!3e Woensdag 31 December 189!). No. 3872. V E 11S C H IJ N T D A G E L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. NIEUWJAAfiSWEftSCHEN van I-6 regels worden in het nummer dezer courant, dat in den morgen van den Nieuwjaarsdag verschijnt, geplaatst a5J cent. ALGEMEEN OVERZICHT. BINNENLAND. O AMSCHE Prijs vim (lit Hind: Voor Schiedam per 3 maanden fi.bO Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den' inhoud derer courant is ver reken! volgens de Wet van 2S Juni 1881 Stsblno. 124..') Prijs derj Advertentiën Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Uit Washington wordt van 28 dezer ge seind Door den heer Burton is bij de Ka mer een wetsvoorstel ingediend met de strekking, de Canadasche spoorwegen te noodzaken, zich aan de wetgeving te on derwerpen, welke in de Vereenigde Staten het spoorwegwezen beheerscht. Aan de Galignani Messenger wordt uit Washington gemeld, dat er eene groote maat schappij gevormd wordt, welke in Alaska voor 2,600,0c0 terrein van de regeering der Vereenigde Staten zal koopen. Volgens bericht uit Mexico is een amen dement op de grondwet afgekondigd, waarbij de herkiezing van den president der repu bliek bij zijne eerste aftreding geoorloofd wordt verklaard. DUITSCHLAND. Bij gerucht wordt gemeld, dat de Duitsche gezant te 's-Hage, baron Burma Jeltsch, bin nenkort zal worden teruggeroepen, om bij eene andere mogendheid als gezant te wor den geplaatst. Dezer dagen heeft prins Bismarck eene deputatie uit Straatsburg ontvangen, die hem kwam begroeten. In het gesprek kwam men onder anderen op kwestiën van annexatie. Bismarck zeide daaromtrent Duitschland kan alleen zulke landen annexeeren, die het onvoorwaardelijk ter bescherming zijner grenzen noodig heeft, of uie zoo Duitsch zijn, dat wanneer ook de laatste Duitsche soldaat er uit heengegaan is, het land altoos nog Duitsch is en Duitsch blijft. Er zijn in de jaren van 1866 tot 1870 zinspelingen gemaakt op eene annexatie van Nederland, waarop hij h eelt geantwoord Al zouden vijf millioen Nederlandersgeknield om annexatie smeeken, dan zou Piuisen ben toch niet kunnen aan nemen zij zouden moeten zien hoe zij het voor zich/elven en hunne koloniën kunnen stellen. i Engeland is voornemens Zanzibar tot eene vrijhaven te verklaren, hetgeen een tegen slag zou zijn ten opzichte der invoering van Duitsche tolrechten in het Duitsche gedeelte der Oostafrikaansche kust. ENGELAND. In de Schotsche spoorwegcrisis is nog weinig veranderd. Beide partijen zijn hard nekkig. Tallooze stoomschepen moeten te Glasgow blijven ankeren, daar steenkolen onverkrijgbaar zijn. De Caledonian-spoor- directie laat vele gewezen ambtenaren ge rechtelijk vervolgen, omdat zij wegliepen zonder voorafgaande opzegging. De staalsmel- ters en mijnwerkers in Schotland dreigen mede te staken. Sommige Engelsche spoor wegmaatschappijen, o. a. de Midland, hel pen de Schotsche door haar personeel toe te zenden. In een onderhoud met een Engelschen journalist heeft de heer Sexton, een der anti-parriellistische leiders, verklaard, dat de beleedigingen, waarmee Parnell zijn vroegere vrienden heeft overladen, het voor ieder hunner onmogelijk gemaakt heeft zich met hem te verzoenen. De heer Mac Carthy zou van hetzelfde gevoelen zijn en de heer O' Brien, die thans in Frankrijk vertoeft, zou, na door de beide anti-parnellisten te zijn ingelicht, de hoop hebben opgegeven de beide Iersche fracties weer te doen ineensmelten. O' Brien wacht te Parijs een bezoek van Parnell af, en zijn raad zal luiden, dat deze zich in het privé-leven moet terugtrekken, en zijn vrienden aansporen Mac Carthy te volgen. Er bestaat echter niet de minste kans, dat de gevallen leider dien raad zal opvolgen. De Times meldt, dat op het paleis van den bisschop van Clonfert, die in eene pre dikatie de geheime genootschappen had ver oordeeld (waarop Parnell thans een beroep doet) des avonds twee schoten werden ge lost. De kogels vlogen door een venster in de eetzaal, doorboorden een schilderij en stuitten op den muur af. Van den bis schop van Raphoë is een schrijven open baar gemaakt, waarbij de twee parnellisti- sche afgevaardigden van liet graafschap wor den uitgenood igd zich van Parnell af te scheiden of hun ontslag te geven. FRANKRIJK. Door de katholieke congressen van Rijssel en Nantes was onlangs bij resolutie aan gedrongen op de wenschelijkheid dat jaarlijks bij den aanvang der parlementaire zittingen op last van aartsbisschoppen en bisschoppen in elk diocees plechtig Gods zegen over de parlementaire beraadslagingen zou worden afgebeden. Te Parijs hebben vele geloovigen een soortgelijk verzoek gericht tot den kar dinaal-aartsbisschop Richard, die thans be paald heeft, dat op 25 Januari e. k. in de Notre Dame te Parijs een plechtige Hoogmis tot dat einde zal worden opgedragen. In een schrijven aan pater Louail, den hoofdredacteur van de Bulletin des Missions d'Afrique wijst kardinaal Lavigerie er op, dat de verontwaardiging over het feit, dat hij bij de ontvangst der Fransche zee-officie ren de Marseillaise deed spelen, slechts kan voortspruiten uit ontwetendheid of kwaden trouw. De Marseillaise is buiten Frankrijk het nationaliteitslied geworden, dat overal door de harmonies der Fransche missionaris sen wordt ten gehoore gebracht. Tevens protesteert de kardinaal tegen de insinuatie zijner tegenstanders, dat hij met de erkenning van den republikeinschen regee- ringsvorm ook bet gedrag der tegenwoor dige republikeinsche corrypheeën zou hebben willen goedkeuren. De bestrijders van den kardinaal bewijzen door dergelijke verdacht making, dat zij zich in hunne positie bijzon der zwak gevoelen. Naar men zegt, heeft de kardinaal reeds adhaesie-betuigingen van dertig bisschoppen ontvangen en zal hij dezen eerlang publiek maken. RUSLAND. De ziektetoestand van den Russischen grootvorst Constantijn, oom van den Czaar, heelt weder een ernstige wending genomen, zoodat Zaterdag de naaste betrekkingen van den Prins naar liet kasteel van Paulowsk ontboden zijn, en thans ieder oogenbhk het bericht van Constantijn's overlijden kan ver wacht worden. SPANJE. De Regeering heeft een groot aantal adressen ontvangen, waarin ingenomenheid wordt betuigd met de verhooging der invoer rechten, waartoe de Regeering onlangs heeft besloten. Heden worden de Cortez gesloten. Op politiek gebied heerscht volkomen rust. Schiedam, 30 December 1890. Door bemiddeling van den boekhandelaar A. L. A. van Pinxteren ontvingen wij nog voor het te Hemsworth, in Engeland, te stich ten kerkje f2. Van B. een gedeeltelijk ingevulde prik- kaart f0.95. mmmm In de rivier de Maas voor deze stad had zich heden ochtend het ijs vastgezet. Het werd echter door de Harwichboot weder losge werkt, zoodat de Nieuwe Waterweg en de Maassluis I nog er door konden komen. In de vergadering van den gemeenteraad op gisteren werden nog behandeld de vol gende onderwerpen De rekening over 1889 en begrooting voor

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1