St. Cliristophorus-Cantate. Kerknieuws. GEMENGDE BERICHTEN. Verbetering. LAATSTE BELICHTEN. ■voortgezet. In de eerste helft der volgende mnaand zal de overdracht reeds plaats hebben. (R. N.) Door de opnieuw ingevallen strenge vorst is de rivier de Maas van Slikkerveer tot Rotter dam in den nacht van Zondag op Maandag ge- heeltoegevroren. Wanneer nu geen ijsbrekers beproeven tegenstand te bieden, zal de pas sage spoedig een geregelden gang kunnen hebben over het ijs, zeer ten gerieve van de talrijke bewoners van Bolnes, Slikkerveer en IJselmonde, die thans tamelijk geïsoleerd zijn. Allerwegen werd gedurende de laatste da gen druk geprofiteerd van het ijsvermaak. Op Ivralingsche en Bergsche Plassen werd druk gereden, terwijl de banen derKraling- sche IJsclub wemelden van schaatsenrijders. De banen der Bergsche Plassen zijn te ver kiezen boven die der Kralingsche het ijs is er effen, bijna zonder scheuren. De weg er heen langs het achttal watermolens is goed berijdbaar. (Rolt. Nwsbl.) Het heeft niet veel gescheeld of de Flak- keeërs hadden het met de Kerstdagen zon der brood of gebak moeten doen. Door het ijs van liet wereld verkeer afgesloten, gaan er zelfs dagen voorbij dat de post niet arri veert en de pakketpost in gebreke blijft de uoodige gist aan te voeren. Tot Woensdag morgen waren de meesten dier eilandbewo ners onkundig met hetgeen op het vaste land voorviel. Het isolement is schier volkomen. iMMMTJOWuni DEN HAAG. Men verzoekt ons te mel den, dat het bericht, voorkomende in eerige couranten, als zoude Hare Majesteit de Ko ningin in de atgeloopen week in eene arre- slede zijn uitgeleden, op eene dwaling moet berusten. Immers, Hare Majesteit heeft het paleis nog niet anders dan in een gesloten rijtuig verlaten. Van het uitrijden in eene arreslede kan uit den aard der zaak gedu rende den zwaren rouw geen sprake ziin. {N. R. Ct.) Het was voorzeker eene gelukkige ge dachte van het bestuur der Zangvereeniging »St. Gregorius" in dezen Kersttijd de Cantate Van St. Christophorus, den legendarischen dra ger van het Christuskind, op te voeren. Wie kent ze niet, de legende van St. Christopho rus, den reus, die alleen den machtigsten aller koningen wil dienen en dien vindt niet »n den aardschen vorst, niet in den duivel, tvelke hij achtereenvolgens diende, maar in het Kind Jezus, dat hij over de wateren draagt. Deze oude legende, zoo treffend spre kend tot het innerlijk vroom gemoed, was door een uitstekend musicus tot het on derwerp voor een nieuw toonwerk gekozen. Ue Duitsche componist Joseph Schmalohr bewerkte ze voor eene cantate in den geest Van deken Midler's Weihnachts Oratorium hij doorvlocht haar met eenige teksten uit de H. Schrift en maakte ze geschikt voor ftene uitvoering voor soli en gemengd koor rnet piano-begeleiding en levende beelden Mdus vormde hij een geheel, dat, goed uit gevoerd, niet nalaten zou op zangers en hoorders beiden een overweldigenden innig Vromen indruk te maken. Eene cantate met levende beelden uit te voeren moet voorwaar geen gering werk geacht worden. De Zangvereeniging »St. Hregorius" is echter voor de vele bezwaren daaraan verbonden, niet teruggedeinsden dat zij de opgevatte taak tot aller tevreden heid heeft volbracht, bewpes het herhaald applaus van het over talrijke en zeer ver- ■cheiden publiek, dat gisteren-avond de zaal van »Musis" vulde. Treffend schoon zijn dan 'Jok de verschillende passages van deze' heer- ijke compositie, waarin recitatief en dialoog de verschillende teksten uit de H. Schrift door de soli worden vertolkt, en waarin de bas-solo den reus Reprobus (Christophorus) en de baryton-solo den kluizenaar vertegen woordigt. Daarbij sluiten zich telkens de koren zeer juist aan, en vertolken als het ware den indruk dien de voorafgaande solo zang op den godsdienstig gesteir.den mensch heeft gemaakt. Vooral in het hoog gestemde Lobe meine Seele den Herren, of het kin derlijk schoone lm Namen Jesu sollen sich beugen, maar vooral in het opgewekte slot koor Singel dem Herrn ein neues Lied kwam dit het meest uit. De machtige in druk door den heerlijken zang gemaakt, wordt nog verhoogd door de aanschouwelijke voor stelling van de verschillende episodes der legende. De tableaux vivaats, die den reus Reprobus ^Christophorus) achtereenvolgens in dienst van den aardschen koning, van den duivel en van den Koning des Hemels voor stellen, munten uit door juistheid van voor stelling en rijkdom van costumes en decora- t.el. Het geheel maakte dan ook een over weldigenden, diep godsdi'enstigen indruk, zoo als wij door verscheidene toehoorders hoor den getuigen. Tot dit buitengewoon succes heeft voor zeker de juiste uitvoering dezer schoone cantate zeer veel bijgedragen. Solisten en koren kweten zich uitstekend van hunne vaak moeilijke taak de koren waren on danks den hoogen toon over 't geheel zuiver er werd met een gloed en aplomb gezongen, zooals wij dat van de zangers der St. Grego- rius-Vereeniging gewoon zijn maar ook de solisten waren bijzonder goed de bas-solo, de heer C. v. L., had met het aria Es dürs- tet een buitengewoon succes, en het duo Selig der Mann, door den tenor-solo, den heer C. L., en den baryton-solo, den heer J. L., gezongen, wekte algemeeue bewonde ring. Ook de sopraan- en alt-solo, de jonge- heeren E. en B., brachten door hunne lieve stemmen en de juiste uitvoering hunner partij het publiek in verrukking. Tot het succes van het muzikale gedeelte heeft gewis ook de juiste piano-begeleiding van den heer D. Z. zeer medegewerkt. Maar ook den voorstellers der tableaux-vivants behoort een woord van lof gegeven te wor den het succes dezer beeldengroepen is vooral I aan hunne juiste eri goed volgehouden poses te danken. De bekende heer Van Geldrop heeft tot dit succes door de schoone groe peering voorzeker veel bijgedragen. Verder hebben zich nog voor deze uitvoering ver dienstelijk gemaakt, de heer F. van Beekum, door het scliilderen van het decoratief, en de lieer Van Staveren, door zijne kunstverlich- tirig. Allermeest behoort echter in dezen een woord van hulde te worden gebracht aan de Zangvereeniging »St. Gregorius," die dit groote j werk met moed heeft aanvaard, en het heeft i uitgevoerd met een succes, zooals zij-zelve wellicht niet had durven verwachten. Z. D. Hw. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Oude-Rijn den weleerw. heer W. Lunter. In het klooster der Eerw. paters te Schim- mert (L.) is andermaal de influenza uitge broken. Onderscheidene leerlingen zijn door die ziekte aangetast. Hbl Het ijs heeft ook te Wilnis offers geëischt. Twee dochtertjes, ond 5 en 3 jaren, van den aan het Woerdensch Verlaat wonenden schip per W. S., vielen door het ijs en werden door de moeder levenloos opgehaald. Van verschillende zijden vernam de Ned. Sport, dat het rijden met veiligheidswielers op ijs zeer goed gaat. Hij, die zich echter op glad ijs waagt, heeft kans te slippen, is er echter wat sneeuw op de baan dan zal alles goed gaan. Al de elf Friesche steden zijn in één dag op schaatsen bezocht door den heer W. Mu iier van Haarlem, oud 27 jaren en geboren in Friesland. Hij vertrok 's morgens 7 uur van Leeuwarden en was 's avonds 8 uur te rug. De rust, die hij hier en daar nam, was te zamen 2 uur. De afgelegde afstand bedroeg p.m. 180 kilometer. De vader en de grootvader van den heer Muiier maak ten in vroegere jaren denzelfden tocht. Na eene langdurige instructie, die een aantal hoogst bezwarende omstandigheden voor de beklaagde aan het licht had gebracht, heeft Grietje Wobbers Gaaikema, weduwe van den oud-burgemeester van Grijpskerk Klaas Hellinga, oud 59 jaren, in den laatsten tijd woonachtig te Roden en sedert 16 Oc tober gedetineerd in het huis van bewaring te Assen, aan den rechter van instructie bij de rechtbank te Assen bekend, in de eerste helft van October hare 20-jarige dochter Grietje Hellinga om het leven te hebben gebiacht door haar op drie verschillende tijdstippen rattekruit, in melk, in thee en in water gemengd, toe te dienen. Het ver moorde meisje, dat als vaderlijk erfdeel eene inschrijving op het Grootboek der 2± pets. Nationale Schuld ten bedrage van 22,000 gulden bezat, terwijl de moeder haar geld had opgemaakt, zou in November met iemand uit Groningen in het huwelijk zijn getreden. De moordenares had in het be gin van dit jaar gezorgd, dat hare dochter haar bij testament universeele erfgename had gemaakt. Te Amsterdam ontspoorde Zondag-namid- dag te 12| uur op het Westelijk Stations eiland een gedeelte van een rangeertrein, op weinige passen van de balustrade van het beruchte viaduct. Gelukkig vielen een twee tal wagens oor den schok om, zoodat het ongeluk alleen materieele schade veroorzaakte. Terwijl de landbouwer J. L., te Etten, bij Breda, naar de kerk was, drongen 's mor gens te zes uur vier onbekende mannen zijne woning binnen, bonden den alleen in huis zijnden 16-jarigen jongen en dwongen dezen hun de plaats te wijzen waar geld lag. Zij stalen toen eene som van f 16, maakten den knaap los en verwijderden zich. Zij zijn tot hiertoe nog niet bekend. Volgens bericht uit Athene laat Schlie- man twaalf millioen fr. na. De heer Dorp- feldt, director van het Duitsche Oudheidkun dig Instituut, gaat naar Napels om het lijk af te halen, hetwelk op den Colonus-heuvel wordt begraven. Volgens een telegram uit Shanghai, is een schip, voerende denzelfden naam als de stad en toebehoorende aan de »China-zeevaart-com- pagnie", in zee verbrand bij Wuliu en heb ben ongeveer 200 opvarende Chineezen bij dit onheil het leven gelaten. In het ingezonden stukje: »Beursusance", in ons nummer van gisteren, is een zinstorende fout geslopen. Er staat in de alinea omtrent de wijze van verkoop binnen drie weken; dit moest zijn binnen drie dagen. Tot leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn heden door Prov. Staten van Zuid-Holland gekozen in plaats van wijlen den heer Huydecoper de heer mr. E. Cre- mers, Minister van Staat, oud-voorzitter van de Tweede Kamer, met 39 stemmen tegen 23 op den heer C. J. Van der Oudermeu- len; in plaats van wijlen den heer Blussé, de heer II. A. Ncbbens Sterling, burge meester van Dordrecht, met V2 stemmen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3