FEUILLETON. B 1 N N E N L A N 1). ing van den spoorweg daarheen nog wacht, om aan zijn streven in dien zin meer klem bij te zetten. Reeds op het Congres van Berlijn in 1878, toen Bosnië en Herzegowina feitelijk aan Oostenrijk werden toegewezen, liet men duidelijk doorschemeren, dat Oos tenrijk eigenlijk ook de vruchtbare Turksche provinciën Macedonië en vooral de haven plaats Salonica wenschte, en Bismark zei ronduit, dat liet hem niet schelen kon. Indien nu Duitschland onverschillig is, en Engeland thans ook zijne bedenkingen heeft opgegeven, dan is Oostenrijks vestiging in Salonica nog slechts een kwestie van tijd. Reeds wordt er in Macedonië druk gewoeld tusschen Bulgaren en Serviers, of wat vrij wel op hetzelfde neerkomt tusschen Oos tenrijk en Rusland. De correspondent weet niet, welke de tegen-concessies zijn, door Oostenrijk aan Engeland toegezegd, maar vermoedt, dat de compensatie in Armenië ©f Egypte ligt. ROME. Blijkens berichten uit Rome zal de Paus in Februari in een consistorie een rede hou den, die allerbelangrijkst belooft te worden, in politieleen zin de belangrijkste gedurende heel zijn pontificaat. Volgens welingelichte bladen zou de uit spraak des Pausen als scheidsrechter optre dend in de kwestie tusschen Portugal en den Congo-Staat door beide partijen ongewijzigd worden aangenomen. Schiedam, 12 Januari 1891. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gelet op het Besluit van Heeren Gede puteerde Staten dezer provincie van 9 Decem ber 1890, No. 64 (Prov. Blad no. 67) alsmede op de missive van den IJker, chet van dienst, te Rotterdam, van 5 Januari j.l. No. 12/2, brengen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente dat het goedkeuringsmerk gedurende het jaar 1891 bij den IJk en Herijk van Maten en Gewichten te bezigen, zal zijn de letter b, in den gewonen schrijfvorm en dat dejaar- lijksche H e r ij k van de Inhoudsmaten voor droge en natte waren, Strijkéls, Lengte maten en Gewichten voor deze gemeente zal plaats hebben in het daartoe aangewezen lokaal aan de Lange JSieuwstraat, achter het Postkantoor alhier, wijk B. No. 58, (de vroegere Gymnastiekschool) van 2 Februari tot 11 Maart a. s. op eiken werkdag van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur dat zij die van bovengenoemde zittingen geen gebruik gemaakt hebben, hunne Maten X>e Kruisridder. 3) Vrij naar het Fransch. De nieuwe meesters van Antiochië zagen nu al de gevaren in, waarmede zij bedreigd werden het ontbrak hun aan proviand en zij hadden dus geen middelen om een lang durig beleg te doorstaan, De kruisvaarders hadden zich beurtelings te verdedigen tegen de bezetting der citadel, die in de stad zelve nog een geduchte stelling bezet hield, en tegen het leger van Kerboga, welks tenten weldra de helling, de bergen en de lachende oevers van den Oronte bedekten. Wij zullen de talrijke gevechten die wer den geleverd, en waarin de strijders voor het kruis hunne gewone dapperheid aan den dag legden, stilzwijgend voorbijgaan, liet mocht hun niet gelukken den vijand uit zijne stellingen te verdrijven en zij hadden weldra binnen de wallen le kampen met het gebrek, dat zich grimmig deed aanzien. Ver stoken van de noodige voedingsmiddelen en en Gewichten ook kunnen doen herijken aan het IJkkantoor te Rotterdam op eiken Dins dag en Vrijdag, des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 1 tot 3 uren. Heden-ochtend ten 9 ure is de nieuwe St. Jansschool (de vroegere sociëteit sAurora") aan de Overschiesche straat, geopend. Voor- loopig is het slechts een bewaarschool in twee afdeelingen gesplitsteene voor meer gegoeden en rte andere voor minvermogen den. Voor de eerste aldeeling waren ingeschreven 14 jongens en 11 meisjes voor de tweede 25 meisjes en 17 jongens. Daarmede is dan eene nieuwe inrichting van katholiek onderwijs geopend, welke be looft in de toekomst de schoonste vruchten voor de degelijke katholieke opvoeding der jeugd te zullen opleveren. In dat gedeelte der stad, dat sedert eenige jaren door voort- durenden aanbouw zoo dicht bevolkt is en waar de verre afstand van de andere ka tholieke scholen menig ouder bezwaar deed maken om zijne kinderen het godsdienstig onderwijs te doen genieten, was zeker aan eene katholieke school groot gebrek welnu de algemeen bekende offervaardige liefde der Schiedamsche Katholieken is ook hierin weder over duidelijk gebleken de school is er gekomen en wel zoo, dat zij niet alleen voor het heden in eene bepaalde behoefte voor ziet, maar ook bij eene verdere uitbreiding der bevolking in dat stadsgedeelte vooreerst nog wel aan alle billijke eischen zal voldoen. Moge de St. Jansschool tot in de verre toekomst zijn eene schuilplaats der onschuld, een tempel van wetenschap, eri zij Aurora' in zijne huidige metamorphose het morgenrood van een heerlijken levensdag voor allen, die binnen zijne gewijde wanden kracht en moed voor den naderenden strijd des levens ko men putten De aanvankelijke pogingen o n de vaart tusschen Delft en Schiedam te heropenen door het maken van een geul in hel ijs, te beginnen even buiten Overschie, zijn Vrij dag 11. niet geslaagd. Na allerlei oponthoud kon een ploeg van een tweehonderdtal werklieden, die reeds 's morgens ten vier ure voor dat werk waren uitgetrokken, eerst ten half elf met den arbeid beginnen, welke tot vier ure werd voortgezet. Men was toen evenwel zoo onbeduidend weinig gevorderd, dat de ondernemers van het werk, de Schied. Spoeling-Vereeniging en de Dir. der Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft, den arbeid deden staken. Heden zou deze echter op nieuw worden opgevat, en dan meer aan de zijde van Schiedam worden begonnen. De in de onmogelijkheid om zich die op de een of andere wijze te verschaffen, waren de kruisvaarders veroordeeld, om le midden der rijkdommen, op de Sarracenen veroverd, al lerlei ellende te ondergaan. De vrouwe van Barneville, wier leven te midden dier rampspoeden ernstig in gevaar had verkeerd, genas langzamerhand. Hare getrouwe dienaren omringden haar met de meest nauwlettende zorgen, en dank zij deze, kwam zij den wreeden slag, die haar tegelij kertijd haren zoon en haren echtgenoot ont rukte, weder te boven. Haar leven echter zou in 't vervolg een leven van smart en droefheid zijn, zij zag in hare omgeving niets dan rouw en droefenis en de hopelooze toe stand waarin de belegerde stad verkeerde, verduisterde nog het sombere tafereel barer ongelukken. Aan den voet van een kruisbeeld neder- geknield vroeg zij dagelijks aan God om haar ballingschap te verkorten en smeekte Hem om haar weder spoedig te vereenigen met de wezens die haar het dierbaarst waren op aarde, en wier verlies zij zoo bitter beweende. ingevallen dooi zal nu zeker het werk veel gemakkelijker maken. De minister van financiën heeft beslist dat verplaatsing van ambtenaren, gevolg van be vordering, niet is te beschouwen als veran dering van woonplaats in 's rijks belang, zoodat wegens zoodanige verplaatsing geen reis- en verblijfkosten volgens het kon. be sluit van 5 Januari 1884 in rekening gebracht kunnen worden. De boterhandelaren in Friesland, die zich per telegraaf tot den minister van waterstaat hadden gewend, om een geregeld vervoer van de boter te verkrijgen en wel door een direct dagelijksche doorzending over Vlissin- gen, hebben per draad van den minister be richt ontvangen, dat, volgens mededeeling van den directeur-generaal der Staatsspoor, de reden voor minder spoedig vervoer van boter uit Friesland naar Londen niet ligt aan 't spoorwegvervoer, maar aan de omstan digheid dat de vaart vanaf Harlingen ge stremd is. Er zal een onderzoek worden in gesteld, of er mogelijkheid bestaat tot een spoedig vervoer over Vlissingen te bevorde ren, waarbij echter personentreinen buiten rekening moeten blijven. Als een bewijs, dat het getal der behoef tige oudstrijders van Waterloo steeds kleiner wordt, kan dienen, dat zich tot heden slechts vier Zilveren Kruis-ridders tot de Koningin- Regentes hebben gewend, om met de grati ficatie van f150 per jaar te worden be giftigd. Den 15 Januari a. s. is het 25 jaar ge leden, dat de heer J. Vlaanderen Cz., oud officier van gezondheid, gemeentè-arts, zich te Apeldoorn vestigde. De heer Vlaanderen betoonde zich al dien tijd een geneesheer bij uitmuntendheid, en als mensch steeds hulp vaardig en humaan. Geen wonder dan ook, dat hij algemeen geacht is en hoogelijk gewaardeerd wordt. Vóór drie jaren vereerde Z. M. de Koning hem met den titel van hof-arts, en in die betrekking toonde Z. M. hem meermalen H. D. vertrouwen, zoodat hij in denlaatsten tijd in werkelijkheid lijf-arts van het Ko ninklijk huis was. Behalve door een enkel kostbaar geschenk toonde Z. M. hem en zijne kundigheden te waardeeren, door hem te be noemen tot officier in de Orde van de Eiken kroon. Als belooning voor buitengewone diensten in deze drukke dagen van het spoorwegver- Blondel vermocht niet zijne meesteresse te vertroosten, hoewel hij gaarne zijn leven voor haar had opgeofferd. Hij had de ge ruchten, die rondliepen, toen Bohémond de laatste eer aan Roger bewees ook wel ver nomen hij had zelfs met den man gespro ken, die beweerde dat hij een persoon, ge dost in den wapentooi eens ridders, had zien wegvoeren. Maar, door deze geruchten aan zijne meesteres over te brengen, had de trouwe dienaar haar toch slechts zeer twij felachtige zaken kunnen mededeelen, die, wel verre van haar in hare droefgeestige overpeinzingen te troosten, haar in een dub bel pijnlijke onzekerheid zouden brengen. Nu zij hem dood waande, betreurde zij hem, evenals zij haren echtgenoot betreur de. Indien zij echter aan zijn dood moest twijfelen, moest zij dan niet vreezen, dat zijne jeugd, door de schitterende aanbiedin gen der Muzelmannen verleid, of beangst door de folteringen waarmede hij werd be dreigd, in de ure des ge vaars zou bezwijken Als moeder en als Christinne werd Alix dub bel gefolterd, daar zij nu eens vreesde haren

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2