ingezonden. BINNENLAND. naar Tripoli zullen geleid worden, dat hun als plaats van vestiging zal worden aange wezen. De provincie zal aldus voorzien wor den van een zeer krijgshaftig en weerbaar element, dat ten allen tijde bereid zal worden bevonden, zich bij de geregelde troepen aan te sluiten. In de Tripoliaansche tuighuizen is voorraad genoeg om desnoods een vijftig duizend man troepen uit te rusten. Italië zal dus bij een eventueelen aanval op Tripoli met een geduchte weerbare macht te reke nen hebben en het veroveren dier provincie zal geenszins bij verrassing kunnen geschieden. Schiedam, 29 December 1890. Voor het te stichten kerkje te Hemsworth, in Engeland, is in dank aan ons bureau nog ontvangen een gedeeltelijk ingevulde prik- kaart f0.60. Wij verzoeken beleefd aan allen, die nog prikkaarten in hun bezit hebben, daarvan ten spoedigste afgifte of opgave te doen, daar deze week het totaal bedrag der ingekomen giften door ons aan den weleerw. heer Speet wordt overgemaakt. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeven een rol matten, een boek getiteld «Algebraïsche vraag stukken", eerie portemonnaie met f 1.39, een verguld kruis, een paar zwarte wollen kou sen en een roode wollen kous, een schaats, een lederen ceintuur, een pak zakken, ge merkt R.R., een koperen vuilnisblikje, een bloedkoralen oorbel, een zilveren remontoir horloge met eindje ketting, een sleutel, en een bruinglaeé handschoen. De heer W. F. Tak alhier zal in de vol gende maand een aantal politieke lezingen houden. Den 21 Januari zal hij te IJsel- monde voor de liberale kiesvereeniging «Kiesplicht" optreden den 22n zal hij te Molenaarsgraaf, in het hoofdkiesdistrict Slie- drecht, eene lezing houden, die door eenige andere politieke lezingen in genoemd dis trict zal gevolgd worden. Den 28n Januari zal daarop de onvermoeide debitant van liberale beginselen weder te Nieuw-Helvoet, in het hoofdkiesdistrict Brielle, optreden. De oudste onzer stadgenooten, Cornelia de Gorter, weduwe van C. Baron, is Zaterdag ochtend in het St. Jacobsgasthuis alhier, in den ouderdom van 96^ jaar overleden. H. M. Koningin Wilhelmina heeft een jaar- lijksche schenking van f 50 aan de Maat schappij »Het Diamantwerkers-Weezenfonds" te Amsterdam gedaan. De voorzitter van de gemengde commissie voor de stenographie uit de beide Kamers der Staten-Generaal brengt ter algemeene kennis, dat de jaarlijksche cursus van ste nographie zal worden geopend den 2den Februari 1891. Zij die daaraan wenschen deel te nemen, kunnen zich aanmelden bij den heer C. A. Steger, De Ruyterstraat, 50, 's-Hage. Aangezien door aandeelhouders der Holl. spoorwegmaatschappij bij gelegenheid der kapitaals vergrooting met 7£ millioen niet is beschikt over f255,000, zal dit bedrag alsnog op 30 dezer bij publieke inschrijving beschik baar worden gesteld. Blijkens het thans publiek gemaakte ont werp tot wijziging van de alcoholbelasting in Duitschland zal het invoerrecht voor alle soorten van alcohol in vaten, dus ook voor arac en cognac, 150 mark bedragen. Volgens de Standaard is op het congres van den Soc. Dem. Bond in Nederland, te Heerenveen gehouden, o. m. besloten, den zetel voor den Centralen Raad van 's-Hage naar Amsterdam te verplaatsen op 1 Mei eene manifestatie te houden ten gunste van den 8-urigen arbeidsdagen de congressen voortaan toegankelijk voor de perste stellen terwijl eene motie werd aangenomen, waarin het congres zijne instemming betuigt met de soc. dem. spoorwegpersoneel-vereeni- ging en de door haar ingestelde enquête. Men meldt ons uit Elslo (L) Naar aanleiding van een bericht in een der Provinciale bladen gingen we op kond schap uit. Een schrijven in de Limburger Koerier meldde, dat Vrijdag-oëhtend hier een jonge tje, gezeten op eene ijsschol, de Maas zou zijn komen afdrijven. Ondanks al onze moeite om nadere bijzonderheden, konden wij deze niet vernemen. Alhier is men van oordeel, dat het verhaal op een misverstand moet berusten of wel, dat het feit alleen door den berichtgever is gezien geworden. Is zulks het geval, dan is 'teene onvergeeflijke nala tigheid van dezen om niet onmiddellijk hulp te verieenen, hetgeen toch gemakkelijk ge schieden kon. Msb Men schrijft ons van 28 dezer uit Gulpen In den namiddag van den 25n dezer had te Klimmen (L.) een vreeselijk ongeval plaats dat niet weinig de bewoners van het stille dorpje in rep en roer bracht. Het gold namelijk de gevangenneming van zekeren L aldaar, een sterkgebouwde onge huwde man, als 't ware een vagebond, die aan het hoofd zou staan eener rooversbende. Drie maréchaussees, vergezeld van den Bur gemeester en den gemeente-veldwachter, naderden te dien einde zijne woning, waarop L.,hen ziende, hen uilnoodigde een kopje koffie met hem te komen drinken. De politie, van zijne verraderlijke uitnoodiging bewust, waagde het niet den schurk te naderen en werd spoedig tot staan gebracht, toen zij hem binnenshuis zag gewapend met revolver en andere moordtuigen, die hij hun toonde onder bedreiging met den dood aan den eerste, die nog een voetstap zou verzetten. De maréchaussees, thans geheel machteloos in deze zaak, ontboden spoedig hulp bij de maréchaussees te Valkenburg en te Maas tricht. Een dertiental maréchaussées waren spoedig voor de woning van L. bij elkander en waagden het nu den gevaarlijken reus aan te vallen. Maar ook zij konden hem niet bereiken. Het mocht hen niet gelukken den vermoedelijken brandstichter van een drietal hofsteden in dezen omtrek, die tot den grond toe afbrandden, in hunne handen te doen vallen. Hij was naar den zolder gevlucht, waar hij zich in den donker, met moordtui gen gewapend, schuil hield achter een dik ken schoorsteen, en na talrijke schoten, die van beide zijden op elkander gelost werden, en nadat er helaaseen slachtoffer was ge vallen, slaagde zij erin hem te bereiken en te boeien. Deze worstelingen, deze benauwde oogenblikken, waarin allen zich in groot levensgevaar bevonden, duurden van drie uur in den middag tot middernacht. Het was een der maréchaussées, die door een kogel in het been (de kuit) getroffen, na anderhalf uur de smartelijkste pijnen geleden te hebben, door bloedverlies uitgeput, den geest gaf. Den geboeiden roover, bij wien een zak met breekijzers, beitels, hamers enz. gevonden werd, die hij beweerde bij het maken van muizenvallen noodig te hebben, komt voorzeker eeri welverdiende straf toe voor zijne onmenschelijke daden. Uit Gulpen word ons nog gemeld, dat er op de weekmarkt aldaar 7 a cent per stuk voor de versche hoendereieren besteed wordt. Wat blijkbaar aldaar in dezen tijd van 'tjaar als een buitengewoon huogen prijs wordt beschouwd. --■-xwootjcimwi KRALINGEN. Hier vindt het voorstel van den Raad om een retributie te heffen op het verwisselen der tonnen veel oppositie. Reeds lang wordt er geklaagd over de hooge belastingen, waarom het voorstel van Gede puteerde Staten om Kralingen voor een groot gedeelte bij Rotterdam te voegen, door velen met ingenomenheid is begroet. MAASSLUIS. Den 5n Januari zal hier en te Maasland den 13n Januari de verkiezing plaats hebben van respectievelijk II en 7 leden, bedoeld bij artikel 131 der Wet van 29 Juni 1851, ter behandeling van het ont werp tot grensverandering tusschen deze gemeente en Maasland. (D.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Beursusanco. Aangezien de vroeger bestaande beurs- usance niet meer gehandhaafd wordt, en het noodzakelijk wordt dat er eene nieuwe re geling komt, veroorloof ik mij het volgende in overweging te geven. Dat de Beurscommissie van de Kamer van Koophandel en Fabrieken zich be'aste met de noteering van den Moutwijnprijs en de usances worden geregeld naar de thans be staande toestanden. Bijvoorbeeld op de volgende grondslagen Gemelde commissie noteert den prijs van zuiveren moutwijn volgens koop en verkoop door makelaars of commissionairs alhier ge vestigd, en stelt vast dat van verandering van den prijs niet anders dan bij verkoop van minstens zes stukken of 40 hectoliter mag geschieden. De verkoop geschiedt per hectoliter bij een sterkte van 46 percent volgens den Nederl. vochtweger en verificatie bij den uitslag door Rijksambtenaren bij den uitslag kan de kooper of zijn gemachtigde tegenwoordig zijn. Voor elke 2/10 minder sterkte moet 12J cent per hectoliter gekort worden. De levering geschiedt op doorloopend cre- diet, Rijks of particulier entrepot en met vrijdom van accijns-ontvangst vanaf de Bran derij of het Algemeen Handelsentrepót, zijnde alle verder vervoer voor rekening of risico van den kooper. De kooper heeft het recht fusten te leve ren, doch minstens van een inhoudsmaat van 500 Liter. Wanneer des verkoopers fusten gebruikt worden, moeten dezen binnen drie weken kosteloos worden terugbezorgd met uitzondering voor de maanden December, Januari en Februari, wanneer ze vier weken zullen mogen uitblijven. Later terugko mende kan 25 cent per week voor elk fust gevorderd worden. De verkoop geschiedt a contant binnen acht dagen na levering te betalen zonder eenige korting. Bij levering naar Rotterdam of Amsterdam kan onmiddellijk gedisponeerd worden, welke dispositie drie weken na da tum moet gehonoreerd worden. Levering aan derden mag niet geschieden dan met goedkeuring van den verkooper, welke het recht heeft den bedongen prijs met 25 cents per hectoliter te verhoogen. De courtage aan makelaars en commissi onairs bedraagt fl per honderd gulden, welke door den verkooper moet betaald worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2