14e J aarg. Vrijdag 9 Januari 1891. No. 3878. i VERSCHIJNT DAG E E IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHIEDAM l'rijs van dit Klad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den'inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 2S|Juni 1881 Stsblno. 124.I) Prijs der Adverleiitiëu Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. De berichten omtrent de zaak der Behring- zee zijn tegenstrijdig. Het wordt tegenge sproken dat Blaine het voorstel van Salisbury om de kwestie door scheidsrechters te doen oplossen heeft aangenomen maar er wordt gemeld, dat hij het ook niet heeft verworpen, althans niet formeel. Blijkens ®ene overgelegde diplomatieke briefwisseling tracht Blaine door middel van 105 oude zee kaarten te bewijzen, dat de Behringzee al toos als een afzonderlijk water is beschouwd. Naar luid van extracten uit archiefstukken on uit een dagboek van den ex-secretaris Adams moet Rusland, in het tractaat waarin het afstand deed van alle aanspraken op Alaska enz., de wateren rondom de Atleu- tische eilanden hebben uitgezonderd. Blaine schijnt intusschen ten opzichte der Behring zee te willen afzien van de opvatting mare dausum, en het daarheen te willen leiden, dat Noord-Ainerika tevreden zou zijn met eene nominale erkenning zijner rechten, be nevens afsluiting van robbenvangst, totdat er eene internationale regeling zal zijn ver kregen, waartoe ook Rusland en Duitsch- 'and ter medewerking zouden worden uitge- üoodigd. Dat de Unie intusschen nog niet zoo vredelievend gezind is als deze berichten Souden doen vermoeden, bewijzen de maat regelen door haar genomen, om hare vloot 'O de Behringzee te versterken. Twaalf kruisers, vijf douanebooten en zeven gehuur de wachtschepen met te zamen 2625 koppen er» 90 kanonnen zullen binnen een maand van San Francisco derwaarts stevenen en tegen Mei zullen verdere versterkingen gezonden Worden om de vloot der Unie op 23 schepen rnet 3000 koppenen 118 kanonnen te brengen. Times en Standard nemen de zaak heel ernstig op en weten reeds te voorspellen, dat Duitschland Engelands partij zal kiezen, terwijl Rusland de Amerikanen zal helpen 1 Zij rekenen reeds uit, dat Engeland op het oogenblik maar 6 oorlogsschepen met ruim 1200 koppen en 52 kanonnen in de Stille Zuidzee heeft, terwijl er gelukkig nog 7 hhiitsche schepen met 1500 koppen aan het kruisen zijn. Maar het ergste is, dat Rus kind in een Oost-Siberische haven alvast 2 linieschepen, 3 kruisers en 4 kanonneerboo- ten geconcentreerd heeft, om daarmede het eenige Britsche steenkolenstation op de Westkust van Noord-Amerika, nl. Esqui- hiault, in Britsch-Columbia, onverhoeds te overmeesteren In Nebraska (Ver. Staten) heeft tusschen de regeeringstroepen en de Indianen een verwoed gevecht plaats gehad de Roodhui den vochten als duivels, scalpeerden alle gekwetsten, die in hun handen vielen, maar moesten ten slotte met achterlating van honderden dooden het veld ruimen. Zij keerden des avonds echter terug, daar zij niet wilden toestaan, dat de blanke mannen hunne dooden onder de aarden stopten, en vielen de soldaten aan, die met het somber werk bezig waren. Zij werden met kanon- nades verdreven. De hun gedane vredes voorstellen sloegen de Indianen, die in de hoogste verbittering verkeeren, at. De Rood huiden zijn in geene deele tegen de Staats- troepen opgewassen, niet alleen omdat deze veel talrijker en beter bewapend zijn, maar ook omdat zij van geschut zijn voorzien. Kolonel Forsythe, de kommandant, op wiens bevel in liet laatste gevecht zooveel Indi- aanscbe vrouwen en kinderen zijn omgebracht, is van zijn commando ontheven. Een krijgs raad zal onderzoeken, in hoever het optreden van dezen officier gerechtvaardigd is. DUITSCHLAND. De Keizer heeft den postmeester-generaal Stephan, ter gelegenheid van zijn zestigsten verjaardag op gisteren, zijn portret met het volgende onderschrift ten geschenke gezon den »De wereld wordt aan het einde der ne gentiende eeuw beheerscht door het verkeer. Het verbreekt afsluitingen, die volken van elkaar scheiden en knoopt tusschen natiën nieuwe betrekkingen aan." De Freisinnige Zeitung merkt hierbij laco- nisch op, dat naar den zin dezer gedenk spreuk, Duitschlands protectionistisch han delsstelsel wel veranderd mag worden. Voor het overige verneemt men, dat het grens verkeer in Elzas-Lotharingen vergemakkelijkt en het passtelsel allengs afgeschaft zal worden. ENGELAND. De nieuwe bijeenkomst tusschen Darnell en O'Brien te Boulogne-sur-Mer is verdaagd. Het schijnt intusschen zeker, dat de gedach- tenwisseling eene minnelijke oplossing van liet geschil doet verwachten. In de jongste vergadering van het nationaal comité in het district Cork, dat Darnell in het Lagerhuis vertegenwoordigt, heeft de kanunnik O'Mahony, pastoor van de kathe draal der stad, eene belangwekkende rede voering gehouden. De eerw. spr. bracht in herinnering het argument van den heer Dar nell, dat er nimmer iets anders tusschen hem en zijne partijgenooten is geweest, dan de brief van den heer Gladstone. De kanun nik verklaart evenwel, dat dit argument valsch moet genoemd worden, en dat er nog iets is voorgevallen, ernstig genoeg, om Darnell den steun van alle weidenkenden te doen verliezen. De Iersche afgevaardigden heb ben daarover tot heden het stilzwijgen be waard, maar de houding van den ex-leider en de belangen van Ierland eischen ging de kanunnik voort dat dit geheim niet langer bewaard blijven. En de openbaar making daarvan zou nog grooter verontwaar diging wekken, dan het proces O'Shea. Mocht men voortgaan daarover het stilzwijgen te bewaren en de heer Darnell van den anderen kant in zijne noodlottige houding volharden, dan zeide de eerw. heer O'Mahony zal ik de taak op mij nemen alles aan het licht te brengen. Het is te begrijpen, dat deze plechtige verklaring diepen indruk maakte, te meer daar de kanunnik zich eertijds als een der ijverigste aanhangers van den heer Darnell deed kennen. OOSTENRIJK -HONGARIJE. De Landdag van Beneden-Oostenrijk heeft met 29 stemmen tegen 27 eene resolutie aangenomen, waarbij verklaard wordt dat de toenadering, die zich tusschen Oostenrijk en Duitschland ten aanzien der oeconomische kwestie openbaart, beschouwd moet worden als eene gelukkige gebeurtenis, die de reeds bestaande vriendschappelijke overeenstem ming tusschen de beide landen met betrek king tot de staatkundige zaken voltooit. ROME. Z. H. de Daus heeft alle Italiaansche, Fran.sche en Duitsche bisschoppen uitgenoo- digd, zich in zoo groot mogelijke getale te begeven naar het anti-slaverij-congres, dat 3 Februari te Brussel geopend wordt. Blijkens een dépêche uit Rome aan den Darijschen Temps heeft Z. H. de Daus in beginsel het scheidsrechterschap tusschen Dortugal en den Congo-Staat aanvaard, ter zake van de grensregeling in het koninkrijk Mwata-Jambo of Lunda. Koning Leopold en koning Carlos zullen ieder bij eigenhandig schrijven den H. Vader rechtstreeks de scheidsrechterlijke uitspraak opdragen. Volgens een Romeinsche dépêche aan de Monde heeft de II. Stoel reeds langs diplo matieke!) weg bij de Mogendheden gepro testeerd tegen de aanmatiging der Italiaan sche regeering in zake de kunstschatten van liet Vaticaan, en wordt de zaak thans in di plomatieke kringen leven lig besproken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1