891 van het Burgerlijk Armbestuur en het Stadsziekenhuis werden goedgekeurd, nadat in de rekening van het Stadsziekenhuis de door den Raad gewenschte wijziging was gebracht. Tevens werd besloten aan het Burgerlijk Armbestuur kennis te geven, dat de jaarwedde van den administrateur door den Raad voor 't vervolg bepaald is op f 250. (Door liet ontsdagnemen van den ge meentesecretaris, den heer A. W. Mulder, die als administrateur van het B. A. eene jaarwedde van t 750 genoot, wordt deze func tie vacant.) Ook de rekening en begrooting der dd. Schutterij werden met algemeene stemmen goedgekeurd. Op liet adres van de heeren Hardy Dis pas en Philippart, te Tilburg, verzoekende kwijtschelding van de bun opgelegde boete wegens te late oplevering van den stoomke tel voor het stoomgemaal aan «Ie Broersvest, werd gunstig beschikt. De comm. van fa bric. had in dezen zin geadviseerd, omdat het werkelijk gebleken was, dat door afwe zigheid van den ingenieur met het persen belast, de stoomketel gehe-d buiten schuld van genoemde heeren te laat was afgeleverd. Daarentegen besloot de Raad met alge meene stemming afwijzend te beschikken op het adres van de heeren Cuylilz, verzoekende ontbinding van het huurcontract en terug gave der gestorte borgstelling voor de ter reinen van de werf »l)e Nijverheid." In af wachting of in het' begin van liet volgend jaar de verschuldigde buur zal betaald wor den, kon alsnog geen verdere beschikking omtrent die terreinen genomen worden. Den heeren H. J. Plant Co. werd op hun verzoek, tot wederopzegging en hoog stens voor den tijd van vijt jaren en twee maanden, continuatie van huur verleend van gemeentegrond bij hun in gebruik. Een gelijk verzoek van de Stearine-kaarsenfa- briek Apollo" voor gemeentegrond aan de Buitenhaven, werd toegestaan, nadat het huurcontract in verhouding was gebracht tot het feit, dat de in gebruik zijnden grond door demping van slooten van 600 tot 1200 centi aren is vergroot. Op het adres van de Symphonie-Vereeni- ging, verzoekende medegebruik van localiteit in den Doele, werd in dien zin beschikt, dat hun het gevraagde tegen een huurprijs van f 50 met vrij gebruik van vuur en licht werd toegestaan. Den korenmeters en wegers werd toegestaan voor kosten van kantoor hou ding een hooger bedrag uit hun eigen fondsen te gebruiken. Tot onderwijzers werden benoemdaan de school-Tijl de heer J. 11. Klein aan de 2e openb. armenschool de heer H. Zwalje, en aan de openbare herhalingsschool voor meis jes de heeren B. de Maar en J. van Rhijn, en tot onderwijzeressen de dames E.de Goede ren en E. van Vliet. Den onderwijzer A. Eisberg werd op zijn verzoek eervol ont slag verleend. Het voorstel van B. en W. tot uitbreiding der 3e openbare armenschool, aan de Ver lengde Dwarsstraat, met twee lokalen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Ten slotte werden B. en VV. gemachtigd te beschikken over het recht van afslag aan de Zeevischmarkt en over te gaan tot den verkoop van een ouden stoomketel, waarna de vergadering, nadat eerst nog de notulen der drie laatst gehouden vergaderingen wa ren gelezen en goedgekeurd, door den voor zitter werd gescheiden. Gisteren-middag had de verpachting plaats van het grasgewas van Schielands Hoogen Zeedijk, tusschen Rotterdam en Schiedam, voor 5 jaren, in 3 perceelen. Perceel 1 en 2 werden opgehouden voor f55 ieder, en per ceel 3 werd gepacht door J. Waalwijk, te Schiedam, voor f30. Gisteren-avond omstreeks half zeven had vrouw van der Woude, wonende in de Zee straat (Gorze) bij het ingieten van petroleum in de lamp het ongeluk dat hare kleederen in brand geraakten. Aan armen, borst en aangezicht deerlijk verbrand, werd beur door haar buurvrouw Stolk de eerste hulp ver leend. De geneesheer, die daarop werd ont boden behandelde haar verder. De toestand der vrouw moet vrij bedenkelijk zijn. H. M. de Koningin-Regentes heeft giste renmiddag eene deputatie uit den Haagschen gemeenteraad ontvangen die H. M. het adres van rouwbeklag kwam overhandigen. H. M. de Regentes heeft ter gelegenheid van het Kerstfeest aan koningin Wilhelrnina een kamerschut, stijl Bodewijk XV, geschon ken. Dit schut is versierd met vier sapverf- teekeningen, voorstellende gezichten van liet Loo en geschilderd door J. Van de Sande Bakhuyzen, J. W. van Borselen, W. Roelofs en Jan Vrolijk. De minister van waterstaat heeft het ge voelen van Ged. Staten der onderscheidene provinciën gevraagd over een iiur. toegezon den ontwerp tot wijziging en aanvulling van enkele bepalingen van liet reglement voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken. De voornaamste veranderingen zijn: lo. In trekking der bepaling, dat men, om tot lid eener Kamer benoembaar te zijn, gedurende vijf jaar bestuurder van eene onderneming van nijverheid of fabriekswezen moet zijn geweest, die termijn is nl. weggevallen 2o. beperking van het kiesrecht, door de aanslagen in het patentrecht als tapper, slij ter, sociëteit- of koffiehuishouder voortaan buiten aanmerking te laten, daar de uitoe fening van deze bedrijven geen aanleiding kan geven om bij den betrokken persoon die kennis van en belangstelling in de aangele genheden van handel en nijverheid te onder stellen, welke bij de overige aanslagen den grond tot toekenning van liet kiesrecht voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken op levert 3o. verbetering der bepalingen om trent de wijze van verkiezing en bepaling, dat de verkiezing, ter vervulling der plaat sen, die door ontslag, overlijden of door eene of andere reden openvallen, binnen zes maan den na dat openvallen geschiedt (thans, even als de gewone verkiezing, in de maand No vember). De Eerste Kamer der Staten-Generaal kwam gisteren-middag slechts even bijeen tot mededeeling van de benoeming van sectie rapporteurs en tot verzending van de door de Tweede Kamer aangenomen ontwerpen naar de afdeelingen. De spoedeischende be grootingen zullen heden te elf uren worden afgedaan. De buitengewone vergadering van de Prov. Staten van Zuid-Holland, ter verkiezing van twee leden der Eerste Kamer van de Sta ten-Generaal, op 30 Dec. a. s. te 4 uur, zal gehouden worden in het gebouw van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Met het oog op het aanstaande Nieuwjaars feest is de Directeur der Rijkspostspaarbank gaarne bereid, om, op hem te kennen gegeven verlangen, en voor zoover de voorraad strekt, aan werkgevers, chefs van ondernemingen, hotel- en koffiehuisliouders, hoofden van scholen, enz. kosteloos te doen toekomen het door hen gewenschte aantal exemplaren van een kaart-formulier, waarop allerlei in richtingen betrekkelijk genoemde Rijksinstel ling zijn vermeld, en dat zéér geschikt is, om aan werklieden, bedienden, leerlingen, enz. te worden uitgereikt. Brieven aan den Directeur der Rijkspostspaarbank zijn vrij van port. Volgens den Haagschen briefschrijver aan de Zwolsche Crt. is eene der eerste groote zaken, waaraan de Koningin-Regentes bare aandacht wijdt, de enquête naar den toe stand der arbeiders. Zij heeft zich de ver slagen doen voorleggen, want zij wil persoon lijk weten hoe liet er uitziet in de onderste lagen der maatschappij. De beslissing van den Hoogen Raad der Nederlanden, in volle vergadering genomen, komt hierop neer, dat zij die voor den Hoo gen Raad den ambtseed in eenige betrekking (rechterlijk ambtenaar, advocaat enz.) moeten afleggen, trouw zullen zweren aan den Koning, zoolang de wet op de rechterlijke organisatie ongewijzigd blijft. Het is, naar het Dbl. v. Z.-IL verneemt, niet juist, dat de Hooge Raad ook over de kwestie, in wiens naam recht moet worden gesproken, eenige beslissii g zou hebben ge nomen. Het is ook ongegrond, dat de Hooge Raad zou hebben beslist, dat de ambtenaren voortaan trouw moeten blijven zweren aan den Koning. Elk rechterlijk college heeft voor zich-zelven te beslissen aan wien (^Koning of Koningin) trouw moet worden gezworen door hen die voor dat college den ambtseed als rechterlijk ambtenaar enz. moeten af leggen. Tot verbetering van onjuiste berichten deelt het Weekblad van het Recht mede, dat de Hooge Raad alleen heeft beslist dat de eedsformulieren geene verandering ondergaan. Door de regeering was geen advies gevraagd en haar is dat ook niet gegeven, maar de rechterlijke ambtenaren leggen voor den Hoo gen Raad den eed af, zooals dat rechtscol lege dit voor zich heeft beslist. Een zeldzame dikte heeft het ijs reeds verkregen. Of'ficieele metingen, Zaterdag te Leiden gedaan, hebben aangetoond, dat de dikte ervan op vele plaatsen 85 centimeter bedroegde gemiddelde dikte was 65 cen timeter, terwijl het ijs onder de bruggen 50 centimeter dik was. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in een kantoor van een houthan delaar aan den West-Zeedijk te Rotterdam, waar men de brandkast opengebroken en de geldswaarde, een tamelijk belangrijke som, er uitgenomen heeft. Vermoedelijk heeft men zich aan de achterzijde over het ijs toegang tot het terrein weten te verschaf ten. De buren hebben des nachts wel een hevig gebons gehoord, doch hebben geen hulp durven roepen. De ledige brandkast is door de politie in beslag genomen, en een streng onderzoek wordt ingesteld. De Rotterdamsche Tramway-Maatschappij zal hare werkzaamheid weldra ook tot Dord recht uitstrekken. Naar wij vernemen, heeft »La Société anonyme beige des tramways de Dordrecht" geliquideerd en zat de exploi tatie der tramlijn in Dordrecht door de Rot terdamsche Tramway-Maatschappij woiden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2