeer voordeelig. Het heeft mij een nieuw grondgebied Helgo land en een nieuwen zoon geschonken, Jloe meer ik in ouderdom vooruitga, hoe meer ik mij doordrongen gevoel van geloof in de Goddelijke goedheid." - Antwoordende op de gelukwenschen van graaf Dumonceau, hofmaarschalk van Nederland, zeide de Keizer»Ons huis van Hohenzollern moet de Duitsche natie het voorbeeld van alle deugden geven, doch vóór alles moet het haar het heilig karakter van het familieleven doen beseffen. Zoo voor mij zeiven als voor de natie acht ik het familieleven eene buiten gewone kracht. Aan de Kreuzzeitung wordt uit Petersburg gemeld, dat de politie eene nihilistische be weging heeft ontdekt onder de leerlingen der veeartsenijschool te Dorpat. ENGELAND. De nederlaag door Parnell te Kilkenny ge leden, is zoo beslist mogelijk. Zijn kandidaat, Vincent Scully, bracht het slechts tot 1356 stemmen, terwijl sir John Pope Hennesy, de kandidaat der nationalisten er, 2503 verwierf en dus zegevierde met een meerderheid van 1147 stemmen. Van de 5700 kiezers waren er bijna 4000 opgekomen. Behoudens enkele kleine schermutselingen werd op den verkiezingsdag ae goede erde niet gestoord. Parnell zelf vertoonde zich hier en daar in de stembureaux met een van geveinsde vreugde stralend gelaat, als ware hij van de overwinning zeker, maar de kie zers lieten zich daar niet door biologeeren evenmin als vroeger door zijn noodeloozen blinddoek. De uitslag dezer verkiezing heeft geleerd, dat het Iersche volk nog goed katho liek is en luistert naar het woord zijner bis schoppen, dat het den aanvoerder niet meer wil, die, om geldige redenen wettig door zijn partij afgezet, zich uit eerzucht en hoog moed wil handhaven. De Iersche vrouwen hebben den ex-dicta tor een waardig vonnis thuis gestuurd »In Ierland's tranendiadeem fonkelt de parel der zuiverheid nog" zeggen zij, jen die laten wij ons door niemand ontrukkennimmer dus steunen wij een man als gij zijt." FRANKRIJK. De Kamer van afgevaardigden heeft met 363 stemmen tegen 29 de begrooting in haar geheel aangenomen, zooals zij eenigs- zins door den Senaat is gewijzigd. De bui tengewone zitting is vervolgens gesloten. Op den eersten Zondag van Januari moet de verkiezing plaats hebben wegens de pe riodieke aftreding van 80 senatoren op de 300. Slechts J/s van de vacante zetels was tot dusver door monarchalen bezetde overige 64 door republikeinen. Men gelooft thans dat hoogstens 10 zetels voor de monarchalen zul len behouden blijven, want vele conservatieven beginnen zich langzamerhand tot de repu bliek te rekenen. Jules Ferry, wiens verkiezing- te Epinal volkomen zeker is, heeft in zijn daar gehouden redevoering gewaarschuwd tegen de monarchale overloopers, die gaarne in hunne omhelzingen de republiek zouden smoren en volgens hem valsche broeders zijn. In het proces in zake de vlucht van Pad- lewsky is heden uitspraak gedaan. Labruyère is tot 13 maanden, mevr. Due Quercy tot 2 maanden en Grégoire bij verstek tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld. ROME. Blijkens uitvoerige berichten uit Rome om trent de allocutie van den H. Vader, heeft Z. H. daarin opnieuw met kracht het herstel der tijdelijke macht geëischt. De Paus drong erop aan, dat de katholieken eensgezind moe ten blijven en krachtig volharden in.den strijd voor de rechten der Kerk. De tijdelijke macht is de waarborg voor de onafhankelijkheid des Pausen en derhalve zijn bij dezen strijd echt- religieuze belangen in het spel. De toekomst zal toonen, dat de katholieken van Italië door de zaak der Kerk te verdedigen hun land dienen. De H. Vader heeft aan den aartsbisschop van Florence een brief geschreven, waarin hij hem mededeelt, dat hij weldra een ency cliek zal uitvaardigen over de sociale kwestie. Na herinnerd te hebben aan de voorschriften van den H. Thomas van Aquine en zijne ge dachten kenbaar te hebben gemaakt over de ongezonde demagogische theoriën, tegen welke noodzakelijk een dam moet wor den opgeworpen, vermaant Leo XIII den aartsbisschop te volharden in zijn apostolaat ten gunste van het welzijn der maatschappij, waaraan de souvereine opperpriester zelf al zijne liefde geeft, zooals blijken zal uit de voorschriften, die hij weldra aan de katho lieke wereld zal geven. Leo XIII juicht verder de beweging ten gunste van het proletariaat toe, aan wier hoofd keizer Wilhelm II, kardinaal Manning, graaf Albert de Mun en de Zwitsersche afgevaar digde Decurtius zich geplaatst hebben. Hij hoopt dat de pogingen van al die mannen met goed gevolg zullen bekroond worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1