Ingezonden. Kerknieuws. GEMENGDE BERICHTEN. LAATSTE BERICHTEN. Handelsberichten. 0.60. stellen een bedrag van f 500 voor de alge- meene armen, en zulks naar aanleiding van H. M. laatste bezoek aan de gemeente. H. M. Koningin Wilhelmina rouwtinhet wit. Hij feestelijke gelegenheden zal zij een witten kanten sluier dragen. De gewone hoofdbedek king is een zwart rond hoedtje. De met blauw gevoerde pelsmanteltjes zijn door zwarte, met een witten zoom, vervangen. De laatste Fransche Koningin, die witte rouwkleeding droeg, was Maria van Engeland: zij heet nog in den volksmond La Reine Blanche, terwijl Catharina De Medicis de »Zwarte Koningin" heette, daar zij het eerst zwarte rouwkleederen aandeed. De witte weduwekap is in Duitschland nog het laatste overblijfsel der gewoonte om in het wit te rouwen. Blijkens bij den minister van buitenland- sche zaken van Hr. Ms. minister-resident te Madrid ontvangen bericht, is met 1 Januari cene verhooging van invoerrecht in Spanje op vee, vleesch en graan in werking getre den. Door den minister van oorlog is bepaald, dat aan de militairen, die zich in de arrest kamers bevinden, overdag één deken en des nachts drie dekens worden verstrekt, terwijl zij met de kapotjas, het mouwvest en den la ken pantalon zullen gekleed zijn. Aangezien er aan verschillende stations der spoorwegen groote opeenhoopingen van goederen zijn ontstaan, en niet zoozeer ge brek aan werklieden als aan opzichtvoerend personeel is, heeft de minister van water staat aan zijn ambtgenoot van oorlog ver- Zocht, op aanvrage tijdelijk een aantal ge schikte onderofficieren beschikbaar te stellen. Aan dit verzoek zal voldaan worden. De Hollandsche Spoorwegmaatschappij beeft buitengewone maatregelen genomen om opeenhooping van goederen te voorkomen en de verzending geregeld te doen plaats bebben. Dit is een gevolg van de confe rentie van den minister van waterstaat r,>et de directiën der Hollandsche en Staats spoor. Kan tiendrecht door verjaring verkregen borden? Omtrent deze vraag, onlangs voor den Hoogen Raad bepleit, heeft Vrijdag het O. M. een uitvoerige conclusie genomen, die strekte tot bevestigende beantwoording er van. De uitspraak is bepaald op den 6 -Bebr. a. s. Men schrijft ons uit Haaren bij Oister- Wijk Zondag-avond omstreeks 10 uur is er een poging tot inbraak gepleegd in het R. K. Seminarie alhier. De dief of dieven, die reeds een raam opgeschoven hadden, werden in hunne plannen verijdeld door de komst der bewoners. Niet de minste vermoedens koes- terd men omtrent de stoute indringers. (C.) Z. D. Hoogw. Mons. Adr. Godschalk heeft bepaald voor zijn onderhavig bisdom, dat het gewone gebed na de Hoogmis des Zondags Zal blijven als voorheenDomine, salvum fac regem nostrumsHeer, behoud onzen Koning." Het bericht in sommige bladen als zou in bet klooster der paters te Schimmert (L.) *ttdermaal de influenza zijn uitgebroken, is Scheel bezijden de waarheid. Al de leerlin gen verheugen zich in een bloeiende gezond heid. (Dbl. v. Z.-H.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, De buitengewone scheepvaartbeweging heeft een ongekende levendigheid in onze gemeente teweeggebracht. Onder die om standigheden ondervindt men het ongerief in het leven geroepen door het feit dat aan een enkele onderneming uitsluitend vergun ning is verleend in onze havens te mogen sleepen. In het algemeen belang wordt 't noodzakelijk geacht, dat hierin verandering komt, opdat de handel zooveel mogelijk wor de bevorderd. Met de plaatsing dezer weinige regelen zult U, M. de R., wel verplichten Een Brander. Op het handelsterrein op Feijenoord waren Zaterdag niet minder dan 1200 wagens aan wezig, die gelost moesten worden. Een schuit met 800 kilo ijzer, bestemd voor de firma Kloos te Kinderdijk, bij 't Nieuwe Veer gekomen en de aldaar gemaakte vaar geul willende passeeren, verdween in de diepte. Een persoon, die te water geraakte, werd gered. Omtrent een vermoedelijke vadermoord te Vaassen meldt de Zw. Ct.Zekere B. v. W., huzaar te Deventer, die aan zijne ouders een bezoek bracht, kwam 's avonds in opgewon den toestand thans. Hij schijnt toen onaan- gonaamheden te hebben gekregen met zijn vader en moet dezen een zoo hevige stomp hebben toegebracht, dat hij ineenzonk, en de geneesheer niet anders dan den dood kon constateeren. Na door den burgemeester, die spoedig ter plaatse des onheils was, te zijn ondervraagd, is de man heden gevankelijk naar zijn gar nizoen teruggebracht en aan de millitaire autoriteiten overgeleverd. Jl. Vrijdag had de werkman V. d. S., in den molen van de Ned. gist- en Spiritusfa briek, te Delft, het ongeluk met de voetbank waarop hij stond, uit te glijden. Om zijn val te voorkomen, sloeg de man zijn rech terhand op de voor hem in beweging zijnde walsen, met 't noodzakelijk treurig gevolg, dat drie vingers en een pink grootendeels verbrijzeld werden. Na hem de eerste hulp aan de fabriek te hebben verleend, is hij ter verdere heelkundige behandeling overge bracht naar het Gasthuis. De zalmaanvoer te Kralingen is in het afgeloopen jaar zeer schaarsch geweest, er werden in 1890 slechts 34.370 zalmen aan gevoerd. In de laatste 20 jaren was de ge zamenlijke aanvoer 1.165.130 stuks, zijnde gemiddeld per jaar 58.256 stuks. De grootste aanvoer was in het jaar 1885, nl. 104.422 stuks, de geringste in 1871, nl. 23.209 stuks. In een tuin te Scheveningen had de eige naar een open kist ter berging gehangen boven een kippenren. Op Oudejaarsdag bij een temperatuur van 14° F. bemerkte hij tot zijne verrassing, dat in die open kist een duivenpaar verblijf had gekozen en twee jon gen waren uitgebroed. Door den luchtreiziger Herman Rodenhof en den ingenienr George Gresnich te Am sterdam, is het plan ontworpen voor een luchtbol met vangkabel, dienstbaar aan de reclame, gelijk wekelijks bij gunstig weder op den Theems te Londen wordt opgelaten. Zij stellen zich voor hun gekabelden luchtbol met aankondigingen wekelijks op verschil lende punten te doen opstijgen in verschil lende plaatsen des lands. Verder worden bij goede windrichting kleine ballons opgelaten, waaronder zich een watervrij pakket bevindt met adreskaarten en prijslijsten, en met verzoek aar den vin der den inhoud te verspreiden en het pakket terug te zenden. Reeds hebben eenige huizen hunne medewerking toegezegd. Volgens opgave van bureau Veritas zijn in Nov. verongelukt 93 zeilschepen, waar onder 2 Nederlandsche, en 14 stoomschepen, waarvan, gelukkig, geen enkele tot onze na tionaliteit behoorde. Een kindje, dat te Reuteren gedoopt zou worden, is, nog voor het in de kerk gebracht was, bevroren. De moeder der jonggeborene was radeloos. De gestrengheid van den winter 1890 1891 is een bevestiging van de theorie, dat met een zekeren regelmaat de gestrenge winters om de tien jaar voorkomen. Zoo zijn b.v., om alleen in onze eeuw te blijven, de winters van 1830, 1840, 1870, 1879/80 om hun gestrengheid bekend. Men stelt wel eens de vraag bij de pijnlijke aandoeningen, bij temperaturen van lOgra- graden vorst waargenomen, hoe men die van 30 graden en daarboven zal kunnen door staan. De waarheid is, dat men het verschil in intensiteit der koude boven een vijftiental graden niet meer waarneemt. Wanneer men de gemiddelde temperatuur van de maand December neemt, die iets hooger dan 4o is boven 0, dan blijkt dat er sedert 1749 zulk een koude winter niet is beleefd als die van 1890—91. De Tweede Kamer is opgeroepen tegen Dinsdag 13 Januari, des middags 3 uren, tot regeling van werkzaamheden. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de dir. Exploitatie-maatschappij den heer J. L Beijerman, chef van het goederenvervoer, en een ambtenaar der wagencontróle tijdelijk naar het station Feijenoord gedetacheerd. Deze en andere reeds vermelde maatregelen bewijzen, dat de directiën der spoorweg maatschappijen nu ook de noodzakelijkheid beginnen in te zien om een einde te maken aan de verwarring, waarover de handel zich de laatste weken zoo terecht beklaagde. NEW-YORK, 4 Januari. Volgens een ge rucht heeft er tusschen de Indianen en eene Amerikaansche troepenmacht onder generaal Carr een bloedig gevecht plaats gehad, waarbij aan weerskanten groote verliezen werden geleden. BEURS TE SCHIEDAM, 5 Jan. 1891. Idoor besloten water Moutwijn, jgeen noteering. Verhandeld: f81/,,3/v Stemmingonveranderd. Spoeling. Vereeniging. f 1. Berlijn. i Rogge, (Slotkoers.) 3 Jan.l 3 Jan. Jan. 172.75172.50 Apr./Mei 168.— 47.— Keulen. Parijs. New-York. Maïs Spiritus Jan. Apr./Mei (Rogge dadelijk. I Mrt. Meell2Merk.l.md. 12 Feb. Rogge, loop. md. 9 Feb. Spiritus, loop. m. Feb. 2 Jan. 47.50 19.25 17.30 59.25 59.30 17.25 17.25 37.50 38.— 167.50 47.80 48.10 19.25 17.20 59.30 59.30 17.25 17.25 37.75 38.— 3 Jan. 0.60>/«.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3