B IN N K N L A. N I). Tabora ter hulp snelt, om het Duitsche oppergezag te doen eerbiedigen, alvorens de Arabieren een formeelen opstand verwezen lijken, zooals vroeger op de oostkust is ge schied. Bismarck's Ilamb. Nachr. verzekert, dat de oud-kanselier er niet (meer) aan denkt, in het openbaar leven terug te keeren, en dat hij het befaamde woorduLe roi me reverra De Koning zal mij terug zien," nooit heeft gesproken. Bismarck is sinds zijn ver trek uit Berlijn niet voornemens geweest, nog oflicieele betrekkingen met den Keizer weder aan te knoopen. ENGELAND. De Regeering heeft door de Board of Trade den ontwerpers van het plan tot het maken van een tunnel onder het Kanaal doen weten, dat zij zal voortgaan het als haren plicht te beschouwen tegen het wetsvoorstel te stem men, dat opnieuw bij het Parlement is in gediend. De Londensche bladen bevatten een uit voerig schrijven van Frank Smith, waarin hij generaal Booth aanvalt en hem beschul digt alleen do belangen van het Leger des Heils te bedoelen met zijn voorgewend liefdadig werkIn darkest Englandzelfs zegt hij, dat de generaal de gelden voor de verwe zenlijking van zijn groot plan ingekomen, voor de propaganda van het leger heeft aan gewend. Gelijktijdig is ingekomen een schrij ven van den predikant Webb-Peploe, een der ijverigste aanhangers van Booth's plan nen, die eveneens den generaal loslaat. Naar aan de Standard uit Shangaï wordt gemeld, is het besluit om de buitenlandsche gezanten in China in gehoor bij den Keizer toe te laten geschorst, tengevolge van het overlijden van 's Keizers vader en wordt de audiëntie vooiioopig uitgesteld. PORTUGAL. Blijkens berichten uit Lissabon vindt het bericht dat de grondslag zou zijn vastgesteld voor eene scheidsrechterlijke beslissing van het geschil over den Delagoabaai-spoorweg geen geloof in de oflicieele kringen. In de troonrede waarmede Vrijdag 11. de Koning de Kamers heeft geopend, stelde hij in het licht dat het land rustig is. De onder handelingen met Engeland zijn nog steeds aanhangigmaar er is eene overeenkomst voor zes maanden gesloten. De geschillen omtrent de grenzen met den Congo-staat en die betreffende den Delagoa-spoorweg zijn onderworpen aan ae scheidsrechterlijke uit spraak van den president der Zwitsersche republiek. Het garnizoen in Mozambique zal versterkt worden. Verder geeft de Koning de hoop te kennen, dat de vlottende schuld geconsoli deerd zal worden en dat, dank zij een voor zichtig bestuur, het onnoodig zal zijn spoedig opnieuw eene krediet-operatie te doen. ROME. De II. Vader heeft ter gelegenheid van het Nieuwe jaar eene depêche met geluk - wenschen van den Czaar ontvangen, in welke Alexander III tevens de hoop uitspreekt, dat er spoedig eene door beide partijen ge- wenschte overeenkomst moge tot stand ko men in zake de kerkelijk-politieke onder handelingen tusschen Rusland en het Vati- caan. Ter logenstraffing van de geruchten die dezer dagen weder de rondte doen omtrent den min gunstigen gezondheidstoestand van den Paus laten wij hier de woo: den volgen, die de H. Vader tot zijn majordomus heeft gesproken, toen deze hem namens het per soneel van het Vaticaan zijn gelukwenschen op Nieuwjaarsdag aanbood. Zij luiden als volgtsAndere jaren, als ik uwe Nieuwjaars- wenschen in ontvangst nam, zeide ik, dat het wellicht voor het laatst zou zijn. Ik bedroog mij echter. Daarom zeg ik dit jaar eenvoudig »Dat Gods wil geschiede Aan de Agence Ilavas wordt uit Rome geseind, dat Woensdag II. in eene vergade ring van archeologen der catacomben van Priscilla, op den weg van Salara, de com mandeur Rossi de ontdekking heeft medege deeld van de basiliek van St. Sylvester, een monument der vierde eeuw, waar zich de graven bevinden van zes Pausen. Schiedam, 5 Januari 1891. Nadat reeds het bedrag der ingekomen giften voor het kerkje te Hemsworth (En geland) door ons aan den weleerw. heer B. Speet was overgemaakt, is nog aan ons bureau ontvangen Nieuwjaarsgift voor het kerkje te Hems worth f 1.50. Op last van Z. H. den Paus zal morgen, feestdag van Driekoningen, in alle katholie ke kerken der wereld eene collecte worden gehouden voor de Afrikaansche Missiën, tot afschaffing der slavernij. Inderdaad, een heerlijk denkbeeld, Hem geheel waardig dien wij als den Paus der profetie zoo gaarne met het Lumen in Coelo begroeten. Op den feestdag van de Ver schijning des Heeren, den dag waarop de Heer Zijn licht voor de heidenen deed schij nen en ons in hun tot het ware geloof heeft geroepen, zullen wij onze dankbaarheid voor die groote gave kunnen toonen door het offer te bieden, waarvan de offergaven der Koningen uit het Oosten de aanduiding en voorafbeelding waren. Die gedachte moet ons voorzeker aanspo ren om in ruime mate aan de roepstem van den Vader aller geloovigen gehoor te geven, en door onze milde offers den tijd te be spoedigen, waarop voor de volkeren van Afrika niet meer de dageraad, maar het volle daglicht van Gods genade zal schijnen. De Zangvereeniging »St. Gregorius" gaf Zondag-avond in »Musis Sacrum" voor een vrij talrijk en zeer net publiek eene tweede opvoering van de Cantate »St. Christopho- rus," welke Maandag-avond met zooveel suc ces werd opgevoerd. De uitvoering was zoo mogelijk nog beter dan die op laatstgenoemden avond. Koren en solisten bleken nog meer met hun taak vertrouwd te zijn geraakt en leverden een geheel, dat als eene schoone vrucht van degelijke studie en bijzondere toewijding moet geprezen worden. Maar ook de voorstellers der tableaux- vivants waren bijzonder in hun rol en werk ten ijverig samen om de verschillende groepen tot hun recht te doen komen, waartoe ook de fraaie constumes (van de firma A. Sei ne Zn. te Amsterdam) en de kunstver lichting door den heer Van Staveren, te Gouda, aangebracht, het hunne bijdroegen. Het gaat ons bestek te buiten, van de ver schillende tableaux uitvoerig melding te maken maar als de schoonste mogen wij wel noemen die welke den reus Reprobus (Christophorus) aan het hof van den aardschen koning voorstellen, en die welke ons den drager van het Christuskind (Christophorus) in dienst van den Koning des Hemels te zien geven. Ook het tafereel, waarin men Satan ziet vluchten voor het Kruis, dat zich aan den weg verheft, is zeer indrukwekkend. In al deze tafereelen werden door de juiste en goed volgehouden poses der zgn. levende beelden de verschillende houdingen en de onderscheidene gelaatsuitdrukkingen der if de legende optredende personen uitstekend vertolkt. In het slottableau treden al de personen, die tot de voorstelling der veU schillende tableaux medewerkten, gezamenlijk op. Het stelt ons voor de verheerlijking vaf St. Christophorus, die het Christuskind op zijne schouders draagt en ten hemel heft, tegelijk met het Kruis, waardoor Het de wereld heef' verlost, en dat blijkbaar het voorwerp dei' vereering is der geloovigen en de schrik der duivelen. Ieder die door deze korte beschrijving dfl strekking van dit zangspel eenigszins bevat, za' inzien dat wij hier te doen hebben met eene: herleving dier zinrijke spelen, die onder deii naam van mysterie-spelen in vroegere eeuwen bekend waren. Inderdaad, wij zijn in onzen tijd getuige van het lofwaardig streven oriij het tooneel (bij de volkeren der oudheid tot leering en verbetering der zeden ingevoerd,] doch in onzen tijd een bron van zedenbederf geworden) weder tot zijne vroegere prijzens waardige bestemming terug te voeren. Wie zich overtuige wil, hoe dit heilvol streven in het hier bedoelde zangspel is belichaamd,! hij make gebruik van de geboden gelegen heid om op Driekoningen-avond de laatste op voering van »St. Christophorus" bij te wonen. Dat hij zich niet alleen opgewekt, maar ook gesticht zal gevoelen, durven wij stellig ver zekeren. Namens eenige buitengewone leden werd na de uitvoering op 11. Zondag-avond denl heer A. M. den Draak, als president der Zangvereeniging »St. Gregorius," een tref fend blijk van waardeering in den vorm van een fraaien krans aangeboden. De krans is uiterst fijn in geplet ijzer bewerkt en bestaat uit hulstbladeren, waarover twee waaiervormige palmbladeren, liggen. Aan den voet bevindt zich een fraai roset, be staande uit een rozetak met ontloken roos en knop. De natuur is getrouw nagebootst, zoowel wat den vorm als de kleur der ver schillende deelen betreft. De rozeblaadjes o. a. zijn bij nauwkeurige beschouwing zoo fijn en juist mogelijk afgewerkt. Van de roset hangen satijnen linten af van witte en lichtblauwe kleur, de kleuren der Vereeniging. De heer Den Draak betuigde den onbe kenden gevers hartelijk dank voor dit ver rassend huldeblijk, en hoopte, dat zij nog lang van den bloei der Vereeniging zouden getuigen zijn. Daarna werd de krans onder algemeen applaus op zijn verzoek aan het vaan del der Vereeniging gehecht. Zaterdag-middag omstreeks 3^ uur viel de baas van den Oostmolen, G. van Katwijk, door een luik van de eerste verdieping naar beneden. Aan een been en aan het gelaat deerlijk verwond, werd hij naar zijne woning in het Broersveld gebracht. Naar wij ver nemen, is zijn toestand dragelijk. Het is onge veer drie maanden geleden, dat Van Katwijk een dergelijk ongeluk overkwam. Heden-ochtend circa 8^ ure raakte een aankomend meisje met een tweewielige handwagen in de Lange Kerkstraat te water. Zij werd echter onmiddellijk door een paar voorbijgangers op het droge gebracht, terwijl ook de wagen, waarin zich een brood be vond, weer spoedig op den wal stond. Als eene bijzonderheid kan gemeld wor den, dat in de laatste dagen alhier loggers gebezigd worden om als lichters dienst te doen. Hare Majesteit de Koningin-Regentes liet aan den Burgemeester van Arnhem ter hand

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2