By dit ftmer kboorl een BjjmpiiL 14e Jaaiy. Zondag 4 en Maandag 5 Januari 1891. No. 3875. VERSCHIJN T I) A G E E IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs Jer]Adverteiitiëii; ALGEMEEN 0VEEZICHT. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURA Prijs van dit Blad Voor Schiedam per 3 maanden 4.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers>0.05 Het auteursrecht van tien' inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 2H|Juni 1881 (Sfsbt. no. 124-) WMK\ Va" regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.40 Y V°or herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. A MER1KA. Uit New-York wordt gemeld, dat het huis Marshall Fieldt Co. te Chicago, de groot ste Amerikaansche handelsfirma, besloten heeft de schatkist een proces aan te doen 0rn de wettigheid van de tariefwet van Mc Kinley door het gerecht te laten uitmaken. P^doeld huis beweert dat de wet krachteloos ls wegens het gemis van eenige bepaling °mtrent de drawback bij den weder-uitvoer van tabaksartikelen. DUITSCHLAND. De jongste zoon van den Keizer zal den Koning en de Koningin van Italië tot peter en meter hebben. De presidenten van de Volksvereeniging, ^Velke dezer dagen in Duitschland is opge richt en ten doel heeft het socialisme te be vrijden en belangstelling voor de maatschap pelijke nooden te wekken, zagen zich dezer dagen met een vleiend schrijven van goed keuring vanwege den H. Vader vereerd. De Daus moedigt de drie presidenten, de heeren dr. Windhorst, Brandts en Timborn, krachtig aan en uit de verwachting dat hun streven veel nut zal stichten. Gelijk reeds is gemeld, hebben de Duit- Vhe socialisten bij de gemeenteraads-ver kiezingen in de verschillende Bondstaten bijna °veral de nederlaag geleden. Thans wordt Ult Leipzig gemeld, dat die verkiezingen in ''et koninkrijk Saksen zijn atgeloopen en dat °veral de socialisten in de minderheid zijn Sebleven, uitgezonderd in de stad Wiirzen, alwaar een samenwerking tusschen hen en ''e vrijzinnigen heeft plaats gehad, om voor elke der beide partijen drie zetels in den ge meenteraad te veroveren, hetgeen ook ge kikt is en anders niet gelukt zou zijn. Vorst Bismarck's plan is zijn goederen Marzin, Schönhausen en Schönau door zijn zoons, graaf Herbert en Wilhelm, te laten be sturen en zich-zelf slechts met het bestuur vari Friedrichsruh te belasten. ENGELAND. De werkstaking der spoorwegbeambten 'r' Schotland begint haar einde te naderen. De Glasgow and South Western Railway l'eeft weer 400 der vorige beambten in dienst genomen. Op deze lijn loopen alle D'einen weer geregeld en ook op de andere lijnen begint de dienst weer aanmerkelijk te Verbeteren. Reeds Donderdag II. was het verkeer op de spoorwegen ondanks de drukte wegens Nieuwjaar aanmerkelijk verbeterd. In groote bijeenkomsten der werkstakers te Glasgow en te Edinburg werd het voorstel der werk stakers te Dundee verworpen ter benoeming van een comité voor het voeren van onder handelingen met de belanghebbende spoor- besturen om tot een vergelijk te komen. In de bijeenkomsten te Glasgow en te Edinburg is integendeel besloten de werkstaking tot het uiterste voort te zetten en georganiseerd verzet tot stand te brengen tegen elke aanvraag bij het parlement om concessie door de belanghebbende drie spoorwegmaat schappijen. Parnell is toch eindelijk naar Frankrijk gekomen om met O' Brien te confereeren. Niet te Parijs maar te Boulogne-sur-Mer heeft de samenkomst plaats gehad. Parnell had vijt van zijne parlementaire aanhangers medegebracht, maar O' Brien wenschle hem voor alles een half uurtje onder vier oogen te spreken. Wat toen tusschen hen is voor gevallen, weet niemand, maar wel gaven beiden blijk van wederzijdsche groote wel willendheid, en ook verwacht men dat spoe dig een tweede conferentie zal plaats heb ben. Voorloopig is Parnell naar Londen en O' Brien naar Parijs teruggekeerd. Vol gens sommige geruchten zou Parnell zich bereid hebben verklaard af te treden, als in zijne plaats niet Mac Carthy maar O' Brien tot leider der partij werd gekozen. De Engelsche assurantie-maatschappij sLloyds" zal, naar te Hamburg ontvangen berichten, Johann Orth's schip »Margaretha" verloren verklaien. De agenten der maat schappij, Ei lie en Moss te Hamburg, zullen de verzekeringssom voor Orth's erven aan den rechter Rabener, te Weenen, uitbetalen. FRANKRIJK. De president der republiek, op Nieuwjaars dag antwoordende op «le toespraak van het corps diplomatique hij monde van den Pau selijken nuntius, zeide, dat hij met innige voldoening de betuiging van sympathie jegens Frankrijk ontving. Frankrijk heeft die te danken aan de ondubbelzinnigheid en ge matigdheid zijner buitenlandsche staatkunde, aan de denkbeelden van vrede en gerechtig- tigheid, waaraan de republiek vastgehecht is. Tegen middernacht hebben de afgevaar digden van den vroegeren Patriottenbond met Paul Deroulède aan hun hoofd, op oude jaarsavond de vlaggen van het standbeeld van Straatsburg op de Place de la Concorde te Parijs door nieuwe vervangen. Deroulède hield daarbij een toespraak en onder het geroep van »Leve Elzas Lotharingen" ging men uiteen. De rust werd niet verstoord. HET OOSTEN. Het gerucht dat Oostenrijk aanstalten maakt om in het Balkan-schiereiland nog verder door te dringen en Salonika te be zetten, heeft te Londen geen opzien gebaard, daar de akte van samenwerking van Oosten rijk en Engeland contra Rusland ten tijde van den Russisch-Turkschen oorlog de toe stemming van Engeland bevat tot bezetting van Salonika door Oostenrijk-Iiongarije. De Grieksche minister van financiën en de directeur der Atheensche Credietbank, die de belangen vertegenwoordigen van de buitenlandsche kapitalisten, hebben eene overeenkomst geteekend tot het sluiten van eene leening van 45,000.000 drachmen in goud. Deze Jeening is bestemd tot den aanleg van een spoorweg van Athene naar Larisse. De rente is 5 pet. en de koers van uitgifte 86. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Uit Buda-Pest wordt van 1 Januari ge seind In antwoord op de geluk wenschen en de hulde namens de liberale partij door Tisza uitgesproken, heeft de minister-presi dent, graaf Szapary, zijn dank betuigd en den oprechten wensch der regeering uitge drukt dat een handelstractaat met Duitsch land zal gesloten moeten worden. Oosten rijk-Iiongarije, zeide hij, is niet aansprake lijk voor den strijd van belangen met Servië en Rumenië. De minister sprak verder zijne afkeuring uit over de z. i. godsdienstige onverdraag zaamheid gebleken bij de kwestie der zoo genaamde Wegtaufungcn (gemengde huwe lijken) maar de regeering handhaaft stellig haar standpunt en zal ter hervorming van den burgerlijken stand wetsontwerpen daartoe aan de Kamer aanbieden. De regeering en de liberale partij, meende hij, kunnen zich met vertrouwen aan de kiezers vertoonen. ROME. Binnenkort zal, naar men verneemt, een Pauselijk schrijven verschijnen, waarin Z. II. als eene hem zeer aangename hulde bij zijn aanstaand gouden bisschopsfeest den geloo- vigen van alle landen aanbeveelt het bijdra gen tot den bouw eener kerk, ter eere van zijn II. Patroon Joachim, te Rome, in de nieuwe wijk Prati di Castello, waar voor de werkliedenbevolking groote behoefte aan een kerkgebouw bestaat. Mgr. Azarian, patriark der katholieke Ar meniërs, heeft dezer dagen van den H. Vader een schoon schilderij ten geschenke ontvan gen, voorstellende Paus Leo de Groote. Deze Paus is voorgesteld, dragende het Grieksche pallium en zijn bekenden dogmatischen brief

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1