F EU I L L El ON. BINNENLAND. ZWITSERLAND. Uit Bern wordt van 7 dezer geseind De tijdingen uit Tessino luiden ongunstig. De Bondsraad heeft eene buitengewone verga dering gehouden. De liberale partij, ziende dat de verkiezingen aanstaanden Zondag in haar nadeel schijnen uit te vallen, dreigt met eene proclamatie, waarin opalgemeene onthouding zal worden aangedrongen. De liberale partij zal heden-avond over dit punt beraadslagen. Schiedam, 8 Januari 1891. De Schiedamsche Spoelingvereenigingi daartoe uitgenoodigd door den heer Van Marken, directeur der Ned. Gist- en Spiri tusfabriek te Delft, heett besloten een einde te maken aan den onhoudbaren toestand, welke door het toevriezen van de Schie in 't leven is geroepen en zoowel voor veehou ders als branders belangrijke schade en groot ongerief oplevert. Er zal een vaargeul van meer dan 20 voet breedte gemaakt worden door de Schie van Delft langs Overschie naar Schiedam (tot aan de Spoorbrug). Ook zal er een vaargeul gemaakt worden van Beugelsdijk of Delfts haven door de Delftshaverische Schie naar Schiedam. Deze werkzaamheden zullen hoogst waarschijnlijk reeds heden een aanvang ne men. Er zullen ook minstens vier vlucht- havens gemaakt worden van zoodanige lengte, dat een sleepboot en twee lichters daarin geborgen kunnen worden. Door een en ander zullen zoowel branders en veehouders als schippers worden gebaat immers is de scheepvaart reeds geheel door het besloten water gestremd, het vervoer van spoeling ondervindt ook groote moei lijkheden. Dit vervoer moet thans per as door de felle koude en langs de gladde we gen plaats hebben en gaat dus met groote kosten gepaard. Kan dit vervoer nu weer te water plaats hebben, dan zal dit niet alleen een belangrijk voordeel voor de veehouders opleveren, maar ook de branders zullen er zeer door worden gebaat, omdat de spoe- lingprijzen dan spoedig zullen verbeteren. De Schiedamsche Spoelingvereeniging re kent dus bij het gewichtig werk door haar te ondernemen, terecht op den steun van al len die daarbij belang hebben, en dat haar ■r X>e Kruisridder. Vrij naar hel Fransch. Het leger der Christenen, dat onder be vel van Godfried van Bouillon geheel Klein- Azië had doorgetrokken, had zich meester gemaakt van Antioehië, echter niet dan na een langdurig en moorddadig beleg, ondanks den moed der kruisvaarders en de listen van den vorst van Tarente. Maar, terwijl zij hunnen triomf vierden en zich geheel aan de vreugde der overwinning overgaven, stelde zich een aanzienlijk leger der Muzelmannen, uit verschillende Oostersche provinciën sa mengesteld, in beweging onder bevel van Kerboga, vorst van Moussoul, en rukte met snelle marschen op Antioehië aan. De ver bitterde Muzelmannen hadden gezworen den smaad, den profeet van Mekka aangedaan, in het bloed der Christenen te zullen wreken. Op den derden dag na het innemen van Antioehië bemerkten de kruisvaarders, van hunne wallen, een afdeeling vijandelijke ruiterij, die de vlakte doortrok en zich naar Antioehië richtte. Op dit gezicht begon het bloed in de harten der dappere kruisvaar ders te koken, en een der onversaagdste ridders van het Christenleger maakte zich aanstonds gereed hen te gaan bestrijden. Roger de Barneville heette deze dappere hij stamde af van een Vlaamsch geslacht, en was verwant aan den hertog van Norman- 1 de Levant 1 1 Lissabon 1 1 Memel 1 1 Onega 1 3 Port Kunda 3 3 Pernau 27 8 Port Royal 1 1 Rafso 1 1 Riga 91 8 Ranviks 2 2 Reval 12 2 Svendborg 2 1 Sandvikers 1 1 Windau 10 1 Werder 1 2 Wyborg 1 1 IJsland 4 7 e voerden de 35 Duitsche vlag 27 37 Russische 11 8 Grieksche 1 14 Zweedsche 2 dien steun in den vorm eener bijdrage in de kosten in ruime mate zal geboden worden, meenen wij wel te mogen vertrouwen, daar gewis allen hun belang in dezen zullen inzien. Naar wij vernemen, is het getal branderijen die wegens gebrek aan kolen (door beslo ten water) niet meer kunnen stoken, nu reeds tot 18 gestegen. Gedurende het jaar 1890 zijn alhier uit zee aangekomen 52 stoomschepen met een inhoud van 90.137 M3 en 83 zeilschepen met een inhoud van 51.114 M3 uit de volgende havens Abo Borga Braila Frederikshald Frederikstad Gothenburg Helgoland Hapsal Hernosand Haynasch Hels:ngfors Java Yarmouth 's Kien Kramtors Kroonstad Kiel Libau Van Ned. vlag Deensche Engelsche Noordsehe Al deze werden alhier rechtstreeksch uit zee ingeklaard terwijl uit diverse zeegaten aankwamen 2 stoomschepen en 7 zeilschepen. Langs den Nieuwen Waterweg vertrek kende werden alhier uitgeklaard 49 stoom schepen met een inhoud van 86.961 M3 en 60 zeilschepen met een inhoud van 27.907 M3, terwijl alhier in den loop van het jaar 10 visschersvaartuigen aankwamen en 10 naar zee vertrokken. Iti het jaar 1889 kwamen alhier uit zee aan 69 stoomsch. met een inhoud van 126.693 M3. 75 zeilschepen 43 416 M3. De voorraad Granen bedroeg alhier in het jaar 1890 926 last gedroogde Rogge en 1865 licht of ongedroogde Rogge, te zamen 2791 last Rogge, tegen 1530 last gedroogde Rogge en dië, dien hij met zijn vrouw en zijnen zoon naar Syrië was gevolgd. De jonge Raoul de Barneville, nauwelijks twintig jaren oud, on derscheidde zich reeds door zijn moed en zijn vurige liefde voor den naam van Jezus- Christus. In volle wapenrusting trok Roger uit, ver gezeld door eene kleine afdeeling soldaten en zijn zoon, die onlangs door zijnen vorst tot ridder was geslagen. Alix, de vrouw van Barneville, die haren echtgenoot en Raoul zich opnieuw aan verschillende gevaren zag blootstellen, en hen beiden aan de aanvallen van een vijand, wiens sterkte men nog niet kende, zag overgegeven, ondervond meer dan ooit al de vrees van een liefhebbendecht- genoote, al den angst eener teedere moeder. Tevergeefs beproefde zij hen te weerhou den, tevergeefs trachtte zij Raoul over te halen, om bij haar te blijven, nu zijn vader vertrokRaoul, die zulke tooneelen liefst vermeed, drukte zijne arme moeder liefdevol in de armen, wierp zich te paard en riep »Het is mijn plicht mijn vader te volgen in het gevaar en hem tegen het zwaard der MuzeTmannen te beschermen. Mijn goede moeder, God weet hoe dierbaar gij mij zijt, maar ik moet aan de stem van den gods dienst en den roem gehoor geven.Ik laat u aan de zorgen van uwe trouwe die naren, van onze dappere ridders achter, maar vooral onder de bescherming van onzen Goddelijken Verlosser, die altoos weet te troosten en te zegenen 500 last licht of ongedroogde Rogge, te zamen 2030 last Rogge in 1889 1761 last gedroogde Gerst en 375 last licht of ongedroogde Gerst te zamen 2136 last Gerst in 1890, tegen 1459 last gedroogde Gerst en 25 last licht of onge droogde Gerst, te zamen 1484 last Gerst in 1889167 last Tarwe, 114 last Lijnzaad, 619 last Maïs en 61 last Erwten, tegen 39 last Tarwe, 227 last Maïs, 43 last Haver en 251 last Lijnzaad in 1889. De voorraad koffie te dezer stede bedroeg op 1 Januari 1891: bij de Ned. Handelmaat schappij nihilop ceduls 10548 balen. Bij Koninklijk besluit is 's Konings com missaris in Groningen gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering op Dinsdag 20 dezer, om dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van Gedeputeerde Staten dier provincie, in de plaats van wij len jhr. E. de Wendt Alberda van Ekenstein. De Koningin-Regentes heeft bepaald, dat de Koninklijke Militaire Academie door eene commissie zal worden geïnspecteerd, met het doel een onderzoek in te stellen nopens aangelegenheden van inwendigen en huis- houdelijken aard. Tot leden daarvan zijn benoemd luit.-generaal C. D. H. Schneider, inspecteur der artillerie, voorzitter de ge neraal-majoors M. R. Timmerman, inspec teur van den geneeskundigen dienst der landmacht, en L. J. J. A. Joost, comman dant der 2e divisie infanterie en den kapi tein W. F. ridder van Rappard, van het 2e reg. veld-artillerie, secretaris. De heer Keuchenius, lid der Tweede Ka mer, is sedert eenige dagen vrij ernstig lij dende aan bronchitis. Met levendige ingenomenheid vermelden wij het vonnis van het hoog militair gerechts hof', waarbij een sergeant, die twee miliciens om een kleine fout bij het uiteennemen van een geweer op het hoofd geslagen had en hun daarna, ontkleed, een bak koud water over het lichaam had doen werpen en door water uit de waterleiding had doen bespuiten, niet alleen tot drie maanden gevangenis is Met deze woorden vertrok Raoul in galop, om zijn vader in te halen, die de stad reeds verliet, De vrouwe de Barneville richtte in diepen smart hare handen ten hemelmaar temidden harer tranen bleef zij niet werkeloos door een trouwen dienaar gevolgd doorliep zij de stad en, als door een treurig voorge voel gedreven beklom zij de wallen om ge tuige te zijn van hetgeen er zou gebeuren. Toen zij het hoogste punt bereikt had waren de Christenen en de ongeloovigen reeds slaags geraakt, en toen zij, met de bevende handen op den muur steunende, haren blik over de vlakte sloeg, ontwaarde haar oog niets dan eene verwarde menigte, waarin zich de ijzeren wapenrustingen der strijders voor Jezus-Christus, de tulbanden der Tur ken, de lansen en Turksche sabels, die in het zonlicht flikkerden, in bonte mengeling dooreen bewogen. Die algemeene verwar ring en bovendien het stof, dat zich ter strijdplaatse verhief, verhinderde den toe schouwers, die op de wallen van Antioehië stonden, den loop van den strijd te volgen en den uitslag daarvan na te gaan. Het wapengekletter en krijgsgeschreeuw bereikte somwijlen hun oor, en eindelijk zag men, dat de Christenen de overhand be gonnen te krijgen, toen een nieuwe ruiter bende der Muzelmannen, onder bevel van den Emir, dien men herkende aan den prachtigen pluim, die zijn tulband versierde, met lossen teugel kwam aanrennen, zich op de kruis vaarders wierp en alzoo den slag besliste. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2