14e Jaarg. Donderdag 8 Januari 1891. No. 3877. V E R S C H IJ N T DAG E L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39, ALGEMEEN OVERZICHT. HI N N E N L AND. E SCHIEDfl I'rijs van dit Itlad Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 He.t auteursrecht van den'inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 2S£Juni 1881 Stsblno. 124.) Prijs der Advertent iëu Van 1—6 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Blijkens telegrafisch bericht uit Washing ton zou Noord-Amerika lord Salisbury's voor stel om de kwestie betreffende de Behringzee j aan eene scheidsrechterlijke uitspraak te onderwerpen, aangenomen hebben. De regeeiing te Montevideo heeft bepaald, dat de nationale bank van Uruguay den 8en dezer aanvangen zal, om het bedrag derlee- "iig in papierengeld achtereenvolgens in goudgeld te rembourseeren. Binnen een bepaalden termijn zal het remboursement a%eloopen moeten zijn. De laatste berichten uit het Indianenge- *jied maken het twijfeloos, dat de Ameri- ^aansche Regeering besloten is den Rood- Bividen eene scherpe tuchtiging toe te die- "en, zoo niet uit te roeien. Dit verklaart de buitengewone concentratie van tioepen ron dom het kamp der Indianen. De Ameri- baansche bevelhebber beschikt over 10.000 i ooan, zijnde de helft van al de troepen der Unie. Volgens een gerucht heeft er tussclien de Wianen en eene Amerikaansche troepen macht onder generaal Carr een bloedig ge acht plaats gehad, waarbij aan weerskan ten groote verliezen werden geleden. ENGELAND. De Schotsclie spoorwegcrisis duurt op kleine Schaal nog voort. Vergaderingen van werk stakers vonden plaats te Glasgow, te Edin- bfirg en ook te Londen. Er werd besloten de werkstaking tot liet uiterste voort te j Zetten. Jl. Maandag hebben er ernstige onlusten j P'aats gevonden te Motherwell, in Schotland, "aar aanleiding van pogingen der directie van den Caledoriian-spoorweg om de buizen barer arbeiders te doen ontruimen voor zoo I veel zij door werkstakers werden bewoond. •Talrijke mijnwerkers kwamen de laatstbe- doehlen te hulp. Eene menigte van 20,000 lieden verzette zich tegen den sheriff, die geholpen werd door politie en een detache ment huzaren. De sheriff moest de wet op (le muiterij voorlezen, waarna de huzaren de straten schoonveegden, waarbij velen gewond berden. De wijze van optreden van het bestuur der spoorwegmaatschappij wordt in «enige bladen krachtig gelaakt. In eene des avonds te Glasgow gehouden meeting van Werkstakers werd de directie nog heftiger aangevallen. Burns, die er eene redevoering bield, verklaarde dat het comité der Lon- bensche dokwerkers geldelijke hulp zal vet tenen. De Morning Post gispt levendig het zen den van een Amerikaansch eskader naar de Behring-zee. Zij ziet daarin eene uittarting. De meeste bladen beschouwen den stap als eene manoeuvre om de aandacht af te leiden van inwendige moeilijkheden in de Unie. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Uit Praag wordt van 5 dezer geseind Heden heelt de Regeering in de zitting van den Boheemschen Landdag verklaard, dat zij geenszins bereid is aan de eischen van dr. Rieger te voldoen met betrekking tot het ge bruik der Czeehisclie taal bij de behandeling van processen. Deze verklaring heeft onder de oud-Czechen groote teleurstelling gewekt. Eerstdaags zal het te Berlijn berustende testament van wijlen den verongelukten Jo- han Oitb den Oostenrijkschen aartshertog Johan Salvator geopend worden, op aan vrage der erven van de operette-zangeres Stubel, die als Orth's echtgenoote ol reisge zellin bij hem aan boord was. In bedoeld testament moet die dame of hare rechtver krijgenden aangewezen zijn tot erfgenamen van het geheele vermogen van den gewezen aartshertog, met uitzondering van een klein landgoed, dat aan keizer Frans Jozet ver maakt, en van de polis eener levensverzeke ring van fl. 230,000, welke op de moeder van den hertog gesteld is. ROME. Blijkens telegrammen uit Rome zou de Paus eenige bedienden van het Vaticaan, die ver dacht werden als spionnen van Crispi dienst te doen, ontslagen hebben. De RiformS, Crispi's blad, zegt dat de be heerders van het Vaticaan de aan den Paus toegekende tolvrijheid gebruiken om kunst schatten aan het buitenland te verkoopen, weshalve het wenschelijk'zou zijn, dat de Ita- liaansche regeering zelve het beheer der ga lerijen van het Vaticaan op zich nam. l)e Pauselijke bladen komen met verontwaardi ging tegen deze zware beschuldiging op. Volgens nadere berichten uit Rome zou een hooggeplaatst persoon, waarschijnlijk koning Humbert, gezegd hebben, dat het mins tens ontijdig zou zijn, iets tegen het Vati caan te ondernemen ter zake van de aange legenheid der entreegelden voor de Vati- caansche museums. Schiedam, 7 Januari 1891. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ter kennis van de ingezetenen, dat met de afgifte aan hunne huizen van de Beschrijvingsbiljetten voor de Plaatselijke Directe Belasting dezer Gemeente, ingevolge de Verordening voor die belasting, vastgesteld den 26n Januari 1882, is aangevangen en herinneren de ingezetenen aan het bepaalde bij alinea 2 van art. 2 de Verordening, rege lende de invordering der genoemde belasting, houdendedat de belastingschuldige die geen beschrijvingsbiljet ontvangen heeft, ver plicht is er een op de Gemeente-Secretarie af te halen. Bij Burgemeester en Wethouders is inge komen een verzoek van de firma B. A. J. Wittkampf om vergunning tot uitbrei ding harer brander ij aan de Westerkade, wijk G. no. 357, kadaster sectie M. no. 364, o. a. door plaatsing daarin van een stoom werktuig van 2^ paardekracht met ketel van 6 Ms verwarm, oppervl. Gelegenheid tot het inbrengen van bezwa ren tegen het toestaan van dit verzoek zal op Vrijdag den 16n Januari aanst., des mid dags ten 12 ure, ten Raadhuize worden ge geven. Burgemeester en Wethouders brengen de ingezetenen onder de aandacht, dat ingevolge het bepaalde hij de Verordening tot heffing eener Belasting op de Honden, van 4 De cember 1873, ieder ingezetene die een of meer honden houdt, daarvan aangifte moet doen bij den Gemeente-ontvanger vóór den 15 Januari van ieder jaar. De ongewone scheepvaartbeweging in onze haven aan het Hoofd is voor de Schiedam- sche sjouwerlieden zeer voordeelig. Er is volop werk doordat verscheidene stoomboo- ten aankomen, niet alleen schepen die voor hier bestemd zijn, maar ook booten die voor andere havens waren gecharterd doch door het ijs of te weinig ruimte, ter plaatse hunner bestemming, daar hunne lading niet kunnen lossen. Ook hier schijnt de noodige ruimte tot berging zeer schaars te worden althans de Russische hark Curonia, kunnende een inhoud van 300 last bevatten, is voor dat doel afgehuurd, tegen eene vergoeding van f100 daags. Dinsdag-avond sloot de Zangvereeniging »St. Gregorius" hare uitvoeringen op alles zins lofwaardige wijze. Het vrij talrijke publiek juichte aan het slot der voorstellin gen herhaalde malen de zangers en de voorstellers der levende beelden toe, die allen hunne taak op uitmuntende wijze ver vulden. Het bracht aldus eene welverdiende hulde aan allen, die er toe hebben bijgedra-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1