14e Jaarg. Zaterdag 3 Januari 1891. No. 3874. V li II8 G I I 1,1 N T 1) A G E L I.) K S. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs der]Advertentie» ALGEMEEN OVERZICHT. BINNENLAND. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs van dit lilad Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door gelieel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van <len' inhoud dezer courant is ver- sakerd volgens de Wet van 28#Juni 1881 (Stsbl. no. 224.) Van 16 regels0.60 "N Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. In Canada heerscht groote opschudding naar aanleiding van het aan Blaine toege schreven decreet der Amerikaansche regee ring om alle Amerikaansche havens behalve St. Laurens, Albans en Vermont, voor het Canadasche vee te sluiten, om pressie op Canada uit te oefenen ter zake van de kwes tie der visscherij in de Behringzee. Boven dien zou Blaine besloten hebben, tot eene gestrenge toepassing der visscherij wetten in de Behringzee in de aanstaande lente, ge steund door eene indrukwekkende vlootde- monstratie, bestaande uit zeven speciaal in gerichte snelvarende kuststoombooten, met snelvuurgeschut gewapend en met driedub bele bemanning. DUITSCHLAND. De Köln. Volkszeitung weet te melden, dat de Pruisische regeering binnenkort een nieuw wetsontwerp zal indienen betreffende de Sperrgelder (een bedrag van 16 a 17 mil- lioen mark gevormd door de ingehouden tractementen der tijdens de Culturkampt vervolgde geestelijken.) Reeds vroeger is een dergelijk ontwerp ingediend, maar de Sperrgelder werden daarbij tot een Staats fonds verklaard, waarbij dan alleen de rente (berekend tegen 3£ pet.) aan de geestelijkheid werd uitgekeerd. Het Centrum kon zich daarmee natuurlijk niet vereenigen, en de regeering leed dus, bij hare poging om deze kwestie op te lossen, schipbreuk. Naar men zegt, wil de Regeering de gelden thans di rect en in eenmaal teruggeven aan de bis schoppen, een regeling welke bij het Centrum zeer zeker in betere aarde zal vallen. Aan Verscheidene bladen wordt uit Posen gemeld, dat de landverhuizing naar Brazilië in de districten Inorozland en Strelno steeds grootere afmetingen aanneemt. Twee aldaar door den Amsterdamschen agent Morawiez aangestelde onderagenten worden gerechte lijk vervolgd en de Pruisische landraad Ha- senpflug te Strelno heeft bekend gêmaakt, dat luidens een hem toegekomen mededee- ling van de politie te Bremen, de Nord- deutsche Llcyd zich tegenover den Rijkskan selier verbonden heeft, om geen onderdanen Van het Duitsche rijk met hare stoomsche pen meer naar Brazilië over te voeren. ENGELAND. Parnell is nog niet te Parijs verschenen om met O'Brien te onderhandelen Mc. Carthy en Sexton, die met O'Brien een onderhoud hadden bij diens aankomst te Boulogne-sur- Mer, zijn voorloopig naar Engeland terugge keerd, in afwachting dat men hen bij de eventueele beraadslaging te Parijs zal noodig hebben. De liberale Engelsche staatsman Gladstone vierde den 29n December 11. zijn 81 n ver jaardag, maar ondanks dezen lioogen leeftijd gevoelt hij zich nog altijd krachtig en ge zond en zal hij er zeker niet voor terug deinzen opnieuw het bewind te aanvaarden, wanneer de eerstvolgende verkiezingen in het voordeel zijner partij uitvallen. Reeds 58 jaren lang heeft de groote oude man, gelijk zijne vereerders hem noemen, in het Parlement zitting en uiterst weinig staatslieden hebben zeer zeker zulk een werkzaam leven achter zich als deze leider der Engelsche liberalen. Weinige politici zijn ook zoo populair. Eenige jaren geleden, toen de grijze staatsman on verschrokken de vaan der Iersche home-rule ontplooide, scheen het een oogenblik, dat die populariteit een gevoeligen knak zou krijgen, maar de minder gunstige stemming, welke zich in 1886 onder de kiezers ten opzichte van den grand old man openbaarde, is blijk baar sinds lang geweken, en de mannen die hem het heftigst bestreden, lord Hartington en de heer Chamberlain, hebben hun aan hang al meer en meer zien slinken. En wordt de nederlaag van Parnell bestendigd, dan lijdt het geen twijfel, of Gladstone zal binnenkort het doel bereiken, dat hij zich eenige jaren geleden openlijk voor oogen stelde. De Ieren hebben eene beslissing genomen over het gebruik der in Amerika vergaarde sommen. Zij zullen uitsluitend bestemd wor den voor uitgezette pachters. Een Parnel- listisch en een Mac Carthyistisch afgevaar digde zijn met het beheer van het geld be last. Deze overeenkomst heeft in geheel Ierland groote vreugde verwekt. ITALIË. De Regeering schijnt vast besloten den strijd tegen de Kerk met nadruk voort te zetten. Binnenkort zal zij bij het Parlement een wetsvoorstel indienen, waarbij aan de Kroon de bevoegdheid gegeven wordt het exequateur aan de bisschoppen te ontnemen, dus de bisschoppen zonder vorm van proces af te zetten. Een ander wetsontwerp zal de echtscheiding invoeren en is geschoeid op de leest der Fransche wet-Naquet. De mafon- nerie weet wel wat 's lands belang eischt. De procureur-generaal te Florence heeft een brochure in beslag doen nemen, die tot ver heerlijking van Giordano Bruno strekte. Deze strekking was natuurlijk de oorzaak van den maatregel niet, maar de brochure, die gratis verspreid zou werden, bevatte re volutionaire aanvallen tegen de bestaande regeering in den geest van Bruno. Zoo ziet men dat de heer Crispi de verheerlijking van een goddelooze toelaat, als men hem alleen tot wapen tegen de Kerk wil gebrui ken, maar ze belet, als men hem ook con sequent tegen den Staat wil keeren. ROME. Het Vaticaan heeft bij circulaire, o. a. aan de gezanten gericht, bekend gemaakt, dat de toegang tot de museums en galerijen niet meer vrij zal zijn, maar dat men een entree van een lire zal moeten betalen. Hierdoor doet de Paus akte van eigendom en geeft hij antwoord aan den heer Crispi, die dezen zomer meermalen beweerde, dat de Paus slechts vruchtgebruiker van nationaal eigen dom was. Crispi schijnt dit ook aldus begrepen te hebbenwant thans laat hij door zijne Ri- forma zeggen, dat het bevel van den Paus om het bezoeken der Vaticaansche museums voortaan slechts tegen betaling van entree j toe te laten, in strijd is met de waarbor- genwet. »Deze wet", zoo betoogt het blad, jverleent den Paus slechts het vrije ge bruik der apostolische paleizen, maar geeft hem geen recht tot zulk een vrije beschik king als de zooeven genoemde. De Staat zou desverkiezende de museums in eigen beheer kunnen nemen. De Paus heeft, naar zijne eigen bewering, dë waarborgenwet niet erkend. Dit is echter niet zoo. Hij heeft de dotatie niet aangenomen, maar hij maakt toch ten ruimste gebruik van alle begunsti gingen, welke hem in die wet zijn toege kend, gelijk voldoende blijkt uit het gebruik zijner voorrechten omtrent post- en telegraaf dienst, zijne opdracht aan de bisschoppen om het koninklijk exequatur aan te vragen, en gelijk ook gebleken is bij gebeurtenissen ten tijde van het conclave na het overlijden van Paus Pius IX." »De regeering zal ditmaal, om redenen van opportuniteit aan het Vaticaan alle pijnlijke vertoogen omtrent het gewaarborgde recht van exterritorialiteit besparen de Curie mo gen echter toezien, dat uit den bovenver melden maatregel zich geen gevaarlijk prece dent vorme. Anders zou de regeering zich genoodzaakt zien, hare waarborgenwet op daartoe noodige wijze te veranderen. Schiedam, 2 Januari 1891. Woensdag-avond kon de stoomboot VIaar dingen IJ hare reis niet verder voortzetten,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1