gen, om deze uitvoeringen te maken tot datgene wat zij geweest zijn, en waarop de Zangvereeniging «St, Gregorius" steeds met vreugde mag terug zien. De tienjarige Hendrik Visser, die gister ochtend bij het naar schoolgaan over het ijs in de Nieuwe Haven, nabij de Varkenssluis, wilde loopen, om zijn weg te bekorten, zakte er door. Hij wist zich zelf evenwel naar den kant te helpen, en werd verder door den machinist uit de stoomzagerij van de firma Van der Eist geholpen, die hem in de ma- ohirie-kamer zijn natte kleeren liet drogen, en eenigszins van de koude van het waar lijk wat al te frissche bad liet herstellen. Heden-middag circa twee uren is de acht jarige Piet Rademaker op de Nieuwe Haven nabij het bruggetje door het ijs gezakt. Eenige voorbijgangers snelden den kleinen drenkeling spoedig te hulp en hadden het genoegen hem ongedeerd weder op het droge te brengen, waarop hij naar de ouderlijke woninj aan de Laan kon terugkeeren. Door H. M. de Koningin-Regentes is aan de politie te Delft een belangrijke gratificatie geschonken voor de buitengewone diensten, bewezen bij gelegenheid van de plechtige begrafenis van Z. M. den Koning. De Kölnische Zeitang deelt mede, dat Ko ningin Emma der Nederlanden den Paus en kardinaal Lavigerie per telegraaf heeft me degedeeld, dat de onderteekening van het pro tocol der Brusselsche Anti-slavernij-conferen- tie heeft plaats gehad. De wensch der Regen tes zou zijn, dat de eerste regeeringsdaad harer Dochter, een werk van menschenliefde be trof. De Paus dankte voor die daad, onder in roeping des hemels zegen voor de rneuwe regeering. Er is ernstig sprake van de instelling van een nieuwe orde, ter vervanging van de Eikekroon en den Gouden Leeuw van Nas sau, waarover de beschikking aan wijlen Koning Willem III als Groothertog van Lu xemburg toekomende, niet aan H. M. de Koningin is gebleven. Vad De Nederlandsche Regeering heeft zich ten volle bereid verklaard haar medewerking te verleenen tot het internationaal landbouw- congres, dat te 's-Gravenhage gehouden zal worden, als uitvloeisel van de internationale landbouwsamenkomsten tijdens de Parijsche tentoonstelling. Het congres zal in Septem ber a. s. geopend worden. Te 's-Hage zal weldra een comité gevormd worden, om de leden van het congres een behoorlijke ontvangst te bereiden. De kanonnen van 25 en 28 centimeter, welke geplaatst zijn aan boord van Haar Majesteits stoomkanonneerbooten, zullen alle worden voorzien van op- en neerschroefbare opzetten. Tot uitvoering van de daaraan verbonden werkzaamheden zal de firma Krupp eerstdaags eenige bankwerkers naar Neder land zenden. Ofschoon het groothertogdom Luxemburg niet meer tot de kroon der Nederlanden behoort, blijft toch de koninklijke familie in het bezit harer particuliere bezittingen in dat land. Volgens hetgeen de heer M. A. Perk in zijne beschrijving van Luxemburg daaromtrent mededeelt, beslaan deze eene oppervlakte 2500 hectare, waarvan 1800 bosch en houtgewas en 700 landerijen en weiden. Met inbegrip van den inboedel van het kasteel Berg en van de haar toebehoo- rende meubelen van het paviljoen Walfer- dange, wordt de verkoopwaarde van 's Ko- nings bezittingen op ongeveer twee millioen gulden geschat. In verband met het op oudejaarsavond plaats gehad hebbende spoorwegongeluk te Oegstgeest, nabij Leiden, is door den com missaris van rijkspolitie te Leiden een onder zoek ingesteld, waaruit, naar wij vernemen, is gebleken, dat de oorzaak was eene kleine nalatigheid van een der ondergeschikte beambten, welke nalatigheid misschien nog geene gevolgen zoude gehad hebben, indien de van Voorschoten komende personentrein behoorlijk van voorlichten ware voorzien ge weest. (N. R. Cf.) De plechtige Inwijding der St. Jansschool. Met bijzondere plechtigheid had op Drie koningen-avond de inwijding plaats van de nieuwe St. Jansschool (het vroegere lokaal »Aurora"). Daartoe hadden zich de eerw. geestelijkheid dezer stad met het bestuur der St. Willibrordus-Stichting en deputatiën uit de kerk- en armbesturen, de besturen der verschillende katholieke liefdadige in stellingen, een viertal Eerw. Broeders en een gelijk aantal Eerw. Zusters, benevens tal van belangstellende Katholieken, vereenigd in de schoollokalen links van de ingang, waar door het uitnemen der puien één lokaal was gevormd. Deze groote ruimte bleek echter vcor het overgroot aantal belangstellenden nog veel te klein te zijn zij kon ze allen niet bevattentot zelfs in de gang verdrong zich de belangstellende menigte. Ruim half zeven nam de Kerkelijke plech tigheid een aanvang. Zij werd voltrokken door den zeereerw. heer W. C. van Meegen, pastoor der St. Janskerk, bijgestaan dooi de weleerw. heeren F. J. A. M. Wierdels en H. G. Klaphake, kapelaans der O. L. Vrouw Visitatie-kerk. Al zegenend trok de zeer eerw. celebrant door-de verschillende lokalen, en met de voorgeschreven Kerkelijke gebe den wijdde hij ze tot de bijzondere bestem ming, die ze onder inroeping van 's Heeren zegen eerstdaags zullen erlangen. Nadat daarmede de eigenlijke inwijding ten einde was gebracht, werden volgens de aankondi ging op het program eenige fragmenten uit het Weihnachts-Oratorium van Deken Miil- ler door het koorgezelschap der St. Jans- Bijkerk zeer verdienstelijk gezongen. Daarna besteeg de hoogeerw. heer mgr. M. J. A. Lans, pastoor der O. L. Vrouwe parochie den katheder. In eenige hartelijke woorden bracht de Voorzitter der St. Wil librordus-Stichting allereerst dank aan de eerw. geestelijkheid, de Eerw. Broeders en Zusters, de kerk- arm en liefdadigheidsbe- sturen, die door hunne tegenwoordigheid hunne belangstelling in het katholiek onder wijs toonden, en vervolgens aan de aanwe zige contribueerende leden, die door hunne bijdragen de St. Willibrordus-Stichting zoo zeer hadden gesteund. Dank werd ook door hem gebracht aan de groote en kleine zan gers, voor hunne ijverige medewerking tot opluistering der plechtigheid. Het bestuur der St. Willibrordus-Stichting ongeveer aldus vervolgde de hoogeerw. spreker moet noodzakelijk de vriend der kinderen zijn en als zoodanig behoort het den grooten Kindervriend na te volgen. Van Driekonin gen tot Septuagesima herdenken wij de jeugd van Christus, van dien waren Kindervriend, van Wien wij lezen, dat hij bij het toe nemen in jaren ook toenam in welbehaag lijkheid bij God en bij de menschen. Ook de St. Willibrordus-Stichting is nog slechts in hare jeugdzij ook moet dus trach ten toe te nemen in welbehaaglijkheid bij God en bij de menschen. Het welbehagen van God heeft zij beoogd te verwerven, door bij de inzegening dezer lokalen volgens het Kerkelijk ritueel, naar het voorschrift dei- Kerk den zegen Gods over deze school af te smeeken o. a. met het volgende gebed »Heer Jezus Christus, wij bidden U, dat Uw vrede kome over dit huis, hetwelk be stemd is voor het onderwijs der jeugd, en over al degenen die er in wonen, er in on derwijzen, er in leeren, en wil hen, o Heer, van alle wederwaardigheid onttrekken en bevrijden vervul degenen, die daarin on derwijzen, met den geest van wetenschap, wijsheid en Uwe vreeze vervul degenen die daarin leeren met Uwe genade, opdat zij wat hun tot hun heil en nut geleerd wordt, mat het verstand begrijpen, in het hart bewaren, in hun werken ten uitvoer brengen, en opdat in alles Uw naam worde verheerlijkt. Wil der- i halve, bij ons eerste binnentreden, deze school zegenen en heiligen, dat de Engelen van Uw licht hunne woning vestigen binnen deze muren en haar en allen die erin wonen, onderwijzen en leeren, bewaren mogen." Maar de St. Willibrordus-Stichting streeft er ook naar, toe te nemen in behaaglijkheid óók bij de menschenzoo vervolgde spr. en dit doel beoogde zij ook op dezen avond te bereiken. Daartoe strekte de nette uitnoo- diging tot deze plechtigheid, waarop men tusschen de regels zou moeten lezen heb dank, wij waardeereri uwe trouwe contributie aan het werk der St. Willibrordus-Stichting Daartoe ook dient deze nette ontvangst in deze goed verlichte en verwarmde, maar, helaas! voor zulk eene overgroote menigte niet berekende lokalen. Wij willen vooral heden-avond trachten welbehaaglijk te wor den in uw oog, door U ten eerste wat te laten zien, namelijk datgene wat ik met een geleerd woord zou noemen de «metamor phose van Aurora." Had ik het talent van Ovidius, zoo riep spr. uit, ik zoude niet 15, maar wel 25 boeken vol schrijven over de gedaanteverwisseling van «Aurora." Inderdaad hier heeft eene wonderbare herschepping plaats gehad wufte gezangen maken plaats voor godsdienstige liederende dans der luchthartigen is veranderd in het gehuppel der kinderen; het gejoel en gegons der ijdele vermaken dezer wereld zijn geweken voor de vruchtbare vreugde van den godsdienst geen kastelein schenkt meer den bedwel menden drank, maar de kloosterzuster biedt den kinderen de hartversterking aan van de gaven der christelijke liefde losbandige uit latingen ruimen het veld voor heilbrengende woorden in de plaals van den wuften zang hoort men de schuldelooze ABC klanken der kleinen het prikkelend snarenspel verdwijnt voor de teedere stem der religieuzen, welke opwekt tot het godvruchtig stamelen van «Onze Vader" en «Wees gegroet." Doch wij willen U heden-avond ook wat laten hooren zoo ging spr. voort. Vijf tien maanden geleden werd de St. Willibror dus-Stichting met bisschoppelijke goedkeuring opgericht. Totdantoe had het R. K. Par. Armbestuur met nooit volprezen ijver het beheer der scholen gevoerd, en ik geloof de tolk van allen te zijn, als ik het Armbestuur in deze oogenblikken dank betuig voor zijne goede zorgen. Maar de zorg èn voor armen èn voor weezen èn voor het onderwijs bleek op den duur voor dat bestuur te veelhet werd daarom wenschelijk geacht, de scholen te brengen onder een afzonderlijk bestuur, dat bij de steeds klimmende eischen van het onder wijs, het katholiek bijzonder onderwijs naar be- hooren zou kunnen aankweeken, bevorderen en ontwikkelen. Vijftien maanden bestaat thans de St. Willibrordus-Stichting en reeds heeft zij eene nieuwe school gebouwd. Wat die school kost? Ik zal het hoogste cijfer niet noemen, zeide spr., maar slechts ronduit zeggen f15000. Het katholiek onderwijs in doze stad is een zaak van 1100.000. Laat ik verder mededeelen, dat wij 19 eerw. Broeders en 22 Eerw. Zusters te onder houden hebben dat de Broeders 665, de Zusters 513 leerlingen hebben, de bewaar scholen 518 kinderen tellen en een 100 kin deren bij gebrek aan ruimte vooreerst moest worden afgewezen, zoodat wij op een getal van minstens 1800 kinderen moeten rekenen. En dan zijn wij er nog lang niet, want we rusten niet voordat al de katholieke kinderen de ka ac ze Sti zie da de m al

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2